H1-B lutrija/USA

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
sure_alma

H1-B lutrija/USA

Post by sure_alma » 25/04/2007 23:44

jel iko od raje u ovoj lutriji za radne vize u USA sto se odigralo Aprila 12...
znam da je bilo oko 120,000 aplikacija a izdaju samo 65 hiljada viza...pa su zato igrali lutriju...reko da vidim kakvi su utisci i jel jos iko dobijo/la bilo kakav odgovor (vizni broj ili odbijenicu)...

ugodan dan... :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 26/04/2007 01:25

ne igra se lutrija za H1 vizu koliko sam upoznat nego za zeleni karton...za H1 vizu te mora prijaviti poslodavac, dakle moras imati posao vec da te neko prijavi...a 65 hiljada je kvota godisnja H1

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 26/04/2007 01:27

zezno si se gosp SJ :D

ove godine je bila lutrija i za H1B zbog tolikog broja aplikacija

in medias res

Post by in medias res » 26/04/2007 11:46

ako bi se, recimo, ja prijavila na tu lutriju iduce godine, ili kad vec bude opet, pa me odbiju, da li bih mogla poslije dobiti recimo turisticku vizu za USA???? ili bi to bila jedna od negatvnih okolnosti zbog kojih bi me odbili i za turisticku????

Things

Post by Things » 26/04/2007 12:05

jel mi moze neko od vas objasniti gdje se prijaviti za tu lutriju i kada je sljedeća...

melb26sa

Post by melb26sa » 26/04/2007 13:50

in medias res wrote:ako bi se, recimo, ja prijavila na tu lutriju iduce godine, ili kad vec bude opet, pa me odbiju, da li bih mogla poslije dobiti recimo turisticku vizu za USA???? ili bi to bila jedna od negatvnih okolnosti zbog kojih bi me odbili i za turisticku????

Ne prijavljujes se ti vec te prijavi poslodavac i za pocetak H1-B je radna viza (iako kasnije mozes i imigrirati). Posto H1-B nije imigrantska viza onda se mozes slobodno prijaviti za turisticku vizu.

Vise info: http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1271.html

melb26sa

Post by melb26sa » 26/04/2007 13:51

Things wrote:jel mi moze neko od vas objasniti gdje se prijaviti za tu lutriju i kada je sljedeća...

Koju lutriju? H1-B ili DV - zelena karta?

in medias res

Post by in medias res » 26/04/2007 14:26

melb26sa,
ok, shvatila sam, s tim da nisam u prethodnom postu stavila da mislim na imigrantsku vizu! ali ok, znaci ako igras tu lutriju, ne mozes dobiti turisticku vizu....

melb26sa

Post by melb26sa » 26/04/2007 14:37

in medias res wrote:melb26sa,
ok, shvatila sam, s tim da nisam u prethodnom postu stavila da mislim na imigrantsku vizu! ali ok, znaci ako igras tu lutriju, ne mozes dobiti turisticku vizu....

Sorry, ali nije tacno!
Vidi, sama cinjenica da se prijavljujes za DV lutriju ambasadi nista ne znaci jer se ti nisi prijavila za imigrantsku vizu (obrazac DS - 230). Tako da na to pitanje na DS-156 elektronski formular za neuseljenicku iliti turisticku vizu odgovaras sa NE. Samim tim nemas problema u dobijanju turisticke vize. Znaci ti mozes igrati lutriju koliko hoces, dok te ne izvuku i ne dobijes da vadis papire za imigrantsku vizu i dalje odgovaras sa ne.

To ti je ovo pitanje sa DS- 156
36. Has Anyone Ever Filed an Immigrant Visa Petition on Your Behalf?
Yes No If Yes, Who?

AKo igras DV lutriju onda je NE.

Ako je neko od porodice (otac, brat, sestra, muz) predao aplikaciju za tebe onda je da.

Sa svim ovim u vezi, znam za slucajeve koji su se prijavili na vjerenicku K-1 vizu i dok je trajala ta procedura dobili i turisticku vizu bez problema (samo dokazes da se moras vratiti u svoju zemlju na intervju za drugu vizu).

Ako imas jos pitanja slobodno pitaj, u ovih zadnjih par mjeseci koliko smo se bavili mojom useljenickom vizom naucila sam svasta o vizama, procedurama, dokumentaciji...

array

Post by array » 26/04/2007 14:38

in medias res wrote:ako bi se, recimo, ja prijavila na tu lutriju iduce godine, ili kad vec bude opet, pa me odbiju, da li bih mogla poslije dobiti recimo turisticku vizu za USA???? ili bi to bila jedna od negatvnih okolnosti zbog kojih bi me odbili i za turisticku????

Sto ce ti ba lutrija, idi na sigurno - udaj se za mene i dobijes automatski stalni boravak sa radnom dozvolom. :-)

Things

Post by Things » 26/04/2007 14:42

mislim da sam cula da postoji mogucnost dobijanja zelenog kartona preko neke lutrije a da to nije onaj fol placanja...
ee to me zanima ako neko zna :)
unaprijed zahvalna

melb26sa

Post by melb26sa » 26/04/2007 14:50

Things wrote:mislim da sam cula da postoji mogucnost dobijanja zelenog kartona preko neke lutrije a da to nije onaj fol placanja...
ee to me zanima ako neko zna :)
unaprijed zahvalna

http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _1318.html

Samo na ovom web sajtu se mozes prijaviti. Prijava je besplatna!!!
Postoje drugi sajtovi na kojima placas (ostavis im svoje podatke) da te oni prijave (sto je meni sumnjivo jer ko garantuje da ce te prijaviti iako si im ostavio pare unaprijed) ali te apsolutno ne preporucujem!!!!

Za 2009 ce biti otvoreno ja mislim od oktobra do decembra ove godine. 2009 ne znaci da do tada se prijavljujes - 2009 znaci da do tada mozes da dobijes useljenicku vizu iako se preporucuje da cim te izvuku, dobijes pismo notifikacije (NE email i NE telefonski poziv) kontaktiras ambasadu i kreces u proces za vizu (ljekarski pregled, skupljanje dokumentacije - rodni list, diplome, uvjerenje o nekaznjavanju od suda i policije, vakcinacije...)

Oni koji budu izvuceni na lutriju pocetkom maja do kraja jula/avgusta dobiju pismo obavijestenja sa njihovim brojem za Evropu je to EUR000XXXX. Sto ti je nizi ovaj XXXX broj prije te zovu na razgovor i prije dobijas vizu.

in medias res

Post by in medias res » 26/04/2007 15:23

melb26sa wrote:
in medias res wrote:melb26sa,

Sorry, ali nije tacno!
Vidi, sama cinjenica da se prijavljujes za DV lutriju ambasadi nista ne znaci jer se ti nisi prijavila za imigrantsku vizu (obrazac DS - 230). Tako da na to pitanje na DS-156 elektronski formular za neuseljenicku iliti turisticku vizu odgovaras sa NE. Samim tim nemas problema u dobijanju turisticke vize. Znaci ti mozes igrati lutriju koliko hoces, dok te ne izvuku i ne dobijes da vadis papire za imigrantsku vizu i dalje odgovaras sa ne.

To ti je ovo pitanje sa DS- 156
36. Has Anyone Ever Filed an Immigrant Visa Petition on Your Behalf?
Yes No If Yes, Who?

AKo igras DV lutriju onda je NE.

Ako je neko od porodice (otac, brat, sestra, muz) predao aplikaciju za tebe onda je da.

Sa svim ovim u vezi, znam za slucajeve koji su se prijavili na vjerenicku K-1 vizu i dok je trajala ta procedura dobili i turisticku vizu bez problema (samo dokazes da se moras vratiti u svoju zemlju na intervju za drugu vizu).

Ako imas jos pitanja slobodno pitaj, u ovih zadnjih par mjeseci koliko smo se bavili mojom useljenickom vizom naucila sam svasta o vizama, procedurama, dokumentaciji...

melb, hvala na informaciji, i sto si potrudila :) sve fino objasniti
pozdrav :P

in medias res

Post by in medias res » 26/04/2007 15:24

array wrote:

Sto ce ti ba lutrija, idi na sigurno - udaj se za mene i dobijes automatski stalni boravak sa radnom dozvolom. :-)

no frks, samo zavisi gdje zivis, od klimatskih uslova :-)
necu ja gdje je hladno :D :lol: :lol:

array

Post by array » 26/04/2007 17:27

Nothing to worry about, grijac dolazi sa paketom :D

sure_alma

Post by sure_alma » 26/04/2007 22:05

ma sve je to u redu al za H1-B vizu ili radna viza kako god hocete je bila lutrija ove godine...jest, poslodavac mora da aplicira za tebe i to jos uvijek stoji, al posto je bilo 155,000 aplikacija a samo izdaju 65,000 oni su otvorili lutriju za poslodavce koji su aplicirali za njihove radnike...sto znaci da jos uvijek moras imati poslodavca da te sponzorira a tek onda ides u dalji proces...ove godine proces je bio ovakav:
1) poslodavac aplicira
2) lutrija se odigrala
3) ako si jedan od pobijednika ides na broj 4 a ako nisi onda vrate aplikaciju poslodavcu
4) viza odobrena ili ne

sto se tice zenelog kartona, ima DV lutrija i to je druga stvar od radne vize...
izdaju 50,000 godisnje zelenih kartona a ove godine preko milion ljudi se prijavilo...ma nigdje kraja... :D

pitanje je da li je iko od nase raje prosao ili prolazi kroz ovaj proces radne vize i lutrije...

hvala... :-D

Things

Post by Things » 27/04/2007 09:09

hvala na informaciji :)

debela

Post by debela » 27/04/2007 09:35

sad mi nesto nije jasno. ako nadjes posao u usa i poslodavca koji garantuje za tebe zasto se uopste prijavljivati na tu lutriju? zar nije njegova garancija dovoljna da ti izdaju radnu dozvolu?

guardian

Post by guardian » 27/04/2007 10:30

sure_alma wrote:ma sve je to u redu al za H1-B vizu ili radna viza kako god hocete je bila lutrija ove godine...jest, poslodavac mora da aplicira za tebe i to jos uvijek stoji, al posto je bilo 155,000 aplikacija a samo izdaju 65,000 oni su otvorili lutriju za poslodavce koji su aplicirali za njihove radnike...sto znaci da jos uvijek moras imati poslodavca da te sponzorira a tek onda ides u dalji proces...ove godine proces je bio ovakav:
1) poslodavac aplicira
2) lutrija se odigrala
3) ako si jedan od pobijednika ides na broj 4 a ako nisi onda vrate aplikaciju poslodavcu
4) viza odobrena ili ne

sto se tice zenelog kartona, ima DV lutrija i to je druga stvar od radne vize...
izdaju 50,000 godisnje zelenih kartona a ove godine preko milion ljudi se prijavilo...ma nigdje kraja... :D

pitanje je da li je iko od nase raje prosao ili prolazi kroz ovaj proces radne vize i lutrije...

Znaci, nista od one price da ce INS broj H1-B viza vratiti na staro... do prije nekoliko godina (do 2002. cini mi se) bilo je odobravano 180,000 H1-B viza godisnje; a onda su to srezali na 65,000 u iducoj godini. Firme (high-tech ponajvise) se od tad (navodno) stalno zale ali se, eto, nista ne mijenja.

melb26sa

Post by melb26sa » 27/04/2007 13:21

http://www.boston.com/news/education/hi ... sas_quota/

U clanku cete naci i razloge zasto malo viza i kome vecinom idu (hint hint Indija).

sure_alma

Post by sure_alma » 27/04/2007 15:55

debela wrote:sad mi nesto nije jasno. ako nadjes posao u usa i poslodavca koji garantuje za tebe zasto se uopste prijavljivati na tu lutriju? zar nije njegova garancija dovoljna da ti izdaju radnu dozvolu?

zato sto je bilo previse aplikacija...nije se niko dobrovoljno prijavio na lutriju ali americka vlada je odlucila da donesu odluke ko ce dobiti vizu ili nece na osnovu lutrije jer im je bilo previse aplikanata...
tako da nista nije bilo dobrovoljno al sto se mora mora se... :D

ma garant ce povecati broj viza sljedece godine...ovo je bruka sto se tice ove godine...nije fer prema nekoj raji...neki zasluzuju vise nego drugi al sad je sve koga izvuku na lutriji...
prije su se odbijenice izdavale na osnovu kvalifikacija i diplome koje su dostavljene, a ove godine nije tako...
ma sjeban sistem skrozzz... :D

sure_alma

Post by sure_alma » 27/04/2007 15:57

guardian wrote:
sure_alma wrote:ma sve je to u redu al za H1-B vizu ili radna viza kako god hocete je bila lutrija ove godine...jest, poslodavac mora da aplicira za tebe i to jos uvijek stoji, al posto je bilo 155,000 aplikacija a samo izdaju 65,000 oni su otvorili lutriju za poslodavce koji su aplicirali za njihove radnike...sto znaci da jos uvijek moras imati poslodavca da te sponzorira a tek onda ides u dalji proces...ove godine proces je bio ovakav:
1) poslodavac aplicira
2) lutrija se odigrala
4) viza odobrena ili ne

Znaci, nista od one price da ce INS broj H1-B viza vratiti na staro... do prije nekoliko godina (do 2002. cini mi se) bilo je odobravano 180,000 H1-B viza godisnje; a onda su to srezali na 65,000 u iducoj godini. Firme (high-tech ponajvise) se od tad (navodno) stalno zale ali se, eto, nista ne mijenja.

nista sad za sad...i ove godine su dizali hajku da se poveca broj viza al nije se desilo...

putnik29

Post by putnik29 » 02/05/2007 21:12

Hmm, nije bas to lutrija sto se tice H-1B vize. Od prosle godine uvedene su kvote za H-1B. Dakle ne radi se o lutriji vec ko prije podnese zahtjev u novoj fiskalnoj godini. Takodje nova pravila ogranicavaju H-1B vize za odredjene zemlje, npr. Indija.

H-1B je takodje vezqana za obrazovanje, dakle ako imas poslediplomski studij onda ne upadas u kvotu od H-1B viza. Fakultet (dodiplomski) i ispod onda poptadas pod pravila o limitu.

guardian wrote:
1) poslodavac aplicira
2) lutrija se odigrala
4) viza odobrena ili ne

nineac

Post by nineac » 02/05/2007 21:42

Citao sma juce u USA Today. Ako imas postdiplomski (sa americkog univerziteta) ne podpadas pod vote. Takodje, ako imas i dodiplomsku diplomu sa americkog faxa imas olaksavajuce okolnosti, sto je logicno!

sure_alma

Post by sure_alma » 02/05/2007 23:38

imal neko da je dobijo/la zahtjev od Immigration Service gdje traze "more evidence" za H1B...jel to znaci da je osoba izvucena na lutriji? kakva je procedura oko toga...

faja... :D

Post Reply