GMO

Sve o zdravlju...
Post Reply
Niobe

GMO

Post by Niobe » 25/06/2007 09:38

GMO,
Last edited by Niobe on 07/02/2008 23:26, edited 2 times in total.

Niobe

Post by Niobe » 25/06/2007 09:40

Image

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 25/06/2007 17:00

Image
Nemam alternative, moram jesti GMO!
Pohvala za naslov teme! :thumbup:

bilyu

Post by bilyu » 25/06/2007 19:32

Super tema.Cestitam...
U engleskoj se sve vise i vise praktikuje hrana na kojoj ima utisnuta naljepnica ili pak koja je oblozena sa ambalazom na kojoj je ispisano krupnim slovima organic.Normalno cjena ove robe je malo skuplja ali kada pogledas na duze staze isplati se jer je zdravlje po meni vaznije od novca.
U Londonu su cak stavise poceli otvarati restorane koji nabavljaju prehrambene artikle tj paradajz,kumpir,luk ,meso,mljeko jaja i ostale artikle sa okolnih seoskih plantaza.Samim tim su postigli potpomaganju razvijanja zemljoradnje i stocarstva.Mogu reci da su im restorani prepuni jer su ljui svjesni razlike i traze bolje...
Koliko znam kod nas je jos u malim kolicinama to zastupljeno.Mislim da to rade samo oni koji se bave uzgajanjem biljaka za siroku potrosnju...

Skyfox

Post by Skyfox » 25/06/2007 22:29

GM food could be a serious risk to human health. Proteins made from the foreign genes might be directly toxic to humans. The genes could alter the functioning of a plant in ways that make its food component less nutritious or more prone to carrying elevated levels of the natural poisons that many plants contain in small amounts that could be toxic to humans.

http://www.foothilltech.org/9th-grade-action-based-project/health-care/genetically_modified_foods-1984.htm

Mislim da kod nas gotovo nema kontrle kvaliteta hrane koja se uvozi, a i cini me se da ljudi kod nas neznaju bas puno o geneticki modoficiranoj hrani

bedifferent12

Post by bedifferent12 » 26/06/2007 00:19

mislim da cu ipak ostvariti svoj san... okaciti diplome o klin, napraviti kakvu kucicu na vrh planine i polako proizvoditi svoju hranu, praviti svoj sir... 8) :-D

kad o ovakvim stvarima pocnem razmisljati.... ma bolje da ne pocinjem...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 26/06/2007 07:00

U Zakonu o hrani FBiH stoji da se hrana sa GMO mora označavati....hehehe, ali nema podzakonskih akata tako da je ovo neupotrebljiv zakon.

Evo, na primjer, luk sa pijace ili iz kakvog hipermaketa. Udvojenost luka (nikako ne možeš napraviti sogan-dolmu) i preoštar miris, te čudna struktura ukazuju na GM luk. I sve ostale biljke, od paprika i paradajza, pa do lubenica i uvoznih jabuka...sve je to GM...

Da li su opasne za ljudsku ishranu? Ne zna se!

Ne zna se osim krompira...Jedina GM biljka za koju je naučno dokazano da je opasna za ljudsku i životinjsku ishranu je Bt. GM krompir otporan na krompirovu zlaticu.
Evo, ovdje su izvodi iz radove dr. Pusztai-ja koji je namah dobio otkaz u Aberdinu kada je publikovao svoja saznanja o GM biljčicama:
http://www.actionbioscience.org/biotech/pusztai.html#Primer

Kunići, pokusni miševi, ...Monsanta, Bayera,....eto to smo mi...uskoro ćemo biti i secirani!

Niobe

Post by Niobe » 26/06/2007 08:06

drago mi je da je tema doprla do vas.

ja sam ove godine sama prekopala baštu da uzgojim organski paradajz, krompir, mahune i to sve.

ma bolan, na trzistu ima svasta (ali i ranije je bilo npr. marmelada od sipka koju smo svi jeli nema veze sa sipkom nego s bundevom kojoj se dodaje okus sipka) i treba voditi racuna.

kad vidim koliko je to uzelo maha...
(da napomenem-tema je preuzeta s jednog foruma koji nea veze s ovim, pa ne mogu uzet zasluge za naslov i ideju :( )

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 26/06/2007 08:41

Niobe wrote:...ja sam ove godine sama prekopala baštu da uzgojim organski paradajz, krompir, mahune i to sve...

Odakle ti organik sjeme? Iz Holandije? Ako je njihovo sjeme, slobodno sve prekopaj, pa ponovo sadi...

Ima li na krompiru zlatice? Ako ima poneka i to mrtva, a iz stomaka joj visi drob...To je to...Bt. GM krompir! Sve to pobacaj!

Niobe

Post by Niobe » 26/06/2007 10:25

ima zlatica ne pitaj...

i paradajz je onaj sugavi ukusni njam njam...

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 26/06/2007 17:01

Niobe wrote:ima zlatica ne pitaj...

Svaka čast! Dogodine, kada ja budem imao baštu, đulistan i ostalo, trebaće mi info gdje da nabavim ta organik sjemena. Javim ti se kada budem zdrav seljački element.

bilyu

Post by bilyu » 26/06/2007 21:04

Niobe wrote:ima zlatica ne pitaj...

Uh jesam se pozelio domaceg organskog mmm njam njam.
Ovdje kod nas je sve kontorlisan naravno al zato je i pravi luks mislim skoro dupla cijena.Doduse imaju seoske pijace al od kkise nemeres ici tamo jer pokisnes :razz:
Ma super daj adresu navraticu do tvoje basce....

Post Reply