Gradovi u Kur'anu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
kasparaov

Gradovi u Kur'anu

Post by kasparaov » 12/08/2011 15:03

Interesuje me imali danas da postoje neki gradovi koji se spominju kao Sodoa, MEdjen i drugi?

bijela

Re: Gradovi u Kur'anu

Post by bijela » 12/08/2011 15:11

ako te zanima detaljnije, ima knjiga u izdanju Librisa "Atlas Kur'ana"

http://www.pik.ba/artikal/571752/knjiga ... r-039-ana/

kasparaov

Post by kasparaov » 12/08/2011 15:30

bijela wrote:ako te zanima detaljnije, ima knjiga u izdanju Librisa "Atlas Kur'ana"

www.pik ba/artikal/571752/knjiga-atlas-kur-039-ana/
ima li gdje elektronsko izdanje ?

bijela

Post by bijela » 12/08/2011 15:34

sumnjam, stvarno

kasparaov

Post by kasparaov » 13/08/2011 00:36

malo sam istrazivo i nadjoh da je petra grad naroda semud

bijela

Post by bijela » 13/08/2011 01:41

neki kažu da je mjesto u kojemu se nalazi pećina Ashabi-kehfa Tarsus, Turska.

aaaa neki kažu da nije to :)

Image

bijela

Post by bijela » 13/08/2011 01:45

neki kažu da je Šanli Urfa, Turska mjesto u kojemu je Ibrahim, a.s., živio neko vrijeme
i čiji stanovnici su ga htjeli baciti u vatru.
napravili su katapult :-) i zanjihali ga sa ovih stubova

Image

međutim, Uzvišeni Allah je rekao vatri da bude hladna i spasonosna Ibrahimu, pa je danas na njenom mjestu ovo jezerce

Image

vele da je nemoguće ispeći ribe koje žive u njemu jer se odmah ugljenišu. 8-)

bijela

Post by bijela » 13/08/2011 01:53

u blizini Šanli Urfe se nalazi, kako vele, mjesto gdje je boravio Ejjub, a.s.

kako znamo, to je jedan Božiji poslanik koji je mnogo propatio zbog bolesti, pa i neimaštine..
međutim, zbog sabura kojeg je u svakom trenutku imao, postao je sinonim za strpljivog čovjeka.

kažu da je živio u ovoj pećini, sa svojom suprugom hazreti Rahmom, jedinom osobom koja ga nije napustila

Image

ovako se ulazi u tu pećinu:

Image

naposlijetku, Uzvišeni Allah mu je objavio: "Udri nogom o zemlju – eto hladne vode za kupanje i piće!" (Sad, 42.)
kako se je kupao sa tom mubarek vodom, bolest je odlazila od njega.

i kažu da je na mjestu gdje je provrila voda kasnije napravljen ovaj bunar, nalazi se odmah do pećine

Image
Last edited by bijela on 13/08/2011 02:02, edited 1 time in total.

bijela

Post by bijela » 13/08/2011 02:00

ovo skoro svi znamo:

na granici Turske, današnja planina Ararat - neki kažu da je to planina el-Džudijj koja se spominje u Kur'anu:

I bi rečeno: "O Zemljo, gutaj vodu svoju, a ti, o nebo, prestani!" I voda se povuče i ispuni se odredba, a lađa pristade na planini El-Džudi, i bi rečeno: "Daleko nek je narod nevjernički!" (Hud, 44)

govori se o Nuhovoj, a.s., lađi.

Image

hajd sad neko drugi :-D

arzuhal

Post by arzuhal » 13/08/2011 02:15

Antakija ili Antiohija, grad na jugu Turske:

Image

Veli se, u tefsirima, da se ajeti iz sure Ja-Sin:

13. Navedite im kao pouku stanovnike jednog grada kad su im došli poslanici;
14. kad im Mi poslasmo dvojicu, ali im oni ne povjerovaše, i pojačasmo trećim, pa rekoše: "Mi smo vama poslani!" –
15. "Vi ste ljudi kao i mi" – oni odgovoriše -, "Milostivi nije objavio ništa, vi neistinu govorite!"
16. "Gospodar naš zna da smo, doista, vama poslani" – rekoše oni –
17. "i dužni smo samo da jasno obznanimo."
18. Oni rekoše: "Mi slutimo da nam nesreću donosite; ako se ne okanite, kamenovat ćemo vas i stići će vas, zaista, bolna patnja oko nas."
19. "Uzrok vaše nesreće je s vama!" – rekoše oni. "Zar zato što ste opomenuti? Ta vi ste narod koji svaku granicu zla prelazi."

..odnose na Antakiju i njene tadašnje stanovnike. Isa, alejhi-selam, im je poslao dvojicu havarijjuna, svojih drugova, da ih pozovu u pravu vjeru, pa im je, nakon što su tu dvojicu zatvorili, poslao i najboljeg - Šimuna - i on je taj treći, koji je najmudrije postupio, ali njihov odgovor je bio odbacivanje opomene, i ajeti zorno to pokazuju.
Veli se da su i dan-danas stanovnici Antakije poprilično negostoprimljivi ljudi, kao da ih je Allah ostavi da takvi budu baš kao što se kaže kako su stanovnici Medine gostoprimljivi i puno drukčiji, recimo, od stanovnika Mekke, jer ih je Allah takvim učinio - počastio - nakon što su prihvatlili i pomogli Allahova poslanika, alejhi-selam, i muhadžire :) )

kasparaov

Post by kasparaov » 13/08/2011 05:01

@bijela ja sam cak i negdje cito da su nasli tu ostatke ladje ali nisam siguran, a takodjer sam cuo da su pronasli faroana kad su kopali kanal suecki pa imal istine?

bijela

Post by bijela » 13/08/2011 12:08

kasparaov wrote:@bijela ja sam cak i negdje cito da su nasli tu ostatke ladje ali nisam siguran, a takodjer sam cuo da su pronasli faroana kad su kopali kanal suecki pa imal istine?
što se tiče Nuhove, a.s., lađe - o tome ima svačega. neki kažu da su pronasli fosilizirane ostatke lađe, pa se na google mogu naći razne slike toga, na primjer

Image

no, gledala sam na NG ili je bio History emisiju o potrazi sa Noinom arkom - bilo je ljudi koji su život posvetili tome, pa se spominju i neke durge potencijalne planine, ne samo Ararat....
tako da - ostalo je sve na špekulacijama.

što se tiče faraona, imamo govor Uzvišenog Allaha u kojem mu se obratio, kada se voda iznad faraona zatvorila:

Danas ćemo izbaviti samo tijelo tvoje da bi bio poučan primjer onima poslije tebe, – ali mnogi ljudi su ravodušni prema Našim poukama. (Junus, 92)

što znači da mu je tijelo sigurno sačuvano.

dosta ljudi danas misli da je riječ o Ramzesu II, čije tijelo je pronađeno, pa će vas u Kairskom muzeju odvesti do njegove mumije i ponosno kazati da je to faraon iz kazivanja o sejjiduna Musa :) ,

kažu da je pronađen u položaju tijela koji odgovara sedždi, jer znamo za ajet iz sure Junus:
A on, kad se poče daviti, uzviknu: 'Ja vjerujem da nema nikakvog drugog boga osim Onoga u Kojeg vjeruju sinovi Israilovi i ja se pokoravam!'

Image

čovjek koji je postao sinonim za nasilnika, a koji danas izgleda ovako

Image

BHF_Manijak
Been thanked: 8 times

Post by BHF_Manijak » 13/08/2011 15:57

Ma malo se i ovi Turci furaju pravo da vam kaze, lafo eto sve se nesto kod njih odvilo, te ovo te ono, pa onda dlaka Poslanika( :-? ), pa onda stope, pa nanule, svasta nesto...Prosto ne vjerujem u to, kao ni za ova mjesta, zna se gdje je boravila i zivila vecina poslanika, tacnije gotovo svi...Turci to medijski pumpaju i samo koriste guzvu...

kasparaov

Post by kasparaov » 14/08/2011 00:10

BHF_Manijak wrote:Ma malo se i ovi Turci furaju pravo da vam kaze, lafo eto sve se nesto kod njih odvilo, te ovo te ono, pa onda dlaka Poslanika( :-? ), pa onda stope, pa nanule, svasta nesto...Prosto ne vjerujem u to, kao ni za ova mjesta, zna se gdje je boravila i zivila vecina poslanika, tacnije gotovo svi...Turci to medijski pumpaju i samo koriste guzvu...
ma nikad ne znas brate

bijela

Post by bijela » 14/08/2011 01:48

eh, pošto sam, nažalost, ispucala sve što sam znala u vezi turske..... idemo sada na neka druga mjesta :D

skoro je pun mjesec, cvrčci cvrče, a zvijezde blickaju - pa je primjereno da se sjetimo najromantičnijeg mjesta na svijetu :D

naši praroditelji, hazreti Adem i Hava, su iz dženneta bili spušteni na Zemlju. međutim, razdvojeni su bili tada.
grdne rane.
dugo su se tražili po Zemlji.. jadali i plakali.

ne spominje se to mjesto Kur'anu, ali neke predaje vele da su se naposlijetku našli na visoravni Arefat (otuda njegov takav naziv, neki će kazati - jer glagol arefe može značiti i upoznati, spoznati nekoga).
tačnije, sreli su se na Džebelur-rahme (Brdo milosti), a danas ono izgleda ovako

Image

a neki muslims imaju potrebu da našaraju svoje ime na ovom stupu 8-)

Image

prigodna kasida

http://bosniaksicc.org/index.php?option ... 32&cid=375

kasparaov

Post by kasparaov » 15/08/2011 04:55

Image

zid izmedu nas i Jedžudža i medžuža?

Motokultivator

Post by Motokultivator » 15/08/2011 08:45

kasparaov wrote:Image

Neki su pokusali da povezu ovo sa zulkarnejonom, ali kur'an casni nam kazuje da je pregrada od mjeda i zeljeza, a kako znamo ovaj zid je od kamena, tako da :?

kasparaov

Post by kasparaov » 15/08/2011 13:30

Motokultivator wrote:
kasparaov wrote:Image

Neki su pokusali da povezu ovo sa zulkarnejonom, ali kur'an casni nam kazuje da je pregrada od mjeda i zeljeza, a kako znamo ovaj zid je od kamena, tako da :?
znam,ali jedin asocijacija zida je ovaj zidic :D

bijela

Post by bijela » 15/08/2011 17:08

ovo sa kineskim zidom - no way, po meni

spakujte torbe, uskoro vas vodim u Misr :-D

kasparaov

Post by kasparaov » 16/08/2011 04:57

bijela wrote:ovo sa kineskim zidom - no way, po meni

spakujte torbe, uskoro vas vodim u Misr :-D
spakovane :)

jorgun

Post by jorgun » 16/08/2011 11:49

BHF_Manijak wrote:Ma malo se i ovi Turci furaju pravo da vam kaze, lafo eto sve se nesto kod njih odvilo, te ovo te ono, pa onda dlaka Poslanika( :-? ), pa onda stope, pa nanule, svasta nesto...Prosto ne vjerujem u to, kao ni za ova mjesta, zna se gdje je boravila i zivila vecina poslanika, tacnije gotovo svi...Turci to medijski pumpaju i samo koriste guzvu...
Lažu Turci. Ko su oni? Miševi obični. Sve se to odvijalo u Sarajevu. :lol:

bijela

Post by bijela » 16/08/2011 14:24

eh, last call for the flight "Misr SAX"!

dragi putnici, letimo nekom magnitudom 5436, na 10000 m nadmorske visine,
vrijeme je sunčano i ne očekujemo turbulencije.

nadamo se da ste dobro sehurili, jer mi ne služimo ovih dana ručak,
stjuardese su raspuštene, kod kuće uče mukabele.

ako pogledate kroz prozor, možete primjetiti da se naš let preko Sredozemnog mora privodi kraju, te da se bližimo afričkom kopnu.

Image

Uploaded with ImageShack.us

slijećemo na Sinajski poluotok. tras.

naš program halal turizma vam, kao našu prvu stanicu u Egiptu, nudi razgledavanje "Musaovih vrela" (ar. 'uyun Musa).
o čemu se radi?

kada je Musa, a.s., sa Benu-Israilom, nakon spasa od Faraona, putovao pustinjom, u neka doba je iskrsnuo problem u vezi pitke vode.
budući da se radilo o velikom Božijem poslaniku, a sa druge strane i o narodu koji je volio gledati čudesa,
desilo se ono što opisuju kur'anske riječi:

...i kada je Musa za narod svoj vodu molio, Mi smo rekli: "Udari štapom svojim po stijeni!"; i iz nje je dvanaest vrela provrelo, i svako bratstvo je vrelo iz kojeg će piti znalo. "Jedite i pijte Allahove darove, i ne činite zlo po Zemlji nered praveći!" (2:60)

neki kažu da je mjesto o kome se govori locirano na zapadnom dijelu Sinajskog poluotoka,
uz glavnu cestu koja vodi od Sueza do Šarm al-Šejha, te da izgleda ovako

Image

tu ima 12 bunarčića, koji predstavljaju po jedno vrelo.

Image

ipak, ovo nije jedina lokacija koja se spominje kao "'uyun Musa", više ih je, tako da je vjerovatnoća dosta upitna.

međutim, kao što svaki ašik za resulima zna:
geografska lokacija je manje bitna, ukoliko je srce u huduru (prisutnosti) sa Božijim poslanicima.

Tvrtko II Kotromanić

Post by Tvrtko II Kotromanić » 16/08/2011 14:30

bijela :thumbup:

kasparaov

Post by kasparaov » 16/08/2011 14:32

Tvrtko II Kotromanić wrote:bijela :thumbup:
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

HomeSweetHome
Has thanked: 168 times
Been thanked: 29 times