Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

saravara

#126 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by saravara » 08/03/2012 18:51

Činimi se da Vas velika većina nije vidjela rat ni blizu a pišete ko najveći ratnici i generali...
Sejo Piskić čovjek sa krijestom ,pravi lik nikome nije rezao uši al da je dobro gađao iz PASPa jes vala. Dobro bi bilo znati što se dešavalo prije njegovog ranjavanja njegovoj familiji. I zašto je uradio ono što jeste (još uvjek se pitam jeli to bio on) .pozz 4 bataljonu -TRG HEROJA.

LovableF34

#127 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by LovableF34 » 08/03/2012 18:54

Dasi wrote:Ako me sjećanje ne vara, lik koji se bacio zvao se Ramiz. Bio je domar u O.Š. "I.G.K" prije rata.
A obućar je i dalje na Trgu, ima obućarsku radnju - odmah pored videoteke (preko puta fontane na Trgu).
Štab T.O. je bio u neboderu broj 4 (sadašnji broj 12).

A Piskić nije pao, nego je ubijen. Stari aferimi.
Znam da je bilo nesto u cetvorci, tu je bila i menza (par puta sam havljao grah :) ) a sta je onda bilo kod 10-ke? Komanda?
Cuj ubijen? Ko mu dohaka?[/quote]

Ne znam detalje ubistva, nisam nešto puno zapitkivala, da ti pravo kažem.
Mislim da je komanda bila u onoj niskoj narandžastoj zgradi između dvice i desetke (ali nisam sigurna). Znam da sam jednom išla tamo na nekakvu "obuku" u slučaju nekakvog napada, ne mogu se sjetiti detalja. :)

saravara

#128 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by saravara » 08/03/2012 18:55

Dasi wrote:
LovableF34 wrote:
Dasi wrote: Zar stab nije bio u onoj niskoj zgradi do 10-ke? Zaboravio sam i koji je broj koji neboder :) Kako se zvao onaj lik sto se bacio sa onog nebodera pored Happy-a? Sjecam ga se jos na betonu kako lezi :(

Ja ba, kako se zvao onaj sjedi obucar??? Pola sam likova pozaboravljao.

Ja mislim da Piski jos drzi Pasaz, bar je drzao do prije par godina kad sam zadnji put bio tu.
Ako me sjećanje ne vara, lik koji se bacio zvao se Ramiz. Bio je domar u O.Š. "I.G.K" prije rata.
A obućar je i dalje na Trgu, ima obućarsku radnju - odmah pored videoteke (preko puta fontane na Trgu).
Štab T.O. je bio u neboderu broj 4 (sadašnji broj 12).

A Piskić nije pao, nego je ubijen. Stari aferimi.
Znam da je bilo nesto u cetvorci, tu je bila i menza (par puta sam havljao grah :) ) a sta je onda bilo kod 10-ke? Komanda?
Cuj ubijen? Ko mu dohaka?
Nemate pojma domar REMZO i sada radi u oš HRASNO a Sejo umro prirodnom smrću tj nije ubijen...

LovableF34

#129 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by LovableF34 » 08/03/2012 19:01

saravara wrote:Nemate pojma domar REMZO i sada radi u oš HRASNO a Sejo umro prirodnom smrću tj nije ubijen...
Remzo, da! To je ime čovjeka. Kako ba nije on skočio ... svi su tada kada se to desilo govorili da se on bacio - nisam išla da ga identificiram, doduše. Ko se onda bacio??? Škola Hrasno se prije rata zvala IGK, jel i to netačno? :D

A za Piskića nemam namjeru da se raspravljam, mislim da njegova porodica zna bolje od tebe kako je umro.

crysis
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#130 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by crysis » 08/03/2012 20:04

na trgu heroja prvi stab je bio u dvojci neboderu do pada granate pred sami ulaz u stab , kasnije se stab otvara u cetvorci , jedan ogranak je bio u sestici i u osmici u alkaloidu tadasnjem i poslije se sve spaja u cetvorku. a jedna jedinica u kojoj je bio i piskic ( sa obadvojicom burazera sam bio jako dobar) pod komandom seceragica je bila u 10 - tki, nesto kao interventni vod. u cetvorci je bila samo vojska a komanda je bila u poslovnoj zgradi socijalnog , onoj od cigle izmedju dvice i desetke.

to znam jer sam bio pripadnik 101 mbr brigade 5 bataljon na trgu heroja. i znam kad je osnovan prvi stab TO na trgu.
1. 5 . 92.

vidim savara napisa pozdrav 4 bataljonu -trg herioja, 4 bataljon je bio u ini kod mosta na malti , pod komandom marija frimela ako se dobro sjecam , zelja komsic je tu bio. na samom trgu je bio 5 bataljon pod komandom prvo tarica , a kasnjie dine abdulovskog. 4 i 5 bataljon se spajaju u 4 kada je sarajevska brigada dosla na trg heroja. tada se gasi 5 bataljon najmultietnickiji bataljon u gradu , sastavljen od svih vjera i nacija , prijeratne raje nekadasnjeg trga pere kosorica.

sarajvo

#132 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sarajvo » 08/03/2012 20:43

Još jedna od priča iz tog vremena, neponovilo se !!

http://www.independent.co.uk/news/world ... 31179.html

iVar

#133 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar » 09/03/2012 08:22

Danas malo fotografija ubacim, ako hocete, doduse danasnjice, ali eto malo da se podsjetite :)

Nemoj te zaboraviti Musana, starog domara, onako mal, zaheban al dobar :) Danas je Remzo glavni domar. Hajmo brzo, ko se sjeca da je III Gimnazija bila podstanar u OS Hrasno :) Aneks skole je bio njihov i djelila ih je samo ogromna sperploca :)

Otisli smo puno od teme sto jest jest :)

Sarajmen

#134 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Sarajmen » 09/03/2012 08:53

Ja se povlačim sa ove teme. Pozdrav domovini!

karanana

#135 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana » 09/03/2012 09:02

Sarajmen wrote:Ja se povlačim sa ove teme. Pozdrav domovini!
zasto? pa trg heroja je donekle bitan za ovu temu. mada ovi domari nisu, ali eto.

eyesburn

#136 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 09/03/2012 09:11

karanana wrote:
Sarajmen wrote:Ja se povlačim sa ove teme. Pozdrav domovini!
zasto? pa trg heroja je donekle bitan za ovu temu. mada ovi domari nisu, ali eto.
ali realno previše se malo otišlo u off...

Hadzi Lojo

#137 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Hadzi Lojo » 09/03/2012 10:19

Sve bi bilo drugacije da su nas poslusali nasi bezmudasi od politicara , Juka je predlagao da se ne dozvoli izlazak oficirima iz marsalke. Kerove je trebalo zadrzati kao taoce i za svaku ispaljenu granatu na Sarajevo po jednog strijeljati. Bivsa jna je bila cisto teroristicka organizacija na tlu medjunarodno priznate drzave RBiH.

Hadzi Lojo

#138 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Hadzi Lojo » 09/03/2012 10:21

Zna li neko sta je bilo sa onim domarom skole sto su ga zvali Rocko, navodno bio iz Olova rodom, malo opicen.
Znam dok smo trenirali karate pisali mu se od sege.

eyesburn

#139 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 09/03/2012 10:29

Hadzi Lojo wrote:Zna li neko sta je bilo sa onim domarom skole sto su ga zvali Rocko, navodno bio iz Olova rodom, malo opicen.
i Boga ti kakve veze to ima sa TEMOM? :-) :-)

otvori temu o oš igk pa razglabajte o domarima.

ins

#140 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 09/03/2012 10:33

Jbt, jos malo ce o tome ko je drzao granap pored skole... :run:

ins

#141 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 09/03/2012 10:40

sadalius wrote:@team87, slazem se sa tobom, grbavica je pala bez metka. neko kaze da se to desilo tokom iseljavanja marsalke, da su vojnici iz te kolone poslije prelaska mosta bratstvo-jedinstvo izasli iz kamiona i onda zauzeli pozicije koje su ostale takve do kraja rata.

i ja mislim da je grbavica data. a na dusu onima koji su to uradili (predali ili prodali, kako ko zeli), neka oni nose zrtve (svih strana) na svojim plecima.
Marsalka je iseljena 01. juna 1992.!

Grbavica je puno prje toga okupirana.

A s obzirom da je Marsalka tada bukvalno prepolovila grad na dva dijela, pricati o postavljanju bilo kakvih uslova za iseljenje je smijesno, a jos smjesnije je citirati Juku po navedenim pitanjima, sto je neko ovdje napisao...

Nekako s proljeća

#142 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća » 09/03/2012 11:06

bach wrote:Mislim da forum zaslužuje ovu temu i pozivam ovom prilikom ljude koji su doživjeli početak rata na Grbavici, Vracama i Kovačićima ( u daljem tekstu Grbavica), te živjeli pod okupacijom...

Zašto je neprijatelj zauzeo Grbavicu i na koji način? zašto nisu pali Hrasno i Hrasno brado, a jesu Grabavica i Vraca?

Da li je bilo otpora s naše strane? Zašto su Srbi stali na Vrbanja mostu, zašto nisu krenuli dalje (ako su mogli) ?

Kolike su bile agresorske snage na Grbavici? Kakva je bila struktura tih snaga? Koliko su dolazile jedinice iz Srbije?

Kako je bilo u svakodnevnici biti Bošnjak ili Hrvat na Grbavici tokom okupacije...Znam da su mnogi od njih bili neka vrsta državnih robova, te su čistili ulice i popravljali krovove ...

Dakle, Grbavica pod okupacijom...
Onako drugarski...kao autor teme zatraži od učesnika da se suzdrže od nepotrebnih komentara. Ili od moderatora da nam svima naprave prostor za konstruktivnu razmjenu mišljenja. Nadam se da ćeš dobronamjerno shvatiti ovu sugestiju.

:?: :run:

eyesburn

#143 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eyesburn » 09/03/2012 11:09

ins wrote:Marsalka je iseljena 01. juna 1992.!
6.6.'92 negdje oko 13h.

Nekako s proljeća

#144 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća » 09/03/2012 11:12

Tačno, nadam se da ne moram postati fotografije njenog iseljenja.

ins

#145 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins » 09/03/2012 11:15

eyesburn wrote:
ins wrote:Marsalka je iseljena 01. juna 1992.!
6.6.'92 negdje oko 13h.
Fala.

Ne znam odkud meni datum 01.06.... :?

sadalius

#146 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sadalius » 09/03/2012 11:24

Nekako s proljeća wrote:Tačno, nadam se da ne moram postati fotografije njenog iseljenja.
samo postavi, ne da bi dokazao da si u pravu vec radi istorijskog znacenja.

Nekako s proljeća

#147 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća » 09/03/2012 11:25

@ ins, pregovaralo se početkom [email protected] sadalius tema obuhvata drugi teritorij...

Image

Uploaded with ImageShack.us

Nekako s proljeća

#148 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća » 09/03/2012 11:36

Hadzi Lojo wrote:Zna li neko sta je bilo sa onim domarom skole sto su ga zvali Rocko, navodno bio iz Olova rodom, malo opicen.
Dobar je, penzija...smeđi pojas oko glave ponekad prošeta. :-)
Image

Uploaded with ImageShack.us

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#149 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone » 09/03/2012 13:25

Sad sam nešto nabrzaka slikao čisto radi lokacija za ubuduće madi sam i propustio slikati recimo zgradu MIS-a (gdje je danas Raiffisen banka) u Zagrebačkoj gdje je na spratu bio smješten radio Sveti Jovan a sa zadnje strane se djelila humanitarana pomoć.

Škola Bane Šurbat u ratu Radojka Lakić

Image

Slastičarna Jadranka u kojoj je bila smještena jedinica sa transporterima, obdanište u pozadine gdje je bila civilna milicija i ciglana zgrada iza obdaništa gdje je u nekadašnjem prostoru Soko-Mostar bilo smješteno komunalno i pokopno preduzeće gdje je moj rahmetli otac radio u radnom vodu. U zgradi sa desne strane (koja se na žalost ne vidi na slici) pored ove ciglane u stanu u prizemlju bila je smještena vojna policija

Image

U zgradi Šumarskog fakulteta ovom dijelu koji nije bio izgorio bila je smještena opština srpsko sarajevo

Image

U ovoj zgradu u prizemlju (crvena strelica) je bila vatrogasna brigada a na trećem spratu (crna strelica) živio je zloglasni mučitelj Papić na balkonu se uvjek vijorila crna četnička zastava sa mrtvačkom glavom

Image

Komanda 4 čete koja je držala liniju Zagrebačka-Jevrejsko groblje se nalazila u ovoj žutoj zgradi u splitskoj ulici na prizemlju gdje su sad gelenderi na prozorima.

Image

Image

Linija razgraničenja Ljubljanska ulica. Plavi kvadrat četnički bunker, zeleni kvadrat -ABiH iz ove kuće je inače tukao snajper i odatle je moja majka ranjena na balkonu, crvena linija označava mjesto gdje je je kasnije podignut zid sa puškarnicama tada je ovaj bunker označen plavim postao beskoristan pa je prokopana rupa u garažu( označeno crnim na zidu) i napravljene puškarnice sa donje strane (označeno crnom strelicom) . Zanimljiva stvar za ovu liniju da su se tokom rata zalo i sjesti skupa (četnici i ABiH) na trotoaru popiti po koju i zapalit pa opet svako na svoju stranu i rafalati jedi po drugima.

Image

Nadam se da ću i sljedećih dana nešto stići uslikati

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#150 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody » 09/03/2012 14:27

@O'zone

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

za fotke, neka se ovi "borci" nagledaju i neka ne kake po forumu kako se Grbavica mogla uzeti kad se htjela (al' kad bi tuđim mudima gloginje tresli)

Post Reply