GM's 2.2 litre DOHC , ECOTEC ,4 cilinder

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
whow

GM's 2.2 litre DOHC , ECOTEC ,4 cilinder

Post by whow » 06/08/2006 17:15

Ovaj agregat se standardno ugraduje u mnoga GM vozila. Agregat razvija 145 ks i 155 ft/tq i uglavnom dobiva solidne ocijene u auto kritici. Zelio bih znati da li ste imali priliku ispobati ovaj agregat i u kojem vozilu te kakva su vasa vlastita iskustva.

nineac

Post by nineac » 06/08/2006 17:38

U evropi ima 147ks, a sa direktnim ubrizgavanjem 155ks. Dobar je, ali voli popiti za evropske standarde, inace je po meni prosjek, 2.0 je bio dosta efikasniji!

The_Flyer2002

Post by The_Flyer2002 » 09/08/2006 22:25

to je onaj isti ko u sat vue jelde?

ako je taj pa nako. ja sam vozio vue sa tim motorom. sto se tice motora cinio mi se very smooth. mada mi se ucinio nejak ali to je najvjerovatnije radi tezine vozila i transmisije.

motor solidno vuce do 5000 rpm i mislim da mu je shut off na oko 6500.

sta je + tome motoru je to sto je u ogromnoj proizvodnji i u velikom broju modela tako da je veoma dobar (makar bi trebo biti) sto se tice kvaliteta.

Powered_by_M

Post by Powered_by_M » 09/08/2006 23:21

Vozio sam Chevy Cavalier sa tim motorom, moj prijatelj ga ima, automatik, sta bi ti rekao?? Srednja zalost. Mislim iz 2.2 motora izvuci 140-ak konja nije neka umjetnost, a i ta masina bi za 140 konja trebala mnogo bolje vuci. Istina, ugraduje se u mnogo modela a koliko je dugovjecna ne znam. Da je bucna, bucna je. Inace prijateljeva ima oko 140000 km i kaze navodno da do sada nije imao nikakvih problema sem potrosnje. Average je izmedu 12-14 l/100 km.

Iskreno za mene ne postoje losiji auti od americkih, ali ipak to je samo moje misljenje. 8)

whow

Post by whow » 10/08/2006 09:04

Powered_by_M wrote:Vozio sam Chevy Cavalier sa tim motorom, moj prijatelj ga ima, automatik, sta bi ti rekao?? Srednja zalost. Mislim iz 2.2 motora izvuci 140-ak konja nije neka umjetnost, a i ta masina bi za 140 konja trebala mnogo bolje vuci. Istina, ugraduje se u mnogo modela a koliko je dugovjecna ne znam. Da je bucna, bucna je. Inace prijateljeva ima oko 140000 km i kaze navodno da do sada nije imao nikakvih problema sem potrosnje. Average je izmedu 12-14 l/100 km.

Iskreno za mene ne postoje losiji auti od americkih, ali ipak to je samo moje misljenje. 8)

Nisam siguran da se radi o istim motorima. 2.2 koji se ugradivao u Cavalier je bio tkz. EFI agregat koji je proizvodio 120 ks i imao 2 ventila po cilindru. GM je takoder imao 2.4 twincam motor koji se ugradivao u GT modele . Ovaj 2.2 16 V ,DOHC motor se pojavljuje kao standardan agregat u tek Saturn Vue , Chevrolet Malibu , Chevrolet Cobalt i nekom drugim modelima . Prema fabrickim informacijama ova masina proizvodi 0-100 ubrzanje u recimo Cobaltu za nekih 7 sec ili oko nesto preko 8 secundi u nesto vecem i tezem Malibu. Ako se ovo usporedi sa nekih 8-9 secundi koliko ubrzava nova Jette sa 5 in- line masinom od 150 ks onda ja to nebih nazvao slabim. Naravno da je masina bucna u Cavaliru koji nema nikakve bas izolacije. U Cavalier-u bi i Lexsus-ov motor bio bucan. Ne mozes suditi Americka auta po Chevrolet Cavalier. Cavalier pripada klasi tkz. " throw away" automobila koji se ne prave da budi kvalitetni nego da budu jeftini. Cavalier je cijenom od ( $12.000 CAD-cash) bio jeftiniji od recimo Dachije Logana ili Punta a imao je opremu tipa : ABS , Tracking Control , Auto Trans , Aircondition , CD player + Monsun stereo system, spojlerima te u zadnjoj godini proizvodnje masinu od 140 ks. Slicno opremljen Golf sa jadnom 2.0 l masinom koja je proizvodila tek nekih 115 ks je kostao $30.000 CAD. Dakle nisam siguran da su Americka auta bas tako losa , mozda je to samo tvoje misljenje. Primjera radi novi Malibu koji se radi na Epsilon platformi ( Saab 9-3 i Nova Vectra) ima gotovo identicno podvozje kao nova Vectra dolazi sa masom nove opreme koje se ne moze niti nabrojiti , V6 masinom od 217KS te najboljom portosnjim goriva u svojoj klasi i u prosjeku je jeftiniji $3.000 CAD od konkurencije ja bih nazvao odlicnim proizvodom Americke auto industrije. Poredenja radi nova Jetta sa 2.5L PEZV masinom i slicnom opremom kosta i do $10.000 vise. U paralenoj usporedbi test voznji te initial quality reportu Malibu je porazio Jettu u svakome osim dva segmenta : unutrasnjost vozila i vanjski design. Naravno misljenja su razlicita ali ako pitas mene je bih danas radije kupio Malibua i imao 10.000 u dzepu negoli: sporiju , skuplju , rastrosniju te nekvalitetniju novu Jettu.

The_Flyer2002

Post by The_Flyer2002 » 10/08/2006 18:58

ko je ova osoba ^^^

ovo nije "NAS" whow. ova osoba govori da vw nije najbolji. ovo je nemoguce. ovo nije istina. ovo nemoze biti.

whow neko ti je cini se provalio u konto pa pise pod tvojim nickom.

AenemA

Post by AenemA » 10/08/2006 20:26

whow, slicno opremljen golf je daleko bolje auto nego taj cavalier...pa pogledaj samo kakav "fit & finish" taj cavalier ima, nezgrapne tipke,losi i nekvalitetni materijali, buka itd...pa nije fazon samo ubaciti motor u auto i mjeriti kvalitet po konjskim snagama...naravno da je VW skuplji-preciznija izrada,bolji materijali,vise standardne opreme, itd...americko auto da imalo valja je najmanje $30,000...ameri jednostavno imaju tu neku cudnu filozofiju, ako funkcionise dobro je,uvali motorcinu, 4-stepeni automatik,sasiju i to je to... a to sto strce ogromni zazori medju unutrasnjom plastikom, sto je dizajnirano bez ukusa, izradjeno bez posebne paznje, to nema veze ...nesto kao NASCAR vs. F1...

whow

Post by whow » 10/08/2006 20:44

AenemA wrote:whow, slicno opremljen golf je daleko bolje auto nego taj cavalier...pa pogledaj samo kakav "fit & finish" taj cavalier ima, nezgrapne tipke,losi i nekvalitetni materijali, buka itd...pa nije fazon samo ubaciti motor u auto i mjeriti kvalitet po konjskim snagama...naravno da je VW skuplji-preciznija izrada,bolji materijali,vise standardne opreme, itd...americko auto da imalo valja je najmanje $30,000...ameri jednostavno imaju tu neku cudnu filozofiju, ako funkcionise dobro je,uvali motorcinu, 4-stepeni automatik,sasiju i to je to... a to sto strce ogromni zazori medju unutrasnjom plastikom, sto je dizajnirano bez ukusa, izradjeno bez posebne paznje, to nema veze ...nesto kao NASCAR vs. F1...

Ja sam poredio Novu Jettu GLS (2006 model) i Novi Malibu 2006 LT Model. obzirom da je Nova Jetta veca nego njen predhodnik ona se takmici sa autima srednje klase poput . Accorda , Camry, Altima, Vactra i slicnim.Pogledaj bilo koje poredenje ova dva auta pa ces vidjeti koji je po jednoglasnoj ocjeni auto kritike bolji a uz to mnogo jeftiniji. Nova Jetta sa 2.5L 5-in line masinom je ocijenjena kao : spora ,bucna , ne economicn a izgledom podsjeca na mnogo jeftiniju Toyotu Corolu. Novi Malibu sa druge strane djeli podvozje sa Vectrom/ Saabom , ima 217 KS masinu i postize 1-100 km/h za 7.8 sec. , veci je , komforniji , udobniji sa vise opreme i po ocijeni Initial Quality Reaserch Institute najkvalitetnije auto u svojoj klasi .Pa ti sad skontaj. Cavalier je za svoju cijenu dobro auto . Ja sam ga poredio sa Loganom koji kosta odprilike isto a s tim da je kavalir u odnosu na Logana auto. Dakle cinjenca je da je VW preskup i trenutno se prodaje samo na osnovu stare slave i percepcije o cool imageu VW vozaca. Realno u USA , Koreji . Japanu danas se proizvode mnogo bolji auti za manje novce. Ja govorim iz iskustva kao dugogodisnji VW vozac. Sto je realno realno je. U Europi mozda VW jos uvijek ima neke prednosti jer EU trziste stiti auto industriju dodatnim porezima na Japanska , Korejska I USA vozila tako da se VW jos uvijek u dobroj poziciji.

whow

Post by whow » 10/08/2006 21:43

The_Flyer2002 wrote:ko je ova osoba ^^^

ovo nije "NAS" whow. ova osoba govori da vw nije najbolji. ovo je nemoguce. ovo nije istina. ovo nemoze biti.

whow neko ti je cini se provalio u konto pa pise pod tvojim nickom.

:D :D Ukralo mi identitet .
Ili to ili postajem podvojena licnost. :lol:

AenemA

Post by AenemA » 10/08/2006 22:26

Meni je zvucalo da ispade 2.0 L Golf sa 115 KS u istom rangu sa tim 140 KS Cavalier-om...sto nema smisla, probao sam i jednog i drugog.Inace se ne bih slozio da Korejska i Americka auta prednjace VW-u...za Japance imas pravo.

whow

Post by whow » 11/08/2006 08:42

Ono sto me je zbilja razocaralo kod VW su najnoviji kompromisi koje je ovaj auto gigant poceo da pravi da bih postao konkurentan cijenom . Naime novi VW Rabbit koji se upravo pojavio na USA trzistu je ustvari Golf V koji je nazalost zadrzao prahistorisku 10 godina staru 2.0 L masinu koja proizvodi 115 ks . U VW Rabbit se nece ugadivati dizel agregati tako da ce ljubitelji dizel masina morati odluciti za VW Jettu koja ce imati 1.9 i 2.0 dizel agregate naravno i razlika u cijeni izmedu Rabbit-a i Nove Jette neci uopce biti simbolicna. Sto se tice nove VW linija licno mislim da je konzervativna i preskupa. Pa pobogu narodno auto (VW) se cijenama priblizilo primium klasi vozila mada za tom istom klasom jos uvijek kaska u smislu performanaca i slicno. Moje pitanje za tebe je da li bi radije dao $30.000 na novu Jettu , Hondu Accord, Toyotu Camry , Nisan Altimu ili Subaru Legacy.

Qler

Post by Qler » 11/08/2006 09:13

whow wrote:
AenemA wrote:whow, slicno opremljen golf je daleko bolje auto nego taj cavalier...pa pogledaj samo kakav "fit & finish" taj cavalier ima, nezgrapne tipke,losi i nekvalitetni materijali, buka itd...pa nije fazon samo ubaciti motor u auto i mjeriti kvalitet po konjskim snagama...naravno da je VW skuplji-preciznija izrada,bolji materijali,vise standardne opreme, itd...americko auto da imalo valja je najmanje $30,000...ameri jednostavno imaju tu neku cudnu filozofiju, ako funkcionise dobro je,uvali motorcinu, 4-stepeni automatik,sasiju i to je to... a to sto strce ogromni zazori medju unutrasnjom plastikom, sto je dizajnirano bez ukusa, izradjeno bez posebne paznje, to nema veze ...nesto kao NASCAR vs. F1...

Ja sam poredio Novu Jettu GLS (2006 model) i Novi Malibu 2006 LT Model. obzirom da je Nova Jetta veca nego njen predhodnik ona se takmici sa autima srednje klase poput . Accorda , Camry, Altima, Vactra i slicnim.Pogledaj bilo koje poredenje ova dva auta pa ces vidjeti koji je po jednoglasnoj ocjeni auto kritike bolji a uz to mnogo jeftiniji. Nova Jetta sa 2.5L 5-in line masinom je ocijenjena kao : spora ,bucna , ne economicn a izgledom podsjeca na mnogo jeftiniju Toyotu Corolu. Novi Malibu sa druge strane djeli podvozje sa Vectrom/ Saabom , ima 217 KS masinu i postize 1-100 km/h za 7.8 sec. , veci je , komforniji , udobniji sa vise opreme i po ocijeni Initial Quality Reaserch Institute najkvalitetnije auto u svojoj klasi .Pa ti sad skontaj. Cavalier je za svoju cijenu dobro auto . Ja sam ga poredio sa Loganom koji kosta odprilike isto a s tim da je kavalir u odnosu na Logana auto. Dakle cinjenca je da je VW preskup i trenutno se prodaje samo na osnovu stare slave i percepcije o cool imageu VW vozaca. Realno u USA , Koreji . Japanu danas se proizvode mnogo bolji auti za manje novce. Ja govorim iz iskustva kao dugogodisnji VW vozac. Sto je realno realno je. U Europi mozda VW jos uvijek ima neke prednosti jer EU trziste stiti auto industriju dodatnim porezima na Japanska , Korejska I USA vozila tako da se VW jos uvijek u dobroj poziciji.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Powered_by_M

Post by Powered_by_M » 11/08/2006 17:13

Moje misljenje je da je VW u North America zaista precjenjen i da ne vrijedi tolikih para. Ne mogu da shvatim da neko u 2006 godini iz 2.5l motora i 5 cilindara izvlaci citavih 150 konja!!!! Za ne povjerovati. I jos kazu to je sportski feeling.

S druge strane, za 30000$ uvijek bi radije uzeo Altimu ili Camry, koji su po mom misljenju best buy bez konkurencije.

The_Flyer2002

Post by The_Flyer2002 » 11/08/2006 17:17

ma daj bola zar je ovde uopste potrebno diskutovati?

honda accord je daleko najbolje auto od sviju njih. neki dan sam vozio novu accord 2.4 4 cil. AUTo JE ZAKON. taj 4 cilindricni motor bolje ide vec mnogi setaci a bogami i poneki osmak. potrosnja mu je dosta mala. auto je super tiho i udobno.

buraz ako razmisljas o toj klasi automobila neces se pokajati ako uzmes hondu. dobijes bruku opreme i fit i finish je na vrhuncu.

nissan ce izbaciti nove generacije svojih modela tako da ce biti i nova altima sa novim motorm (najvjerovatnije).

toyota camry je zakon, takodje, ali mi je bolja accord. 2.4 motor je dosta tih i stedljiv.

////ACCORD RULZZZZ\\\\\

The_Flyer2002

Post by The_Flyer2002 » 11/08/2006 17:34

Powered_by_M wrote:Moje misljenje je da je VW u North America zaista precjenjen i da ne vrijedi tolikih para. Ne mogu da shvatim da neko u 2006 godini iz 2.5l motora i 5 cilindara izvlaci citavih 150 konja!!!! Za ne povjerovati. I jos kazu to je sportski feeling.
S druge strane, za 30000$ uvijek bi radije uzeo Altimu ili Camry, koji su po mom misljenju best buy bez konkurencije.

hahahhha
pa BMW iz 2.5 litara (doduse 6 cilindara) izvlaci oko 190 ks, ali nije ni on jedini jer je ford jos 98 imao contur SVT koji je iz 2.5 litara v6 izvlacio citavih 200ks.

zasto sada ispada da je vw motor neko cudo kada nije. niti je stedljiv niti je nesto posebno. novi hondin motor iz civica sa zapreminom od 1.8 litara razvija 140ks NA TOCKOVIMA a motor razvija oko 160ks.

http://video.vtec.net/06/civic/06ex_dyno.wmv

whow

Post by whow » 11/08/2006 19:54

Ja sam cuo da se u Europi KS mjeri na masini dok se u USA KS mjeri na tockovima . Zna li neko dali je ova infotmacija korektna?

Powered_by_M

Post by Powered_by_M » 12/08/2006 04:11

The_Flyer2002 wrote:
Powered_by_M wrote:Moje misljenje je da je VW u North America zaista precjenjen i da ne vrijedi tolikih para. Ne mogu da shvatim da neko u 2006 godini iz 2.5l motora i 5 cilindara izvlaci citavih 150 konja!!!! Za ne povjerovati. I jos kazu to je sportski feeling.

hahahhha
pa BMW iz 2.5 litara (doduse 6 cilindara) izvlaci oko 190 ks, ali nije ni on jedini jer je ford jos 98 imao contur SVT koji je iz 2.5 litara v6 izvlacio citavih 200ks.

zasto sada ispada da je vw motor neko cudo kada nije. niti je stedljiv niti je nesto posebno. novi hondin motor iz civica sa zapreminom od 1.8 litara razvija 140ks NA TOCKOVIMA a motor razvija oko 160ks.

Ne znam da li si primjetio ali moj komentar da Vw izvlaci 150 hp iz 2.5 l motora je bio cinican. Clear?

The_Flyer2002

Post by The_Flyer2002 » 12/08/2006 18:39

Powered_by_M wrote:
The_Flyer2002 wrote:

hahahhha

Ne znam da li si primjetio ali moj komentar da Vw izvlaci 150 hp iz 2.5 l motora je bio cinican. Clear?
jao buraz za kakvog me mazluma smatras?

whow

Post by whow » 12/08/2006 19:23

@Flyer
" MAZLUM" :D :D . Iz novog Bosanskog rijecnika u prevodu :blento, budala, tokmak ,bilmez.

The_Flyer2002

Post by The_Flyer2002 » 12/08/2006 20:17

whow wrote:@Flyer
" MAZLUM" :D :D . Iz novog Bosanskog rijecnika u prevodu :blento, budala, tokmak ,bilmez.
a ja konto da je to hercegovacka rijec :? :roll:

Post Reply