Gost iz Egipta-savjeti

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

lijepa u dusi

Gost iz Egipta-savjeti

Post by lijepa u dusi » 28/11/2015 08:25

Imam jednu drugaricu koja se pokrila prije gotovo dvije godine. Iskreno, zapravo se nalazi negdje izmedju poznanice i drugarice. Godinu dana smo bile u istoj grupi na fakultetu, imale skupa vjezbe, medjutim nije da smo se nesto narocito druzile. Kako je krenula ova godina fakulteta, malo smo se kao zblizile, jer smo bacene u nepoznato okruzenje.
Ona je upoznala momka preko fba, on je iz Egipta. Dolazio je vec jednom, vidjeli su se i sve proslo ok. Medjutim, oni bi da se vjencaju i da zive ovdje.
Eh, da bi on dosao, valjda treba poslati poziv, a ambasadi dostaviti potvrdu da si zaposlen i potvrdu o visini primanja, kao i da ce imati gdje da zivi.
Ona je pauzirala godinu na fakultetu i radila kad je on dolazio prvi put, tako da je imala svoju potvrdu i primanja. Medjutim, kako smo redovni studenti, sada ne moze.

Ona me zamolila ako imam od nekog svog da joj nabavim te potvrde, mozda od muza, jer ona kao nema puno rodbine ovdje, a nece da mijesa svoju porodicu vec hoce da pokaze ocu da moze sve sama da zavrsi.

Iskreno, meni je ovo malo sumnjivo, a ne znam kako da je odbijem jer je bas ruzna situacija.
Dakle, ni ona ga ne zna bas najbolje jer su se samo jednom vidjeli...

Za slucaj da ja njima nabavim tu potvrdu, sta je najgore sto se moze desiti?

mayab

Re: Gost iz Egipta-savjeti

Post by mayab » 28/11/2015 08:32

lijepa u dusi wrote:Imam jednu drugaricu koja se pokrila prije gotovo dvije godine. Iskreno, zapravo se nalazi negdje izmedju poznanice i drugarice. Godinu dana smo bile u istoj grupi na fakultetu, imale skupa vjezbe, medjutim nije da smo se nesto narocito druzile. Kako je krenula ova godina fakulteta, malo smo se kao zblizile, jer smo bacene u nepoznato okruzenje.
Ona je upoznala momka preko fba, on je iz Egipta. Dolazio je vec jednom, vidjeli su se i sve proslo ok. Medjutim, oni bi da se vjencaju i da zive ovdje.
Eh, da bi on dosao, valjda treba poslati poziv, a ambasadi dostaviti potvrdu da si zaposlen i potvrdu o visini primanja, kao i da ce imati gdje da zivi.
Ona je pauzirala godinu na fakultetu i radila kad je on dolazio prvi put, tako da je imala svoju potvrdu i primanja. Medjutim, kako smo redovni studenti, sada ne moze.

Ona me zamolila ako imam od nekog svog da joj nabavim te potvrde, mozda od muza, jer ona kao nema puno rodbine ovdje, a nece da mijesa svoju porodicu vec hoce da pokaze ocu da moze sve sama da zavrsi.

Iskreno, meni je ovo malo sumnjivo, a ne znam kako da je odbijem jer je bas ruzna situacija.

Čim pišeš VALJDA, onda ti nije ništa jasno, dakle, mani se toga! :-)
A ta tvoja hanuma valjda treba da se oko toga svega raspita u nekom uredu za poslove sa strancima, dakleda ima sve 1000% provjerene informacije, pa onda nesto poduzimati!
Svakakvog svijeta .....

lijepa u dusi

Post by lijepa u dusi » 28/11/2015 08:35

Napisala sam valjda u smislu da je to poziv, pozivno pismo ili kako se vec zove. Situacija je stvarno malo neobicna, voljela bih da joj pomogne, a s druge strane ne bih da mi policija kuca na vrata zbog bilo koga, kad vec ne kuca zbog mene i moje porodice.

Edit: ona se raspitala i ima sve informacije, samo sto ja ostavljam mogucnost da neke stvari ipak nisam bas najbolje shvatila, eto zato ono "valjda"...

vazi

Post by vazi » 28/11/2015 09:00

lijepa u dusi wrote:Napisala sam valjda u smislu da je to poziv, pozivno pismo ili kako se vec zove. Situacija je stvarno malo neobicna, voljela bih da joj pomogne, a s druge strane ne bih da mi policija kuca na vrata zbog bilo koga, kad vec ne kuca zbog mene i moje porodice.

Edit: ona se raspitala i ima sve informacije, samo sto ja ostavljam mogucnost da neke stvari ipak nisam bas najbolje shvatila, eto zato ono "valjda"...
To za vize tako ide, nema tu nista neobicno.

Sta rizikuje onaj ko salje to garantno pismo - nemam pojma.
Mozda je jubav na prvi pogled i valja im pomoci medjutim valja je i posavjetovati da ne zuri s udajom dok ga malo bolje ne upozna... Nek on dode i neka ga ali polako s udajom , tako se meni cini razboritije

lijepa u dusi

Post by lijepa u dusi » 28/11/2015 09:23

vazi wrote:
lijepa u dusi wrote:Napisala sam valjda u smislu da je to poziv, pozivno pismo ili kako se vec zove. Situacija je stvarno malo neobicna, voljela bih da joj pomogne, a s druge strane ne bih da mi policija kuca na vrata zbog bilo koga, kad vec ne kuca zbog mene i moje porodice.

To za vize tako ide, nema tu nista neobicno.

Sta rizikuje onaj ko salje to garantno pismo - nemam pojma.
Mozda je jubav na prvi pogled i valja im pomoci medjutim valja je i posavjetovati da ne zuri s udajom dok ga malo bolje ne upozna... Nek on dode i neka ga ali polako s udajom , tako se meni cini razboritije
Tako sam joj i ja rekla, ali eto kaze da pricaju svakodnevno preko Skype-a, on je tamo imao neke svoje butike odjece za pokrivene zene i planira ovdje prenijeti biznis, dakle sve je spremno (po onome sto mi ona prica) samo jos eto da se snadju za to. Ne bih voljela da ne pomognem jer je brak u pitanju, nije mala stvar, a s druge strane svasta se desava u svijetu, niko nikome vise nije garancija ni za sta. Iskreno, malo me strah koliko me to moze kostati.

Ako bi se javio neki pravnik ili neko ko mi moze dati ozbiljnije informacije, bila bih jako zahvalna :)

@vazi, hvala na postu :)

KB9

Post by KB9 » 28/11/2015 09:42

u zadnje vrijeme je takvo stanje u svijetu da me i ova tema odma asocira na dolazak terorista :?

U-zap

Post by U-zap » 28/11/2015 11:52

lijepa u dusi wrote:Imam jednu drugaricu koja se pokrila prije gotovo dvije godine. Iskreno, zapravo se nalazi negdje izmedju poznanice i drugarice. Godinu dana smo bile u istoj grupi na fakultetu, imale skupa vjezbe, medjutim nije da smo se nesto narocito druzile. Kako je krenula ova godina fakulteta, malo smo se kao zblizile, jer smo bacene u nepoznato okruzenje.

Pokrila se? Kakve to veze ima sa bilo cime?

lijepa u dusi

Post by lijepa u dusi » 28/11/2015 11:54

:lol:

Poenta te recenice je da vam dam do znanja da nije u pitanju klasicna veza i vodanje ko kod danasnje omladine, vec da zele da stupe u brak i da ovo ozbiljno shvataju.
Pobogu kakvih sve ljudi ima :-)

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 11:59

Pročitaj svoj uvodni post i shvatit ćeš da je priča sasvim besmislena. Čuj "neće da miješa svoju porodicu", kao da bi nešto dokazala ocu, ali bi rado umiješala tvoju porodicu. Ako već imaju ozbiljne namjere, ako se kane vjenčati i zasnovati porodicu ovdje, valjda je normalno da mu neko njen preda te papire. Šta ti imaš garantirati za stranog državljanina kojeg u životu nisi vidjela i to za hatar djevojke s kojom uopće nisi bliska? Ima li ona koga bližega? Zašto njeni roditelji, amidže, daidže, ko god, ne bi spremili garantna pisma za svog budućeg zeta, pogotovo imajući u vidu da oni, kako tvrdiš, imaju ozbiljne namjere i slično?

Zar ne vidiš da je to sve apsurdno i da se ne bi smjela petljati u to?

A to što njenu pokrivenost navodiš kao dokaz ozbiljnosti njihovih namjera je krajnja bedastoća. Da su njihove namjere čiste i u skladu s vjerom i tradicijom, njen otac bi se sve pitao, njena porodica bi se pobrinula za zeta, a ona ne bi vukla za rukav usputne poznanice da nepoznatom Egipćaninu garantiraju boravak u ovoj zemlji.

Vadi se iz toga što prije!

biscanka2

Post by biscanka2 » 29/11/2015 12:05

Ja takvu vrstu pomoci od moje prijateljice ne bih mogla traziti niti ocekivati ( puno je tu nepredvidjeno mogucih desavanja tako da...). :cry:

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 12:09

biscanka2 wrote:Ja takvu vrstu pomoci od moje prijateljice ne bih mogla traziti niti ocekivati ( puno je tu nepredvidjeno mogucih desavanja tako da...). :cry:
Poenta je baš u tome što se takva vrsta pomoći i ne traži nigdje izvan porodice. Pa zet dolazi pobogu, zet. Ako je sve kako treba i po redu, valjda će se familija iskupiti pa srediti sve što treba, a ne neka poznanica s fakulteta. Glupost. Tu nešto nikako nije u redu.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 29/11/2015 12:12

@gospodja profiterka, logicki povezuje neke stvati.
A vec ako se radi o religijoznoj djevojci, i momku, i veza bi trebala da je u tom duhu, sto dodatno otvara vrata cinjenici da se ubrzano tezi braku...i logika je da su u sve to 'upetljane', ukljucene i porodice, familije...itd.
Par bas nelogicnih stvari. Kao sto je vec Gospodja profiterka napisala.

biscanka2

Post by biscanka2 » 29/11/2015 12:17

gospodja profiterka wrote:
biscanka2 wrote:Ja takvu vrstu pomoci od moje prijateljice ne bih mogla traziti niti ocekivati ( puno je tu nepredvidjeno mogucih desavanja tako da...). :cry:
Poenta je baš u tome što se takva vrsta pomoći i ne traži nigdje izvan porodice. Pa zet dolazi pobogu, zet. Ako je sve kako treba i po redu, valjda će se familija iskupiti pa srediti sve što treba, a ne neka poznanica s fakulteta. Glupost. Tu nešto nikako nije u redu.
U nas su starije generacije znale reci maHni se corava posla a ovo je u smislu stvarno corav posao.
*ebote koliko mi je samo upitnika ( ili zahtjeva ) na skype doslo sve neka imena..., ne pada mi na pamet da dam dozvolu - samo blokiram i cao (radoznalost je cesto ljudima sto kazu glave dosala). :D
Last edited by biscanka2 on 29/11/2015 12:21, edited 1 time in total.

jao_situacije

Post by jao_situacije » 29/11/2015 12:18

neće nam se valjda i taj egipćanin na socijalu svaliti

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 12:21

jao_situacije wrote:neće nam se valjda i taj egipćanin na socijalu svaliti
Lako ćemo mi za socijalu, koje ionako nema, ali brine me što nam je omladina ovako lakomislena i povodljiva, ništa ne kontaju i svašta može proisteći iz toga. Recimo, postavljačica teme pojma nema da ona zakonski odgovara za osobu kojoj daje garancije za ulazak u zemlju. Pojma nema da će nju prvu privesti ako on, ne daj bože, uradi nešto loše. Mladi koji već studiraju na fakultetu morali bi imati više pameti i znanja. Strašno.

jao_situacije

Post by jao_situacije » 29/11/2015 12:27

Lako ćemo mi za socijalu, koje ionako nema, ali brine me što nam je omladina ovako lakomislena i povodljiva, ništa ne kontaju i svašta može proisteći iz toga. Recimo, postavljačica teme pojma nema da ona zakonski odgovara za osobu kojoj daje garancije za ulazak u zemlju. Pojma nema da će nju prvu privesti ako on, ne daj bože, uradi nešto loše. Mladi koji već studiraju na fakultetu morali bi imati više pameti i znanja. Strašno.
mladi na fakultetima ne znaju popuniti formulare za upis, a o ostalom da ne pričamo
to je bilo dok sam ja išao, sad me strah pomisliti šta se dešava
eh da, moram napomenuti da je to bilo na pfsa

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 12:28

jao_situacije wrote:
mladi na fakultetima ne znaju popuniti formulare za upis, a o ostalom da ne pričamo
to je bilo dok sam ja išao, sad me strah pomisliti šta se dešava
eh da, moram napomenuti da je to bilo na pfsa
A vidim, sve mi je jasno. Kuku nama...

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 29/11/2015 12:32

Ne bih ulazio u privatne detalje price, jer lako je meni reci, ne radi to, ne petljaj se, samo te moze glava zaboljeti.

Dok razmisljas o tome, i otvaras temu na forumu, bice da ti takav savjet ne treba :)

Evo par korisnih linkova:

http://www.sps.gov.ba/index.php?option= ... 14&lang=ba

http://www.msb.gov.ba/PDF/zkb/zkbclan%2019.pdf - o nacinima ulaska u BiH

http://www.msb.gov.ba/PDF/zkb/zkbclan%2034.pdf - o pozivnom pismu

http://www.granpol.gov.ba/propisi/prav/1/?cid=184,2,1 - o vizi za dugorocni boravak.

Imas i brojeve telefona Sluzbe za poslove sa strancima, nazovi i pitaj, i bice ti sve jasnije. Samo izbjegavaj Osmana :-D

jao_situacije

Post by jao_situacije » 29/11/2015 12:33

gospodja profiterka wrote: A vidim, sve mi je jasno. Kuku nama...
:izet:
Image

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 12:34

:D :D :thumbup:

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 12:39

_BataZiv_0809 wrote:Ne bih ulazio u privatne detalje price, jer lako je meni reci, ne radi to, ne petljaj se, samo te moze glava zaboljeti.

Dok razmisljas o tome, i otvaras temu na forumu, bice da ti takav savjet ne treba :)

Evo par korisnih linkova:

http://www.sps.gov.ba/index.php?option= ... 14&lang=ba

http://www.msb.gov.ba/PDF/zkb/zkbclan%2019.pdf - o nacinima ulaska u BiH

http://www.msb.gov.ba/PDF/zkb/zkbclan%2034.pdf - o pozivnom pismu

http://www.granpol.gov.ba/propisi/prav/1/?cid=184,2,1 - o vizi za dugorocni boravak.

Imas i brojeve telefona Sluzbe za poslove sa strancima, nazovi i pitaj, i bice ti sve jasnije. Samo izbjegavaj Osmana :-D
Šta tebi bi? Kakvi pozivi, kakve informacije? Nema šta mlada djevojka davati garancije za nepoznatog stranog državljanina da bi se on ovdje ženio. Zna se čija je to briga. Navodiš je na zaključak da je to normalno i prihvatljivo. Te linkove neka buduća mlada pokaže babi ili amidži, pa nek mu oni šalju garantna pisma. Svašta s vama ljudi.

emmir1

Post by emmir1 » 29/11/2015 12:41

De još nam navuci kakvog isilovca ovdje

_BataZiv_0809

Post by _BataZiv_0809 » 29/11/2015 12:43

gospodja profiterka wrote: Šta tebi bi? Kakvi pozivi, kakve informacije? Nema šta mlada djevojka davati garancije za nepoznatog stranog državljanina da bi se on ovdje ženio. Zna se čija je to briga. Navodiš je na zaključak da je to normalno i prihvatljivo. Te linkove neka buduća mlada pokaže babi ili amidži, pa nek mu oni šalju garantna pisma. Svašta s vama ljudi.
Profiterko, dozvoli rukoljub od mladog partizana na Dan republike :postar:

Elem, kad se klikne na linkove i kada suhoparni pravnicki jezik pokaze i dokaze ozbiljnost situacije, kada razbije iluzije oko pozivnog pisma (jer u konkretnom slucaju to ne moze), mozda i nasa postavljacica teme skonta da se u to ne treba upustati.

A mozda i ne skonta. Kako god, ja sam je, u skladu sa svojom strukom, uputio na adresu koja daje odgovore na njena pitanja.

:sax:

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 12:45

_BataZiv_0809 wrote:
gospodja profiterka wrote: Šta tebi bi? Kakvi pozivi, kakve informacije? Nema šta mlada djevojka davati garancije za nepoznatog stranog državljanina da bi se on ovdje ženio. Zna se čija je to briga. Navodiš je na zaključak da je to normalno i prihvatljivo. Te linkove neka buduća mlada pokaže babi ili amidži, pa nek mu oni šalju garantna pisma. Svašta s vama ljudi.
Profiterko, dozvoli rukoljub od mladog partizana na Dan republike :postar:

Elem, kad se klikne na linkove i kada suhoparni pravnicki jezik pokaze i dokaze ozbiljnost situacije, kada razbije iluzije oko pozivnog pisma (jer u konkretnom slucaju to ne moze), mozda i nasa postavljacica teme skonta da se u to ne treba upustati.

A mozda i ne skonta. Kako god, ja sam je, u skladu sa svojom strukom, uputio na adresu koja daje odgovore na njena pitanja.

:sax:
Ništa ona neće shvatiti, a pogotovo suhoparni pravnički jezik. Da išta shvata ne bi joj takva glupost ni pala na pamet. To treba samo podviknuti i priprijetiti, drugi jezik ne razumiju ovi klinci.

gospodja profiterka

Post by gospodja profiterka » 29/11/2015 12:45

P.S.
Na rukoljub uzvraćam gracioznim naklonom i najboljim željama. :kiss:

Post Reply