Hawaii

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

StLouis

Hawaii

Post by StLouis » 05/02/2007 17:57

Hawaii :) sunce, sunce :)

Imam namjeru uskoro posjetiti Hawaii, a ujedno razmisljam da se dole i preselim(Oahu, Honolulu). Cuo sam jao dobre komentare, i svi su odusevljeni, jedino sto je puno skuplje nego u ostatku USA.
Da li ste vec bili na Hawaima, kakva su vasa iskustva?

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 05/02/2007 18:18

Jel to ti, da prostis, podyebavas malo :-)

Havaje sam gledo na filmu, i jos znam (otprilike) pokazat gdje su na karti :sad: :o

:D

pirmin

Post by pirmin » 05/02/2007 18:22

Ja sam jednom bio u Zaostrogu. 8)

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 18:24

ne podyebavam, pitam :D ako zivis u usa, aranzman za dvoje 7 dana, let, hotel + dorucak $ 1700.00 tj. $850.00 po osobi. meni se seli iz ove ledare.

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 18:26

a cuo sam da ima stotinjak nasih dole, pa me interesira kakve su sanse

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 05/02/2007 18:30

Bio sam tamo proslog ljeta, posto sam guzonjin sin.

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 18:32

Dolina avalona wrote:Bio sam tamo proslog ljeta, posto sam guzonjin sin.

da li bi uzeo u obzir da se odselis dole? prednosti i mane...?? utisci?

Hvala

GandalfSivi
Been thanked: 7 times

Post by GandalfSivi » 05/02/2007 18:52

Bio sam na Mauiu. U sustini je super,kao bajkica kakva. Samo meni je problem sto opet sve izgleda nekako plasticno. Stvar koja me je najvise odusevila su njihove planine. To je fakat prelijepo, sa vodopadima i svim. Hoteli su im takodjer napucani, a ja sam cak se uspjeo uvaliti cijeli dan i u Ritz (lagao da sam gost). Sve u svemu Hawaii jesu dobri, ali opet fali miris borovine...

Evo slika

Image

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 05/02/2007 19:02

StLouis wrote:

Hvala

Ne bih, previse je udaljeno od svijeta. Ko' druga planeta...
Lijepa moja BiH!

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 19:12

Dolina avalona wrote:
StLouis wrote:

Hvala

Ne bih, previse je udaljeno od svijeta. Ko' druga planeta...
Lijepa moja BiH!

Hvala na odgovoru :) slika je dobra, jesi li plesao u havjaskom ritmu s ovim curicama:) ...ja planiram prodati sve sto posjedujem, i kupiti kakvu nekretninu dole(ako se odselim)...cuo sam da je najbolje kupovati nekretnine, jer im cijene astronomski rastu...

eto, ako se neko planira seliti, javite :D

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 19:22

a kapa je iz jamajke :D bio si tamo :-)

GandalfSivi
Been thanked: 7 times

Post by GandalfSivi » 05/02/2007 20:01

StLouis wrote:a kapa je iz jamajke :D bio si tamo :-)

Kapu sam kupio u Ferhadiji, preko puta trznice za 15 kema :)

Upish

Post by Upish » 05/02/2007 20:15

ma havaji su prelijepi. imaju stvarno poseban shmek, pocevsi od klime do opustenosti koja vlada medju ljudima. dok sam bio tamo turisticki (6-7 dana) zamisljao sam kako bi bilo ziviti i mogu ti reci da mi je ideja bilo jako privlacna. naravno to je kasnije izlapilo i ne bi nista od toga jer se jednostavno ima previse obaveza i stvari koje se moraju uraditi da bi covjek preselio iz kontinentalne amerike na havaje. isto tako mislim da to nije dobro trajno rjesenje jer bi covjek pobudalio. ipak je odsjeceno od svijeta, mentalitet je potpuno drugaciji od naseg a i americkog, nema bas nekog prostora za napredovanje sto se tice karijere. sve u svemu mislim da bi bilo odlicno iskustvo zivjeti tamo jedno godinu dana, odmoriti se dusom i tijelom ali onda se vratiti negdje konkretno.

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 20:21

Upish wrote:ma havaji su prelijepi. imaju stvarno poseban shmek, pocevsi od klime do opustenosti koja vlada medju ljudima. dok sam bio tamo turisticki (6-7 dana) zamisljao sam kako bi bilo ziviti i mogu ti reci da mi je ideja bilo jako privlacna. naravno to je kasnije izlapilo i ne bi nista od toga jer se jednostavno ima previse obaveza i stvari koje se moraju uraditi da bi covjek preselio iz kontinentalne amerike na havaje. isto tako mislim da to nije dobro trajno rjesenje jer bi covjek pobudalio. ipak je odsjeceno od svijeta, mentalitet je potpuno drugaciji od naseg a i americkog, nema bas nekog prostora za napredovanje sto se tice karijere. sve u svemu mislim da bi bilo odlicno iskustvo zivjeti tamo jedno godinu dana, odmoriti se dusom i tijelom ali onda se vratiti negdje konkretno.

hvala na temeljitom odgovoru :) i ja mislim provesti nekih 3-5 godina, i onda dalje

Upish

Post by Upish » 05/02/2007 20:28

sretno! ostavi kontakt informacije na forumu u slucaju da se i ja budem htio pridruziti pa da sirimo tu havajsko-bosansku koloniju. :D :D :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 05/02/2007 20:31

nisam bio dolje...al sam cuo da je ekstra.

Samo ja se odavdje ne bi selio, nema sile, neka je hladno i sve al je NYC NYC.

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 20:33

Upish wrote:sretno! ostavi kontakt informacije na forumu u slucaju da se i ja budem htio pridruziti pa da sirimo tu havajsko-bosansku koloniju. :D :D :D

budem se javio iduce godine :) poznajem jos nekoliko nasih ovdje koji se dvoume...

repeater

Post by repeater » 05/02/2007 21:54

Upish wrote:ma havaji su prelijepi. imaju stvarno poseban shmek, pocevsi od klime do opustenosti koja vlada medju ljudima. dok sam bio tamo turisticki (6-7 dana) zamisljao sam kako bi bilo ziviti i mogu ti reci da mi je ideja bilo jako privlacna. naravno to je kasnije izlapilo i ne bi nista od toga jer se jednostavno ima previse obaveza i stvari koje se moraju uraditi da bi covjek preselio iz kontinentalne amerike na havaje. isto tako mislim da to nije dobro trajno rjesenje jer bi covjek pobudalio. ipak je odsjeceno od svijeta, mentalitet je potpuno drugaciji od naseg a i americkog, nema bas nekog prostora za napredovanje sto se tice karijere. sve u svemu mislim da bi bilo odlicno iskustvo zivjeti tamo jedno godinu dana, odmoriti se dusom i tijelom ali onda se vratiti negdje konkretno.

ima dosta istine u ovom. bio tamo 2x. imam tu srecu da mi punac zivi u honolulu. jedno od onih veni, vidi, vrati se mjesta. ako se vec selis zbog temp. onda pici u meksiko. samo, prica se da je klopa dole skuplja nego u taco bellu. :D

cpt.picard

Post by cpt.picard » 05/02/2007 22:04

Imaju li internet :D

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 22:14

ne komuniciraju pomocu morskih valova :D

guardian

Post by guardian » 05/02/2007 22:45

Bio sam na Maui-u u junu 2005 (7 dana na nekoj konferenciji), a u Honolulu cu u aprilu (istim poslom) pa cu o njemu moci reci tek tad. Maui je jako lijep. U to vrijeme (pocetak visoke turisticke sezone) gosti su bili uglavnom penzioneri i parovi; priroda (poluprazne plaze, planina) su atraktivni ali nekih drugih sadrzaja nema (jedino Hard Rock Cafe, ako se dobro sjecam). Seoski turizam :-)

Ovo je Kaanapali, na zapadnoj strani ostrva:

Image

Istocni dio Maui-a je puno drukciji; rekose mi da je to drugo mjesto u svijetu po broju kisnih dana. Koliko je zelenila, covjek bi im i povjerovao:

Image

Istocni dio je neizgradjen (ponegdje i bez asfaltiranih puteva) i ne izgleda previse prijatno.

"Domoroci" (stalno nastanjeni) trpe turiste ali ih bas i ne vole; socijalni razlozi, vjerovatno. Na lokalnim vijestima sam vidio reportazu o poprilicnim problemima s narkomanijom. Hotelski sluzbenici upozoravaju na dzeparose pa ih bezbeli i ima...

Cijene prehrambenih proizvoda u granapima (lancima tipa Vons/Ralphs) su skoro dva puta vise nego istih u Kaliforniji. Ne znam da li je to zbog turista ili zbog toga sto dio hrane uvoze izvana.

Uglavnom, Maui je prelijep; mada, nakon 7 dana, postalo je pomalo dosadno. A krajem dana, svakakve bi se misli vrzmale po glavi:

Image

StLouis

Post by StLouis » 05/02/2007 23:14

guardian wrote:Bio sam na Maui-u u junu 2005 (7 dana na nekoj konferenciji), a u Honolulu cu u aprilu (istim poslom) pa cu o njemu moci reci tek tad. Maui je jako lijep. U to vrijeme (pocetak visoke turisticke sezone) gosti su bili uglavnom penzioneri i parovi; priroda (poluprazne plaze, planina) su atraktivni ali nekih drugih sadrzaja nema (jedino Hard Rock Cafe, ako se dobro sjecam). Seoski turizam :-)

Ovo je Kaanapali, na zapadnoj strani ostrva:

Image

Istocni dio Maui-a je puno drukciji; rekose mi da je to drugo mjesto u svijetu po broju kisnih dana. Koliko je zelenila, covjek bi im i povjerovao:

Image

Istocni dio je neizgradjen (ponegdje i bez asfaltiranih puteva) i ne izgleda previse prijatno.

"Domoroci" (stalno nastanjeni) trpe turiste ali ih bas i ne vole; socijalni razlozi, vjerovatno. Na lokalnim vijestima sam vidio reportazu o poprilicnim problemima s narkomanijom. Hotelski sluzbenici upozoravaju na dzeparose pa ih bezbeli i ima...

Cijene prehrambenih proizvoda u granapima (lancima tipa Vons/Ralphs) su skoro dva puta vise nego istih u Kaliforniji. Ne znam da li je to zbog turista ili zbog toga sto dio hrane uvoze izvana.

Uglavnom, Maui je prelijep; mada, nakon 7 dana, postalo je pomalo dosadno. A krajem dana, svakakve bi se misli vrzmale po glavi:

Image

:D odavno ne procitah ovako dobar odgovor, nasmijao si me zestoko s ovim CEVAPI :lol:
Dakle, Honolulu je naj izbor. Idemo u Honolulu:) ma ja kada vidim sunce i more, meni nije dosadno

guardian

Post by guardian » 05/02/2007 23:37

Dakle, Honolulu je naj izbor. Idemo u Honolulu:) ma ja kada vidim sunce i more, meni nije dosadno

Honolulu bi mogao biti zanimljiva carsija. Doduse, mozda je malo previse urban s obzirom na lokaciju. Prijatelj koji je isao u Honolulu krajem 90-ih mi rece da je prepun japanskih turista (onih sto gledaju dunjaluk iskljucivo kroz objektiv kamera koje ne ispustaju iz ruku) i "profesionalki" koje su ga, dok je bio u drustvu supruge, vukle za rukav nudeci svoje usluge... kaze da ga hanuma u zivotu nije tako cvrsto drzala za ruku :-)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 06/02/2007 00:05

StLouis wrote:
eto, ako se neko planira seliti, javite :D

Ma ja vala odavno planiram i hocu, ali mi se sve nesto neda ... :( :D

digger

Post by digger » 06/02/2007 01:12

Havaji su raj na zemlji. Ako bi me neko natjerao da na Velikom otoku sjedim na brdu i udisem gasove vruceg sumpora koji dolazi iz pukotina, i to bi pretrpio. Mislim zivio bih krace ali ljepse. :D

Nisam za Oahu. Ako mozes odtici u Kona (The Big Island), onda si stvarno na Havajima. Oahu je prenaseljen, bucan 24 sata, a ima i dosta kriminala. Maui je turisticki za one sa nesto dubljim dzepovima. Ostali otoci su uglavnom za lokalce.

A ako odes u Konu, ima jedan bosanac tamo drzi kiosk sa vocem i sladoledom. Poselami ga. :D

Post Reply