Haram-para

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
pirmin

Haram-para

Post by pirmin » 13/06/2011 15:27

Moze li neko od ovdje prisutnih da jednom ortodoksnom kladionicaru objasni zasto je
para dobijena na jednoj opkladi haram?
Kazu mi, znas...to nije halal, mozda je to nekome zadnja para i slicno na sta ja odgovaram
primjera radi da i penzioner koji dodje u apoteku da od svoje crkavice kupi neki skupi lijek sigurno ne hahali
svoje pare pa opet niko to ne zamjeri apotekarima.Ovaj primjer vazi za cijelu oblast trgovine.

Gdje mi je greska u razmisljanju?

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Haram-para

Post by karanana » 13/06/2011 15:30

pa nemam pojma, bubam, mozda jer je kocka kao igra i kao nacin zarade, a jos cesce gubitka zabranjena dok trgovina to nije. u trgovini dajes nesto da dobijes nesto.

metar_drva

Post by metar_drva » 13/06/2011 15:32

karanana wrote:pa nemam pojma, bubam, mozda jer je kocka kao igra i kao nacin zarade, a jos cesce gubitka zabranjena dok trgovina to nije. u trgovini dajes nesto da dobijes nesto.
pa i ovdje daješ nešto (pare) da dobiješ nadu da ćeš dobit još više para :D

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 13/06/2011 15:36

metar_drva wrote:
karanana wrote:pa nemam pojma, bubam, mozda jer je kocka kao igra i kao nacin zarade, a jos cesce gubitka zabranjena dok trgovina to nije. u trgovini dajes nesto da dobijes nesto.
pa i ovdje daješ nešto (pare) da dobiješ nadu da ćeš dobit još više para :D
kljucne rijeci su "da dobijem nadu". dakle u vecini slucajeva ne placam za nesto materijalno nego placam za djelic vremena provedenog u nadi da cu nesto dobiti, a na kraju vecina izgubi.
a kada se i dobije, da se probam vratiti na pitanje, dobije se od nekog nesretnika koji je izgubio.

da se razumijemo, kladim se haman svaki dan.
ne znam, mozda ima neki bolji tumac vjere na ovom podforumu da to malo bolje objasni kroz neki pisani kontekst iz neke svete knjige.
Last edited by karanana on 13/06/2011 15:39, edited 1 time in total.

madnessa

Post by madnessa » 13/06/2011 15:38

svaka para koja nije proizasla iz vlastitog rada i truda ili je proizasla na tudjoj muci nije halal. muslimanu nije dozvoljeno ni uzeti vise novca nego je to uistinu zasluzio (npr. precjenjivanje svog vlastitog rada ili usluge...)
kockanje i kladjenje je haram u islamu iz vise razloga, pa samim tim i zarada nastala na taj nacin je haram. jesi se kad zapitao koliko je ljudi izgubilo taj novac da bi ga ti uspio dobiti? kladionica ti ga garant nije poklonila jer si im drag nego je to neko morao izgubiti da bi ti dobio.

@karanana: i trgovina ima ogranicenja. npr. zakidanje na vagi, davanje prevelikih cijena i sl. u islamu se isto ostro osudjuju.

metar_drva

Post by metar_drva » 13/06/2011 15:40

madnessa wrote:svaka para koja nije proizasla iz vlastitog rada i truda ili je proizasla na tudjoj muci nije halal. muslimanu nije dozvoljeno ni uzeti vise novca nego je to uistinu zasluzio (npr. precjenjivanje svog vlastitog rada ili usluge...)
kockanje i kladjenje je haram u islamu iz vise razloga, pa samim tim i zarada nastala na taj nacin je haram. jesi se kad zapitao koliko je ljudi izgubilo taj novac da bi ga ti uspio dobiti? kladionica ti ga garant nije poklonila jer si im drag nego je to neko morao izgubiti da bi ti dobio.

@karanana: i trgovina ima ogranicenja. npr. zakidanje na vagi, davanje prevelikih cijena i sl. u islamu se isto ostro osudjuju.
znači, naplaćivanje doktorskih usluga je haram? osim ako se bolest ne smatra kao "tuđa muka"...

Motokultivator

Post by Motokultivator » 13/06/2011 15:42

To je vrlo jednostavno, naravno ako gledas siroku sliku. Ako gledas usko, nikad ti nece biti jasno, kad bi procito ne znam ti sta, i kad bi ti kazo bilo ko price i price, definicije i cudesa.

U trgovini se mijenja roba za robu ili novac za robu. Pri cemu kada se mijenja roba za robu postoje serijatska pravila i to naravno s razlogom.

Isto serijatsko pravilo razmjene (posebne) robe za robu, vrijedi i novac za novac. Potpuno identicno. BIlo kakve igre na srecu su dozvoljene, ako covjek ne ulaze nista, osim svojih vjestina, fizickih ili mentalnih. Svako drugo ulaganje nije dozvoljeno. Igre na srecu su osmiljene tako da vlasnik igre uvijek dobija, citaj otima.

Jos jedan od razloga zabrane kocke je sto kocka lahko prelazi u ovisnost.

Uglavnom, da se ja ne bi pravio pametan, pokusaj naci, naravno ako zelis - bez predrasuda, kakav opsiran tekst o trgovini i rib'a (kamata na arapskom jeziku) i bice ti sve jasno. Ako ti je mrsko citati imas nekoliko video klipova na jutubu od sejha imrana. Mada to nije dovoljno za potpuno razumijevanje, ali moze posluziti za one koji zele da razumiju.

žuti

Post by žuti » 13/06/2011 15:43

neki dan sam cuo podatak da se dnevno u biH uplati oko milion KM na kladjenje
ne znam koliko je tacna ova cifra ali je previse kako god ... :-)

daisy888

Post by daisy888 » 13/06/2011 15:43

pirmin wrote:Moze li neko od ovdje prisutnih da jednom ortodoksnom kladionicaru objasni zasto je
Kazu mi, znas...to nije halal, mozda je to nekome zadnja para i slicno na sta ja odgovaram
primjera radi da i penzioner koji dodje u apoteku da od svoje crkavice kupi neki skupi lijek sigurno ne hahali
svoje pare pa opet niko to ne zamjeri apotekarima.Ovaj primjer vazi za cijelu oblast trgovine.

greška je što nisi svojim radom zaradio te pare. sjediš kući i čekaš da ti same dodju. trgovina je druga stvar, sam Poslanik je bio trgovac. nema ništa loše u trgovini, sve dok trguješ kako treba. znači bez varanja ljudi. ne vidim zašto bi pare zaređene u apoteci bile haram. ko tu koga vara?

JoseMujica

Post by JoseMujica » 13/06/2011 15:44

pirmin wrote:Moze li neko od ovdje prisutnih da jednom ortodoksnom kladionicaru objasni zasto je

ako već gledaš iz ugla vjere (Islama) kockanje je zabranjeno svakom vjerniku i otud je i zarada na kocki haram. Pošto si već ortodoksni kladioničar ne znam što te tangira postulat jedne religije kojoj ne pripadaš.

Libyano

Post by Libyano » 13/06/2011 16:03

Otprilike ti je vec odgovoreno. Znaci zarada na kladionici nije zasnovana na tvom trudu ni tvom znanju. Ovo zasnovano na znanju isticem, jer je uslov za valjanost bilo kakve transakcije i ugovora u islamu da nema sumnje i da postoji dogovor dvije strane. o sumnji se moze disertacija napisati, ali bit je da ti ne znas rezultat i ne mozes ga predvidjeti sa punom tacnoscu. Istim metodom je zabranjena kupovina recimo jabuka od farmera koje jos nisu ni procvale na grani, jer se ne zna kakav ce biti rod, hoce li ih ubiti led, ili ce pak biti predobar urod.

Big Boy
Location: Sve bitke u životu služe da nas nečemu nauče - uključujući i one koje gubimo.

Post by Big Boy » 13/06/2011 16:10

pirmin wrote:Kazu mi, znas...to nije halal, mozda je to nekome zadnja para i slicno na sta ja odgovaram
Novac je nastao kao potreba za instrumentom pomocu kojeg mjerimo vrijednost necijeg utrosenog vremena i truda. Neko nekom iskopa bunar, on mu zato da ovcu... ovaj bi radije koju kokos. Dodjemo do toga da sve ima neku svoju vrijednost i da se moze razmijeniti, na trzistu kao roba.

Kad neko nesto uradi na neciju dobrobit onda je taj duzan da mu plati da i on ima neku dobrobit od svog rada. I to je halal, kad neko nesto uradi i za to bude adekvatno nagradjen. Nasuprot toga je naravno haram, kada neko neradom zeli steci dobrobit kao da je nesto (objektivno) drustveno korisno uradio.

Zasto je kockanje haram. Vjerovatno zato sto niko nikog ne tjera da ucestvuje u tome, skoro niko se nece radovati kad neko drugi bude "nagradjen" i ta svota novca, u kojem svako ucestvuje u nekoj mjeri nece biti data od srca, s halalom vec iskljucivo sa sebicnim interesom. Samo sebe upitaj, kad ne dobijes jel' kazes... ma svaka cast onom sto je pogodio/dobio.

Poredjenje sa penzionerom i apotekom cu ja usporediti s djetetom i prodavnicom. Penzioner/dijete ima potrebu da olaksa sebi/da se igra i postoje proizvodi, koje je drugi neko proizveo i tako imamo izbor hocemo li platiti cijenu lijeka/igracke da nam bude lakse/bolje ili cemo ipak dalje bez toga. Apotekar/trgovac je tu samo posrednik, onaj koji mijenja uslugu/robu za novac.

Decerto
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.

Post by Decerto » 14/06/2011 01:43

novac > religija .

zli_hordas

Post by zli_hordas » 14/06/2011 08:39

daisy888 wrote:

greška je što nisi svojim radom zaradio te pare. sjediš kući i čekaš da ti same dodju. trgovina je druga stvar, sam Poslanik je bio trgovac. nema ništa loše u trgovini, sve dok trguješ kako treba. znači bez varanja ljudi. ne vidim zašto bi pare zaređene u apoteci bile haram. ko tu koga vara?
brate oni nije da varaju oni otimaju i zaraduju na tuđoj muci,da znas koliko oni marze naplacuju to su ti u stvari legalni dileri,oni su tu da te oderu a ne da ti pomognu da se izlijecis

daisy888

Post by daisy888 » 14/06/2011 08:53

zli_hordas wrote:
daisy888 wrote:

brate oni nije da varaju oni otimaju i zaraduju na tuđoj muci,da znas koliko oni marze naplacuju to su ti u stvari legalni dileri,oni su tu da te oderu a ne da ti pomognu da se izlijecis
hmm...da, a kladionice inače rade veoma pošteno, ne deru ljude, ljudi ne gube pare na nepošten način, kao što je to, eto u ovom slučaju u apotekama. zbog toga, ti ne idi tim legalnim dilerima, već lijepo u kladionicu, kad zatreba lijeka

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 14/06/2011 09:10

Ima još nešto: predviđanje budućih događaja koji nisu u tvojoj moći nije dozvoljeno u Islamu. Samo Allah dž.š. zna šta je određeno i kako će na šta izaći i predviđanje budućnosti u klađenju je u istoj ravni kao i vračanje i gatanje - jednostavno rečeno klađenje je neki vid nadmudrivanja sa Bogom dragim a to nije nimalo uputno. Ima smisla, zar ne?

Ja se kladim iz zabave, gubitak halalim a novac od dobitka gledam da što prije potrošim, najčešće platim režije (javna preduzeća - pravo mjesto za haram paru), kupim nekome nešto, dadnem sadaku (najčešće to završi u Krašu preko Alinih bajadera :lol: )

Uglavnom, ne dam da mi se zgriju u džepu a i da hoću ne mogu jer te pare stvarno ispare i šejtan ih odnese kako i donese...

GOLFER

Post by GOLFER » 15/06/2011 00:53

Ma u haram pari hajra nema...

Nema se sta tu pametovat, jasno je da je to u Islamu haram, nikakva suplja, ni poredjene sa nekim drugim stvarima nece promjenuti tu cinjenicu...

Po iskustv svaka para koju dobijem na ''ne bas halal nacin'' ode brze nego sto je i dosla, vise puta sam vise hajrovo sa 10 KM postenih nego sa 50KM sumnjivih :D

someone_

Post by someone_ » 15/06/2011 00:59

Nastavi se kladiti i samo ce ti se kazati.

Mr. Brightside

Post by Mr. Brightside » 15/06/2011 01:00

haram je zato sto je muslimanima zabranjena kocka :D

Secer_033

Post by Secer_033 » 16/06/2011 01:15

žuti wrote:neki dan sam cuo podatak da se dnevno u biH uplati oko milion KM na kladjenje
ne znam koliko je tacna ova cifra ali je previse kako god ... :-)
Sto je neko ispustio par nulica...

shepherd.m

Post by shepherd.m » 16/06/2011 01:29

Naletih na ovo:

Hazardne igre

Uglavnom, svi islamski učenjaci su jednoglasni u stavu da je klađenje koje ti opisuješ zabranjeno (kur'anskim tekstom, praksom Poslanika, s.a.v.s....)

Ne bih želio da si dijete jednog kockara, pa da vidiš, između ostalog, zašto su kockanje i opklada zabranjeni...

Takva para ti je sigurno haram, i ako imalo držiš do sebe i smatraš se vjernikom - ne smiješ posezati za takvim načinom sticanja imovine.

Pokažite mi nekoga ko se obogatio kockom ili na kladionici a da su mu te pare, osim imetka, auta, kuća... donijele neku sreću!

Osim toga, broj onih koji osvoje nešto u tim slučajevima i onih koji su na gubitku je u omjeru 1:100000 ili više.

Post Reply