Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

valterbranisarajevo

#1 Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by valterbranisarajevo » 22/04/2008 20:00

Da makar ovako obilježimo tužnu godišnjicu nezapamćene tragedije u kojoj je život izgubilo šest naših malih sugrađana. Taj 22.4.2007. će crnim slovima biti upisan u istoriji našeg grada..

Dragi naši mali prijatelji,nećemo Vas nikada zaboraviti... :(

suncica24

#2 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by suncica24 » 22/04/2008 20:01

:( :( :(

Tesssa

#3 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by Tesssa » 22/04/2008 20:56

auuuu, zar vec prodje godinu dana? :( :( :( :(

Šeherzada
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#4 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by Šeherzada » 22/04/2008 22:13

Jadne bebice,ostace zapamcene :( :( :( Na zalost,na ovako tuzan nacin! :(

nebojeplavo

#5 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by nebojeplavo » 22/04/2008 22:21

uhhh :( :( :(

shuriken

#6 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by shuriken » 22/04/2008 23:05

gdje je ona stara tema nisam je mogao danas naci?
gdje su rezultati istrage, sudjenja?
zasto grijalica medju bebe?

a sta reci na ovaj citat D.Zvizdica:

"Danas, kada smo došli prisjetiti se njihovih malih nasmijanih lica, i nebo plače i tužno je zbog njihovog preranog odlaska sa ovoga svijeta. Ali sudbina je htjela baš tako, i tako je i bilo. Nama jedino preostaje da ovaj tužni dan obilježavamo svake godine i da se sjećamo na prigodan način naših malih sugrađana“,

bojim se da lica nisu bila nasmijana :( :( :( :( :(

jel nam preostaje samo da zalimo ?!?!?! :x :x
kako bi bilo da istrazimo sve aspekte tragedije?
da sud pravedno presudi prema istrazi?
da se preduzme sve da se nikad nista slicno ne desi?
bio je i kod Bihaca pozar u sirotistu!
prodajte jednu limuzinu i ugradite protupozarne alarme u sva sirotista, mater vam *ebem!

ako sudjenje nije dovrseno, kako se visoki drzavni funkcioneri mogu slikat sa optuzenim i pripisivat sve sudbini?
koju tezinu na sekularnom sudu ima izjava direktora da mu je Bog svjedok da su ucinili sve?
da li kantonalni funkcioneri imaju odgovornost za tu ustanovu?
imamo li mi uopce strucnjaka za takve istrage?
Last edited by shuriken on 22/04/2008 23:06, edited 1 time in total.

suncica24

#10 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by suncica24 » 23/04/2008 00:15

shuriken: Ja sam i tada napisala i pokusala napisano sprovesti u djelo, a i sada cu ponoviti:
Sta radimo da, ne samo da kaznimo krivce, vec i da se sjetimo djece koja su ostala prezivljavati u tom domu?
Sta je promijenjeno?
Kakvi su uslovi danas?
I STA SMO MI, LICNO, SPREMNI URADITI DA TOJ DJECI PROMIJENIMO, AKO VEC NE ZIVOT, ONDA MAKAR JEDAN NJEGOV TRENUTAK?

Ja jos uvijek na zidu drzim "prospekt" iz doma nakon nase posjete istom, da me podsjeti na tu djecu, da mi ih vrati u misli i naruga mi se jer sam uradila tako malo, jer nisam uradila nista!
STA SMO PROMIJENILI, za zive, u ime mrtvih?
:roll: :(

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#11 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by mIRCerka » 23/04/2008 00:23

Image

Op3r4t0r

#12 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by Op3r4t0r » 23/04/2008 00:33

Mene ova Ljubica skroz zbunjuje, znam da je tragedija bila u domu Bjelave, e sad jel taj dom promjenio ime, ili se nekad prije nove ere zvao ljubica ivezic ili je nesto trece u pitanju???

shuriken

#13 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by shuriken » 23/04/2008 01:27

suncica24 wrote:shuriken: Ja sam i tada napisala i pokusala napisano sprovesti u djelo, a i sada cu ponoviti:
Sta radimo da, ne samo da kaznimo krivce, vec i da se sjetimo djece koja su ostala prezivljavati u tom domu?
Sta je promijenjeno?
Kakvi su uslovi danas?
I STA SMO MI, LICNO, SPREMNI URADITI DA TOJ DJECI PROMIJENIMO, AKO VEC NE ZIVOT, ONDA MAKAR JEDAN NJEGOV TRENUTAK?

Ja jos uvijek na zidu drzim "prospekt" iz doma nakon nase posjete istom, da me podsjeti na tu djecu, da mi ih vrati u misli i naruga mi se jer sam uradila tako malo, jer nisam uradila nista!
STA SMO PROMIJENILI, za zive, u ime mrtvih?
:roll: :(
sto se tice direktne pomoci, najbolje je pomagati nekim drugim ustanovama za djecu jer su skoro sve u BiH u vecoj potrebi
na Bjelave je svima zgodno, kad se god neki guzonja hoce pojavit u medijima
ode na Bjelave i neshto donira. Bilo je super ideja da se djeca posjecuju, da ih se poducava, da se s njima igra, to je fenomenalno i nadam se da se nesto od toga ostvarilo.

sto se tice sistemske pomoci, djecu treba hitno dati udomiteljima i posvojiteljima a da domovi sluze samo kao kratkotrajni privremeni smjestaj. pa bi te djece bilo pet puta manje i imali bi kvalitetniju brigu

ali to nije u interesu drzavi jer im smanjuje vaznost, budgete, broj zaposlenih, mogucnost da cine usluge, da se busaju u prsa, etc.

da ne kazemo da su nase vjerske zajednice protiv posvajanja i one vole institucionalizaciju, to im je raison d'etre. naravno nece to priznati, oni formalno s tim nemaju veze, ali vidite po izboru kadrova da je to vrhunski kriterij

osim jevrejske, imaju najvise valjda iskustva sa time i po njihovoj tradiciji se dijete odmah smjesta u najprikladniju obitelj i svi jevreji imaju obavezu da pomazu sirocadi, sirocad su djeca svakog jevreja. ali ko njih vise u bih za ista pita

po medjunraodnim konvencijama vrhunski kriterij je dobrobit svakog pojedinog djeteta, po domacoj praksi tu je politika i vjera

popajic

#14 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by popajic » 23/04/2008 12:36

Op3r4t0r wrote:Mene ova Ljubica skroz zbunjuje, znam da je tragedija bila u domu Bjelave, e sad jel taj dom promjenio ime, ili se nekad prije nove ere zvao ljubica ivezic ili je nesto trece u pitanju???
U pitanju su djeca stradala u domu na Bjelavama koji se oduvijek zvao "Ljubica Ivezic"
O bebama je rijec,ne o imenu doma.
Bas me muka uhvati....

skorpija1S

#15 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by skorpija1S » 23/04/2008 12:46

popajic wrote:
Op3r4t0r wrote:Mene ova Ljubica skroz zbunjuje, znam da je tragedija bila u domu Bjelave, e sad jel taj dom promjenio ime, ili se nekad prije nove ere zvao ljubica ivezic ili je nesto trece u pitanju???
U pitanju su djeca stradala u domu na Bjelavama koji se oduvijek zvao "Ljubica Ivezic"
Bas me muka uhvati....
Odakle si ti pa ne znas da se dom zvao LJubica Ivezic?

Op3r4t0r

#16 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by Op3r4t0r » 23/04/2008 19:04

skorpija1S wrote:
popajic wrote:
Bas me muka uhvati....
Odakle si ti pa ne znas da se dom zvao LJubica Ivezic?
Nisam iz Sarajeva, na brzinu sam ono procitao i pomislio da se mozda nedo Bog desila jos jedna tragedija slicna onoj u domu Bjelave, zato sam na brzinu pitao jel to isti dom ili neki drugi, ja ga kao ne-sarajlija poznajem kao dom Bjelave pa me ovo ime zbunilo, sad je sve jasno, da ne idemo u offtopic, hvala na objasnjenju.

chuchumbamayumbe

#17 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by chuchumbamayumbe » 23/04/2008 19:56

Moja supruga i ja smo nudili pomoc domu Ljubica Ivezic u vidu garderobe, igracaka, hodalica i sl sto nam je bilo viska u stanu...rekli su nam da imaju svega, da im nikakva vrsta pomoci nije potrebna, osim finansijske, znaci lova.
E to nedam taman i da imam i imam love za doniranje.
Ko zna ko ce se tamo rastaliti i kuda ce otici pare od moje eventualne donacije! Bilo zao sto je tako ispalo.
Ne fakat, nemojte me pogresno shvatiti, ali ja sam se pravo iznenadio njihovom "odbijenicom" i objasnjenjem.
Znaci, samo kesh i to je to!

popajic

#18 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by popajic » 23/04/2008 21:31

ostao/la chuchumbamayumbe dana 23/04/2008 19:56
Moja supruga i ja smo nudili pomoc domu Ljubica Ivezic u vidu garderobe, igracaka, hodalica i sl sto nam je bilo viska u stanu...rekli su nam da imaju svega, da im nikakva vrsta pomoci nije potrebna, osim finansijske, znaci lova.
E to nedam taman i da imam i imam love za doniranje.
Ko zna ko ce se tamo rastaliti i kuda ce otici pare od moje eventualne donacije! Bilo zao sto je tako ispalo.
Ne fakat, nemojte me pogresno shvatiti, ali ja sam se pravo iznenadio njihovom "odbijenicom" i objasnjenjem.
Znaci, samo kesh i to je to!
Zalost,stvarno...cuj ne trebaju djeci igracke nego lova.Nekad su tamo radili pravi entuzijasti,humanisti...pa nije valjda dotle doslo da se i u sirotistu samo gleda profit ???

suncica24

#19 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by suncica24 » 23/04/2008 21:44

shuriken: Ja znam na sta mislis, jer mislimo na isto.
Par nas je htjelo tu djecu "posvojiti", biti im kumovi, izdvojiti iz mase i dati im ime. Kupiti mu cipele koje zeli, lutku koju ona hoce, odvesti na kolace, sladoled, u Pionirsku (zoloski vrt za ovog Op... :D ), dati im makar i privid porodice i ljubavi koju mozemo dati.
Nije nam se dalo...Sto zbog mozda loseg momenta, sto zbog "potraznje" za parama", sto zbog nase "zaboravnosti" i neinsistrianja.

Institucije sistema, doma, ljudi su takvi kakvi su. I tu stvarno ne znam kako doci do promjene. Pokusavam, ali...tesko, sporo...
Ali vrijeme prolazi i oni ce odrasti cekajuci sistem i ljude. I mali Meho i druga djeca iz doma ce ostati bez aviona, sladoleda, poljupca...namjenjenog samo njima.

Ja to hocu i mogu da promijenim. Ali...ja sam premalo. Mi smo vec mnogo.
Gdje smo MI?

sunčan dan

#20 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by sunčan dan » 23/04/2008 22:27

Ima ljudi koji ne mogu imati djecu, a ima i jadne napuštene djece koja nemaju roditelje. Ja bih između stavila još samo znak jednakosti. Uvijek me je čudilo zašto ljudi nakon svih neuspjelih pokušaja da imaju djecu ne odu u sirotište i ne pruže dom nekom djetetu željnom ljubavi. :sad:
Da li je to do naših zakona (čuj zakona) pa ljudi izgube strpljenje ili je do njihove sebičnosti......?
Ali toliko tužnih okica i malih ručica vape za nježnošću i ljubavi.....e baš me neka tuga :sad:

melb26sa

#21 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by melb26sa » 24/04/2008 02:56

sunčan dan wrote:Ima ljudi koji ne mogu imati djecu, a ima i jadne napuštene djece koja nemaju roditelje. Ja bih između stavila još samo znak jednakosti. Uvijek me je čudilo zašto ljudi nakon svih neuspjelih pokušaja da imaju djecu ne odu u sirotište i ne pruže dom nekom djetetu željnom ljubavi. :sad:
Da li je to do naših zakona (čuj zakona) pa ljudi izgube strpljenje ili je do njihove sebičnosti......?
Ali toliko tužnih okica i malih ručica vape za nježnošću i ljubavi.....e baš me neka tuga :sad:
Do zakona i do cinjenice da vecina djece u domu nemaju sredjene papire - valjda se i nakon silnih godina provedenih u domu ipak nadaju (ovlasteni) da ce majka/roditelji promijeniti misljenje a cesto bude i da (ne)zakonito daju majci godine da se odluci da li ce uzeti dijete nazad umjesto da mjesec nakon sto napusti bebu daju bebu na usvajanje i obezbijede joj normalno djetinjstvo i buducnost. Navodno ta djeca primaju i posjete svojih porodica - once in a blue moon ja mislim -- i zato se drze tamo a ne daju na usvojenje. A da usvojitelja ima, ima ali je drzava tako postavila procedure da se godinama ceka na papire (osim ako ne znas licno ministra za ljudska prava i izbjeglice).

Znam da je prosle godine bila akcija za hraniteljske porodice ali ne znam dokle se doslo s tim.

sunčan dan

#22 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by sunčan dan » 24/04/2008 17:24

Samohrana sam majka dvoje djece, ali ništa, baš ništa me ne bi moglo natjerati da ostavim svoju djecu da se zlopate u kojekakvim bijednim ustanovama.
Ko već rodi i ostavi svoje čedo, za mene, ta osoba više NIKAD ne bi mogla da dobije svoje dijete nazad. :x A što se tiče zakona i ostalih budalaština,... mislim ionako nam je sve fuuuj, tako da me i ovo ne iznenađuje. Ali zamislite da je suprotno...masa te dječice već bi imala ljude koji će se brinuti za njih bolje od onih koji su ih ostavili. :sad:

shuriken

#23 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by shuriken » 24/04/2008 20:14

melb26sa wrote:[

Znam da je prosle godine bila akcija za hraniteljske porodice ali ne znam dokle se doslo s tim.

to i je problem. kakva akcija? to mora biti pravilo, uvijek, u svakom slucaju, odmah na posvajanje, a ako posvajanje nije moguce onda odmah kod hranitelja

sunčan dan

#24 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by sunčan dan » 25/04/2008 08:06

Slažem se u potpunosti.

shuriken

#25 Re: Godišnjica tragedije u domu Ljubica Ivezić

Post by shuriken » 27/10/2008 21:15

vidim u danasnjim novinama da je na Bjelavama fenomenalno
dom postoji 108 godina i ima 110 djece
raj na zemlji
direktor je ponosan na njihove ocjene
zemlja smjeska
a najveselije je na spratu sa 25 beba
:( :(

naravno zivot ide dalje, i neka se djeca vesele kadgod mogu
samo se pitam ko je odgovoran da nema 115 djece, jel proces zavrsio?

Post Reply