Gubitak religije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Carmen123

Gubitak religije

Post by Carmen123 » 30/07/2015 21:48

Rodjena sam muslimanka, kao dijete sam slijepo slijedila vjeru ne postavljajuci pitanja za koja znam da mi ne mogu biti odgovorena. Bilo je tu i tamo sumnji ili stvari koje nisam smatrala dobrim, medjutim, nisam imala hrabrosti reci bilo kome sto mislim, jer takva sredina, svi vjernici. Bolje ti je ne postovati propise te vjere nego ''bogohuliti''. Ali mi je uvijek bilo zanimljivo kako su jedni od najpametnijih, najrazumnijih ljudi, zapravo ateisti ili agnostici. Rekla bih cak da religija ne dozvoljava previse znanja i slobode, jer na kraj nacin se udaljavas od nje. Vise uopste nemam osjecaja da sam musliman, ne pronalazim se tu niti u bilo kojoj drugoj religiji. Pa me zanima koliko je vas proslo nesto slicno, neka iskustva?

dustaban

Re: Gubitak religije

Post by dustaban » 30/07/2015 22:54

Ti si OK. Gubitak religije znaci da si bliza Bogu!

kerima1

Post by kerima1 » 31/07/2015 00:04

dustaban wrote:Ti si OK. Gubitak religije znaci da si bliza Bogu!

:lol: Dustabanova uzrecica.

angryN

Post by angryN » 31/07/2015 00:17

Meni se desilo slicno.

Odrastao sam u islamskoj porodici, isao na casove vjeronauke... Iz toga sam stekao sva osnovna znanja o vjeri. U to mi se vrijeme ono sto sam znao o islamu cinilo savrsenim i zaista nisam dovodio nista od toga u pitanje.

Medjutim, vremenom sam poceo sve vise da razmisljam o nekim stvarima koje bih cuo. Nisam samo onako "slijepo" slusao sta mi neko prica o islamu, nego sam imao sve vise potrebu da razmisljam o tome. Paralelno sa tim, nevezano za islam, samo postojanje Boga bilo je sve vise upitno. Tada sam zapao u krizu, mislio sam da je to grijeh i da bih prestao sa tim mislima poceo sam da citam samo islamsku literaturu, ukljucujuci i Kur'an. Gledao sam i na YT predavanja nekih ucenjaka, ali sve sto sam vise citao o tome sve sam manje vjerovao. Na kraju sam odustao od svega toga jer definitivno nije bilo nikakve svrhe nastaviti.

Kada sam prije par godina zavrsio u bolnici u jako teskom stanju, niti jednom nisam pomislio na Boga ili ga molio da mi pomogne. Potpuno sam u nekom stanju gdje uopste ne vidim da ima svrhe raditi takve stvari.

Uglavnom, mozda bi trebala nastaviti sa tim preispitivanjem. Na kraju ces ili postati vjernica ili odreci se svega toga, ali u oba slucaja ces znati tacne rezloge zasto vjerujes ili ne. To je bitno.

NIN

Post by NIN » 31/07/2015 00:20

kerima1 wrote:

:lol:

nasa

Post by nasa » 31/07/2015 00:24

Carmen123 wrote:Rodjena sam muslimanka, kao dijete sam slijepo slijedila vjeru ne postavljajuci pitanja za koja znam da mi ne mogu biti odgovorena. Bilo je tu i tamo sumnji ili stvari koje nisam smatrala dobrim, medjutim, nisam imala hrabrosti reci bilo kome sto mislim, jer takva sredina, svi vjernici. Bolje ti je ne postovati propise te vjere nego ''bogohuliti''. Ali mi je uvijek bilo zanimljivo kako su jedni od najpametnijih, najrazumnijih ljudi, zapravo ateisti ili agnostici. Rekla bih cak da religija ne dozvoljava previse znanja i slobode, jer na kraj nacin se udaljavas od nje. Vise uopste nemam osjecaja da sam musliman, ne pronalazim se tu niti u bilo kojoj drugoj religiji. Pa me zanima koliko je vas proslo nesto slicno, neka iskustva?

Eh kao dijete si znala da nema odgovora, malo karikiras .... ali hajde, sve u svemu mislis u fazonu slijedila si ali nisi bila uvjerena odnosno nisi bila vjernik?

Nema tu nikakve dileme, imas svoj zivotni put na kojem promisljas, skupljas znanja iskustva koja su kljucna da sebi odgovoris na neka pitanja i kreiras neke stavove.
Sta drugi misle moze biti poticaj na nova razmisljanja, suceljavanje i ispitivanje vlastitih stavova spram drugih, potreba da se oni na neki nacin potvrde itd. mogu to shvatiti ali kako sama opisujes da si u vjeri bila sklona slijepom slijedjenju zasto isto nastaviti I u nevjeri odnosno zasto traziti da ti druge potvrde da je ok biti ateista.

Osim toga, vjera te ne moze ograniciti jer da je mogla i da jeste ti ne bi otvorila temu sa ovakvim pitanjem, zar ne?

Black swan

Post by Black swan » 31/07/2015 00:28

komplesno pitanje za koje je bolje da ga nikad ne postavljas
sretniji su oni koji ne razmisljaju
ali ja mislim da vjera bez malo sumnje nije prava vjera
takodjer mislim da sve dolazi iz razuma
tako da je vrlo moguce da se vratis na svoj pravi put

mislim da ne biste trebali kont mjenstzrima raditi za dobrobnit svojih zivaca...dakle dosao si do. nekih zakljucaka
super...blago tebi uzivaj u njima i to je to

kad krenem citati Kuran za godinu dvije planiram pisati komentare na forumu pa cemo vidjeti

rumenige_brajtner

Post by rumenige_brajtner » 31/07/2015 00:35

niko se ne rađa kao musliman, kršćanin, jevrej, itd...
odgoj čini ljude takvim i moralne vrijednosti u okruženju.

natt

Post by natt » 31/07/2015 00:37

nasa wrote:Osim toga, vjera te ne moze ograniciti jer da je mogla i da jeste ti ne bi otvorila temu sa ovakvim pitanjem, zar ne?

To je bio pocetak udaljavanja.

nasa

Post by nasa » 31/07/2015 00:52

Na neki nacin jeste istina da je sumnja korisna jer ona je preispitivanje ali preispitivanje vjere nije samo pitanje sta ce se meni u zivotu promijeniti jer onaj koji tako preispituje uopce nije shvatio vjeru.
Vjera jeste bas o meni licno ali istovremeno sa spoznajom da postoji nesto mnogo vece i bitnije od mene, a to je i citav svijet oko nas i ono izvan njega i ono sto jeste sad i sto ce biti ishod...
Manje vise, uprosteno receno, nista spektakulrno se ne desava u zivotu pojedinca ako vjeru zapostavi ili ostavi, promjena je suptilna, s vremenom ona potpuno mijenja pogled na svijet , a onda mijenja i nas same...nije bitno na bolje ili na gore ali itekako mijenja....

nasa

Post by nasa » 31/07/2015 00:57

rumenige_brajtner wrote:niko se ne rađa kao musliman, kršćanin, jevrej, itd...

Nisam se rodila ni broncanog tena, a da me vidis sad :D

belfy

Post by belfy » 31/07/2015 02:08

a nisi bila ni visoka ni teska kao sad. bas intrigantno. :mrgreen:

necemo o detaljima da:
- nisi imala ni sve zube;
- nisi znala pricati;
- ...

eto...tako nekako. :D

HAVANA

Post by HAVANA » 31/07/2015 07:21

Black swan wrote:
mislim da ne biste trebali kont mjenstzrima raditi za dobrobnit svojih zivaca...dakle dosao si do. nekih zakljucaka
super...blago tebi uzivaj u njima i to je to

:sretan:

Dick Wanker

Post by Dick Wanker » 31/07/2015 09:17

Carmen123 wrote:Rodjena sam muslimanka, kao dijete sam slijepo slijedila vjeru ne postavljajuci pitanja za koja znam da mi ne mogu biti odgovorena. Bilo je tu i tamo sumnji ili stvari koje nisam smatrala dobrim, medjutim, nisam imala hrabrosti reci bilo kome sto mislim, jer takva sredina, svi vjernici. Bolje ti je ne postovati propise te vjere nego ''bogohuliti''. Ali mi je uvijek bilo zanimljivo kako su jedni od najpametnijih, najrazumnijih ljudi, zapravo ateisti ili agnostici. Rekla bih cak da religija ne dozvoljava previse znanja i slobode, jer na kraj nacin se udaljavas od nje. Vise uopste nemam osjecaja da sam musliman, ne pronalazim se tu niti u bilo kojoj drugoj religiji. Pa me zanima koliko je vas proslo nesto slicno, neka iskustva?

Slicno... Slijedio je slijepo dok nisam postao dovoljno pametan da se zapitam zasto i kako? Procitao sam mnogo knjiga i pricao sa mnogo ljudi sa svih strana, gledao na stvari iz razlicitih uglova, pronalazio sebe i vagao cinjenice...
Medjutim treba puno vremena, usadili su strah u nas kojeg se tesko rijesiti, to je jedna vrsta psihickog zlostavljana gdje nemas izbora vec moras nesto da radis, ljudi te smatraju budalom ukoliko nisi kao okolina. Zasto su u primjera radi u Saudiskoj Arabiji ili Izraelu svi "vjernici", zato sto im je vjera nametnuta od rodjenja, mentalitet je takav da se pitanja ne postavljaju nego to smo jednostavno mi i mi moramo biti takvi inace si budala...Mnogi ljudi sirom svijeta se vode kao vjernici ili su vjernici samo zbog tog nametanja i okoline, velika vecina njih uopste ne razumije kako sve to funkcionise, zasto vjeruju i u sta? Da sus vi krenuli sa nule i sami birali, mnogo drugacija slika bi bila...

S druge strane, podrzavam vjere i vjernike jer sam svjestan da su neophodne, jer generalno ljudi na svijetu su na niskom intelektualnom nivou i potreban im je jedan vid kodeksa za ponasanje i objasnjenja koje oni mogu razumjeti, uz sve to slijedi i nagrada u vidu vjecnog zivota u raju/dzenetu..... Uvjeren sam da bi to mnogo gore izgledalo u nekim vjerskim drzavama da zapravo nemaju vjeru.... To bi bilo raspad sistema... Vjera ih cini boljim ljudima...

black

Post by black » 31/07/2015 09:38

Dick Wanker wrote:...dok nisam postao dovoljno pametan ...Procitao sam mnogo knjiga ...
jer generalno ljudi na svijetu su na niskom intelektualnom nivou...

hvala ti sto si to podjelio sa nama, jako mi je drago sto si uspio da se izdignes iznad svake generalizacije :novine:

dustaban

Post by dustaban » 31/07/2015 09:44

NIN wrote:
kerima1 wrote:

:lol:

Dzesti NINe kucho stara?
A i ti Kerima...
:mrgreen:

Dick Wanker

Post by Dick Wanker » 31/07/2015 09:45

@ Crni

To je ono o cemu sam bas pricao, pravljenje budale...

Izvukao si par djelova recenica iz konteksta i spojio... Ali ok, to sam zaparavo i ocekivao.... :thumbup:

U-zap

Post by U-zap » 31/07/2015 09:51

Ma religija je zajebancija za besposlene :D da u Bosni ljudi imaju posla, da je nezaposlenost 1% mislis da bi se pitalo ko je koje vjere, nacionalnosti i sl. Mislis da bi se islo moliti bogu,u crkvu, klanjati 6 vakata dnevno i sl? Vjera sluzi za upravljanje masom. Sto je covjek manje obrazovan to ga je lakse kontrolisati. Eh sad, ako ti mozes iskoristiti neku od religija za vlastitu korist onda je to ok.

dustaban

Post by dustaban » 31/07/2015 10:13

U-zap wrote:Ma religija je zajebancija za besposlene :D da u Bosni ljudi imaju posla, da je nezaposlenost 1% mislis da bi se pitalo ko je koje vjere, nacionalnosti i sl. Mislis da bi se islo moliti bogu,u crkvu, klanjati 6 vakata dnevno i sl? Vjera sluzi za upravljanje masom. Sto je covjek manje obrazovan to ga je lakse kontrolisati. Eh sad, ako ti mozes iskoristiti neku od religija za vlastitu korist onda je to ok.

Ovo je fakat istina, religiju su pravili bliskoistocni besposlicari. Totalno je u sukobu sa drugim vremenom, drugim podnebljem i drugim okolnostima opcenito. Ne vidim niti jednu vezu religije i svemira (drugo ime za boga!) a u sukobu je i sa zdravom pamecu. Religija i moral imaju veze toliko sto religija pravda svaki nemoral.

I tako dalje...

skupljac_zeljeza

Post by skupljac_zeljeza » 31/07/2015 11:28

Ako bih pisao svoja iskustva, zakasnio bih na džumu pa najviše iz tog razloga neću ni počinjati.

Carmen123

Post by Carmen123 » 31/07/2015 12:34

Eh kao dijete si znala da nema odgovora, malo karikiras .... ali hajde, sve u svemu mislis u fazonu slijedila si ali nisi bila uvjerena odnosno nisi bila vjernik?

Nisam rekla da nema odgovora vec da mi nece biti odgovorena, u okolini medju vjernicima moja pitanja su smatrana besmislenima tj. onima koji ne smijem postavljati.

mogu to shvatiti ali kako sama opisujes da si u vjeri bila sklona slijepom slijedjenju zasto isto nastaviti I u nevjeri odnosno zasto traziti da ti druge potvrde da je ok biti ateista.

Nisam trazila potvrdu, da to trazim ne bih bila ovo sto jesam, vec samo me zanima koliko je cesto da ljudi pocnu istrazivati o vjeri sto ih odvede daleko od nje.

Osim toga, vjera te ne moze ograniciti jer da je mogla i da jeste ti ne bi otvorila temu sa ovakvim pitanjem, zar ne?

Moze te vjera ograniciti ako je slijepo slijedis, ono kad te prestane ogranicavati je kad se pocnes udaljavati i prestanes bojati.

SpecialOffer

Post by SpecialOffer » 31/07/2015 12:39

nasa wrote:
rumenige_brajtner wrote:niko se ne rađa kao musliman, kršćanin, jevrej, itd...

Nisam se rodila ni broncanog tena, a da me vidis sad :D

Ligicno, upravo rece kolega, okolina. S tim da u tvom slucaju oko tena nije u pitanju socijalna okolina vec prirodna okolina. Okolina u kojoj zivis. Da si sa Eskimima budi sigurna da ne bi ima broncan ten a tako isto da si rodjena u jevrejskoj porodici bila bi Zidovka, podrzavala bi unistenje Palestine i opet bi isto mislila da si bas ti u "pravoj" vjeri kao sto i sada mislis :wink:

dezurni_ucenik

Post by dezurni_ucenik » 31/07/2015 13:19

Zanimljive su ove danasnje nove generacije ateista. Toliko su ubjedjeni u svoje ideale, toliko misle da su iznad svih ostalih jer su skontali "bit bitka", a u isto vrijeme ne vide koliki su malogradjani upravo zbog tih licnih izdizanja i potcijenjivanja svih ostalih koji misle drugacije. A vjerovatno ta izdizanja proizilaze iz licne nesigurnosti, iz kompleksa nize vrijednosti.

skupljac_zeljeza

Post by skupljac_zeljeza » 31/07/2015 14:35

dezurni_ucenik wrote:Zanimljive su ove danasnje nove generacije ateista. Toliko su ubjedjeni u svoje ideale, toliko misle da su iznad svih ostalih jer su skontali "bit bitka", a u isto vrijeme ne vide koliki su malogradjani upravo zbog tih licnih izdizanja i potcijenjivanja svih ostalih koji misle drugacije. A vjerovatno ta izdizanja proizilaze iz licne nesigurnosti, iz kompleksa nize vrijednosti.

Kur'an povezuje kufr sa ohološću pa bi prije mogao biti kompleks više vrijednosti. Koliko osnovane je sada drugo pitanje.

aurora313

Post by aurora313 » 31/07/2015 14:50

dezurni_ucenik wrote:Zanimljive su ove danasnje nove generacije ateista. Toliko su ubjedjeni u svoje ideale, toliko misle da su iznad svih ostalih jer su skontali "bit bitka", a u isto vrijeme ne vide koliki su malogradjani upravo zbog tih licnih izdizanja i potcijenjivanja svih ostalih koji misle drugacije. A vjerovatno ta izdizanja proizilaze iz licne nesigurnosti, iz kompleksa nize vrijednosti.

Nemoj da budes samo 'dezurni ucenik' nego se vrati u klupe pa uci od pocetka. Dobro dodje.

Post Reply