Hardware ALL ABOUT

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#1 Hardware ALL ABOUT

Post by roki »

Bilo bi dobro da ovo tema ide na sticky i da se na njoj postavljaju pitanja vezana za hardware.Prvenstveno mislim na kompjuterske komponente ali i na mobitele,igraće konzole i ostale geek uređaje.Evo ja imam jedno pitanje.Kako spojiti PC sa TV-om preko S-VHS kabla sa 4 pina.S-VHS imam na grafičkoj (7100GS) i na tv-u (noviji model Gorenje,katodni).Googlao sam,našao jedan dobar video kao uputu,pokušao korak po korak uraditi,sve ponavljao više puta,instalirao zadnje drivere ali slike na TV-u nema.U Nvidia control panelu sam pokusao sve moguće kombinacije podešavanja ali jok, slike na TV-u nema pa nema.Ima li neko da spaja TV sa PC-om da mi kaže kako je on to uradio,hvala.
User avatar
banovan
Posts: 740
Joined: 30/03/2009 20:51
Location: Total chaos - south of heaven

#2 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by banovan »

Eh ovako :D ,imam problem sa drugim Hard discom,naime do skoro je normalno radio,al je neko vrijeme bio iskljucen,i kad sam ga stavio sad,nesto nije u redu,isto kao da se iglica zaglavila izmedju necega,ne znam kako da objasnim.Imal neki nacin da ga ozivim
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#3 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by KPNCTNJAH »

Zanima me gdje u Sarajevu mogu kupiti 'Heat Gun' i kolika je cijena otprilike? da znam isplati li se kupovati to za ovaj moj 'problemcic' ... hvala
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#4 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by Decerto »

KPNCTNJAH wrote:Zanima me gdje u Sarajevu mogu kupiti 'Heat Gun' i kolika je cijena otprilike? da znam isplati li se kupovati to za ovaj moj 'problemcic' ... hvala
Sta oces to peci ? Ako mislis peci grafu,heat gun ti ne treba,ubacis je u rernu na 200 stepeni C na 7 minuta i gotovo.Moja je bila na izdahu,nekad mi izbaci i bsod u windows loading screenu,a nekad i upali na 4 bit-a boje...uradio ovo iznad i radi ko nova,jos je overclock-ovo i to dobro :D
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#5 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by KPNCTNJAH »

To s grafickom sam uradio prije 4 mjeseca i radi jos uvijek (da kucnem u drvo) :D
meni treba heat gun za ps3
Adnann85
Posts: 16
Joined: 04/08/2010 12:28

#6 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by Adnann85 »

Imal neko iskustvo sa bluetooth tastaturom i mišem???
Konkretno, zanima me može li "hvatati" iz jedne sobe u drugu, kroz zid, otvorena vrata, jedno 5-6-7 m razdaljine???

Hvala :)
mazzy
Posts: 725
Joined: 25/07/2009 12:12

#7 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by mazzy »

Adnann85 wrote:Imal neko iskustvo sa bluetooth tastaturom i mišem???
Konkretno, zanima me može li "hvatati" iz jedne sobe u drugu, kroz zid, otvorena vrata, jedno 5-6-7 m razdaljine???

Hvala :)
Cisto sumnjam da moze kroz vrata, a pogotove kroz zidove....
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#8 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by Decerto »

Adnann85 wrote:Imal neko iskustvo sa bluetooth tastaturom i mišem???
Konkretno, zanima me može li "hvatati" iz jedne sobe u drugu, kroz zid, otvorena vrata, jedno 5-6-7 m razdaljine???

Hvala :)
A zasto trebas hvatati iz sobe u sobu sa misom ili tastaturom ? Mislis sjediti u jednoj sobi dok kucas,a PC ti u drugoj :lol:
User avatar
_sonic_
Posts: 106
Joined: 24/07/2008 14:22

#9 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by _sonic_ »

Imam stari racunar "iz podruma" i zelio bi da ga koristim samo za internet pristup,obradu teksta i nekad muziku da pustim.. 1.7GHz 20GB HDD 128 graficka int i 256 RAM..spor je kompjuter i zelio bi da kupim RAM-a jer je malo za normalan rad..Interesuje me koji mi je RAM potreban?

Maticna P4S8X-MX http://www4.dealtime.com/ASUS-Asus-P4S8 ... ATA/prices

DDR SDRAM pise..ali me zbunjuje ovo SDRAM ..

hvala unaprijed !
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#10 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by Decerto »

_sonic_ wrote:Imam stari racunar "iz podruma" i zelio bi da ga koristim samo za internet pristup,obradu teksta i nekad muziku da pustim.. 1.7GHz 20GB HDD 128 graficka int i 256 RAM..spor je kompjuter i zelio bi da kupim RAM-a jer je malo za normalan rad..Interesuje me koji mi je RAM potreban?

Maticna P4S8X-MX http://www4.dealtime.com/ASUS-Asus-P4S8 ... ATA/prices

DDR SDRAM pise..ali me zbunjuje ovo SDRAM ..

hvala unaprijed !
DDR1
User avatar
_sonic_
Posts: 106
Joined: 24/07/2008 14:22

#11 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by _sonic_ »

Decerto wrote:
_sonic_ wrote:Imam stari racunar "iz podruma" i zelio bi da ga koristim samo za internet pristup,obradu teksta i nekad muziku da pustim.. 1.7GHz 20GB HDD 128 graficka int i 256 RAM..spor je kompjuter i zelio bi da kupim RAM-a jer je malo za normalan rad..Interesuje me koji mi je RAM potreban?

Maticna P4S8X-MX http://www4.dealtime.com/ASUS-Asus-P4S8 ... ATA/prices

DDR SDRAM pise..ali me zbunjuje ovo SDRAM ..

hvala unaprijed !
DDR1
Hvala ti puno na odgovoru !! ;)
Cibra
Posts: 193
Joined: 15/09/2009 21:28

#12 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by Cibra »

roki wrote:Bilo bi dobro da ovo tema ide na sticky i da se na njoj postavljaju pitanja vezana za hardware.Prvenstveno mislim na kompjuterske komponente ali i na mobitele,igraće konzole i ostale geek uređaje.Evo ja imam jedno pitanje.Kako spojiti PC sa TV-om preko S-VHS kabla sa 4 pina.S-VHS imam na grafičkoj (7100GS) i na tv-u (noviji model Gorenje,katodni).Googlao sam,našao jedan dobar video kao uputu,pokušao korak po korak uraditi,sve ponavljao više puta,instalirao zadnje drivere ali slike na TV-u nema.U Nvidia control panelu sam pokusao sve moguće kombinacije podešavanja ali jok, slike na TV-u nema pa nema.Ima li neko da spaja TV sa PC-om da mi kaže kako je on to uradio,hvala.
jesi pokusao u display settings?(ako ti je windows 7) jel ima da identifikuješ monitor 1 i monitor 2? Jel ima da extend display, ili duplicate?
User avatar
ala7
Posts: 1346
Joined: 04/03/2011 16:12
Location: 43°52′0″N 18°25′0″E

#13 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by ala7 »

Mislim da mogu ovdje postaviti pitanje:

Interesuje me kako odraditi overclock procesora AMD Sempron(tm) Processor 3000+ (Socket 754).
Trenutno radi na 1,81GHz a citao sam moze na 2.0 ; 2.3 GHz..

Ostale komponente:
K8Upgrade-NF3 (maticna)
1GB RAM DDR
NVIDIA GeForce FX 5700LE 256MB


Uspio sam na jednom racunaru overclockat' preko biosa ali ovdje ne mogu, ne znam.. Da li postoji nacin preko nekog software-a..
U ovom slucaju bi podigao na 2.0 GHz :)
User avatar
Adnansu
Posts: 349
Joined: 24/11/2009 16:27

#14 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by Adnansu »

Moze li mi neko reci koji ketridž odgovara ovom printeru

Samsung ML2010

Hitno je..
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#15 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by shin »

Adnansu wrote:Moze li mi neko reci koji ketridž odgovara ovom printeru

Samsung ML2010

Hitno je..
http://toner.us.samsung.com/samsung-ton ... -2010.html

Dva google clicka
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#16 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by arnes_king »

KPNCTNJAH wrote:To s grafickom sam uradio prije 4 mjeseca i radi jos uvijek (da kucnem u drvo) :D
meni treba heat gun za ps3

Radio sam na par konzola sa heat gun i prilicno je dobro, ali nemoj bezveze kupovati, ubaci u elektricnu na 10 minuta na odredjenoj temperaturi, normalno prije toga omotas maticnu u alu foliju i poskidas sve i bice ti 10x bolje nego sa heat gun :) Ko god kaze suprotno nema pojma sta prica, radio sam vec desetak ps3
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#17 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by chuchumbamayumbe »

Na Asrockovoj stranici pronađi utility pod nazivom OCTuner.
To je softverski "overclocker", pa probaj sa njim da odradiš to što želiš.
Ja imam Asrock matičnu i AMD procesor (AM3 socket), kod mene je radilo bez problema.
Probaj pa javi!
:)
ala7 wrote:Mislim da mogu ovdje postaviti pitanje:

Interesuje me kako odraditi overclock procesora AMD Sempron(tm) Processor 3000+ (Socket 754).
Trenutno radi na 1,81GHz a citao sam moze na 2.0 ; 2.3 GHz..

Ostale komponente:
K8Upgrade-NF3 (maticna)
1GB RAM DDR
NVIDIA GeForce FX 5700LE 256MB


Uspio sam na jednom racunaru overclockat' preko biosa ali ovdje ne mogu, ne znam.. Da li postoji nacin preko nekog software-a..
U ovom slucaju bi podigao na 2.0 GHz :)
User avatar
Filter
Posts: 7966
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#18 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by Filter »

roki wrote:Bilo bi dobro da ovo tema ide na sticky i da se na njoj postavljaju pitanja vezana za hardware.Prvenstveno mislim na kompjuterske komponente ali i na mobitele,igraće konzole i ostale geek uređaje.Evo ja imam jedno pitanje.Kako spojiti PC sa TV-om preko S-VHS kabla sa 4 pina.S-VHS imam na grafičkoj (7100GS) i na tv-u (noviji model Gorenje,katodni).Googlao sam,našao jedan dobar video kao uputu,pokušao korak po korak uraditi,sve ponavljao više puta,instalirao zadnje drivere ali slike na TV-u nema.U Nvidia control panelu sam pokusao sve moguće kombinacije podešavanja ali jok, slike na TV-u nema pa nema.Ima li neko da spaja TV sa PC-om da mi kaže kako je on to uradio,hvala.
promijenio source na TV-u??
svhs kabl felerican??
driveri i OS se ne poklapaju bas najbolje??

licno vrtim filmove sa stare kante, p4 3,0 ghz, nvidia 5200, winXP i radi OK samo sa nekim starim (93,xx ... valjda. mrsko mi da sada rovim) driverima. te preporucuju i za win 7
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3031
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#19 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by suad-sarajevo »

Tema mrtva ali možda se neko i javi. Dakle, imam ovu kantu od PC-a i htio bih da eventualno nadogradim sa nešto jačom grafikom. Ne za igranje nekih extra jačih igara ali eto do 1 GB jačine.

Code: Select all

--------[ EVEREST Ultimate Edition ]------------------------------------------------------------------------------------

    Verzija                                           EVEREST v5.50.2100/bs
    Testirani modul                                   2.5.292.0
    Početna stranica                                  http://www.lavalys.com/
    Tip izvještaja                                    Brzi izvještaj
    Računar                                           DESKTOP-94HDUOO
    Pokretač                                          suad
    Operativni sistem                                 Windows 10 Pro Professional 6.2.9200
    Datum                                             2017-11-12
    Vrijeme                                           07:51


--------[ Sistemski izvještaj ]-----------------------------------------------------------------------------------------

    Računar:
      Tip računara                                      ACPI x64-based PC
      Operativni sistem                                 Windows 10 Pro Professional
      OS Instalirani servisni paket                     -
      Internet Explorer                                 9.11.15063.0
      DirectX                                           DirectX 12.0
      Ime računara                                      DESKTOP-94HDUOO
      Ime korisnika                                     suad
      Logon domena                                      DESKTOP-94HDUOO
      Datum / vrijeme                                   2017-11-12 / 07:51

    Matična ploča:
      Procesor                                          DualCore Intel Core 2 Duo E7400, 2400 MHz (9 x 267)
      Naziv matične ploče                               Gigabyte GA-P31-ES3G  (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
      Čipset na matičnoj ploči                          Intel Bearlake G31
      Sistemska memorija                                4096 MB  (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
      DIMM1: Kingston                                   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (6-6-6-18 @ 400 MHz)  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)
      DIMM3: Kingston                                   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (6-6-6-18 @ 400 MHz)  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)
      Tip BIOS-a                                        Award Modular (04/16/09)
      Komunikacijski port                               Communications Port (COM1)
      Komunikacijski port                               Printer Port (LPT1)

    Grafika:
      Grafička kartica                                  NVIDIA GeForce 9600 GT  (512 MB)
      Grafička kartica                                  NVIDIA GeForce 9600 GT  (512 MB)
      3D akceleratorski čip                             nVIDIA GeForce 9600 GT
      Monitor                                           Samsung SyncMaster 225BW(G)/MagicSyncMaster CX223BW/CX225BW (Analog)  [22" LCD]  (HS1Q204628)

    Multimedija:
      Zvučna kartica                                    Realtek ALC888/1200 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

    Diskovni podsistem:
      IDE kontrolor                                     Intel(R) 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller - 27C0
      Kontrolor pohranjivanja                           Microsoft Storage Spaces Controller
      Tvrdi disk                                        WDC WD5000AADS-00S9B0 ATA Device  (465 GB, IDE)
      Optički uređaj                                    HL-DT-ST DVDRAM GH22NS40 ATA Device  (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
      SMART status tvrdih diskova                       OK

    Particije (podjele):
      C: (NTFS)                                         85725 MB (10839 MB slobodno)
      D: (NTFS)                                         381.5 GB (47.5 GB slobodno)
      Ukupna veličina                                   465.2 GB (58.1 GB slobodno)

    Ulazni uređaji:
      Tastatura                                         HID Keyboard Device
      Miš                                               HID-compliant mouse

    Mreža:
      Primarna IP adresa                                192.168.1.105
      Primarna MAC adresa                               18-D6-C7-0C-08-4A
      Mrežni adapter                                    Realtek PCIe GBE Family Controller
      Mrežni adapter                                    TP-LINK Wireless USB Adapter  (192.168.1.105)

    Periferni uređaji:
      Printer                                           Fax
      Printer                                           Foxit PhantomPDF Printer
      Printer                                           Microsoft Print to PDF
      Printer                                           Microsoft XPS Document Writer
      Printer                                           Print to Evernote
      Printer                                           Send To OneNote 2013
      USB1 kontrolor                                    Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1]
      USB1 kontrolor                                    Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1]
      USB1 kontrolor                                    Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1]
      USB1 kontrolor                                    Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1]
      USB2 kontrolor                                    Intel 82801GB ICH7 - Enhanced USB2 Controller [A-1]
      USB uređaj                                        TP-LINK Wireless USB Adapter
      USB uređaj                                        USB Composite Device
      USB uređaj                                        USB Input Device
      USB uređaj                                        USB Input Device
      USB uređaj                                        USB Input Device

    DMI:
      DMI proizvođač BIOSa                              Award Software International, Inc.
      DMI verzija BIOSa                                 F6
      DMI proizvođač sistema                            Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI proizvod sistema                              P31-ES3G
      DMI verzija sistema                               
      DMI serijski broj sistema                         
      DMI UUID sistema                                  00000000-00000000-00000024-1D575165
      DMI proizvođač matične ploče                      Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI proizvod matične ploče                        P31-ES3G
      DMI verzija matične ploče                         x.x
      DMI serijski broj matične ploče                   
      DMI proizvođač kućišta                            Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI verzija kućišta                               
      DMI serijski broj kućišta                         
      DMI Važna oznaka kućišta                          
      DMI tip kućišta                                   Desktop Case
      DMI ukupno / slobodno memorijskih utora           2 / 0


Ako ima neka preporuka voljan sam poslušati savjet. Hvala.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#20 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by febo_acm »

Extra jace igre ne mogu i da hoces. A sta bi igrao i koji budzet? Mada tesko da mozes igrati nesta novije.
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#21 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by diablobih »

Odustani od te mogucnosti...
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3031
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#22 Re: Hardware ALL ABOUT

Post by suad-sarajevo »

Htio bih nadogradnju neke polovne grafike do 50 KM maximalno.
Post Reply