Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

Hakiz

#26 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz » 20/12/2016 22:55

KIseljak12 wrote:
dale cooper wrote:Do masteringa je problem ne do same produkcije, to je završni dio na kojem se određuje glasnost
i dinamika. Može producent uraditi odličan posao, a da ovi sve to zaseru lošim masteringom.
To su odluke diskografskih kuća koje se upliću u taj proces, što frustrira i same producente.
Dobar producent je umjetnik koliko i muzičari sa kojima radi. Sjetimo se samo Georgea Martina,
Phila Spectora, Briana Ena, Teo Macera ili od ovih nešto novije generacije Nigela Godricha, Steve Albinia
i Daniela Lanoisa. Sve redom majstori svog posla sa distinktivnom produkcijom za koju tačno možeš
odrediti da pripada njima.
Zato sam u svom postu spomenuo da su "poceli re-masterovati", pri tome sam mislio da su remasterovali mnoga prethodna izdanja kada su ih prebacivali na CD. Notorni primjerak je Michael Jackson i sve jaca kompresija na svakom slijedecem izdanju istog albuma (ne mogu se sjetiti tacno koji).
http://dr.loudness-war.info/album/list? ... %20jackson

http://dr.loudness-war.info/album/list? ... m=thriller

Ali vidi ovo: http://dr.loudness-war.info/album/list? ... h+magnetic

Metallica je album namijenjen audiofilima, za slušanje na HiFi opremi, napravila gore nego isti album za video igricu.
Kažem Metallica a ne izdavač, jer je to toliko moćan bend da može zabraniti izdavaču da im uništi album. Neki drugi muzičari, većina njih, nemaju takvu moć.
Last edited by Hakiz on 20/12/2016 23:13, edited 2 times in total.

dale cooper

#27 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper » 20/12/2016 23:04

Hakiz wrote:Nekada je mastering bio samo tehnički posao pripreme materijala za medij. Na primjer, pripremu albuma za rezanje na ploču. To su radili, da se tako izrazim, majstori, ljudi u plavim radnim odijelima. Taj posao je zahtijevao skoro nimalo petljanja u zvuk. Sve što se tiče zvuka se završavalo u miksanju.

Vremenom, naročito digitalnim procesom, gubi se razlika između miksanja i masteringa. Iako je mastering zadržao svoje tradicionalne "dužnosti", sve više se masteringom utiče na zvuk pjesme ili albuma. Mastering ljudi su prestali biti majstori i postajali su inžinjeri zvuka, inžinjeri masteringa. Kako producent vodi posao sve do mastering faze, a kako mastering faza već odavno zadire u miksing fazu, gubi se jasna granica između miskanja i masteringa, pa tako ni producent više ne završava svoj posao kada završi mastering.

Dok je mastering majstor nekada bio neko ko je jednu pjesmu rezao, pa pravio razmak, tišinu između dvije pjesme, eventualno koristio ekvilajzer ili kompresor samo da namjesti zvuk pjesme ili albuma ako "vidi" da zvuk neće biti moguće fizički narezati na ploču da se kvalitetno čuje itd, danas je mastering inžinjer neko ko satima sluša album na preskupoj opremi i odlučuje da se malo igra ekvilajzerom, kompresorom, limiterom kada misli da treba mijenjati zvuk. Dakle, ne zbog fizičkih ili tehničkih zahtjeva medija, nego zbog produkcije, zato što misli da bi taj zvuk više odgovarao onome šta je autor htio reći, koncepciji pjesme ili albuma. Mastering je od tehničkog postao skoro autorski rad.

Naše neslaganje u prethodnim diskusijama vjerovatno proizilazi iz gore napisanog.
:thumbup: Ali složićemo se da ima i dobrih mastering inžinjera koji svoj posao odlično odrađuju i mogu da
doprinesu kvaliteti albuma. Spominjao sam neke od njih ranije na drugoj temi. Mislim da zavisi i određenog
tipa muzike na kojoj se radi. Kod pop muzike je bitan efekat, udar i prva impresija, tako da se dosta pop
muzike pravi da zvuči glasno i ubojito, da iskače iz zvučnika. Slično je i kod dosta ove generične rock
muzike.

Hakiz

#28 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz » 20/12/2016 23:08

dale cooper wrote:
Hakiz wrote:Nekada je mastering bio samo tehnički posao pripreme materijala za medij. Na primjer, pripremu albuma za rezanje na ploču. To su radili, da se tako izrazim, majstori, ljudi u plavim radnim odijelima. Taj posao je zahtijevao skoro nimalo petljanja u zvuk. Sve što se tiče zvuka se završavalo u miksanju.

Vremenom, naročito digitalnim procesom, gubi se razlika između miksanja i masteringa. Iako je mastering zadržao svoje tradicionalne "dužnosti", sve više se masteringom utiče na zvuk pjesme ili albuma. Mastering ljudi su prestali biti majstori i postajali su inžinjeri zvuka, inžinjeri masteringa. Kako producent vodi posao sve do mastering faze, a kako mastering faza već odavno zadire u miksing fazu, gubi se jasna granica između miskanja i masteringa, pa tako ni producent više ne završava svoj posao kada završi mastering.

Dok je mastering majstor nekada bio neko ko je jednu pjesmu rezao, pa pravio razmak, tišinu između dvije pjesme, eventualno koristio ekvilajzer ili kompresor samo da namjesti zvuk pjesme ili albuma ako "vidi" da zvuk neće biti moguće fizički narezati na ploču da se kvalitetno čuje itd, danas je mastering inžinjer neko ko satima sluša album na preskupoj opremi i odlučuje da se malo igra ekvilajzerom, kompresorom, limiterom kada misli da treba mijenjati zvuk. Dakle, ne zbog fizičkih ili tehničkih zahtjeva medija, nego zbog produkcije, zato što misli da bi taj zvuk više odgovarao onome šta je autor htio reći, koncepciji pjesme ili albuma. Mastering je od tehničkog postao skoro autorski rad.

Naše neslaganje u prethodnim diskusijama vjerovatno proizilazi iz gore napisanog.
:thumbup: Ali složićemo se da ima i dobrih mastering inžinjera koji svoj posao odlično odrađuju i mogu da
doprinesu kvaliteti albuma. Spominjao sam neke od njih ranije na drugoj temi. Mislim da zavisi i određenog
tipa muzike na kojoj se radi. Kod pop muzike je bitan efekat, udar i prva impresija, tako da se dosta pop
muzike pravi da zvuči glasno i ubojito, da iskače iz zvučnika. Slično je i kod dosta ove generične rock
muzike.
Naravno. Zato sam ranije i pisao o tome da je bitno ko je izdavač albuma. Izdavač koji želi kvalitet i muzika mu je važna koliko i zarada, ako ne i više, izdavač koji čuva kvalitet kojim je stvorio ime će raditi sa probranim recording, mixing, i mastering inžinjerima i producentima baš zato da izda kvalitetan album. Neće se prodati i predati trenutnoj modi.

Izmedju CVile i DMalte

#29 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Izmedju CVile i DMalte » 23/12/2016 10:53

Za sve kopace po brdima starih ploca - ducan Karma, Tresnjevka ! Jos bolji od Free Bird, imaju dobar izbor Kraut-a, garaznog rocka, HC-a, punk-a, a cijene minimalne. Nisam im PR, samo ugodno iznenadjen, ploce se mogu na licu mjesta preslusati na dobrim gramofonima, a za kraj mozda i najbolje - ducan vodi Sarajka :)

ozdrlje_donje

#30 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ozdrlje_donje » 23/12/2016 11:25

2 x Technics SL 1200 Mk2 + Pioneer DJM 300S + KRK Rokit 6 aktivna monitora ali cim ustedim love gledat cu da uzmem bolje monitore. Opremu mi je kupila mama negdje 2003ce i koristio sam je do nedavno iskljucivo za elektronsku muziku ali sam u posljednje vrijeme poceo kupovati ploce grupa iz ostalih muzickih zanrova (Massive Attack, Radiohead, Slipknot..) a planiram i da narucim nedavno reizdanje albuma od EKV iz Beograda. Imao sam ponuda za prodati opremu ali sreca pa me prijatelj odgovorio od toga jer mi je to prije svega lijepo sjedanje na majku a i uzivat brate kada pustim plocu, zavalim se na sofu i odlutam :zjev:

Hakiz

#31 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz » 23/12/2016 15:44

ozdrlje_donje wrote:2 x Technics SL 1200 Mk2 + Pioneer DJM 300S + KRK Rokit 6 aktivna monitora ali cim ustedim love gledat cu da uzmem bolje monitore. Opremu mi je kupila mama negdje 2003ce i koristio sam je do nedavno iskljucivo za elektronsku muziku ali sam u posljednje vrijeme poceo kupovati ploce grupa iz ostalih muzickih zanrova (Massive Attack, Radiohead, Slipknot..) a planiram i da narucim nedavno reizdanje albuma od EKV iz Beograda. Imao sam ponuda za prodati opremu ali sreca pa me prijatelj odgovorio od toga jer mi je to prije svega lijepo sjedanje na majku a i uzivat brate kada pustim plocu, zavalim se na sofu i odlutam :zjev:
Zašto KRK Rokit? To su near field zvučnici, monitori za studijski rad, ne za slušanje muzike. Mislim, možeš i sa njima slušati ali samo na oko 1-1,5 metara udaljenosti. A i flat response su. Projektovani su tako, projektovani su da ne "boje" zvuk. To je super za miksanje, ali nije najugodnije za slušanje.

Ja planiram Yamaha HS-5 za studijski rad. Za slušanje imam Jamo Prestige 70. Birao sam između KRK Rokit, Presonus Eris i Yamaha HS, to je u okviru mojih platežnih mogućnosti, i kako ih je teško sve probati, oslonio sam se na internet. A na forumima i u recenzijama piše da je KRK pristojan ali nije baš najčistiji u basvima, pa i niskim srednjim tonovima, Presonus je zvučno bolji, ali često se naiđe na neispravne pa se onda moraju mijenjat iza ispravne, a da je Yamah najbolji izbor i zvučno i kvalitetom izrade i u odnosu na cijenu. Naravno i cijena to pokazuje, dok su KRK i Pesonus oko 500-550 KM za par, Yamaha je 700-800 KM za par. Mislim na 5 inčne, 8 inčni su skuplji.

zetareticula

#32 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zetareticula » 23/12/2016 17:02

Ja sam bio zagrijan za KRK 6" ali kad bi god kod kolege miksali nekako mi zvuk bude neprirodan ne znam :roll: na kraju sam se odlucio za M-Audio BX8, zvucnici mozda nemaju neku ekstra reputaciju ali zvuk mi je za razliku od KRK ekstra :thumbup: mozda meniii :D

mfeed

#33 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by mfeed » 23/12/2016 17:13

ozdrlje_donje wrote:2 x Technics SL 1200 Mk2:
dodaj shure m44-7 I ubilo se za scratching-a.... Technics je ponovo pokrenuo njihovu proizvodnju ali besmisleno skupo.

sto se supljiranja vinyl vs. cd tice - sve zavisi od kompletne opreme a ne jednog komada sistema. licno nikad u zivotu nisam cuo da nesto bolje zvuci sa cd-a, valjda sam previse naviknut na vinil zvuk. ponekad nesto instaliram u visemilionskim kucama ovdje u ameriki I ovi top sistemi sto kostaju preko sto hiljada dolara su bas ono boli glava kad cujes. gramofoni za takve sisteme se drze na masivnom stolu koji je zakovan za nosace zida da se eliminisu bilo kakve mikro vibracije.

AenemA

#34 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by AenemA » 23/12/2016 17:17

Ovo ispod je moj "setup":

Marantz 2245 pojacalo

Image

Audio Technica AT-LP-120 gramofon

Image

Wharfedale Denton zvucnici

Image

Redovno posjecujem "podrume" sa plocama i uvijek nadjem nesto zanimljivo za super male pare.

mfeed

#35 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by mfeed » 23/12/2016 18:49

[quote="AenemA"]

toliko je iskopiran do detalja tehniks 1200, kladim se da stavis tehniks naljepnicu niko ne bi skontao da je AT. Inace odlican za scratching a jeftiniji od polovnog tehniksa.

mfeed

#36 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by mfeed » 23/12/2016 18:50

mfeed wrote:
AenemA wrote:
Audio Technica AT-LP-120 gramofon.
toliko je iskopiran do detalja tehniks 1200, kladim se da stavis tehniks naljepnicu niko ne bi skontao da je AT. Inace odlican za scratching a jeftiniji od polovnog tehniksa

dale cooper

#37 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper » 23/12/2016 18:58

AenemA wrote:Ovo ispod je moj "setup":

Marantz 2245 pojacalo

Image

Image

Wharfedale Denton zvucnici

Image

Redovno posjecujem "podrume" sa plocama i uvijek nadjem nesto zanimljivo za super male pare.
Image

Dovraga, ovo je baš dobra kombinacija. Za Audio Technicu kažu da je solidan gramofon.

strong69

#38 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by strong69 » 23/12/2016 19:25

Zna li neko postoji li mogucnost da se nabavi igla za Riz Turandot? Imam taj gramofon negdje u podrumu... A imam oko 200 ploca i sada sam se konacno stambeno sredio pa bih volio to osposobiti ako bude moguce...

AenemA

#39 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by AenemA » 23/12/2016 19:56

mfeed wrote:
mfeed wrote:
AenemA wrote:
Audio Technica AT-LP-120 gramofon.
toliko je iskopiran do detalja tehniks 1200, kladim se da stavis tehniks naljepnicu niko ne bi skontao da je AT. Inace odlican za scratching a jeftiniji od polovnog tehniksa
Da, ovaj LP 120 je jeftiniji klon Technics-a 1200, ali sasvim solidan gramofon.

Ommadawn

#40 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn » 23/12/2016 20:47

strong69 wrote:Zna li neko postoji li mogucnost da se nabavi igla za Riz Turandot? Imam taj gramofon negdje u podrumu... A imam oko 200 ploca i sada sam se konacno stambeno sredio pa bih volio to osposobiti ako bude moguce...
Je li Turandot sa pojacalom ili je posebno?
Iglu je jako tesko naci, probaj promijeniti komplet zvucnicu. U tom slucaju gledaj da je boljeg kvaliteta i da je nova. Ortofon, Shure i Audiotehnica se mogu naci po pristupacnim cijenama na netu.

Dobro pogledaj mehanizam! Da li motor okrece i ako je remen (mislim da jeste na Turandotu) i to promijeni. Izmjeri obim i uzmi novi.

Ommadawn

#41 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn » 23/12/2016 20:51

AenemA wrote:Ovo ispod je moj "setup":

Marantz 2245 pojacalo

Image

Da nisam kupio Denon ovaj Marantz ili Rotel bi zasigurno bio u mom sastavu.

Moj najbolji prijatelj ima dva ovakva, sredio ih da su kao novi. Kuciste za jednog od njih je platio 150 eura. Kazem mu ja sto nije uradio sam svoje kuciste, plus da ga malo modificira. Nije mu se, veli, dalo. :D

PS. Odlican sastav! :thumbup:

strong69

#42 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by strong69 » 23/12/2016 21:27

@Ommadawn,hvala ti. Pogledacu kako si predložio.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ommadawn

#43 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn » 23/12/2016 22:52

strong69 wrote:@Ommadawn,hvala ti. Pogledacu kako si predložio.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Nema na cemu. Obavezno podmazi i lezajeve. Dovoljno je i ulje za sivace masine, sasvim okej.
Inace za RIZ gramofone neki kazu da su smece a drugi tvrde da su sasvim okej. Ja sam kao djecak sanjao o RIZ Tosca 50 :)

ozdrlje_donje

#44 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ozdrlje_donje » 23/12/2016 23:10

Hakiz wrote:
ozdrlje_donje wrote:2 x Technics SL 1200 Mk2 + Pioneer DJM 300S + KRK Rokit 6 aktivna monitora ali cim ustedim love gledat cu da uzmem bolje monitore. Opremu mi je kupila mama negdje 2003ce i koristio sam je do nedavno iskljucivo za elektronsku muziku ali sam u posljednje vrijeme poceo kupovati ploce grupa iz ostalih muzickih zanrova (Massive Attack, Radiohead, Slipknot..) a planiram i da narucim nedavno reizdanje albuma od EKV iz Beograda. Imao sam ponuda za prodati opremu ali sreca pa me prijatelj odgovorio od toga jer mi je to prije svega lijepo sjedanje na majku a i uzivat brate kada pustim plocu, zavalim se na sofu i odlutam :zjev:
Zašto KRK Rokit? To su near field zvučnici, monitori za studijski rad, ne za slušanje muzike. Mislim, možeš i sa njima slušati ali samo na oko 1-1,5 metara udaljenosti. A i flat response su. Projektovani su tako, projektovani su da ne "boje" zvuk. To je super za miksanje, ali nije najugodnije za slušanje.

Ja planiram Yamaha HS-5 za studijski rad. Za slušanje imam Jamo Prestige 70. Birao sam između KRK Rokit, Presonus Eris i Yamaha HS, to je u okviru mojih platežnih mogućnosti, i kako ih je teško sve probati, oslonio sam se na internet. A na forumima i u recenzijama piše da je KRK pristojan ali nije baš najčistiji u basvima, pa i niskim srednjim tonovima, Presonus je zvučno bolji, ali često se naiđe na neispravne pa se onda moraju mijenjat iza ispravne, a da je Yamah najbolji izbor i zvučno i kvalitetom izrade i u odnosu na cijenu. Naravno i cijena to pokazuje, dok su KRK i Pesonus oko 500-550 KM za par, Yamaha je 700-800 KM za par. Mislim na 5 inčne, 8 inčni su skuplji.
Ako ces iskreno nisam imao love za bolje. Studijske monitore koristim za miksanje i sada stedim lovu za ove: https://www.thomann.de/at/neumann_kh_12 ... arch_prv_7, a vremenom cu gledati i da uzmem dobre zvucnike za slusati mjuz. Prika ne moze sve od jednom, ovo je hobi ne zaradjujem ja nikakvu lovu od muzike:)

Hakiz

#45 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz » 24/12/2016 01:13

U renoviranom Konzumu na Socijalnom u Sarajevu Sony gramofon, ne znam koji je model, oko 250 KM. Ako nekoga zanima.

Hakiz

#46 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz » 24/12/2016 01:35

ozdrlje_donje wrote:
Hakiz wrote:

Ako ces iskreno nisam imao love za bolje. Studijske monitore koristim za miksanje i sada stedim lovu za ove: https://www.thomann.de/at/neumann_kh_12 ... arch_prv_7, a vremenom cu gledati i da uzmem dobre zvucnike za slusati mjuz. Prika ne moze sve od jednom, ovo je hobi ne zaradjujem ja nikakvu lovu od muzike:)
Kupiš ovo https://www.thomann.de/intl/akg_k_240_s ... arch_prv_6 ili novu verzijju https://www.thomann.de/intl/akg_k240_mk ... arch_prv_7 onda možeš polako štedjeti za dobre monitore. Te slušalice su za studijski rad ono šta je Photoshop za obradu fotografije. Industrijski standard.

problemnatravunu

#47 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by problemnatravunu » 24/12/2016 07:50

Može li neko ko je informiran , postaviti ponudu novih gramofona po Sarajevskim prodavnicama ?
HVALA

Ommadawn

#48 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn » 24/12/2016 10:28

Hakiz wrote:U renoviranom Konzumu na Socijalnom u Sarajevu Sony gramofon, ne znam koji je model, oko 250 KM. Ako nekoga zanima.
Pitanje je koliko je to kvalitetan gramofon. Sad prave ta neka jeftina sranja koji mogu i uništiti ploču. Koji je model, znaš li?

Ommadawn

#49 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn » 24/12/2016 10:31

problemnatravunu wrote:Može li neko ko je informiran , postaviti ponudu novih gramofona po Sarajevskim prodavnicama ?
HVALA
Hakiz kaže da ima neki u Konzumu samo ne znam da li se isplati kupovati. Košta 250 maraka.
Dobar polovan gramofon možeš naći za toliko para na Pik-u.

dale cooper

#50 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper » 24/12/2016 10:32

Ommadawn wrote:
Hakiz wrote:U renoviranom Konzumu na Socijalnom u Sarajevu Sony gramofon, ne znam koji je model, oko 250 KM. Ako nekoga zanima.
Pitanje je koliko je to kvalitetan gramofon. Sad prave ta neka jeftina sranja koji mogu i uništiti ploču. Koji je model, znaš li?
To je onaj USB model PS-LX300USB. Nije nešto posebno, ali nije ni loš za početnike. Neće
uništiti ploču to je sigurno. Ima ugrađeni preamp koliko sam skontao pa je lagan i
za uštekati.

Post Reply