Grbavica

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...
Post Reply
dariosa

Grbavica

Post by dariosa » 24/02/2005 01:27

Ovo bi trebalo da bude interesantno. Gledao sam par Jasmilinih kratkih i dokumentarnih filmova koji su mi se pravo svidili.
------------------------------------------------------------------------------------

Danas u Sarajevu pocinje snimanje filma Jasmile Zbanic

Prva klapa ”Grbavice”

Snimanje dugometraznog igranog filma Grbavica rediteljske i scenaristice Jasmile Zbanic pocinje danas u Sarajevu. Grbavica je prica o samohranoj majci koja zivi u Sarajevu. Ona je silovana u ratu i ostala je trudna. Odlucila je da zadrzi dijete.

Nasa istorija

“U ratu je silovano vise od dvadeset hiljada zena i osjetila sam potrebu da o tome govorim. Pocetkom rata u Sarajevu sam upoznala silovane djevojke i zene koje su upravo autobusima dosle iz istocne Bosne. Isprva sam mislila napraviti dokumentarac o ovoj temi. Ali onda sam rodila kcerku. Ona je rodjena iz ljubavi i potpuno je promijenila moj zivot. Pocela sam se pitati da li majka koja je silovana moze voljeti svoje dijete. Prva verzija scenarija nastala je 2000. godine”, kazala je u subotu na konferenciji za novinare Jasmila Zbanic kojoj je ovo prvi dugometrazni igrani film.

Glavnu ulogu u filmu tumaci Mirjana Karanovic. Ona istice da je za nju rad na ovom filmu nesto najljepse sto joj se moglo dogoditi. “Prvenstveno zato sto je to velika uloga sa istinskim ljudskim sadrzajem, a drugo jer se o nasoj ne tako davnoj istoriji mora govoriti. Ove price se moraju ispricati i mislim da ce ih biti sve vise”, kazala je Karanoviceva, koja priznaje da nakon dugo vremena osjeca tremu pred pocetak snimanja.

O radu sa mladom sarajevskom rediteljkom ona kaze kako ona zna sta hoce i kako je beskompromisno posvecena onome sto radi.

Glumac Leon Lucev takodjer je izrazio zadovoljstvo zbog prilike koja mu se ukazala. Kako je kazao, njegova veza sa Sarajevom traje jos od prije vise od decenije kada je u Lukavici sluzio vojsku, te mu svaki dolazak u Sarajevo pricinjava veliko zadovoljstvo.

Jasna Zalica je kazala kako jos od studentskih dana Jasmile Zbanic ocekuje da ova rediteljka pocne snimati film. Za Ermina Bravu angazman na ovom projektu izuzetno je znacajan prvenstveno zbog, kako kaze, velike teme kojom se bavi. Jasna Beri ovom prilikom naglasila je da joj se posebno svidja to sto rediteljka puno radi s glumcima i sto zajedno sa njima stvara likove.

U autorskom timu je i covjek za koga se kaze da donosi srecu rediteljima debitantima. Rijec je o scenografu Kemalu Hrustanovicu, koji je istaknuo kako se nada da ce i Jasmilinom filmu donijeti srecu. Prvi put kao kostimograf iskusava se Lejla Hodzic. Kako je kazala, velika joj je cast da joj je rediteljka ukazala povjerenje.

Lokacije Sarajeva

Film Grbavica snimace se 34 dana na razlicitim lokacijama Sarajeva. Ekipa je sastavljena od filmskih radnika iz sest razlicitih evropskih zemalja. Uloge ce ostvariti i: Dejan Acimovic, Emir Hadzihafizbegovic, Bogdan Diklic, Semka Sokolovic, Nada Djurevska... Direktorica fotografije je Christine A. Maier. Film, ciji budzet je 999 hiljada eura, bice realizovan u koprodukciji COOP 99 Ges.m.b.H (Austrija), Noir Film (Njemacka), Jadran Film (Hrvatska) i Deblokada (BiH).

Najmladji clanovi glumacke ekipe

Sa predstavnicima medija susreli su se i najmladji clanovi glumacke ekipe - Luna Mijovic i Kenan Catic.

Luna, koja u filmu tumaci lik djevojcice Sare, kazala nam je kako smatra da je veliki uspjeh za nju da je izabrana izmedju svojih vrsnjaka koji su se prijavili na audiciju za ovu ulogu. Otkriva kako je jedino strah od scene u kojoj dobija samar od Esme (Mirjane Karanovic). Njen “kolega” Kenan Catic je kazao kako nije bio ni svjestan koliko je ovo ozbiljan posao.

A. MARIC

Zox

Post by Zox » 24/02/2005 12:21

Dobro zvuci... Mirjana Karanovic mi se oduvijek svidjala kao glumica.

mya

Post by mya » 24/02/2005 12:28

i u go west je odlicna

dariosa

Post by dariosa » 25/02/2005 00:45

mya wrote:i u go west je odlicna

jeli se to vidio go west???? i...

edu

Post by edu » 07/02/2006 13:17

sve su prilike da ce ovo biti vrhunski film!

The_Fluid
Been thanked: 3 times

Post by The_Fluid » 07/02/2006 14:09

Image

Malo sam search napravio i jedan od prvih linkova koji se otvorio vezan za film Grbavica je da ce isti film otvoriti FrauenWelten u Becu, pocetkom marta 2006.godine

Der Eröffnungsfilm
Wir eröffnen die FrauenFilmTage 2006 "FrauenWelten" am 2.3.2006 um 19 Uhr mit dem Film

Grbavica - Ein Film von Jasmila Žbanic

Image
--

Diskusija se i prije pocetka prikazivanja filma, vodi i ovdje.
--

"GRBAVICA" PRVI BH IGRANI FILM U BERLINU

Image

Prvi bh. igrani film "Grbavica", režiserke Jasmile Žbanić, uvršten je u oficijelnu konkurenciju Berlinskog filmskog festivala od 9. do 19. marta i kandidat je za glavnu nagradu – "Zlatni medvjed".

Kako je rečeno danas na pres-konferenciji Berlinale je jedan od najprestižnijih festivala filma u Evropi.

Veliki dio sredstava za snimanje ovog filma osigurala je Fondacija za kinematografiju za čije osnivanje je zaslužan ministar kulture i sporta Federacije BiH Gavrilo Grahovac.

Sinoć je održana i prva projekcija kojoj su prisustvovali svi oni koji su pomogli realizaciju ovog projekta.

Prema riječima direktora Javnog RTV sistema BiH Drage Marića, koja je koproducent filma "Grbavica", primarno opredjeljenje ove medijske kuće je udruživanje s Fondacijom za kinematografiju kako bi se osigurala sredstva za četiri nova bh. filma.

Film "Grbavica" u Berlinu bit će prikazan nekoliko puta, a gledatelji u BiH će ga moći vidjeti od 1. marta kada kreće njegova distribucija. Distribuciju filma preuzeo je Obala Art centar.

Produkcijsku potporu ovom projektu dale su kuće coop99, Deblokada, noir film i Jadran film, a sva prava na televizijsko prikazivanje otkupio je Javni RTV servis.

FENA

27.1.2006
--

Grbavica'' prvi bh. igrani film u Berlinu

Kino Prvi bh. igrani film "Grbavica", redateljice Jasmile Žbanić, uvršten je u službenu konkurenciju Berlinskog filmskog festivala od 9. do 19. ožujka i kandidat je za glavnu nagradu – Zlatni medvjed. Kako je rečeno na ...

...jučerašnjoj konferenciji za novinare, Berlinale je jedan od najprestižnijih festivala filma u Europi.

Veliki dio sredstava za snimanje ovog filma osigurala je Fondacija za kinematografiju za čije osnivanje je zaslužan ministar kulture i sporta Federacije BiH Gavrilo Grahovac.

U četvrtak je održana i prva projekcija kojoj su nazočili svi oni koji su pomogli realizaciju ovog projekta. Prema riječima Drage Marića, direktora Javnog RTV sustava BiH, koji je koproducent filma "Grbavica", primarno opredjeljenje ove medijske kuće je udruživanje s Fondacijom za kinematografiju kako bi se osigurala sredstva za četiri nova bh. filma.

Film "Grbavica" u Berlinu bit će prikazan nekoliko puta, a gledatelji će ga u našoj zemlji moći vidjeti od 1. ožujka, kada kreće njegova distribucija. Distribuciju filma preuzeo je Obala Art centar.

Produkcijsku potporu ovom projektu dale su kuće coop99, Deblokada, Noir film i Jadran film, a sva prava na televizijsko prikazivanje otkupio je Javni RTV servis.

Inače, scenarij za film "Grbavica" završen je 2002., pripreme za realizaciju filma trajale su do veljače 2005., a snimanje je završeno u svibnju iste godine.

Iz televizije Bosne i Hercegovine ističu da je sama selekcija filma u službenu konkurenciju najznačajnijeg festivala europskog filma veliki uspjeh i za BHT1 koji se time našao u kooprodukcijskom televizijskom društvu s ARTE-om i ZDF-om.
--

Black swan

Post by Black swan » 07/02/2006 14:13

poster je odličan

vedderedi

Post by vedderedi » 07/02/2006 14:28

Kazu i da je film odlican. Inace, bilo je ponudjeno da bude prikazan i na Sundanceu i u Rotterdamu, ali su radi Berlinalea morali odbiti.

The_Fluid

Post by The_Fluid » 08/02/2006 01:42

Vise o filmu se moze i ovdje procitati: Vise o filmu GRBAVICA

Image

Image Image Image Image

Image Image Image Image

ostale slike pogledajte ovdje na gore navedenoj adresi
Last edited by The_Fluid on 08/02/2006 12:10, edited 1 time in total.

danas

Post by danas » 08/02/2006 01:59

da, film je bio u selekciji na sundance-u, ali mislim da su otkazali zbog berlina.

evo lijep tekstic iz dana:
Filmske premijere: Grbavica, film koji se takmiči za Zlatnog medvjeda na 56. berlinskom festivalu

Pohvala neželjenom životu

Jasmila Žbanić se ovim filmom predstavlja kao umjetnica koja na veličanstven način započinje svoj svjetski hod. Njena je prednost u tome što je temu svoje priče "uživo" gledala kao malodobna djevojčica. Takve ne umiju lagati

Mile Stojić

Kada sam, prije nekoliko godina, od Federalnog ministarstva kulture iz Sarajeva bio predložen da uđem u ocjenjivački odbor natječaja za filmske scenarije, nevoljko sam pristao - nije mi se dalo miješati u tu vještački napumpanu filmsku euforiju, u kojoj se stradanje grada, uz časne izuzetke, uglavnom koristilo kao podloga za nevjerojatne "uspjehe". Sarajevsko filmsko "čudo", koje je počelo još prije rata, nije me fasciniralo već od momenta kad se njegov protagonist stavio na raspolaganje dželatu svoga naroda i svoje zemlje, kao glavni propagandist jedne krvoločne fašističke politike. Kanska nagrada Undergroundu bila je solidariziranje sa rediteljem iz zapaljenog Sarajeva i u toj ciničnoj činjenici krije se tajna ponovljenog Kusturičina uspjeha.

Njegov barbarogenijski utjecaj na mlade generacije bio je poguban. Što je, uostalom, nama film u situaciji sveopće dehumanizacije i pustošenja našeg životnog pejsaža i koliko mi ovako jadni kakvi jesmo uopće trebamo sudjelovati na tim vašarima svjetske taštine? Da se kaže istina, ili da se zaradi lova? Pomišljao sam na talentirane mladiće koji uz pomoć novca stranih država pokušavaju ispričati svoje gorke priče, ali i na dan kada će sarajevski reditelji snimati holivudske spektakle po antičkim mitovima. Sa tim sam mislima čitao scenarije, čiji su se priče zasnivale ili na patetičnim plaidoyerima žrtve, ili na pokušaju da se u našoj krvavoj kaljuži, a sve po mustri Dželatova Filmadžije, otkrije nekakva "ciganija" i "humor".

Esma i Sara
Filmski scenarij Jasmile Žbanić razlikovao se od svih drugih po tome što je počinjao od rječnika. Značenje naslovnog pojma Grbavice, naziva sarajevskog kvarta u prošlom ratu okupiranog od Karažićevih četnika, toposa čuvenog po nezapamćenim ratnim okrutnostima, ona traži u etimološkom rječniku hrvatskosrpskoga jezika i tu otkriva da je grbavica, zapravo, "žena sa grbom na leđima". I u tom etimonu ona pronalazi "ključ" svoje priče. Žene sa "grbom" - nisu li to zapravo u ratu silovane i obeščašćene djevojke, koje, kao kamile svoje grbe, na leđima nose svoju nasilno začetu djecu, svoju tešku sudbinu?

Ta mi se metafora svidjela kao izraz svojevrsne mentalitetske kobi. Agresija na Bosnu ostat će u analima i po velikom broju silovanih žena, poglavito Bošnjakinja. Za vrijeme rata tabu tema o nasilnoj obljubi Bosanki bila je eksploatirana kao sredstvo propagande - bosanska ratna vlada mahala je cifrom od dvadeset i pet tisuća nasilno obljubljenih. Novinarka i spisateljica Seada Vranić, istražujući taj slučaj, suočila se sa "zidom šutnje", jer silovane uglavnom nisu željele govoriti. Nakon što je završen rat, tu društvenu tabu temu više nitko i ne spominje, jer njihova patnja nije više politički kurentna roba. Govorilo se o silovanju žena i kao planskom projektu ponižavanja Bošnjaka u cilju ostvarenja velike Srbije, ali se i o tome zašutjelo.

Iz Vranićkine studije
Pred zidom šutnje (Zagreb, 1994.) izdvajamo ispovijest jedne mlade žene, učenice I. razreda tekstilno-tehničke škole, koja je silovana na Grbavici: "Odveli su nas u prostorije poduzeća Digitron na Grbavici. U jednoj maloj prostoriji, u kojoj sam bila i ja, zatvorili su oko 20 djevojčica. Onda su počeli da izvode po dvije tri djevojčice. Na silu su me svukli, udarali šakama, dvojica su me držala, a dvojica su me naizmjenično silovala. Koncem augusta jedna grupa djevojaka bila je razmijenjena. U drugoj grupi za razmjenu sredinom septembra bila sam i ja. Nakon susreta s majkom koja je sad u izbjeglištvu, obratila sam se ljekarima, koji su konstatovali da sam trudna između 19 i 21 nedjelje. tj. peti mjesec. Prije silovanja bila sam nevina." Na nekom ovako užasnom mjestu počinje se odvijati filmska priča Jasmile Žbanić.

Ali, Žbanićkina priča na prvi pogled nema nikakve veze s ratom, jer se odvija u vremenu sadašnjem. Samohrana majka Esma (Mirjana Karanović) u Sarajevu živi s malodobnom kćerkom Sarom (Luna Mijović). Ona se trudi da u teškim vremenima svojoj kćerki osigura što sigurnije i bezbrižnije djetinjstvo, radeći kao konobarica u jednom tranzicijskom ćumezu u kome non-stop drmaju narodnjaci i skidaju se žene iz istočne Europe. Ona svoje dijete želi zaštititi od te tranzicijske stvarnosti, tako da glumi normalnost. Pred Sarom Esma krije i činjenicu da je maltretiraju nemilosrdne gazde - ona mukotrpno opslužuje sav ološ i šljam novog kapitalizma da bi joj dijete živjelo koliko-toliko spokojno. No, Saru sve više kopka demon identiteta. Ona želi saznati istinu o ocu, za kojeg joj je majka rekla da je poginuo u ratu kao šehid, borac za domovinu. Na pitanje da li imalo sliči na oca, ima li što njegovo u izgledu, majka joj odgovara da nema ništa očevo, "možda samo kosu".

Sara saznaje da nema oca u trenutku kad kreće na školsku ekskurziju, jer sva djeca šehida imaju od općine podmirene troškove, jedino njoj majka plaća putovanje, budući da nema potvrdu od šehidske organizacije. Sara tad bolno saznaje da je njen otac nepoznat, da je ona plod ratnog silovanja. A njena majka ide u socijalnu ustanovu koja pomaže ženama, gdje kroz dramatičnu ispovijed doživljava katarzu.

Tranzicijski bordel
Kroz jedan maestralno napisan i filmski savršeno uprizoren dijalog, Žbanićkina junakinja objašnjava kako beskrajno voli svoje dijete, iako ono nije plod nježnosti i radosti, već nasilja i poniženja. Ona izriče ljubav i hvalu tom neželjenom životu, kao najvećoj vrijednosti, jer je upravo on, život sam, najveća vrijednost pod hladnim zvijezdama. Sarina izmučena majka veli da je to malo dijete bilo i jedina estetska činjenica u njezinom ružnom i "grbavom" trajanju. "Grbavica" je dakle zaljubljena u svoju "grbu" i kao takva obasjana svjetlom nade u tranzicijskome brlogu naših dana, gdje lopovi pričaju o moralu, a popovi rade o lopovluku.

Film Grbavica ima snažnu vizuru ženskoga pogleda, koji se opija samim životom, čistim postojanjem, a ne pustim krivotvorinama od kojih je, uglavnom, sastavljena naša civilizacija. A te krivotvorine naročito su apsurdne kad je u pitanju upravo život žene na Balkanu - ona je tu plijen ratniku, sredstvo ponižavanja naroda, objekt nasilja, Hasanaginica, Nioba i Antigona. Žbanićkin film prikazuje scene iz tranzicijskog bordela gdje se ljudski eros svodi na animalno, a žensko tijelo prodaje kao najbanalnija mesarska ponuda.

Glavna junakinja bolno jeca nad tim prizorima tajkunske zabave u prljavom balkanskome ćumezu, koji je podsjećaju na scene spolnog nasilja nad njom samom. Pored toga što je ropkinja, žena mora veličati svoj ropski status, ako želi izbjeći novo nasilje. Poslije silovanja slijede batine i svoje izbijeno i popljuvano lice ona mora skrivati maramom. Jasmila Žbanić ne piše osudu tog "mačističkog" svjetonazora, koliko izriče pohvalu ženi, kao nositelju elan vitala, te božanske i plemenite ljubavi za životom. Ta ljubav povezuje krajnosti, povezuje božansko i ljudsko, što se izričito naglašava kroz maestralnu scenu pjevanja ilahije Kad procvatu behari, koja obilježava estetski i dramaturški vrhunac ovog filma. Nakon toga mala Sara reže svoju kosu, ritualno se oslobađajući tereta svog nepoznatog i nevoljnog oca. I život naprosto ide dalje.

Ovo je u potpunosti naš film, ne samo što je produciran domaćim snagama, već i po tome što je namijenjen prvenstveno nama - on našu istinu uzdiže do univerzalnog i kaže da i poslije najgoreg u ovim našim rashrndanim i iznurenim životima još uvijek ima dostojanstva, sjaja i ljepote. Jasmila Žbanić se ovim filmom predstavlja kao umjetnica koja na veličanstven način započinje svoj svjetski hod. Njena je prednost u tome što je temu svoje priče "uživo" gledala kao malodobna djevojčica. Takve ne umiju lagati. Za vrijeme džinovskog nasilja koje je gospodarilo našom zemljom uvijek sam pomišljao kako se krvnici barem na trenutak ne zamisle nad nevinim dječijim okom što negdje iz ugla registrira i pamti. To oko će ispričati priču, napisati pjesmu, snimiti film; ono će jednostavno istinu kao rukavicu baciti direktno i drsko u lice hipokrizije i bešćutnosti svijeta.

edu

Post by edu » 08/02/2006 11:33

bas sam htio napisati ima li ko da postavi stojicev tekst..odlican je..i film (ubijedjen sam!) i tekst!

The_Fluid

Post by The_Fluid » 10/02/2006 00:26

Image

"Berlinale je poznat po angažiranim filmova, a niti ovaj neće biti drugačiji, dapače. Grbavica Jasmile Zbanić je priča od samohranoj majci u poslijeratnom Sarajevu."

http://www.berlinale.de/en/programm/berlinale_programm/datenblatt.php?film_id=20060133

GRBAVICA
Single mother Esma lives with her 12-year-old daughter, Sara, in post-war Sarajevo. Sara wants to go on a school trip and Esma starts working as a waitress in a nightclub in order to earn the money.
Sara makes friends with Samir, who, like Sara, has no father. Both of their fathers allegedly died as war heroes. Samir is surprised that Sara doesn’t know the circumstances of her father’s death. Samir’s own father was massacred by Chetniks near Zuc when he refused to leave the trench he was defending. And yet, whenever mother and daughter discuss this delicate topic, Esma’s responses are always vague.
The situation becomes more complicated when the school offers to take pupils on the trip free of charge, provided they can furnish a certificate proving that they are the offspring of a war hero. Esma explains to Sara that her father’s corpse was never found and that she does not possess such a certificate. She promises to try to obtain the document. In reality she attempts to borrow the money Sara needs – from her friend, Sabine, from her aunt and from her boss.
Sara can’t get rid of the nagging feeling that something’s not right. Shocked and bewildered when she discovers she is not mentioned as the child a war hero on the list of pupils on the school trip, she lashes out at a classmate, explaining that her father was massacred on the front near Zuc when he refused to desert his trench. At home, however, she confronts her mother, demanding to know the truth. Esma breaks down and brutally reveals the painful facts: Esma was raped in a prisoner-of-war camp and forced to have the child that resulted from this violation. All at once, Sara realises that she is the child of a Chetnik. And yet, the knowledge also brings them a step closer to overcoming the trauma…
(preuzeto sa gore naznacenog linka)
(Daju se cetiri projekcije filma, prva u nedjelju i jos tri u ponedjeljak)

dinash

Post by dinash » 10/02/2006 01:33

danas sam (pazi ovo) na HRTu prvi put cuo za ovaj film. volim jasmiline radove i ne sumnjam da ce ovo biti odlican film. jedva cekam da krene u redovnu distribuciju ...

The_Fluid

Post by The_Fluid » 10/02/2006 01:39

dinash wrote:danas sam (pazi ovo) na HRTu prvi put cuo za ovaj film. volim jasmiline radove i ne sumnjam da ce ovo biti odlican film. jedva cekam da krene u redovnu distribuciju ...

Takodjer. :)

Lace

Post by Lace » 10/02/2006 19:57

a gdje su projekcije?

vedderedi

Post by vedderedi » 13/02/2006 11:43

Ne bas tako sjajne kritike u Variety-ju. :-?

Shameful secrets block mother-daughter relations in sluggish mellermeller "Grbavica," a debut feature from shorts and docudocu-maker Jasmila Zbanic. Central perfperf by Mirjana Karanovic ("When Father Was Away on Business," "Underground""Underground") is instantly endearing. Unfortunately, film coasts on thesp's ability to evoke deep sympathy and leaves her somewhat stranded in this yarn that's all setup and little payoff, either dramatically or emotionally. Fests will want to take a look, but commercial cinematic prospects seem iffy. Pic will have ample opportunity to play more convincingly on Euro tube.

http://www.variety.com/review/VE1117929 ... =1263&cs=1

Prenj

Post by Prenj » 13/02/2006 11:47

Drzimo fige Grbavici, ali bez euforije please.
Samo ucestvovanje na Berlinskom festivalu je vec ogroman uspjeh!

vedderedi

Post by vedderedi » 13/02/2006 12:31

Nego sta. Samo sto je Avaz konacno doceko neku novu "senzaciju" po njihovim uznusima, pa je jutros osvanula naslovnica NEZAPAMCEN APLAUZ ZA GRBAVICU U BERLINU, ili tako nesto. :roll:

Normaala

Post by Normaala » 13/02/2006 13:11

Evo upravo smo moja mala i ja rezervisali karte za ovaj film, koji je najavljen kao premijera za otvaranje FrauenWelten 02.03 u Becu. Sledeci gosti su najavljeni: JASMILA ŽBANIC, Emir Kusturica,
BARBARA ALBERT, MIRJANA KARANOVIC!
Nesumnjamo da ce film biti odlican! Poslije premijere cemo vam naravno dostaviti izvjestaje! 8-)

pozdrav za raju

DonDavudes

Post by DonDavudes » 13/02/2006 13:46

http://today.reuters.com/news/newsArtic ... EVO-DC.XML

evo prelistajte REUTERS skoro da hvalospjeve sipa :)
gledo sam sinoc inserte na BHT-u i izgleda da je film silan :oops:

harač

Post by harač » 13/02/2006 14:08

Normaala wrote:Evo upravo smo moja mala i ja rezervisali karte za ovaj film, koji je najavljen kao premijera za otvaranje FrauenWelten 02.03 u Becu. Sledeci gosti su najavljeni: JASMILA ŽBANIC, Emir Kusturica,
BARBARA ALBERT, MIRJANA KARANOVIC!
Nesumnjamo da ce film biti odlican! Poslije premijere cemo vam naravno dostaviti izvjestaje! 8-)

pozdrav za raju

lol emir kusturica, to je greška neka. helem, film se počinje kod nas prikazivati tek 1. marta

repeater

Post by repeater » 13/02/2006 18:42

Prenj wrote:Drzimo fige Grbavici, ali bez euforije please.
Samo ucestvovanje na Berlinskom festivalu je vec ogroman uspjeh!

prenj - nemoj biti tako skroman. misli kao amerikanac -- barem ovaj put.
ja kazem: zlato ili bic.

Prenj

Post by Prenj » 14/02/2006 11:20

Znacajan prostor Grbavica je dobila i na BBC-u.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4707992.stm

Altman premiere cheered in Berlin

Image
Meryl Streep (l) and Lindsay Lohan (r) star in Altman's (c) film

Veteran director Robert Altman's latest film, A Prairie Home Companion, has been cheered at its premiere at the Berlin Film Festival.

The musical film is based on a US radio show presented by Garrison Keillor, who co-wrote and stars in it.

Altman said he did not set out to make a political or subversive film.

"We tried in the film to capture the soul of Garrison's humour, his way of communication and the show generally," he said.

A Prairie Home Companion also stars Meryl Streep, Woody Harrelson and Lindsay Lohan.

Altman said he was looking forward to receiving his lifetime achievement award at the Oscars on 5 March, recognising his entire body of work.

"I can't think of a better award - to me it's better for all of my work than for just a couple of things," he said.

Also screening at the Berlin festival at the weekend was Grbavica, which looks at post-war Bosnia and the traumatic aftermath of the mass rapes of women by soldiers.

Image
Jasmila Zbanic directed Grbavica

'Concentration camps'

It centres on one Muslim woman's struggle to keep the secret from her young daughter, who was born as a result of the rape.

"We wanted to give a voice to these people and reflect on something that actually exists in Bosnia," said director Jasmila Zbanic.

"Rape was a war strategy to humiliate these women. They were kept in concentration camps until abortions were no longer possible.

"The official number of women raped is 20,000 but the real number is probably much higher, maybe 50,000."

Grbavica is one of 19 films competing for the Golden Bear award, which will be announced on 18 February.

Also in competition is Michael Winterbottom's Road to Guantanamo and joint British and Canadian production Snow Cake.

vedderedi

Post by vedderedi » 16/02/2006 13:10

Berlinale: Njemačka 'Slobodna volja' glavni favorit uz 'Grbavicu'

http://www.jutarnji.hr/kultura_i_zivot/ ... e,11543.jl

armin00

Post by armin00 » 17/02/2006 03:33

na sajtu berlinale pise da je dodjela nagrada 18.2. u 18:00 sa direktnim prijenosom na TV-u i na njihovoj stranici.

Post Reply