Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Filter

#51 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Filter » 07/03/2012 12:28

Sarajmen wrote:Image

Uploaded with ImageShack.us
*ebes ga ... dobra slika... :roll:

Filter

#52 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Filter » 07/03/2012 12:41

Sarajmen wrote:Častim još jednom , ista samo malo u desno... :wink:
Image

:) hvala, ovo je sa vilsonova. imas li sta sa steleksa? prva je sa bosnasporta??
vidim unioninvest, kiflu... i smetaju mi drveta :D :D

ins

#53 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 07/03/2012 12:46

Sarajman, molim te slijedeci put posjeci stabla da ne smetaju co'eku :mrgreen:

Filter

#54 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Filter » 07/03/2012 12:57

ins wrote:Sarajman, molim te slijedeci put posjeci stabla da ne smetaju co'eku :mrgreen:
:twisted: zloco stara :D :D

cudnih stvari se covjek pocne prisjecati kad gleda ove slike.
za neke mi je drago, za neke druge ...

Sarajmen

#55 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Sarajmen » 07/03/2012 13:27

Malo nas naslov teme ograničava ...koliko sam shvatio, fokus je unutrašnjost navedenog područja. Nama je u tom slučaju ostalo da se uključujemo u razmjenu mišljenja kada neko dolazi sa navedenog područja, bilo kao protjeran-razmijenjen i sl.
:D @ins dođe do Skenderije i jedva ga dočekah... :( kad' već mi nismo mogli stići tamo.
Image

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#56 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody » 07/03/2012 13:40

A, kako se moglo preći NA Grbavicu poslije 2. maja 1992?

karanana

#57 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana » 07/03/2012 14:11

gledam sinoc zavrsne rijeci na sudjenju seselju i spominju dogadjaj u sarajevu gdje je bio zaglavljen u nekom objektu u aprilu veci broj seseljevaca.
to je vjerovatno ovo 21-22 april o cemu je ins pisao. i mislim da su bili zaglavili u palmi. i ima presretnut snimak seselja kako prica sa brnetom gdje govori da ce zvati nekoga na palama da posalje pojacanja da se ovi izbave. kao ako oni nastradaju seselj povlaci sve dobrovoljce. i tuziteljica kaze da su i izbavljeni. jel to ono sa onim "jna" transporterima koji su dosli i izvukli ih?

edit: jeste to 21.4., vjerovatno palma. govore o 18 zaglavljenih.

ins

#58 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 07/03/2012 14:31

Karanana,

Jeste, to je to, 21.04., i borbe oko Lorisa i Palme. Nasi su tada fakticki zauzeli te dvije zgrade, posto su njih do tog trenutka pod faktickom kontrolom imali naoruzani SDS-ovci.

Tada se JNA umjesala, i izvukla cetnike.

Tog dana su nasi probali nesto i iz pravca Jevrejskog, ali nisu nista napravili.

Po meni, tada je sansa propustena da se pod nadzor stavi Grbavica II (dio oko Sopinga) i cijeli stadion Grbavica.
Po meni, Vraca su i u tom trenutku bila prejaka, glavna SDS tvrdjava, i njima se nista nije moglo

iVar

#59 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar » 07/03/2012 14:48

Tada su nasi nalazili cetike u skrinjama kako se kriju? :-D

eyesburn

#60 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 07/03/2012 15:36

ins wrote:Karanana,

Jeste, to je to, 21.04., i borbe oko Lorisa i Palme. Nasi su tada fakticki zauzeli te dvije zgrade, posto su njih do tog trenutka pod faktickom kontrolom imali naoruzani SDS-ovci.

Tada se JNA umjesala, i izvukla cetnike.

Tog dana su nasi probali nesto i iz pravca Jevrejskog, ali nisu nista napravili.

Po meni, tada je sansa propustena da se pod nadzor stavi Grbavica II (dio oko Sopinga) i cijeli stadion Grbavica.
Po meni, Vraca su i u tom trenutku bila prejaka, glavna SDS tvrdjava, i njima se nista nije moglo
I) mislim da ovo nije baš skroz tačno, po iskazima nekih od učesnika ti šešeljevci su baš taj dan upali u loris i palmu, a dotad to niko nije kontrolisao u pravom smisli značenja;

II) tako nekako, ali naši su ih pustili, tj. dogovorili se sa jna da ih ona izvuče (isto iskazi učesnika);

III) tačno;

IV) slažem se, do iseljenja kasarni maršal tito, viktor bubanj i vojne bolnice se po svim procjenama mogla uzeti i grbavica, ali nekom to nije bilo u interesu.

ins

#61 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 07/03/2012 15:40

Vezano za tacku I:

Nije to prava kontrola zgrade u punom smisliu bila, ali je cinjenica da ljudi iz TO sa Trga Heroja nisu mogli prici zgradi, barem po prici moje raje koji su tad bili tamo. Kazu da je bila puna ljudi iz JNA i SDS, koji su valjda naoruzani cuvali zgradu.

Mozda neko sa Trga Heroja zna vise o tome, nego ja koji sam tada bio "sa druge strane"? :D

eyesburn

#62 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 07/03/2012 15:46

u onom filmu se spominje da su taj dan upali i u direkciju toplana, a to je već u unutrašnjosti trga heroja.

karanana

#63 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana » 07/03/2012 15:46

pa dobro, zgrada lorisa je tako pozicionirana da ja ne vjerujem da je tokom citavog rata neko 100% kontrolisao. sumnjam da je iko bio u onom dijelu odmah preko puta stadiona. ili su mozda bili nasi pa su zato i srusili taj dio zgrade? kako je i kada taj dio lorisa srusen? nesto pred kraj rata jelde? neko neka kolica s dinamitom gurno?

eyesburn

#64 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 07/03/2012 15:50

karanana wrote:pa dobro, zgrada lorisa je tako pozicionirana da ja ne vjerujem da je tokom citavog rata neko 100% kontrolisao. sumnjam da je iko bio u onom dijelu odmah preko puta stadiona. ili su mozda bili nasi pa su zato i srusili taj dio zgrade? kako je taj dio lorisa srusen?
koliko ja znam, poslije događaja opisanih u gornjim postovima, 100% je bila pod punom našom kontrolom cijeli rat. jer znam gdje su bili njhovi položani i bunkeri, a bili su tek iza prvog reda zgrada s one strane bivše milutina đuraškovića. drug mi ima stan tu na grbavici i odmah poslije reintegracije smo otišli i vidjeli gdje su im bile linije i utvrđenja. a neko je napisao da se u prvu zgradu preko puta lorisa unprofor stacionirao.

a onaj dio lorisa je miniran.

ins

#65 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 07/03/2012 15:53

Da Loris je bio nas od maja 1992 do kraja rata 100%, i bio je strasno bitan za odbranu Trga Heroja, prava "pancir" zgrada

iVar

#66 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar » 07/03/2012 16:45

eyesburn wrote:u onom filmu se spominje da su taj dan upali i u direkciju toplana, a to je već u unutrašnjosti trga heroja.
Ja mislim da se odnosilo na direkciju u Lorisu.

p206

#67 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by p206 » 07/03/2012 17:02

1996. nekad

Image

26. novembar 1995.
Image

ilijaš decembar 1995.

Image

i djecu su zatrovali mržnjom

HaHaHa2

#68 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by HaHaHa2 » 07/03/2012 18:42

eyesburn wrote:
karanana wrote:pa dobro, zgrada lorisa je tako pozicionirana da ja ne vjerujem da je tokom citavog rata neko 100% kontrolisao. sumnjam da je iko bio u onom dijelu odmah preko puta stadiona. ili su mozda bili nasi pa su zato i srusili taj dio zgrade? kako je taj dio lorisa srusen?
koliko ja znam, poslije događaja opisanih u gornjim postovima, 100% je bila pod punom našom kontrolom cijeli rat. jer znam gdje su bili njhovi položani i bunkeri, a bili su tek iza prvog reda zgrada s one strane bivše milutina đuraškovića. drug mi ima stan tu na grbavici i odmah poslije reintegracije smo otišli i vidjeli gdje su im bile linije i utvrđenja. a neko je napisao da se u prvu zgradu preko puta lorisa unprofor stacionirao.

a onaj dio lorisa je miniran.
Nasi bili do kraja rata.U srusenom dijelu Lorisa ( 1/kec ) bio do prije sat vremena prije eksplozije.Cetnici pokusali da naprave bunker u turistickoj poslovnici Montenegro (MN) odakle su imali sve kao na dlanu a do tada se do polozaja u Lorisu dolazilo nocu, preko parkinga (kasnije se neko smilovao pa naredio da se transeja iskopa).Poslije 7 dana izmjenje vatre, odustali su.Poslije toga je neki major JNA postavio eksploziv u bivsi kafic Didi a momci koji su nas zamjenili su prosli sa par ogrebotina.

Image

karanana

#69 Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana » 07/03/2012 19:03

Kako je taj major uspio preci cestu i postaviti eksploziv u dno zgrade a da ne bude vidjen ili iz lorisa ili sa trga? Pretpostavljam da je i krenuo sa zapadne tribine. Kad je ovo rusenje bilo? Ja kao da sam cuo ali vise nisam ni siguran, da je eksploziv poslan nekakvim kolicima, sankama ili tako necim.

neki

#70 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by neki » 07/03/2012 19:53

nekad davno mi pricao momak koji je cijeli rat proveo na liniji u lorisu, da su eksploziv na sanjkama cetnici dovukli sa stadiona pod nosive stubove, dok su dva nasa blecka spavala na strazi

kis.napraforgo

#71 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by kis.napraforgo » 07/03/2012 20:03

Danima citam ove teme oko ratnog Sarajeva i snajperista, ugusi me sve to ali nesto me i dalje vuce da citam, neka bizarna znatizelja, nemam pojma. Rat docekala sa 7 godina usred Hrasnog (tadasnja Dinarska, danas Zvornicka). Stadion, Loris, 11 plavih- sve u stotinjak metara od nase kuce. Nevjerovatno je to koliko se ja skoro svakog detalja iz tog perioda sjecam, a ne znam recimo jucer sta je bilo, a bila sam bas dijete. Prvo oni silni tenkovi i transporteri sto su nam iznad kuce tranzitom prolazili prema Vracama, mi levati mahali "nasoj JNA". Dodje onaj nesretni Bajram, bili u posjeti u Starom Gradu, docekale nas barikade dole i vratili nas. Tu noc smo prespavali maltene ispod Coline kape i granate su rokale ko u filmu, niko pojma nije imao sta se desava. Sljedeci dan smo nekako dosli kuci, i sad kad razmisljam- da se Boze nikad ne vratismo u onaj pakao sto ce nas kroz koji dan docekati. Kuca nam je ko na dlanu bila, cetalji nas dozivali sa Stadiona, svacije ime znali, koji su razred djeca, pitali kad cemo vani da se igramo u dvoristu. Strinu rani snajper, drugi dan dozivali amidzu da pitaju jel prezivjela, pa ako nije da je iznese da je dokrajce. Otac je od prvog dana bio u TO ( bili su u skoli Vladimir Nazor), i snajper ga pokosi u septembru 92 pred kucom, tek dosao s linije koji dan, gledala dok su ga izvlacili. Zivotinja mu presudi gadnim metkom u butinu, ne znam kako se zovu ti meci ali znam da mu je cijeli krvotok zatrovalo, nije mu bilo spasa. Tad smo napustili kucu mama, brat i ja, ali je ostala rodbina tu ostala u kuci sve do ovog belaja u 11 plavih, jedva zive glave izvukose. Pricalo se svasta, da su srbi zaklali jednog covjeka tu sto je radio cini mi se kao nocni cuvar u restoranu, a bio je srbin (Mašo ili tako nesto), i to ga krvnicki iskasapili jer je "izdajnik". Izvukli smo se kroz onaj tunel koji je bio prokopan ispod ceste, ono gdje i dan danas trola redovno spadne jer je ulegnuta cesta (prodavnica cilima Plavo oko). Tunel je isao do Trga, od nase kuce, pa ispod kroz poslovne prostore. Dosta raje se sjebe kad im kazem da nije ta trola slucajna, i ne znaju da je tu taj tunel bio. Danas ne zivim tu, ne mogu da zivim tu. Rodbina se vratila ali brat i ja ne mozemo. Meni je ono sve jos u glavi sruseno, vidim one rupcage, onu ulicu zatrpanu olupinama, one nekakve kao deke kojima su zaklanjali pogled cetaljima na Stadionu, a one izbusene, sve rupa do rupe, koga li zastitise...onaj crveni kamion, pa Loris kad su detonirali, gledali smo kako Stadion gori, stakla na kuci se uzarila od vreline, toliko je to bilo. Fuck...trebalo mi je da ovo sve ovako istresem. Hvala onome koji je zapoceo temu. Hvala ovim momcima, divovima, ljudskim planinama sto su cuvali Trg, Hrasno, Grbavicu, cijelo Sarajevo i Bosnu.

jedan_dobar_dan

#72 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jedan_dobar_dan » 07/03/2012 20:23

O'zone wrote:Evo sad nađoh sliku popa Voje kojeg smo uvjek zezali jer nosi zelenu beretku. Predavao nam vjeronauku jedno vrijeme dok nije došla udova vojvode slavke lisice.

Image

ovo je slikano na pijaci na grbavici, jel da ?

iVar

#73 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar » 07/03/2012 20:39

kis.napraforgo wrote:Danima citam ove teme oko ratnog Sarajeva i snajperista, ugusi me sve to ali nesto me i dalje vuce da citam, neka bizarna znatizelja, nemam pojma. Rat docekala sa 7 godina usred Hrasnog (tadasnja Dinarska, danas Zvornicka). Stadion, Loris, 11 plavih- sve u stotinjak metara od nase kuce. Nevjerovatno je to koliko se ja skoro svakog detalja iz tog perioda sjecam, a ne znam recimo jucer sta je bilo, a bila sam bas dijete. Prvo oni silni tenkovi i transporteri sto su nam iznad kuce tranzitom prolazili prema Vracama, mi levati mahali "nasoj JNA". Dodje onaj nesretni Bajram, bili u posjeti u Starom Gradu, docekale nas barikade dole i vratili nas. Tu noc smo prespavali maltene ispod Coline kape i granate su rokale ko u filmu, niko pojma nije imao sta se desava. Sljedeci dan smo nekako dosli kuci, i sad kad razmisljam- da se Boze nikad ne vratismo u onaj pakao sto ce nas kroz koji dan docekati. Kuca nam je ko na dlanu bila, cetalji nas dozivali sa Stadiona, svacije ime znali, koji su razred djeca, pitali kad cemo vani da se igramo u dvoristu. Strinu rani snajper, drugi dan dozivali amidzu da pitaju jel prezivjela, pa ako nije da je iznese da je dokrajce. Otac je od prvog dana bio u TO ( bili su u skoli Vladimir Nazor), i snajper ga pokosi u septembru 92 pred kucom, tek dosao s linije koji dan, gledala dok su ga izvlacili. Zivotinja mu presudi gadnim metkom u butinu, ne znam kako se zovu ti meci ali znam da mu je cijeli krvotok zatrovalo, nije mu bilo spasa. Tad smo napustili kucu mama, brat i ja, ali je ostala rodbina tu ostala u kuci sve do ovog belaja u 11 plavih, jedva zive glave izvukose. Pricalo se svasta, da su srbi zaklali jednog covjeka tu sto je radio cini mi se kao nocni cuvar u restoranu, a bio je srbin (Mašo ili tako nesto), i to ga krvnicki iskasapili jer je "izdajnik". Izvukli smo se kroz onaj tunel koji je bio prokopan ispod ceste, ono gdje i dan danas trola redovno spadne jer je ulegnuta cesta (prodavnica cilima Plavo oko). Tunel je isao do Trga, od nase kuce, pa ispod kroz poslovne prostore. Dosta raje se sjebe kad im kazem da nije ta trola slucajna, i ne znaju da je tu taj tunel bio. Danas ne zivim tu, ne mogu da zivim tu. Rodbina se vratila ali brat i ja ne mozemo. Meni je ono sve jos u glavi sruseno, vidim one rupcage, onu ulicu zatrpanu olupinama, one nekakve kao deke kojima su zaklanjali pogled cetaljima na Stadionu, a one izbusene, sve rupa do rupe, koga li zastitise...onaj crveni kamion, pa Loris kad su detonirali, gledali smo kako Stadion gori, stakla na kuci se uzarila od vreline, toliko je to bilo. Fuck...trebalo mi je da ovo sve ovako istresem. Hvala onome koji je zapoceo temu. Hvala ovim momcima, divovima, ljudskim planinama sto su cuvali Trg, Hrasno, Grbavicu, cijelo Sarajevo i Bosnu.
Ja sam rat proveo u trecok zgradi od Lorisa (onih pet u nizu). Znam i za tunel (prolazio kroz njega kada sam isao na Hrasno) i za snajperistu tzv. Pantelija jer je i zivotinje gadjao. Sjecam se i kada su ljudi gubili glavu radi drva od one barake gdje je sada plavo oko... Svaki dan se sjetim kako nas borac, momak, pogide kada je ispaljivao tromblon, pa umjesto corka bio metak, to se desilo kod bivse Casablanke (kineski restoran, woodoo)... Poslije rata kamion propao u taj tunel, ali sreca da nije kabinom nego tovarnim dijelom. Trebalo im je dugo da zatvore tunel i da asfaltiraju ta 2-3 metra koliko je tunel bio sirok...

saravara

#74 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by saravara » 07/03/2012 20:49

jedan_dobar_dan wrote:
O'zone wrote:Evo sad nađoh sliku popa Voje kojeg smo uvjek zezali jer nosi zelenu beretku. Predavao nam vjeronauku jedno vrijeme dok nije došla udova vojvode slavke lisice.

Image

pop žućo tako ga zovu i sad je u onoj crkvi u Donjim Miljevićima i naravno veliki četnik. Nakon što sam vidio sliku ovog jada zapitam se kako je teško bilo NAŠIM ljudima kad se pojavi spodoba pop žućo..

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#75 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone » 07/03/2012 21:10

jedan_dobar_dan wrote:

Image

Jeste, ispred prostora gdje je sad Azel.

Post Reply