Heavy metal za inteligentne

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Heavy metal za inteligentne

Post by black » 25/03/2007 00:27

Inteligentni tinejdžeri često slušaju heavy metal kako bi se lakše nosili s pritiskom koji proizlazi iz njihove nadarenosti i sukoba s okolinom, pokazuje najnovija studija.

Anketa koja je provedena u Velikoj Britaniji na 1000 ispitanika, članova Nacionalne akademije za talentirane i nadarene mlade, pokazala je da roditelji čija su dugokosa djeca odana Iron Madienu, System of a Downu, Slipknotu ili In Flamesima, nemaju razloga za brigu. Teško da će od njih nastati mladi delikventi.

Istraživanja su opovrgnula dosadašnje vjerovanje da ovu glazbu slušaju neobrazovani delikventi. Naime, dokazano je da veliki broj adolescenata koji su iznimno bistri, slušaju upravo ovu vrstu glazbe koja im pomaže da se bolje snađu u stresnim situacijama.

"Postoji percepcija javnosti da nadareni i talentirani studenti slušaju klasičnu glazbu i provode mnogo vremena čitajući. To je potpuno netočan stereotip, dok s druge strane postoji percepcija da heavy metal glazbu slušaju delikventi. Mi smo sa svojim istraživanjem uspjeli dokazati da su to samo stereotipi'', kaže Stuart Cadwallader, psiholog koji je sudjelovao u istraživanju.

Znanstvenici su proučavali grupu s niskom razinom samopoštovanja, koja se ne osjeća baš prihvaćeno od okoline, te dokazali da njima upravo hevy metal pomaže da se oslobode nagomilanog stresa.

Sudionici su otkrili da im stihovi tih pjesama, koji često obrađuju socijalne i političke teme, puno više odgovaraju, nego ljubavni tekstovi pop-pjesmuljaka, dok im agresivni tonovi pomažu da iz sebe istjeraju svu negativnu energiju.

ArtefakT

Post by ArtefakT » 25/03/2007 00:33

Normala... nista novo za mene. :-D

Kid_A

Post by Kid_A » 25/03/2007 00:36

Samo mi reci jos jednu stvar...

Sta je inteligentno u heavy metalu??? :):):)

Zox

Post by Zox » 25/03/2007 00:40

Ponekad se stvarno pitam kome padaju na pamet ovakva istrazivanja...

rashomon

Post by rashomon » 25/03/2007 00:45

Zox wrote:Ponekad se stvarno pitam kome padaju na pamet ovakva istrazivanja...

Britancima, i uvijek Britancima!

Metal prevazišao 1995 kada je Bruce Dickinson svirao sa bendom...

Dalje od toga stvarno ne ide i nema smisla slušati!

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 25/03/2007 00:55

Kid_A wrote:Samo mi reci jos jednu stvar...

Sta je inteligentno u heavy metalu??? :):):)

Postoji uvijek određeni uzorak ponašanja poklonika određene vrste muzike.

Da sad ne navodim, obrati pažnju na furke hip hopera, ljudi koji slusaju elektronsku muziku, rockera, metalaca, itd.

Naravno mislim na stvari koje nisu striktno vezane za muziku.

_ambassador

Re: Heavy metal za inteligentne

Post by _ambassador » 25/03/2007 01:05

black wrote:
Inteligentni tinejdžeri često slušaju heavy metal kako bi se lakše nosili s pritiskom koji proizlazi iz njihove nadarenosti i sukoba s okolinom, pokazuje najnovija studija.

Anketa koja je provedena u Velikoj Britaniji na 1000 ispitanika, članova Nacionalne akademije za talentirane i nadarene mlade, pokazala je da roditelji čija su dugokosa djeca odana Iron Madienu, System of a Downu, Slipknotu ili In Flamesima, nemaju razloga za brigu. Teško da će od njih nastati mladi delikventi.

Istraživanja su opovrgnula dosadašnje vjerovanje da ovu glazbu slušaju neobrazovani delikventi. Naime, dokazano je da veliki broj adolescenata koji su iznimno bistri, slušaju upravo ovu vrstu glazbe koja im pomaže da se bolje snađu u stresnim situacijama.

"Postoji percepcija javnosti da nadareni i talentirani studenti slušaju klasičnu glazbu i provode mnogo vremena čitajući. To je potpuno netočan stereotip, dok s druge strane postoji percepcija da heavy metal glazbu slušaju delikventi. Mi smo sa svojim istraživanjem uspjeli dokazati da su to samo stereotipi'', kaže Stuart Cadwallader, psiholog koji je sudjelovao u istraživanju.

Znanstvenici su proučavali grupu s niskom razinom samopoštovanja, koja se ne osjeća baš prihvaćeno od okoline, te dokazali da njima upravo hevy metal pomaže da se oslobode nagomilanog stresa.

Sudionici su otkrili da im stihovi tih pjesama, koji često obrađuju socijalne i političke teme, puno više odgovaraju, nego ljubavni tekstovi pop-pjesmuljaka, dok im agresivni tonovi pomažu da iz sebe istjeraju svu negativnu energiju.

u istom citatu umjesto heavy metal chitaj hip hop. drago mi je da se javnosto pocinje spoznavati s ovim. valjda ce nas neke prestati gledati kao gangstere :music:

metal_rules_cura

Post by metal_rules_cura » 25/03/2007 12:54

Tesko je istrazivati kolektivnu svijest.

shin

Post by shin » 25/03/2007 12:58

Jazz se ne spominjeImage

LiquidSilk

Post by LiquidSilk » 25/03/2007 23:38

shin wrote:Jazz se ne spominjeImage

Iznenadjen? :lol:

_ambassador

Post by _ambassador » 26/03/2007 01:38

pa ne samo jazz, kreni redom od prvog do zadnjeg zanra. jer postoje i istinski umjetnici u techno-house muzici i svim njenim derivacijama. nemozete reci da niste slusali neki chill out track koji vas inspirise, ili neka od prodigy produkcija... ali danas se taj "pokret" karakterise po tuning manijacima, bobashima (mislim na ovisnike bijelih droga) itd. isto se moze reci i za pop, mada mi je mrsko priznati, ali ima dobro odradjenih i legendarnih hitova - m. jackson je ipak legenda.

oni koji po meni nisu vrijedni spomena u ovom topicu (bar ne jos nekoliko godina) su npr reggaetonn, boy bands, dosta techno sranja i njihovi sljedbenici (izmedju ostalih). na njih se nemoze odnositi ova studija (uvjek cast izuzecima ako ih ima)
:thumbup:

Sensei

Post by Sensei » 26/03/2007 17:37

koliko je meni poznato veliki broje ex metalaca u danasnjem nedostatku ondasnjeg hm je u jazz vodama.

Sensei

Post by Sensei » 26/03/2007 17:47

_ambassador wrote:
black wrote:

u istom citatu umjesto heavy metal chitaj hip hop. drago mi je da se javnosto pocinje spoznavati s ovim. valjda ce nas neke prestati gledati kao gangstere :music:

Image

kud ces veceg gangstera http://ibricashotgun.blogger.ba/ :-)

Image

forUMASH

Post by forUMASH » 26/03/2007 17:51

....zato sto Jazz dodje na red kad inteligentna djeca odrastu...... 8-)

Maksim

Post by Maksim » 26/03/2007 18:39

Dobro ja ne razumijem sto ovi misle sa Heavy Metalom. Citao sam clanak na jednom njemackom siteu gdje su postavili sliku Slipknota koji nema pojma sa Heavy Metalom. Koliko je te djecurlije koji slusaju Slipknot, Korn i slicna sranja pa se predstavljaju kao metalci. Takodjer pisu da je kao postojao cliché da streberi slusaju Jazz i klasicnu glazbu sto je apsolutno netocno, pogotovo kad je u pitanju Jazz. Poznajem dobar broj strebera iz gimnazije koji su imali vrlo dobre ocjene, ali ucenjem na pamet. Ti ljudi niti su razumjeli sto je to glazba niti su cinili ista iz ljubavi. Mahom slusaju (c)Rap, Nu Metal/Rock i neki zvakacki Pop. Inteligencija je nesto drugo a poznajem i dovoljno glupih ljudi koji slusaju Metal. Mislim na pravi Metal i ja sumnjam da se pomenuti istrazivacki team bas pozabavio istinskim Metalom.

True Metal against posers and false Metal! :D

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by black » 26/03/2007 21:17

Sensei wrote:

koliko je meni poznato veliki broje ex metalaca u danasnjem nedostatku ondasnjeg hm je u jazz vodama.

u pravu si :-)

_ambassador

Post by _ambassador » 27/03/2007 00:44

Sensei wrote:
kud ces veceg gangstera http://ibricashotgun.blogger.ba/ :-)

Image

vidish, kad takvi likovi dospiju da izraze svoju kreativnu glupost na bilo kom mediju, pa eto i na blogu, nista dobro ne cini "svojoj" zajednici, onoj kojoj on smatra da pripada.

takvih ima svugdje na ulici i mogu pripadati bilo kojem muzickom idealu (posto je stvar o muzici a vrijedi i za ostale sfere zivota).

sta reci, sjajni vicevi na blogu :lol: :lol: :D

hatorio_hanzo

Post by hatorio_hanzo » 03/04/2007 10:56

kako moze neko biti biti pametan ko slusa klovnove tipa cradle of filth i dimmu borgir od nekog ko slusa npr massive attack ,tricky,,,,

shin

Post by shin » 03/04/2007 11:20

ili orbital

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 03/04/2007 11:36

METAL UP YOUR ASS :oops: :oops: :oops:

:D

rikardoreis

Post by rikardoreis » 04/04/2007 19:48

Od svih podžanrova rocka, jedino metal nisam nikad slušao. Sve iz metala me podsjeća na sviranje sofisticiranih motornih pila :D osim dvije balade: Maidenove „Westing Love“ i „Jerusalem“ sa nekog solo-albuma Brucea Dickinsona.
Metallicu počeo gotivit od Black albuma (black, jes' ti upetlj'o prste? :D ), tj.od trenutka kad je ista omrznula kod glavnine metalaca :D

A što se tiče teme, hmm...bez namjere da nekog uvrijedim, ali oni metalaci koje znam nisu mi ostavili neki bolji utisak od bilo kog drugog džigeraša. Po meni je metal vezan uz odrastanje i višak hormona i zato mogu svarit nekog bijesnog i nadobudnog teenagera, al kad vidim tipa od 25-30 godina da sluša metal – to mi je neshvatljivo...

A opet, s druge strane, teenageri željni tvrde, energične, agresivne, i dovoljno dobre muzike sa jakim tekstovima i porukama imaju i te kakav izbor: hard rock, punk, grunge itd. ili mješavinu svega toga poput npr.muzike koju su radili The Stooges, tako da je, po meni, površni metal tu suvišan...

Loud

Post by Loud » 04/04/2007 20:06

rikardoreis wrote:Od svih podžanrova rocka, jedino metal nisam nikad slušao. Sve iz metala me podsjeća na sviranje sofisticiranih motornih pila :D osim dvije balade: Maidenove „Westing Love“ i „Jerusalem“ sa nekog solo-albuma Brucea Dickinsona.
Metallicu počeo gotivit od Black albuma (black, jes' ti upetlj'o prste? :D ), tj.od trenutka kad je ista omrznula kod glavnine metalaca :D

A što se tiče teme, hmm...bez namjere da nekog uvrijedim, ali oni metalaci koje znam nisu mi ostavili neki bolji utisak od bilo kog drugog džigeraša. Po meni je metal vezan uz odrastanje i višak hormona i zato mogu svarit nekog bijesnog i nadobudnog teenagera, al kad vidim tipa od 25-30 godina da sluša metal – to mi je neshvatljivo...

A opet, s druge strane, teenageri željni tvrde, energične, agresivne, i dovoljno dobre muzike sa jakim tekstovima i porukama imaju i te kakav izbor: hard rock, punk, grunge itd. ili mješavinu svega toga poput npr.muzike koju su radili The Stooges, tako da je, po meni, površni metal tu suvišan...

Ako je ista ovdje povrsno onda je to tvoje razmisljanje, mislim da zaista nema razloga da komentarises temu o metalu jer sa istim nemas ocigledno nikakvih dodirnih tacaka. Ljudi slusaju ono sto im pase , a ne ono sto im prilici godinama (i izgledom). Nisam rob trendova, ne slusam ono sto mi serviraju drugi. Dakle i nakon prevaljene 3 decenije mog zivota i dalje slusam "skull crushing metal" i ne smatram glupima i idiotima ljude koji slusaju druge zanrove muzike.

rikardoreis

Post by rikardoreis » 04/04/2007 20:20

Loud wrote:
rikardoreis wrote:Od svih podžanrova rocka, jedino metal nisam nikad slušao. Sve iz metala me podsjeća na sviranje sofisticiranih motornih pila :D osim dvije balade: Maidenove „Westing Love“ i „Jerusalem“ sa nekog solo-albuma Brucea Dickinsona.

Ako je ista ovdje povrsno onda je to tvoje razmisljanje, mislim da zaista nema razloga da komentarises temu o metalu jer sa istim nemas ocigledno nikakvih dodirnih tacaka. Ljudi slusaju ono sto im pase , a ne ono sto im prilici godinama (i izgledom). Nisam rob trendova, ne slusam ono sto mi serviraju drugi. Dakle i nakon prevaljene 3 decenije mog zivota i dalje slusam "skull crushing metal" i ne smatram glupima i idiotima ljude koji slusaju druge zanrove muzike.

gdje ti, majke ti, vidis da nekom branim da slusa metal?
a nisam ni pomenuo ni te trendove, nit me zanimaju...sa metalom i nemam dodirnih tacaka, fala bogu, sto ne znaci da nisam pokusao da ih nadjem, tamo negdje s 15 godina...
rekao sam svoje misljenje o toj muzici i tu je bilo kakva diskusija izlisna..ti slobodno slusaj sta hoces, ja ti ne branim i ne smatram te glupim jer te uopste ne poznam...

Loud

Post by Loud » 04/04/2007 21:35

Nigdje u postu nisam rekao da branis il tako nesta, ti si rekao da je neshvatljivo po tebi da neko od 25 pa nagore slusa metal sto samo po sebi govori koliko si "open minded". Kategorises ljude pod "dzigerasi", malo grublji oblik od glup. A da nisi rob trendova vjerovatno nebi poceo slusati Metallicu u vrijeme kad je i moja nena za njih glasala na lokalnom radiju.

sabanss

Post by sabanss » 04/04/2007 22:07

Mislim da je nagluplji moguci kriterij za vrednovanje ljudi muzika koju slusaju.

Govorio sam!

8-)

Post Reply