GRB BOSNE I HERCEGOVINE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Neutrinum

GRB BOSNE I HERCEGOVINE

Post by Neutrinum » 13/08/2006 02:05

Interesuje me sta mislite o grbu BiH, mislim imamo valjda dovoljno bogatu historiju da nadjemo neki grb prihvatljiv za sve. pa svaka kraljevska dinastija je imala svoj grb, mozemo naci nesto za nas u tih dvjesta i nesto godina, koliko smo bili kraljevina
pozdrav
Last edited by Neutrinum on 13/08/2006 02:07, edited 1 time in total.

stickitout

Post by stickitout » 13/08/2006 02:07

Ovu temu namah moderatoru na pozor treba stavit'!! :D :D

Neutrinum

Post by Neutrinum » 13/08/2006 02:09

pa nismo toliko nesposobni i siromasni.... dajte molim vas, valjda bi nesto mogli predloziti, pa nismo mi McDonalds drzava da nema tamo negdje u povijesti nista za preuzeti...

stickitout

Post by stickitout » 13/08/2006 02:29

[quote="Neutrinum"]pa nismo toliko nesposobni i siromasni.... dajte molim vas, valjda bi nesto mogli predloziti, pa nismo mi McDonalds drzava da nema tamo negdje u povijesti nista za preuzeti...[/quote]

Ima, ima, kako nema?! :D Direkt iz Visokog a nije suho meso. :D

Evo za grb prijedlog, nek bude u obliku piramide sa slikom medzeda koji drzi list bukve u sapi i sjedi na tuti. :D

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Post by jeza u ledja » 13/08/2006 03:12

Pa moze se, naravno da se hoce. Pored ovog grba Kotromanica postojali su i grbovi katolickih, odnosno pravoslavnih vladara. Historija je puna grbova nastalih spajanjem dva ili vise amblema.
Sad je drugo pitanje sta ce nama uopste grb nekih kraljevskih porodica iz srednjeg vijeka, a ne neki moderan i prigodan sadasnjici.

DUREX

Post by DUREX » 13/08/2006 04:52

Image

Image

Najljepsi,najbolji na svijetu....jedan i jedini.....

Druge sve okacim tamo gdje im je i mjesto...

BH-Citizen

Post by BH-Citizen » 13/08/2006 09:56

Da bi mogli imati adekvatan grb države koji slijedi njenu historiju i tradiciju, moramo imati najprije normalnu državu koju svi hoće. Mi to nemamo. Ne zato što imamo troglavu aždaju u predsjedništvu, nego imamo naopak narod u njoj. Banalan primjer: dođem ja sad nekom nepismenom, neobrazovanom, nekulturnom, ograničenom seljaku u nekoj bosanskoj zabiti kojih je većina u državi i počnem širiti priču kako ga komšija mrzi zato što je druge nacionalnosti. Malo pomalo napravim par spletki kako bi se to dokazalo i eto ga. Buknu sukob začas. I fino, pošto sam to lijepo započeo, a znajući da nema šanse da se to više ispravi, nego se još proširilo, ja odlučim da zauzmem mjesto u vlasti i "trudim" se da učinim sve što je u mojoj moći da popravim situaciju. Izvinite, ali na početku rata, u BiH je sveukupno bilo nepunih 4% visokoobrazovanih ljudi. Ne kažem da treba imati fakultetsku diplomu da bi bio pametan, ali sve ovo govorim iz iskustva, zato što su mi brđani dolazili u stan na Grbavici i pričali zašto su došli. Jedan je rekao:

"Ja sam ti jedan dan ko svaki drugi oro njivu u Rogatici, kad naiđe vojska, kaže meni oficir moraš u rat, a ja njemu, a što to? Čuj što, pa oćeš ti da te Alija ubije il ćeš ti njega, pa ti ne znaš šta Alija zagovara!? Alija zagovara MIR!!! To je zavjera protiv srba - Muslimanska Islamska Republika!!! I ja kad sam ti čuo, e možeš mislit, e nećeš, i ja se odma prihvatim puške".

Ja sjedim i gledam ga, šta da mu kažem? Zapitam se ja dobro u sebi, jadni smo mi, jadna je Bosna. Tada mi je bilo jasno da će rata ipak biti :sad:

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 13/08/2006 10:55

ONA BOSNA.

MOJA BOSNA.

Image

Neutrinum

Post by Neutrinum » 13/08/2006 11:07

jeza u ledja wrote:Pa moze se, naravno da se hoce. Pored ovog grba Kotromanica postojali su i grbovi katolickih, odnosno pravoslavnih vladara. Historija je puna grbova nastalih spajanjem dva ili vise amblema.
Sad je drugo pitanje sta ce nama uopste grb nekih kraljevskih porodica iz srednjeg vijeka, a ne neki moderan i prigodan sadasnjici.

zato sto ovi moderni izgledaju kao sto neke napisa reklama, ili reklame, nebitno.
a izgleda da su ti grbovi od prije turaka nekako najbolji izbor jer smo se tada najmanje tukli, a i ono sto smo se tukli uglavnom su "turci" izbrisali iz sjecanja. ja ne znam, recimo pecat ili grb bana Kulina sa povelje, ona je rodni list, pa haj´mo uzeti to jer ona je rodni list drzave (ta povelja), pa staviti na grb... jer dobri Kulin nije bio ni krscanin ni musliman, nego dobri stari Krstjanin/Bosnjak... :roll: :roll: :roll:

Neutrinum

Post by Neutrinum » 13/08/2006 11:11

Beatrice_22 wrote:moze neutrinume, samo cije istorije? valja udovoljiti troglavoj azdahi u predsjednistvu...

i prestanimo vise o azdaji u predsjednistvu, kada smo je mi postavili tamo.
a za historiju, bas bi trebali uzeti to iz kraljevine Bosne, jer tada nije bilo ideja koje danas gaze jadni bh narod/narode.

dizZaster

Post by dizZaster » 13/08/2006 13:40

kad se ukine genocidna tvorevina vratićemo svojoj domovini
grb koji joj i pripada.
Image

mojsije

Post by mojsije » 13/08/2006 15:43

Neutrinum wrote:
jeza u ledja wrote:Pa moze se, naravno da se hoce. Pored ovog grba Kotromanica postojali su i grbovi katolickih, odnosno pravoslavnih vladara. Historija je puna grbova nastalih spajanjem dva ili vise amblema.

zato sto ovi moderni izgledaju kao sto neke napisa reklama, ili reklame, nebitno.
a izgleda da su ti grbovi od prije turaka nekako najbolji izbor jer smo se tada najmanje tukli, a i ono sto smo se tukli uglavnom su "turci" izbrisali iz sjecanja. ja ne znam, recimo pecat ili grb bana Kulina sa povelje, ona je rodni list, pa haj´mo uzeti to jer ona je rodni list drzave (ta povelja), pa staviti na grb... jer dobri Kulin nije bio ni krscanin ni musliman, nego dobri stari Krstjanin/Bosnjak... :roll: :roll: :roll:

o jebem te blesava

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 13/08/2006 15:51

Neutrinum wrote: ... jer dobri Kulin nije bio ni krscanin ni musliman, nego dobri stari Krstjanin/Bosnjak...

:D :D :D :sax: :zzzz: :oops: :oops:

emac

Post by emac » 13/08/2006 16:12

ŽIVJELA REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA NAŠA DOMOVINA

A SIMBOLI NAŠE DRŽAVE SU VEĆ POZNATI GRB SA LJILJANIMA.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 13/08/2006 17:12

Ima samo jedan!

Sest ljiljana zlatne boje, simbol Bosne moje!

labrusca

Post by labrusca » 13/08/2006 17:23

stickitout wrote:
Neutrinum wrote:pa nismo toliko nesposobni i siromasni.... dajte molim vas, valjda bi nesto mogli predloziti, pa nismo mi McDonalds drzava da nema tamo negdje u povijesti nista za preuzeti...[/quote]

Ima, ima, kako nema?! :D Direkt iz Visokog a nije suho meso. :D

Evo za grb prijedlog, nek bude u obliku piramide sa slikom medzeda koji drzi list bukve u sapi i sjedi na tuti. :D

:thumbup: odavno se nisam ovako nasmijala, svaka cast!