Help! Steta na automobilu od snijega (leda)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
ladybee

Help! Steta na automobilu od snijega (leda)

Post by ladybee » 22/02/2012 18:51

E ovako ... automobil mi je bio parkiran na parkingu kojeg placam uredno svaki mjesec, zatrpan snijegom i nije bilo sanse da se pomakne bilo gdje. Dosla sam da ga pokusam ocistiti i vidim da je dobro ostecen. Od komsija saznam da je u jutarnjim satima covjek angazovao ljude da mu ciste snijeg sa krova, navodno da mu je prokisnjavalo. Pozovem policiju, oni naprave zapisnik i kazu mi da im dostavim ime tog covjeka. Otisla sam na vrata kod doticnog i njegova supruga mi nije htjela dati ime, cak su skinuli i naljepnice sa vrata i interfona. Pozvonim kod nekoliko ljudi u istom haustoru i niti jedan mi nije htio dati ime. E sad, meni je steta nacinjena, auto ima obavezno osiguranje, snijeg je gurnut sa 'necijeg krova', uradila to NN osoba ... sta da radim? ... preko ovoga ne mogu preci,a ipak bih da to bude po zakonu. Da li je neko imao isto ili slicno iskustvo? Kojim putem da izganjam pravdu? ...Hvala unaprijed! :)

žulijan asanž

Re: Help! Steta na automobilu od snijega (leda)

Post by žulijan asanž » 22/02/2012 18:54

ladybee wrote:E ovako ... automobil mi je bio parkiran na parkingu kojeg placam uredno svaki mjesec, zatrpan snijegom i nije bilo sanse da se pomakne bilo gdje. Dosla sam da ga pokusam ocistiti i vidim da je dobro ostecen. Od komsija saznam da je u jutarnjim satima covjek angazovao ljude da mu ciste snijeg sa krova, navodno da mu je prokisnjavalo. Pozovem policiju, oni naprave zapisnik i kazu mi da im dostavim ime tog covjeka. Otisla sam na vrata kod doticnog i njegova supruga mi nije htjela dati ime, cak su skinuli i naljepnice sa vrata i interfona. Pozvonim kod nekoliko ljudi u istom haustoru i niti jedan mi nije htio dati ime. E sad, meni je steta nacinjena, auto ima obavezno osiguranje, snijeg je gurnut sa 'necijeg krova', uradila to NN osoba ... sta da radim? ... preko ovoga ne mogu preci,a ipak bih da to bude po zakonu. Da li je neko imao isto ili slicno iskustvo? Kojim putem da izganjam pravdu? ...Hvala unaprijed! :)
ko i svi normalni i pošteni ljudi u sarajevu. plati nekome da ga prebije :D

Bullet Tooth Tony
Been thanked: 5 times

Post by Bullet Tooth Tony » 22/02/2012 18:55

Pozovem policiju, oni naprave zapisnik i kazu mi da im dostavim ime tog covjeka.
Zar ne bi oni trebali to uraditi u cilju rjesavanja slucaja :-?

ladybee

Post by ladybee » 22/02/2012 19:00

pa eto ... ocigledno ocekuju od gradjana da vrse istragu :D sto je najbolje uciniti u ovom slucaju? ...ja se ne mogu, niti hocu tuci, valjda postoji neko rjesenje :roll:

winnie

Post by winnie » 22/02/2012 19:02

daj im adresu, sprat i nek ga oni legitimisu. ako budu mudrovali, reci da ces zvat eupm da to odradi umjesto njih 8-)

vrtlar

Post by vrtlar » 22/02/2012 19:08

Sacekas postara i pitas njega kako se zovu.

ladybee

Post by ladybee » 22/02/2012 19:26

mene samo zanima legalan put ... ako je to prijava protiv ta dva policajca koja su bila na uvidjaju i samo slikali auto, ok to je najmanji problem, a ko ce mi nadoknaditi stetu? je li to osiguravajuca kuca kod koje je auto osigurano? je li to upravitelj u cijoj su nadleznosti i krovovi ili neodgovorni pojedinac kojem ja osobno ne mogu nista :(

ladybee

Post by ladybee » 22/02/2012 19:31

winnie wrote:daj im adresu, sprat i nek ga oni legitimisu. ako budu mudrovali, reci da ces zvat eupm da to odradi umjesto njih 8-)
adresu su dobili,sprat takodjer, cak i br. stana ... samo su rekli dostavite nam ime, sve dok to ne uradite vodice se pod NN :(

ladybee

Post by ladybee » 22/02/2012 19:34

vrtlar wrote:Sacekas postara i pitas njega kako se zovu.
problem je sto sam u to vrijeme na poslu ... postara nisam vidjela godinama :roll:

Wind

Post by Wind » 22/02/2012 19:36

Štetu bi trebao da plati onaj ko je kriv, tj. onaj koji je prouzročio štetu. A ko je taj, to treba da pokaže istraga. A ko provodi istragu, onaj kome je prijavljeno.

Znači, prijava protiv N.N. osobe a policija neka istražuje. To im je posao. Najbolje u PU opštine gdje stanuješ po detaljne instrukcije.

A možeš i u osiguravajuću kuću, prijaviš štetu a oni neka ganjaju od koga će naplatiti. Ali opet će tražiti policijski zapisnik.
Last edited by Wind on 22/02/2012 19:37, edited 2 times in total.

daxon

Post by daxon » 22/02/2012 19:36

ladybee wrote:Od komsija saznam da je u jutarnjim satima covjek angazovao ljude da mu ciste snijeg sa krova, navodno da mu je prokisnjavalo. Pozovem policiju, oni naprave zapisnik i kazu mi da im dostavim ime tog covjeka.
Žao mi je zbog Vašeg auta, moje mišljenje je da, ukoliko i pronađete ime tog čovjeka neće Vam mnogo vrijediti, ukoliko komšije od kojih ste dobili informaciju, ne posvjedoče na sudu da je do oštećenja došlo uslijed nesavjesnog bacanja snijega sa krova od strane tog i tog čovjeka.
Ukoliko i pristanu da svjedoče, vlasnik kuće sa čijeg krova je bačen snijeg na Vaše vozilo, krivicu će svaliti na ljude koje je angažovao, a tada ćete morati privatnom tužbom tražiti obeštećenje od tih ljudi, čime ulazite u začarani krug i nažalost nemoguću misiju naplate štete.

respo

Post by respo » 22/02/2012 19:38

pa ti policajcima reci imate sve podatke iz kojih mozete saznati ime i prezime nn osobe
malo zaprijeti eupm-om pa vidi sta ce biti
ako ne ide trazi sefa njihovog i idi sve jednu stepenicu vise dok se to ne rijesi

ladybee

Post by ladybee » 22/02/2012 19:45

daxon wrote:
ladybee wrote: a tada ćete morati privatnom tužbom tražiti obeštećenje od tih ljudi, čime ulazite u začarani krug i nažalost nemoguću misiju naplate štete.
to sam i pretpostavila, iskreno ti ljudi koje je platio se ne bi popeli na -15 na kosi krov da ciste snijeg da ih nuzda nije natjerala, ne bih niti pomislila da njih krivim :sad: pokusacu sa osiguranjem nesto uciniti, pa sto bude :zoka:

mayab
Has thanked: 25 times
Been thanked: 17 times

Post by mayab » 22/02/2012 22:25

ladybee wrote:E ovako ... automobil mi je bio parkiran na parkingu kojeg placam uredno svaki mjesec, zatrpan snijegom i nije bilo sanse da se pomakne bilo gdje. Dosla sam da ga pokusam ocistiti i vidim da je dobro ostecen. Od komsija saznam da je u jutarnjim satima covjek angazovao ljude da mu ciste snijeg sa krova, navodno da mu je prokisnjavalo. Pozovem policiju, oni naprave zapisnik i kazu mi da im dostavim ime tog covjeka. Otisla sam na vrata kod doticnog i njegova supruga mi nije htjela dati ime, cak su skinuli i naljepnice sa vrata i interfona. Pozvonim kod nekoliko ljudi u istom haustoru i niti jedan mi nije htio dati ime. E sad, meni je steta nacinjena, auto ima obavezno osiguranje, snijeg je gurnut sa 'necijeg krova', uradila to NN osoba ... sta da radim? ... preko ovoga ne mogu preci,a ipak bih da to bude po zakonu. Da li je neko imao isto ili slicno iskustvo? Kojim putem da izganjam pravdu? ...Hvala unaprijed! :)
Jeli tebi jasno da obavezno osiguranje sluzi za stetu koju ti nacinis drugome, da je ne placas iz svog dzepa?
Situacija je bas sranje :x

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Post by drndalo » 22/02/2012 22:46

Konsultuj se sa svojim osiguranjem, ili namazanijim advokatom oko toga dal' upravitelja ili zajednicu etaznih vlasnika tog ulaza mozes tuziti za stetu, i kako...

testovi

Post by testovi » 22/02/2012 23:09

ja bi prijavio tog covjeka koji je angazovo radnike kao da je on taj koji je bacio snijeg a kad njega budu ispitivali on ce njima priznat koje ljude je angazovo ili presutit

ako je cstio snijeg zbog siromastva da nesto zaradi majmun je trebo da zna da ne baca na auto sigurno nije normalan cim je to uradio

bar i ti tom komsiji koji je angazovo radnike nanesi stetu na njegovom auto

kod nas neki dan slicna situacija al bile su dvije cure sa autom i zvone majmunu na interfon da siđe dole on nece one pozvale drotove i kad su mu drotovi pozvonili na interfon on se odma pojavio

Miki123

Post by Miki123 » 23/02/2012 15:03

o kakvim je oštećenjima riječ? pitam onako..

e ja kakvih nesorti ima..

goran16v

Post by goran16v » 23/02/2012 16:25

Građani imaju pravo na odštetu zbog snijega
Građani koji su zbog pada snijega sa krovova pretrpjeli štetu mogu tužiti vlasnika ili upravitelja objekta sa kojeg je pao snijeg, te u parničnom postupku tražiti naknadu štete.
Potvrdili su ovo iz Civilne zaštite i Tužilaštva Kantona Sarajevo, ali i Elmin Plećan, advokat koji se specijalizirao za parnične postupke.
Plećan smatara da vlasnik uništenog automobila na koji je sa zgrade u centru Sarajeva u utorak pala ogromna gromada snijega, ali i vlasnici automobila koji su uništeni prilikom urušavanja krova Ledene dvorane, za svoja vozila sudskim putem mogu dobiti naknadu, pišu Nezavisne novine.
"Odgovornost za ovu štetu je na vlasnicima objekata ili na upraviteljima, ukoliko sa vlasnicima imaju dogovor o održavanju zgrada. Još nisam dobio ovakve slučajeve, ali građani mogu dobiti odštetu u parničnom postupku", kazao je Plećan.
Mustafa Kovač, direktor Uprave Civilne zaštite Kantona Sarajevo, kazao je da su oni izdali naredbu skidanja ledenica i snijega sa svih zgrada upravo da se ne bi dešavali ovakvi slučajevi, te da i ljudski životi ne bi bili ugroženi.
"Ukoliko nije postupljeno po ovoj naredbi, odgovoran je vlasnik objekta. Ukoliko vlasnik ima ugovor o održavanju sa upraviteljima, onda je firma upravitelja krivično i materijalno odgovorna", kazao je Kovač.

ladybee

Post by ladybee » 23/02/2012 19:28

Miki123 wrote:o kakvim je oštećenjima riječ? pitam onako..
hauba motora dobro ulubljena, lijevi blatobran bukvalno probijen, otkinut lijevi bocni retrovizor i ulubljena lijeva vrata ... steta bas i nije mala s obzirom da je Renault u pitanju :sad:

ins

Post by ins » 24/02/2012 14:39

Idemo redom:
Zgrada sa koje je pao/bacen snijeg da li je stambena, ili privatna kuca?

Ako je privatna kuca, moras tuziti vlasnika.

Ako je stambena, onda je to dobro za tebe, jer svaka zgrada tj njeni zajednicki prostori su osigurani od stete koju ona moze izazvati drugima (poplave, pozari, obrusavanje, padanje snijega sa krova, itd..).

U tom slucaju procedura je slijedeca:

- Uzmes zapisnik od policije, i prestanes se baviti time ko je bacao snijeg. Cak ti vise dogovara da je snijeg sam od sebe pao.
- Saznas koja je osiguravajuca kuca osigurala tu zgradu/haustor
- Obratis se sluzbi za nadoknadu steta u toj osiguravajucoj kuci
- Oni te zovnu da naprave zapisnik o nacinjenoj steti
- Za 15-20 dana ti ponude neki iznos, a ti ga mozes prihvatiti odmah ili traziti vise novca

dingosp0

Post by dingosp0 » 24/02/2012 17:39

kako su ljudi dusmani :(

Post Reply