Golf 2 doraditi ili prodati

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Platonix
Posts: 26
Joined: 04/07/2011 13:42

#1 Golf 2 doraditi ili prodati

Post by Platonix »

Imam Golf 2 koji je 1983 godište 1,3 benzin. Motor je usled dugog rada ishaban te bih uzeo motor iste kubikaže i zamijenio ishabane dijelove. Sve ostalo je u odličnom stanju. Šta vi mislite o tome, da li se isplati to uraditi ili jednostavno prodati cijelo vozilo. Da napomenem, motor radi zasad dobro i ali mi je majstor sugerisao da bi bilo bolje da se naprave izmjene dijelova u motoru.
Last edited by Platonix on 21/10/2011 10:45, edited 1 time in total.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#2 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by shin »

To ispada skuplja pita nego tepsija.
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by Optimist »

Ulagati u auto staro 28 godina je po meni van pameti (osim ako ne zelis da imas oldtimer). :lol:
Kutarisati se toga sto prije.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by AmADin_gospo »

nemaš ti jarane šta uzeti s tog drugog motora da se haba. ako hočeš da ti auto radi onda uradi osvješenje ili generalku.

đaba bacaš pare na drugi polovan motor.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by 530i »

Ako motor odlično radi, zašto mijenjati bilo šta? Je'l tebe majstor zajebava ili ti nas? Znaju se procedure utvrđivanja stanja motora, mjerenje kompresije, pritiska ulja, analiza izduvnih gasova...veoma je jednostavno.
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#6 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by hogar strasni »

Pođi od limarije, vidi koliko su godine uticale na karoseriju, ako je to ok lako ces ti s motorom,u svakoj prodavnici i na svakom auto otpadu ces se snadbijet dijelovima za taj motor za smijesne cijene i podesit ga da radi ko sat. Govorim iz iskustva jer mi otac isto to radi, ima isti motor u golfu i vozi ga evo deset godina ako nema i vise,ubacili mu mijenjac sa 5 brzina, za njegove potrebe vise nego optimalan, ja ga jos ložim da mu vista plin al nece bar jos, odrzavanje jeftino, registracija jeftina. Na ovakvom vremenu i kokuzluku optimalan.
Sad ce me neki napast al svako ima pravo na svoje misljenje. Ako mu je lim dobar moja podrska da ga sredis.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#7 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by patrius »

hogar strasni wrote:Pođi od limarije, vidi koliko su godine uticale na karoseriju, ako je to ok lako ces ti s motorom,u svakoj prodavnici i na svakom auto otpadu ces se snadbijet dijelovima za taj motor za smijesne cijene i podesit ga da radi ko sat. Govorim iz iskustva jer mi otac isto to radi, ima isti motor u golfu i vozi ga evo deset godina ako nema i vise,ubacili mu mijenjac sa 5 brzina, za njegove potrebe vise nego optimalan, ja ga jos ložim da mu vista plin al nece bar jos, odrzavanje jeftino, registracija jeftina. Na ovakvom vremenu i kokuzluku optimalan.
Sad ce me neki napast al svako ima pravo na svoje misljenje. Ako mu je lim dobar moja podrska da ga sredis.
Sto bi te ko napad'o :? Jedino, ako mu lim nije dobar, moja potpora da sredis i njega :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#8 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by Bakir1 »

monopoint motori iz recimo golfa 3 (1,4) ili pola i slicnih auta po otpadima sa papirima kostaju 300 KM ako ne i manje
tako da ne vidim potrebu uopste da polemises o tome da li se isplati.
a svi forumasi koji su protiv opravke starog auta,kao da pare sa grane skidaju pa imaju nesto protiv auta od 25 i kusur godina.
da malo racionalnije razmisljate dok jos nema posebnih eko taksi,stari auti su idealni za recesijska vremena,na samom porezu na imovinu ustedite prilikom registracije cca 100 + KM,gume nisu 15 i vise nego su 13 koje se nalaze po 50 KM komad nove,odrzavanje je presmjesno,litar ulja za te stare motore 15w40 je 5 KM i manje ina,filter ulja za golfa 1,3 8 KM i slicno.
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#9 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by Optimist »

Sve sto si ti rekao o odrzavanju stoji, te da je puno jeftinije nego neko relativno novije auto. Polazim od toga da je auto sa 28 godina u velikoj vecini slucajeva trulja (cast izuzecima, mozda pokretac vozi upravo jedan super ocuvan primjerak).
E sad ta trulja je po meni potencijalni ubica na cesti. Svjedoci smo maltene svakog dana da neko strada u nekom vozilu starom 20 i kusur godina.
Ja sam za varijantu prodaje i kupovine nekog manjeg i ujedno bar 10 godina mladjeg auta (najvise zbog sigornosnog aspekta).
User avatar
Platonix
Posts: 26
Joined: 04/07/2011 13:42

#10 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by Platonix »

Zahvaljujem se na odgovorima! Prije svega ističem da se ne razumijem u auta već vjerujem na riječ majstoru!
Znam ja da je bolje novije auto i tako dalje, ali treba doplatiti veću sumu obzirom ako golf i prodam neću više dobit od 2000KM. Neko spomenu limariju, limarija je očuvana , nigdje nije truhlo !
-Eh, sad neko reče ra bi mogao ubaciti motor od Pola ili Golf 3 1,4- da li je to doista moguće, to bih radije uradio i vozao ovo što imam neko vrijem dok ne sakupim za novije vozilo!
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#11 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by vnm »

ja bi ostavio taj motor, uradio generalku, promijenio eventualno diskove i plocice, promijenio sva crijeva (ukoliko nisi neko vrijeme), tekucine, nastelovao karburator kod majstora koji zna, nastavio voziti. ovo sve uz pretpostavku da je limarija dobra kao sto kazes.

motori sa mono point ubrizgavanjem iz trojke sigurno trose manje od tvojeg motora i nemas zezancije oko karburatora (koliko je mene samo napatio na tom motoru), ali ne vjerujem da su bas saraf na saraf, odnosno ima tu posla za majstora. to sto bi platio zamjenu vjerovatno mozes sve ovo gore odraditi.
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#12 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by hogar strasni »

Dobro je nisu me ovi anti golfisti docekali na nož..Burazeru poslusaj me, za cirka 2 glave ces ti motor pozlatit ma kakav bio,a sto se tice karburatora moj stari je isao kod covjeka doktora za karburatore, u Milicima ..mislim da se tako zove, kad se sidje s vraca pa druga na lijevo prema groblju ima i automehanicarska radnja tu NB, drzi lik Neso dobar mehanicar on te moze uputit tacno kod njega,ja ne znam tacno gdje je,zezalo nesta jedno vrijeme i mog starog, malo ko trzalo, vjeruj mi tako je sredio da se ono sto kaže narod..necuje se a radi..za 30,00 KM.
Neki ce vazda mislit da su auta starija od 20 godina ruine..jesu ali ako se ne odrzavaju al rijetki su danas koji ce se ispruzit pa uzet novo pa makar ono bilo i na najeftinije novo. A auto vise ne spada u luksuz nego bas potreba. Ako je lim dobar ko sto kazes, zaštiti ga jos bolje i šarafaj a neko pomenu i ima pravo, akcent nek ti bude na kocnicama i sve sto spada u taj sistem,zamijeni crijeva i gumice i sl.. ako treba pomoc bujrum. i Sretno da ga se navozas.
I ovo sto je Bakir napisao sve stoji do zadnje.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#13 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by jefferson »

Jaro, hrdjanje nije jedini problem automobila.
Jedan daleko veci problem, jer ga ne vidis je: ZAMOR MATERIJALA!
Kako ce se taj Golf, koji eto pa sad ce i trecu deceniju napuniti, ponasati ako ne do bog dodje do nesrece? Pa od njega bi FIAT 500 napravio supu za dorucak!!!!
Prodaj to, ne do bog jos ako imas porodicu pa neke nesrece.
Druga je stvar ako ces to cuvati ko oldtimer, pa nedjeljom u laganu voznju!
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#14 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by whow »

Jebeno kako god okrenes. Sta god odlucis jaro neka ti ispadne na dobro . Sretno.
TenDollars
Posts: 134
Joined: 02/09/2011 23:25

#15 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by TenDollars »

jos 2 godine i oldtimer. opop cuvaj to a uzmi sebi sta drugo, to je najbolje :D
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#16 Re: Golf 2 doraditi ili prodati

Post by Optimist »



Tri brazde odjednom. :D
Post Reply