GRAS - karte

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

DON_eARL

#2201 Re: GRAS - karte

Post by DON_eARL » 09/01/2012 15:02

Meni je ovo OK, 16KM nije mnogo, a ne mora se odjednom uplatiti veća količina novca.

@sanaman - mislim da će izrađena iskaznica trajati do završetka akademske godine. Bar takav je slućaj u osnovnim i srednjim školama.

dorkcic

#2202 Re: GRAS - karte

Post by dorkcic » 09/01/2012 15:05

U ovom obrascu na stranici ministarstva piše: PRIJAVA ZA SUBVENCIJU PRIJEVOZA REDOVNIH STUDENATA S PODRUČJA KANTONA SARAJEVO ZA PERIOD JULI-DECEMBAR 2011. GODINE. Da li sad da mijenjamo tekst obrasca u Wordu ili?

sanaman

#2203 Re: GRAS - karte

Post by sanaman » 09/01/2012 15:10

Meni na kraju svejedno, samo pratim kako je lose organizovano i kako se ljudima otezava umjesto da im se olaska. Cuj student mora sam preuzeti kartu :-) ...zasto ne moze roditelj, brat, prijatelj preuzeti kartu? Pa to ko pasos...komplikujemo do neba. Karta je studentska, sto treba da pise velikim slovima na njoj, putnik/korisnik dokazuje kontroloru da je student tako sto pokaze index (u kojem ima slika) i gotova prica. Kakve potvrde, posebne iskaznice itd.

Al eto nek ima adminstracija na faxu dodatni posao a i u grasu i naravno studentu dodatni trosak :-).

A zamisli recimo situaciju sutra 1 u mjesecu, nemas kartu, nisi stigao kupiti kartu za nekog razloga...zelis prije voznje da kupis mjesecnu kartu za studenta, ne moze na svakom cosku, ne moze ti neko prije kupiti vec ti sam....fleksibilno nema sta.

Nije nam organizacija jaca strana.

P.S a da ne pricam o ovom popunjavanju zahtjeva sa licnim podacima :-) ma rekoh ja ko pasos...najezih kada sam procitao sta svehoce da znaju na onom obrascu :-)
Last edited by sanaman on 09/01/2012 15:14, edited 1 time in total.

Pasiflora

#2204 Re: GRAS - karte

Post by Pasiflora » 09/01/2012 15:11

dorkcic wrote:U ovom obrascu na stranici ministarstva piše: PRIJAVA ZA SUBVENCIJU PRIJEVOZA REDOVNIH STUDENATA S PODRUČJA KANTONA SARAJEVO ZA PERIOD JULI-DECEMBAR 2011. GODINE. Da li sad da mijenjamo tekst obrasca u Wordu ili?
Upravo sam zvala da to provjerim. Ljubaznoj gospodji u ministarstvu (koja se javila na telefon i razgovarala samnom) neko je rekao da "ne moze sve stici", ali da ja pokusam sama ispraviti i predati - "pa vidjecemo" :-?
Mozda bi trebalo napisati, umjesto juli-decembar 2011 - sam 2012? Ili januar - juli 2012?
Hajmo se dogovoriti da ovo ispravimo i predamo, vise nas, pa da vidimo hoce li prihvatiti.
Ocigledno nemaju ni volje ni vremena baviti se obrazcima :roll:

Curve

#2205 Re: GRAS - karte

Post by Curve » 09/01/2012 15:12

DON_eARL wrote:Meni je ovo OK, 16KM nije mnogo, a ne mora se odjednom uplatiti veća količina novca.

@sanaman - mislim da će izrađena iskaznica trajati do završetka akademske godine. Bar takav je slućaj u osnovnim i srednjim školama.
ebo vecu kolicinu novca, kad ja svaki mjesec moram ici na salter zajebavat se oko kupona, daj odma pola godine i mirni svi...

grunt
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.

#2206 Re: GRAS - karte

Post by grunt » 09/01/2012 15:13

blago nama sa studentima kojima je jedini problem hoce li ili nece dobiti kartu :-)

Curve

#2207 Re: GRAS - karte

Post by Curve » 09/01/2012 15:16

grunt wrote:blago nama sa studentima kojima je jedini problem hoce li ili nece dobiti kartu :-)
ko kaze da je jedini to problem ? ne znam cemu taj zakljucak, pored svih problema koje imamo bar ovaj pokusavamo rijesit a ne jos da se svaki dan sa revom moramo zajebavat..

grunt

#2208 Re: GRAS - karte

Post by grunt » 09/01/2012 15:23

Curve wrote:
grunt wrote:blago nama sa studentima kojima je jedini problem hoce li ili nece dobiti kartu :-)
ko kaze da je jedini to problem ? ne znam cemu taj zakljucak, pored svih problema koje imamo bar ovaj pokusavamo rijesit a ne jos da se svaki dan sa revom moramo zajebavat..
ja mislim da ima barem stotinu vecih problema na koje su studenti potpuno indolentni,ali eto vazda je bolje ici linijom manjeg otpora :)

bull21

#2209 Re: GRAS - karte

Post by bull21 » 09/01/2012 15:28

Bujrum, digni dupe iza monitora i predvodi nas. Ja kao sf student imam malo ili nimalo slobodnog vremena i siguran sam da je tako sa svakim ko svoje obaveze ispunjava i posljednja stvar o kojoj se trebam brinuti jeste hoće li mi neki majmun iz grassa sr*t o karti kada uđem u trolejbus/tramvaj i krenem kući.

dorkcic

#2210 Re: GRAS - karte

Post by dorkcic » 09/01/2012 15:31

Pasiflora wrote:
dorkcic wrote:U ovom obrascu na stranici ministarstva piše: PRIJAVA ZA SUBVENCIJU PRIJEVOZA REDOVNIH STUDENATA S PODRUČJA KANTONA SARAJEVO ZA PERIOD JULI-DECEMBAR 2011. GODINE. Da li sad da mijenjamo tekst obrasca u Wordu ili?
Upravo sam zvala da to provjerim. Ljubaznoj gospodji u ministarstvu (koja se javila na telefon i razgovarala samnom) neko je rekao da "ne moze sve stici", ali da ja pokusam sama ispraviti i predati - "pa vidjecemo" :-?
Mozda bi trebalo napisati, umjesto juli-decembar 2011 - sam 2012? Ili januar - juli 2012?
Hajmo se dogovoriti da ovo ispravimo i predamo, vise nas, pa da vidimo hoce li prihvatiti.
Ocigledno nemaju ni volje ni vremena baviti se obrazcima :roll:
Možda skroz izbrisat dio koji se odnosi na period? I ovo: "Molimo Vas da zaokružite jeste li već bili korisnik subvencioniranog prijevoza u akademskoj godini 2009./2010." je možda višak. Ili da promijenimo na 2010./2011.. Mada ne znam šta će im uopšte taj obrazac.

neo7

#2211 Re: GRAS - karte

Post by neo7 » 09/01/2012 15:39

A kao da ce vam citati taj obrazac! OMG!

DON_eARL

#2212 Re: GRAS - karte

Post by DON_eARL » 09/01/2012 15:58

Curve wrote:
DON_eARL wrote:Meni je ovo OK, 16KM nije mnogo, a ne mora se odjednom uplatiti veća količina novca.

ebo vecu kolicinu novca, kad ja svaki mjesec moram ici na salter zajebavat se oko kupona, daj odma pola godine i mirni svi...
Pripremiš fino 16KM do 5. u mjesecu i kad kreneš na fakultet svratiš na neko od prodajnih mjesta, daš teti lovu i iskaznicu i to je to. Ne znam kako ti zamišljaš to peglanje, ne uzimaju ti otiske prstiju da utvrde identitet. :D

Baudelaire

#2213 Re: GRAS - karte

Post by Baudelaire » 09/01/2012 16:58

neo7 wrote:A kao da ce vam citati taj obrazac! OMG!
Fakat, koliko je neistine u onom mom prošlom obrascu bilo ja se naježim. Nije niko ni pročitao. Nisu mi ni adresu otkucali kako treba, piše Safeta Ahmeta Spahića umjesto Safeta Ahmetspahića :D

grunt

#2214 Re: GRAS - karte

Post by grunt » 09/01/2012 17:05

bull21 wrote:Bujrum, digni dupe iza monitora i predvodi nas. Ja kao sf student imam malo ili nimalo slobodnog vremena i siguran sam da je tako sa svakim ko svoje obaveze ispunjava i posljednja stvar o kojoj se trebam brinuti jeste hoće li mi neki majmun iz grassa sr*t o karti kada uđem u trolejbus/tramvaj i krenem kući.
:lol: pa valjda trebaju studenti sami da se organizuju,a ne da vas predvodi neko ko nije student :run:
dao bih ja vama nogu u dupe,a ne kartu kad ste tolike ljenguze :D

Baudelaire

#2215 Re: GRAS - karte

Post by Baudelaire » 09/01/2012 17:09

A ti si garant neki neshvaćeni genije kad dođeš na temu koja se tiče izričito karata i počneš pričati o nečemu što nema veze sa kartama.

sanaman

#2216 Re: GRAS - karte

Post by sanaman » 09/01/2012 17:11

DON_eARL wrote:
Curve wrote:

Pripremiš fino 16KM do 5. u mjesecu i kad kreneš na fakultet svratiš na neko od prodajnih mjesta, daš teti lovu i iskaznicu i to je to. Ne znam kako ti zamišljaš to peglanje, ne uzimaju ti otiske prstiju da utvrde identitet. :D
Zamisli automat za prodaju karata na svakoj stanici, mala carobna kutija...ima kupiti cak i sa softverskim rjesenjima...mozes kartu kupovati 24 sata..niko te nista ne pita, platis da'l karticom, da'l gotovinom...izbares kartu koju hoces..dnevnu, mjesecnu, studentsku, sedmicnu, radnu...kakvu god hoces. udjes u prevozno sredstvo i vozis se ko covjek..nema obrazaca, nema pitanja jmbg :-) kakvu li ovo ulogu igra a tek broj telefona :-)

Kada udju revizori ti pokazes studetnsku kartu, uz to im pokazes index i zavrsena prica...mozda zvuci da je komplikovano, ali nije...izmislili ljudi prije nas...valjda je to moguce u 2012 godini...

minjonja

#2217 Re: GRAS - karte

Post by minjonja » 09/01/2012 18:38

sanaman wrote:Nije mi jasno zasto studenti moraju donijeti potvdu o tome da su studenti, sta dokazuje index? jah, jel ovjeren ili nije :-) nepotrebno komplikovanje

Takodjer mi nije jasno kako samo na ova tri prodajna mjesta...problem organizovati na vise mjesta...ocigledno jsete

A nisam razumio, iskaznica koja se pravi je 5KM, vrijedi li mjesecno, po semestru ili po godini? Dalje da li se jednom na pocetku godine izvadi potvrda da si student ili svaki mjesec moras vaditi potvrdu, po semestru ili godisnje?

Nevjerovatno koliko je lose organizovano. Cak ni prepisati ne znamo iz drugih drzava obicnu prodaju i distribuciju studentskih karata, vec se nikad nista ne zna i uvijek je komlikovano.

P.S. Karta je pravo jeftina...

karte ce funkcionisati kao sto je godinama prije bilo. doneses sve potrebne papire, das 5 maraka da ti napravi iskaznicu jer toliko kosta i to vazi godinu dana. nakon toga ces svaki mjesec davati 16 KM za kupon koji ces stavljati u iskaznicu i za to ne treba nikakav dokument. uvijek se samo na ova cetiri prodajna mjesta mogla vaditi karta, kupon se kupuje na ostalim.

ne kontam sta ti je komplikovano??? sto sam/a moras ici po kartu? stvarno uzasno kako mogu to traziti od nas.

onaj se zali sto mora mjesecno da daje 16 KM, horor. bolje je dati stoju odmah, a ostatak mjeseca budi na krompiru i budjavom hljebu. i sta kad ti neko ukrade novcanik? ode ti sto maraka skupa karta i moras novu vaditi, a ovako ces morati dati 16 KM za kupon + 5 KM za novu kartu.

ma nikad nikom ugoditi, izmisljate probleme gdje ih nema. mene stid u javnosti izjasnit se kao student.

drago mi je zbog kolega koji prolaze kroz vise zona sto ce i oni placati 16 KM :thumbup:

sophieEl

#2218 Re: GRAS - karte

Post by sophieEl » 09/01/2012 18:43

minjonja wrote: ma nikad nikom ugoditi, izmisljate probleme gdje ih nema. mene stid u javnosti izjasnit se kao student.
:thumbup: :-)
minjonja wrote:drago mi je zbog kolega koji prolaze kroz vise zona sto ce i oni placati 16 KM :thumbup:
+1

sanaman

#2219 Re: GRAS - karte

Post by sanaman » 09/01/2012 18:52

minjonja wrote:
sanaman wrote:Nije mi jasno zasto studenti moraju donijeti potvdu o tome da su studenti, sta dokazuje index? jah, jel ovjeren ili nije :-) nepotrebno komplikovanje

Takodjer mi nije jasno kako samo na ova tri prodajna mjesta...problem organizovati na vise mjesta...ocigledno jsete

A nisam razumio, iskaznica koja se pravi je 5KM, vrijedi li mjesecno, po semestru ili po godini? Dalje da li se jednom na pocetku godine izvadi potvrda da si student ili svaki mjesec moras vaditi potvrdu, po semestru ili godisnje?

Nevjerovatno koliko je lose organizovano. Cak ni prepisati ne znamo iz drugih drzava obicnu prodaju i distribuciju studentskih karata, vec se nikad nista ne zna i uvijek je komlikovano.

P.S. Karta je pravo jeftina...

karte ce funkcionisati kao sto je godinama prije bilo. doneses sve potrebne papire, das 5 maraka da ti napravi iskaznicu jer toliko kosta i to vazi godinu dana. nakon toga ces svaki mjesec davati 16 KM za kupon koji ces stavljati u iskaznicu i za to ne treba nikakav dokument. uvijek se samo na ova cetiri prodajna mjesta mogla vaditi karta, kupon se kupuje na ostalim.

ne kontam sta ti je komplikovano??? sto sam/a moras ici po kartu? stvarno uzasno kako mogu to traziti od nas.

onaj se zali sto mora mjesecno da daje 16 KM, horor. bolje je dati stoju odmah, a ostatak mjeseca budi na krompiru i budjavom hljebu. i sta kad ti neko ukrade novcanik? ode ti sto maraka skupa karta i moras novu vaditi, a ovako ces morati dati 16 KM za kupon + 5 KM za novu kartu.

ma nikad nikom ugoditi, izmisljate probleme gdje ih nema. mene stid u javnosti izjasnit se kao student.

drago mi je zbog kolega koji prolaze kroz vise zona sto ce i oni placati 16 KM :thumbup:
Vidis ono navedeno se zovo poboljsanje ili unapredjenje kvaliteta zivota. Ako je tebi normalno da u gradu sa ca. 450 000 stanovnika karte kupujes na cetiri mjesta onda ti nemam sta vise reci.

Ja nisam student, kada sam bio nije me bilo stid reci. Ispade ja budala jer sam ti naveo kako bi mogao zivjeti bolje i kvalitetnije ali ociglendno ne zas za bolje i kvalitetnije...onda se pati na ta cetiri mjesta i skupljaj sve te papire.

Pitam se samo kako imas namjeru unaprijediti zivot sebi i drugima nakon zavrsetka faxa kada se ovim zadovojavas :-) ako si ikako u mogucnosti probaj semestar vani studirati, cisto da vidike prosiris i vidis da moze u zivotu sve bolje i lakse pa tako i kupovina karata.

Nedaj Boze da sam reako kao treba omoguciti kupovinu preko neta :-)

P.S. a 16 KM je fakat malo, neko ce razliku morati platiti...trebala je kostati pola radnickog kupona, fer je 50% jeftinije...jer ipak ce ti radnici u kantonu Sarajevo to da namire.

sanaman

#2220 Re: GRAS - karte

Post by sanaman » 09/01/2012 18:52

dupli

minjonja

#2221 Re: GRAS - karte

Post by minjonja » 09/01/2012 19:08

stvarno cu se napatiti kad odem do otoke i dobijem isti dan kartu ili ako odem do dobrinje i sacekam 3 minute i dobijem kartu. ako je tebi to patit, onda ne znas sta znaci patnja, hvala Bogu. gdje mi nece biti ovo molim te smijesno sta pises kad kazes "skupiti sve papire" ko da ti traze kucnu listu i potvrde iz grunta. potvrda, index, slika, zahtjev.

kupovina kupona se vrsi na svim prodajnim mjestima, ne samo na 4. kupovala sam iskaznicu devet godin i nikad nisam cekala duze od par sati, najcesce samo sacekam par minuta.

ne moras meni pricati kako je vani, samo sto nismo tamo nego u BiH gdje stvari ovako funkcionisu i ja sam zadovoljna. uvijek mi je bilo glupo sto studenti vise kartu placaju kad godina kosta mnogo vise nego ucenicima, plus knjige, potvrde, upisni materijal, placanje doma i stanova za one iz drugih kantona, nema smisla vise da placamo od ucenika. 16 KM je taman. najbolje bi bilo kad bi bilo svima besplatno, ali meni bi bilo draze da usmjere pare umjesto na subvencioniranje karata na pravljenje azila, npr. zato mi i nije zao davati 16 KM.

sanaman

#2222 Re: GRAS - karte

Post by sanaman » 09/01/2012 19:18

minjonja wrote:stvarno cu se napatiti kad odem do otoke i dobijem isti dan kartu ili ako odem do dobrinje i sacekam 3 minute i dobijem kartu. ako je tebi to patit, onda ne znas sta znaci patnja, hvala Bogu. gdje mi nece biti ovo molim te smijesno sta pises kad kazes "skupiti sve papire" ko da ti traze kucnu listu i potvrde iz grunta. potvrda, index, slika, zahtjev.

kupovina kupona se vrsi na svim prodajnim mjestima, ne samo na 4. kupovala sam iskaznicu devet godin i nikad nisam cekala duze od par sati, najcesce samo sacekam par minuta.

ne moras meni pricati kako je vani, samo sto nismo tamo nego u BiH gdje stvari ovako funkcionisu i ja sam zadovoljna. uvijek mi je bilo glupo sto studenti vise kartu placaju kad godina kosta mnogo vise nego ucenicima, plus knjige, potvrde, upisni materijal, placanje doma i stanova za one iz drugih kantona, nema smisla vise da placamo od ucenika. 16 KM je taman. najbolje bi bilo kad bi bilo svima besplatno, ali meni bi bilo draze da usmjere pare umjesto na subvencioniranje karata na pravljenje azila, npr. zato mi i nije zao davati 16 KM.
Naravno da nismo ali to ne znaci da ne trebamo teziti da iskoristimo neke stvari koje su stranci skontali i napravili i olaksali sebi zivot. Sama si se demantovala da je ovo jednostvano jer nabrajas vadjenje razno-raznih potvrda i to se da unaprijediti da toga nema ali je to drugi par opanaka.

Sto se tice troskova studiranja, ti bi da ti bude sto vise ako ne i sve besplatno...nagradno pitanje ko ce platiti? Znaci neko ko zavrsi srednju skolu, zaposli se prije studenta...koji u pravilu u BiH ne radi dok studira, znaci onaj prvi placa porez, zaradjuje malo, subvecionira mu studij, kartu, dom, itd. Na kraju kada zavrsis fax ces mu reci ko ga...sto nije i on studierao i ko mu je kriv sto se pati u zivotu i sto malo zaradjuje. E pa takvi ljudi omugucuju luksuz karte od 16KM...kako ces njemu objasniti da zarajuje 500KM i treba da plati kupon 50KM tj 10% od svije plate sa srednjom skolom...ko ce njemu subvecionirati...tako da odvatite malo merhameta i subvecioniranja.

Studentima treba pomoci, omuguciti sve da bude 50% jeftinije itd. ali sve ima svije granice pa i taj merhametluk. Studij kosta i treba da kosta. Da se u zivotu nauce cijeniti neke stvari, da nikom nista ne pada sa neba vec da treba zaraditi.

minjonja

#2223 Re: GRAS - karte

Post by minjonja » 09/01/2012 19:39

ti si taj koji sam sebe demantuje jer govoris "razno razne potrvde" a treba samo jedna potvrda to o redovnom studiranju i zahtjev za subvencioniranje :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

i jos kad bi naso gdje sam ja rekla da treba sve biti besplatno... :) rekla sam da bi bilo ekstra kad bi sve bilo besplatno, i prevoz i hljeb, i lijekovi, i telefon, ali usluga se mora placati.

joj ali ti si meni legenda, hvala sto ne nasmija :lol: :lol: :lol: govoris da se treba u zivotu napatiti, pa vidis da se po tvojoj logici i patim jer moram siiiilne dokumente povaditi i cak sama otici predati i to jos imam samo 4 mjesta, i onda uz to sve moram i sama otici po kartu, ali to nije sve, moram jos i 5 maraka platiti izradu iskaznice koja mi vazi samo do kraja akademske godine!! poslije studija idem odmah predati za invalidsku penziju.

a ko ce namiriti razliku u cijeni? pa roditelji i rodbina tih istih studenta, a i oni sami placanjem poreza na svaki proizvod i uslugu sto plate :wink:

sanaman

#2224 Re: GRAS - karte

Post by sanaman » 09/01/2012 19:51

U zivotu postoji produktivna i neproduktivna patnja. Prva je kada radis i zaradjues i stvaras novu vrijednost i imas nesto od toga. Druga je neproduktivna kada hodas od saltera do saltera da bi dobila osnovnu uslugu i gubis vrijeme. Zbog ove druge patnje, hodanja neproduktivnog kojeg u BiH ima u milion primjera ti nemas vremena kao student da radis i sebi knjige kupis ili karu platis ili stanarinu, vec kako ti rece platice roditelji rodjaci. To se mozda isplati onim cija djeca i rodbina studiraju ali sta je sa onima koji nemmaju nikog da im studira. Oni svojim porezima subvecioniraju tebe koja ces im reci kako je im je dovoljno na nekoliko mjesta kupiti kartu i sta imaju traziti automat za karte koji rade 24 sata ili slicne gluposti...ali ti rece da je to tako u BiH i da se covjek navikne na patnju.

Mozda se ti naviknes na patnju ali ja necu jer znam da ima i da moze bolje.

Kontam samo koja sam ja budala pokusavajuci objasiti i ukazati kako se nesto moze laske, bolje i jednostavnije uraditi. Sad se osjecam kao neko, ko je dosao i rekao Bosancu nemoj tako probaj ovako bice ti lakse. A taj isti Bosanac meni kaze kako ovo nije inostranstvo i kako se on moze patiti i sta se ja bunim.

Pa nije ni cudo sto nam je ovako kad ni student nije otvoren za prijedloge da mu bude lakse kupiti kartu.

P.S nosi li se u SA jos onaj relikt zvani index koji je takvog formata da nigdje ne pase :-) ljudi su odavno presli na manji format/kartice mogu u svaki novcanik ali mozda ni to studentima ne treba.

P.S kupovna moc studenta je ubitacna :-) platice poreza wow, da nije te potrosnje ne znam sta bi...

minjonja

#2225 Re: GRAS - karte

Post by minjonja » 09/01/2012 19:55

jah, mi ovdje ne znamo da moze drugacije, otvori mi oci molim te :lol: :lol: :lol: :lol:

jaro, glavu gore i uzivaj gdje god da si :wink:

Post Reply