Great Wall Motor

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

Post Reply
testdriver

#1 Great Wall Motor

Post by testdriver » 09/10/2007 11:24

Zdravo

Evo već zadnje vrijeme pratim ovaj portal i ovaj forum, Najviše me upravo interesira to što pišete o kineskim vozilima itd. Prvo da se predstavim, zovem se mićo, 23 godine, iz varaždina sam, u zadnje 3 godine bavim se s kineskim autombilima, u kini sam vidio više od 100 kompanija, vozio više od 1000 modela vozila itd itd...tako da relativno dobro poznajem kinesku autoindustriju, također surađujem i s jednom kompanijom Great Wall Motor, i ta vozila će se uskoro masovnije početi prodavati po Hrvatskoj gdje gradim autosalon od 1200m2 sa servisom, a nekih 30 vozila je plasirano i u bosnu ali od strane BH uvoznika.

O kompaniji GWM: dakle totalna suprotnost o tome kako ste informirani, dakle 9000 zaposlenika, 1.800.000 m2, 3 industrijske zone, suradnja s toyotom, isuzu-om i nissanom, vlastiti razvojni centri itd itd...tehnologija je japanska i američka.

Prvo da predstavim vozila, model kojeg ja vozim je top model Hover, šta reći o vozilu, full oprema, licenciran motor od mistubishia iz pajera, 2.4 sa 130 ks, šasija + reduktor...hover je jedan od rijetkih suvova koji ima šasiju i reduktor, jedini tko još ima je suzuki grand vitara, sve ostalo ima samonoseće karoserije i elektro pogone ( manjak je to što su potpuno nesposobni na terenu), sa Hoverom već vozim soft off road utrke i brzince, ovo mi je drugi model i ima već 50000 km,imam i plin MPI sistem

Image

Image

Image

Image

Image

auto je iznimno robusan i evo za sada bez problema trpi sve maltretiranja :)

testdriver

Post by testdriver » 09/10/2007 11:33

ok idemo dalje: sad se svi pitate šta je s crash testom...dakle HOVER je prvo kinesko vozilo koje udovoljava ovom testu i ocjenjen je s 4 zvijezdice, test je proveden u institutu tijanjin(homologacijski institut gdje se većinom homolgiraju vozila iz kine,japana,koreje itd)

Image

Image

ima i brdo ostalih slika, testovi prilikom pretjecanja, imam i filmove, ali su iznimo veliki preko 300 mb, sa svih testiranja pa ih je teško postavit na internet, jedini mali film je iz reklame:
http://www.youtube.com/watch?v=qAMdq9B_EVE
http://www.youtube.com/user/micodelija
a na drugom linku ima par slika s mojih vožnji

ovo su jedina vozila koja se legalno prodaju po europi npr italija, rumunjska,baltičke zemlje rusija(best seller u pick up segmentu), a prodaju se u više i od 80 zemalja svijeta...
nešto i o proizvodnji...dakle na dosta visokom nivovu, svi strojevi, mašinerije itd itd..je njemačko, japansko i američko, dakle propusti u proizvodnji su minimalni,evo i par slikica:
Image
dakle prostori za farbanje, izradu karoserija itd itd
Image
izrada šasija i karoserija...dakle ovdje se zna šta se radi i great wall je jedan od najjačih kineskih brandova, inače prozvode 9 terenskih vozila, 6 osobnih auta, vojna vozila,tenkove, buseve itd itd

testdriver

Post by testdriver » 09/10/2007 11:35

cijene su bosni za hovera su od 45000 km do 49000 km, također u bosni je dostupan i novi pick up wingle..baziran na isuzu d-max-u, s njihovim 2.8 common rail turbo diesel motorom

Image

Image

ovaj model uskoro dolazi na tršište, očekivana cijena će bit oko 40000 km, zavisi od dodatne opreme, ovo su top novi modeli namjenjeni europskom tržištu

[email protected]

Post by [email protected] » 09/10/2007 11:38

A posjetio sam salon Great Wall Motors u Sarajevu, u Pofalicima, ovo je već druga priča, upoznat sam prilično sa modelima GWM-a, naravno Hover je ubjedljivo najbolji, samo je problem sto nije bilo dizelske varijante kad sam ja gledao, prije nekih pola godine.

testdriver

Post by testdriver » 09/10/2007 11:42

također u bosni su dostupni i ostali malo robusniji i prihvatljivi modeli, to su modeli DEER i SAFE, o čemu se radi? pošto kompanija blisko surađuje s toyotom otkupile su se lincence za stare modele toyote hilux i toyote 4 runner, dakle sve šta je gore na ovim vozilima je od toyote, 2.2 benzinski motor od 106 ks, šasija, reduktor itd itd, oprema u svakom modelu je full, razlika je u sitnicama poput kože, šibera itd itd

http://www.china-car.com.ua/models/safe/photos.php

http://www.china-car.com.ua/models/deer/photos.php
na ovim linkovima se vozila mogu malo pregledati, a evo i nekih naših slika:
Image

Image

Image

ovaj model pick up-a je u zadnjih 9 godina top model po prodaji u kini, u rusiji se proda oko 10000 vozila godišnje, te zbog toga gwm tamo gradi kompaniju, dakle izrazito robusan model upravo radi toga jer je licenciran od toyote
Last edited by testdriver on 09/10/2007 11:54, edited 1 time in total.

testdriver

Post by testdriver » 09/10/2007 11:44

[email protected] wrote:A posjetio sam salon Great Wall Motors u Sarajevu, u Pofalicima, ovo je već druga priča, upoznat sam prilično sa modelima GWM-a, naravno Hover je ubjedljivo najbolji, samo je problem sto nije bilo dizelske varijante kad sam ja gledao, prije nekih pola godine.
dolazi ti sada ovaj s isuzu 2.8 common rail turbo dieselom, snaga je ograničena na 95 ks zbog zakona o potrošnji goriva koji je na snazi u kini,dakle max. brzina mu je oko 160, bar sam ga ja toliko vozio, do 130 ide onako ok...a poslje...treba vremena, potršnja mu je ok oko 9 litara, novi je common rail sustav od boscha

također u bosni se radi mala reorganizacija GWM-a, grade se novi prostori itd, našao se novi ditributer za područje R.S-a,neko malo sređivanje tržišta, dakle da se opreme saloni kako valja, po izgledu, vozilima, servisnim prostorima itd, to se mora dovesti na razinu kako će biti u hrvatskoj, i kako GWM ima po ostalim zemljama

ja sam ovdje za sve vas posjetitelje i čitatelje, ne želim da na mene gledate kao prodavača ili nekog koji koristi ovaj prostor za reklamu vozila jer mi je to najmanje interesantno...neki me već znaju s portala auto.ba gdje sam nalupao više od 30 stranica po pitanju GWM-a, dakle ovdje sam informativno i da vam pomognem oko svega šta vas interesira oko GREAT WALL-a a mogu reči i ostalih kineskih automobila

testdriver

Post by testdriver » 09/10/2007 11:59

Image

Image

ovo je taj diesel motor,tipičan radni motor, dobro se prihvačen na kineskom tržištu, daje se čak 200000 km garancije! oni takozvani neuništivi motori, dakle baziran na motorima isuzu 4jbi, 2800 ccm, common rail 2.0, garret turbina, negdje se isporučuje honeywell a negdje sa mitsubishievom, 95 ks, 225 nm, više je nekako funkcionalan na pick up modelima, i na hoveru dobro ide ali nije za porediti s mitsubishievim benzincem, također oko 90 % prodanih vozila naših imaju plin i ljudima se to puno više sviđa, prvo zbog troškova održavanja,a drugi ipak auto mirnije i tiše radi, motor se skoro nečuje

testdriver

Post by testdriver » 09/10/2007 13:23

Image

ovdje su slike auta...OVO SU SVE CONCEPTNA VOZILA, dakle nijedan još nije krenuo u prodaju niti zvaničnu proizvodnju, pošto je GWM do sada bio koncentriran samo na terence i pick up vozila

ovdje ima raznih ideja,večinom svi auti auti su nekih japanskih korjena,najbliže realizaciji je monovolumen, drugi po redu, već se odabrao i motor, 2.0 mivec od mitsubishia, također i 4 auto na slici bi trebao imati paletu motora 1.3, 1.5 od toyote i 1.2 diesel (nadam se fiat), ovaj 3 auto na slici će dobiti sve od toyote,tu se radi o nekoj licenci ali da se napravi neka produžena verzija yarisa...međutim za sada je nemoguče reći nešto više informacija dok neki od ovih modela ne uđe u službenu proizvodnju i prodaju, još uvijek sva vozila glase pod CONCEPT vozila, također dolje najzadnjiji na slici bi trebao biti dostupan i kao 4x4...dok to ne dođe program koji će se prodavati će biti sljedeći:
hover, wingle, deer, safe u BIH - ovdje će valjda ostati samo hover i wingle, dok će ostali modeli biti prodavani naknadno
hover u HR, kasnije wingle

sulesavic

Post by sulesavic » 09/10/2007 17:20

Prva ova dva s prethodne poruke mi se sviðaju - na ne¹to me veæ viðeno (i nedosti¾no) podsjeæaju. Neka ovo ne bude pogre¹no shvaæeno...

whow

Post by whow » 09/10/2007 19:13

Svaki cigo svoga konja hvali.Problem je u tome sto kada se sve izracuna ta vozila i nisu bas tako jeftina imajuci u vidu domacu ponudu , kvalitetu te preprodajnu vrijednost. Spominje se Toyota ali si zaboravi da kazes da je licenca koja je prodata kinezima za Toyotin SUV iz ranih devedesetih :-). Dakle prodaje se odavno prevazidena tehnologija . E sad svaka roba ima svoju musteriju , ono sto mene interesira je : kada su kineske marke tako dobre zasto je onda GM #1 a VW #2 po broju prodatih vozila u Kini svi ostali Americki i europski proizvodaci su mnogo cjenjeniji nego domace marke. Japanci se u Kini slabije prodaju iz poznatih razloga. Dakle ako su kineska auta tako dobra zasto ih kinezi ne kupuju? Mislim da ce to tesko ici u Europi pa i u Bosni. U svakom slucaju vrijeme ce pokazati da li to sta valja ili ne.

Gray

Post by Gray » 09/10/2007 19:48

Iskreno ne bih ni u ludilu dao 50.000 za kinesko auto.

karabaja-x
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

Post by karabaja-x » 09/10/2007 20:27

jesu smijesni ti great wall motorsi :lol:

sulesavic

Post by sulesavic » 09/10/2007 20:45

Great Wall = Kineski zid?

karabaja-x
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

Post by karabaja-x » 09/10/2007 20:56

sulesavic wrote:Great Wall = Kineski zid?
jah

Bullet Tooth Tony

Post by Bullet Tooth Tony » 10/10/2007 00:32

joj testdriver-u na svakom si forumu :D ja taman pobjegao sa GWM topica na auto.ba forumu...ljudi gotovi ste sada ce te slusati price kako BMW,Audi,Mercedes,razne alfe i VW imaju lose motore te da ih GWM sve pobjedjuje po kvaliteti i izdrzljivosti :lol: :lol:

Mislilac

Post by Mislilac » 10/10/2007 09:16

whow wrote:Svaki cigo svoga konja hvali.Problem je u tome sto kada se sve izracuna ta vozila i nisu bas tako jeftina imajuci u vidu domacu ponudu , kvalitetu te preprodajnu vrijednost. Spominje se Toyota ali si zaboravi da kazes da je licenca koja je prodata kinezima za Toyotin SUV iz ranih devedesetih :-). Dakle prodaje se odavno prevazidena tehnologija . E sad svaka roba ima svoju musteriju , ono sto mene interesira je : kada su kineske marke tako dobre zasto je onda GM #1 a VW #2 po broju prodatih vozila u Kini svi ostali Americki i europski proizvodaci su mnogo cjenjeniji nego domace marke. Japanci se u Kini slabije prodaju iz poznatih razloga. Dakle ako su kineska auta tako dobra zasto ih kinezi ne kupuju? Mislim da ce to tesko ici u Europi pa i u Bosni. U svakom slucaju vrijeme ce pokazati da li to sta valja ili ne.
JOINT VENTURE.... :-) Eto zato.

arman1

Post by arman1 » 10/10/2007 09:51

Neki izgleda hronično pokušavaju da pljuju po svem i svačem.

testdriver

Post by testdriver » 10/10/2007 10:38

whow wrote:Svaki cigo svoga konja hvali.Problem je u tome sto kada se sve izracuna ta vozila i nisu bas tako jeftina imajuci u vidu domacu ponudu , kvalitetu te preprodajnu vrijednost. Spominje se Toyota ali si zaboravi da kazes da je licenca koja je prodata kinezima za Toyotin SUV iz ranih devedesetih :-). Dakle prodaje se odavno prevazidena tehnologija . E sad svaka roba ima svoju musteriju , ono sto mene interesira je : kada su kineske marke tako dobre zasto je onda GM #1 a VW #2 po broju prodatih vozila u Kini svi ostali Americki i europski proizvodaci su mnogo cjenjeniji nego domace marke. Japanci se u Kini slabije prodaju iz poznatih razloga. Dakle ako su kineska auta tako dobra zasto ih kinezi ne kupuju? Mislim da ce to tesko ici u Europi pa i u Bosni. U svakom slucaju vrijeme ce pokazati da li to sta valja ili ne.
a ovako, gwm nema još prodaju u segmentu putničkih vozila...nemožeš mjeriti prodaju u suv klasi i terenskim vozilima prema prodaji vw koji se prodaje u segmentu osobnih vozila

također i o toj tehnologiji u vozilima, npr deer pick up je model koji se prodavao do 2004 godine, hover ima provjeren motor iz mitsubishi pajera, po meni je važno da je motor jednostavan za održavaje i jeftin :)

evo malo i da budem neutralan, test iz talijanske auto revije:
Image

npr vozne terenske osobine su jedne od najboljih u suv klasi, čak samo 2-3 stupnja manje su ovi silazni i ulazni kutevi od npr toyote land crusier, onda prolaz kroz vodu od 600 mm (ja osobno sam tesirao i više), dok neki modeli land rovera imaju predviđeno 500,npr freelander, također na tržištu se rijetko terenac ovih dimezija i voznih osobina nudi ispod 33000 eura

testdriver

Post by testdriver » 10/10/2007 10:56

Beg_Babic wrote:joj testdriver-u na svakom si forumu :D ja taman pobjegao sa GWM topica na auto.ba forumu...ljudi gotovi ste sada ce te slusati price kako BMW,Audi,Mercedes,razne alfe i VW imaju lose motore te da ih GWM sve pobjedjuje po kvaliteti i izdrzljivosti :lol: :lol:
hehe, pozdrav :-D nemoj se ljutiš... :D

arman1

Post by arman1 » 10/10/2007 11:01

testdriver wrote:
Beg_Babic wrote:joj testdriver-u na svakom si forumu :D ja taman pobjegao sa GWM topica na auto.ba forumu...ljudi gotovi ste sada ce te slusati price kako BMW,Audi,Mercedes,razne alfe i VW imaju lose motore te da ih GWM sve pobjedjuje po kvaliteti i izdrzljivosti :lol: :lol:
hehe, pozdrav :-D nemoj se ljutiš... :D
Ma raja sve svugdje nađe moj Mićo.

testdriver

Post by testdriver » 10/10/2007 11:02

Gray wrote:Iskreno ne bih ni u ludilu dao 50.000 za kinesko auto.
niti meni nije cilj nekoga ovdje nagovarati kupovat auto, cilj je prije svega informirati ljude o vozilima i kompaniji great wall motor, također želio bi što kvalitetnije ljudima prenetirati kvalitete ovih vozila i usporebe npr sa konkurentima, GWM je u kini jedna od kompanija koja pravi svoja vozila prema načelu "uloženo-dobiveno",tako je HOVER u kini 2006 bio proglašen SUV vozilom godine, DEER je u rusiji također best seller, u afričkim zemljama su to modeli SAILOR, jednostavno želim navesti ljude da se malo bolje informiraju o svemu,jer večina ljudi po forumima robuje predrasudama i nekim "novinskim natpisima", npr evo moj rad na portalu auto.ba, čak su se javili i neki ljudi koji su npr probali vozati Hovera, pogledali ostale modele, skupili komentare itd...to je samo moj cilj, kvalitetno informirati ljude

zlatan01

Post by zlatan01 » 10/10/2007 15:43

testdriver wrote:cijene su bosni za hovera su od 45000 km do 49000 km, također u bosni je dostupan i novi pick up wingle..baziran na isuzu d-max-u, s njihovim 2.8 common rail turbo diesel motorom

Image

Image

ovaj model uskoro dolazi na tršište, očekivana cijena će bit oko 40000 km, zavisi od dodatne opreme, ovo su top novi modeli namjenjeni europskom tržištu
Meni ovo vozilo isto Nissan Navara.

testdriver

Post by testdriver » 10/10/2007 16:41

nije..ovaj model je razvijen s isuzuom, d max model...
ovaj model je od nissana:
Image
great wall sailor, stariji model nissana pick up-a

zlatan01

Post by zlatan01 » 11/10/2007 08:37

O Nissanu King Cab mogu reci samo najbolje. Radio sam 2 godine u rudniku cinka i licno vozio ova vozila kako na povrsini tako i pod zemljom. Sta reci, vjerovatno najtezi moguci uslovi exploatacije, ali oni idu!

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 11/10/2007 08:47

Ovo reklamiranje kineza je vjerovatno u dogovoru sa forumskom moderacijom i vlasnikom?
Mislim, ima cjenovnik reklama a ovo ovdje ispada besplatno.

Post Reply