Gluma

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...
Post Reply
StLouis

Gluma

Post by StLouis » 16/12/2006 07:45

Da li neko od vas uzima casove glume? Ja sam se malcice aktivnije bacio po seminarima, i radionicama, i sve je u najboljem redu, i imam kako moj profesor zna naglasiti, " great potencial", no ponekad zakazem, trema me uzdrma...poznajem sva pravila glume, i sire, ali ponekad mi neki nemir dodje, pa totalno odglumim nesto drugo od prilozenog...

koliko se osjecate sigurnim, i svojim na pozornici, audiciji, pred publikom(ako vec glumite)...?

ja se zaista strastveno posvetim ulozi, ali ponekad ne znam da odagnam tremu, osobito ako je u pitanju veci projekat...naime, proslog mjeseca sam zavrsio jedan monolog u kojem sam trebao odglumiti jedan mladji lik s juga usa(juznjacki akcent)...prvi put sam odglumio fantasticno pred preofesionalnim ekspertima, i odmah su mi ponudili ulogu, no drugi put sam zakazo...

da li postoji neki nas link gdje bi mogao naci vise informacija u vezi treme, i sigurnosti pokreta? kakvu literatru preporucujete, gdje da se naruci..?.iduci semestar planiram uzeti naknadne casove teatra, i glume, i nastojim se posvetiti daljnoj glumackoj karijeri.

Hvala

Maksim

Post by Maksim » 16/12/2006 08:17

Ja sam u osnovnoj skoli glumio u skolskom kazalistu, mene je trema svaki put hvatala, ali uvijek pred predstavu. Tijekom glume zaboravim sve oko sebe, tako da i ne primijetim kada je gotovo :-D

U srednjoj skoli sam isto glumio, ali samo jednu predstavu i bio sam zadovoljan. Tada su mi savjetovali da se dalje bavim time i jest mi san bio (a i danas mi je) da budem redatelj, ali ja se bojim toga, jer mislim da nisam dovoljno ambiciozan za tako nesto. Plus, ovdje nije kao u Americi. Moras proci masu prijemnih ispita za sto se pripremas mjesecima i opet ne znas hoces li biti primljen. U Americi moras samo imati lovu :)

Sto se tice treme, to se moze lijeciti. Moras biti jednostavno uporan i aktivan i proci ce te to. Uglavnom, sve najbolje i ne odustaj ako to zbilja volis.

StLouis

Post by StLouis » 16/12/2006 08:26

Hvala Maksim. :) Da, ja zaista imam taj neprevazidjeni passion glede glume. Obozavam stage, i uvijek nastojim izvuci najbolje adute, ali ta trema, bas pred pocetak predstave...iduce subote imam zakazanu audiciju u 5pm, nadam se da ce uspjeti:) u pravu si sto se tice nasih i njihovih(usa) kriterija...no u jednom se nebih slozio; nije samo lova u pitanju...niko ne zeli nekog bogatog na pozornici, a da pritom ne zna osnovna pravila, ili barem da nema talenat...kljuc svega je trema & talenat, samopouzdanje, kreataivnost...

StLouis

Post by StLouis » 16/12/2006 08:38

Maksim, pitanje; Da li si prakticirao zadati monolog(ili sto vec), ispred ogledala, ili se je sve odvijalo spontano? Na zadnjem satu glume sam naucio nesto vrlo znacajno za pripremu audicije; nikad nemoj prakticirati ulogu ispred ogledala(treba biti svojstven - to je prvo sto redatelj primjecuje)...isto tako tvz. actors box, nebi trebao premasiti dva koraka u sva cetiri smjera u kojem izvodis monolog, ili u kojem se scena odvija, ili da citas cold reading...uvijek treba ostaviti prostora, i ne ici predaleko(dva koraka narijed, nazad, lijevo, desno.)

StLouis

Post by StLouis » 16/12/2006 08:39

Nadam se da ce se jos neko javiti na ovu temu, i priloziti dobre savjete :)

new_jazzWa

Post by new_jazzWa » 16/12/2006 08:47

Evo ja da se javim,iako nikad nisam uzimala sate glume, a posao se kojim se sad bavim zahtijeva izvjesne "glumačke" sposobnosti. Glumila na stage-u jesam,davno,i sjecam se treme,one odvratne topline i ključanja u stomaku...Sjecam se da mi je zvonilo u glavi,ali i da je sve nestalo kad sam cula da se publika nasmijala,što je bio znak da uspijevam u svojoj nakani... Ovo sto sad radim je drugacije,sama sam,ljudi me vise ne vide ,samo me cuju,ali opet ,kad sam prvi put sjela za mikrofon uprpila sam se ko luda! Trajalo je poprilicno dugo,vremenom savladas neke "začkoljice",ali uvijek ostane ono malo treme.Pogotovo ako trebam raditi intervju,ili imam gosta u studiju... STa ja znam,ljudi kazu da ne valja kad nemas tremu-onda ti je posao postao rutina i vise te ne zanima...Zato je dobro da je imas,uvijek,makar malo... Pozdravcic

StLouis

Post by StLouis » 16/12/2006 09:03

negra wrote:Evo ja da se javim,iako nikad nisam uzimala sate glume, a posao se kojim se sad bavim zahtijeva izvjesne "glumačke" sposobnosti. Glumila na stage-u jesam,davno,i sjecam se treme,one odvratne topline i ključanja u stomaku...Sjecam se da mi je zvonilo u glavi,ali i da je sve nestalo kad sam cula da se publika nasmijala,što je bio znak da uspijevam u svojoj nakani... Ovo sto sad radim je drugacije,sama sam,ljudi me vise ne vide ,samo me cuju,ali opet ,kad sam prvi put sjela za mikrofon uprpila sam se ko luda! Trajalo je poprilicno dugo,vremenom savladas neke "začkoljice",ali uvijek ostane ono malo treme.Pogotovo ako trebam raditi intervju,ili imam gosta u studiju... STa ja znam,ljudi kazu da ne valja kad nemas tremu-onda ti je posao postao rutina i vise te ne zanima...Zato je dobro da je imas,uvijek,makar malo... Pozdravcic

Ovo je tako poucno. Hvala Negra! :) zapravo, mene nije strah stagea, nego neki unutarnji nemir narusava stalozenost s kojm sam namjeravao zapoceti(ponavljam, ovo mi se ne dogadja precesto, ali dovoljno toliko da zasmeta.) U Februaru uzimam sate "improve", trenirat ce me jedan od glumaca iz noscnog programa STL. Bas me zanima kakva je ta tajna sigurnosti samog sebe na pozornici...a mozda je i bolje da je nikad i ne otkrijem, jer tako necu mozda pokusati staviti iza zavjese svoju originalnost. Kako je Maksim naveo; mozda sam ja vise zaintesiran za ulogu redatelja...?( na ovom projektu vec radim.)

new_jazzWa

Post by new_jazzWa » 16/12/2006 09:36

Ne sekiraj se,bice to sve onako kako i treba da bude! Ne znam koliko godina imas,ali covjekove zelje i apetiti se vremenom mijenjaju! Da sam mogu u srednju skolu nestopotpuno drugo bih odabrala,ali srecom,ipak radim posao koji sam sanjala...Tako da sve dodje na svoje.Mozda je tvoj zivot fatak vezan za glumu,ali treba probati sve,jednom ces se ponaci u necemu,bila to samo gluma,ili mozda rezija,dramaturgija,ko ce znati?! Mlad si,probaj sve pa odaberi!

Maksim

Post by Maksim » 16/12/2006 09:59

StLouis wrote:Maksim, pitanje; Da li si prakticirao zadati monolog(ili sto vec), ispred ogledala, ili se je sve odvijalo spontano? Na zadnjem satu glume sam naucio nesto vrlo znacajno za pripremu audicije; nikad nemoj prakticirati ulogu ispred ogledala(treba biti svojstven - to je prvo sto redatelj primjecuje)...isto tako tvz. actors box, nebi trebao premasiti dva koraka u sva cetiri smjera u kojem izvodis monolog, ili u kojem se scena odvija, ili da citas cold reading...uvijek treba ostaviti prostora, i ne ici predaleko(dva koraka narijed, nazad, lijevo, desno.)

Ne, nikada nisam vodio monologe pred ogledalom. Pred ogledalom sam stajao iz drugih razloga :-D

Moras improvizirati a preduslovi su socijalno ponasanje. Moras poznavati razne ljude, dozivjeti razne stvari da bi razvio poznavanje reakcija i znacaja. Nisam siguran da li se tocno izrazavam :lol: jer evo dok pisem ovo imam osjecaj da se nisam izrazio kako sam mislio, ali nadam se da ces makar doci do nekog malog zakljucka na sto mislim. Vjerovao ili ne, po mom misljenju moras uciti od zivota da bi bio dobar glumac a ne samo od nekog profesora. Kod njega mozes sve usavrsavati i nauciti pravilane mogucnosti ekspresionizma figure koju glumis.

I nemoj zaboravit jos jednu stvar. Da bi bio dobar glumac, moras biti dobar lazov :)

pozdrav

StLouis

Post by StLouis » 16/12/2006 10:16

Maksim wrote:
StLouis wrote:Maksim, pitanje; Da li si prakticirao zadati monolog(ili sto vec), ispred ogledala, ili se je sve odvijalo spontano? Na zadnjem satu glume sam naucio nesto vrlo znacajno za pripremu audicije; nikad nemoj prakticirati ulogu ispred ogledala(treba biti svojstven - to je prvo sto redatelj primjecuje)...isto tako tvz. actors box, nebi trebao premasiti dva koraka u sva cetiri smjera u kojem izvodis monolog, ili u kojem se scena odvija, ili da citas cold reading...uvijek treba ostaviti prostora, i ne ici predaleko(dva koraka narijed, nazad, lijevo, desno.)

Ne, nikada nisam vodio monologe pred ogledalom. Pred ogledalom sam stajao iz drugih razloga :-D

Moras improvizirati a preduslovi su socijalno ponasanje. Moras poznavati razne ljude, dozivjeti razne stvari da bi razvio poznavanje reakcija i znacaja. Nisam siguran da li se tocno izrazavam :lol: jer evo dok pisem ovo imam osjecaj da se nisam izrazio kako sam mislio, ali nadam se da ces makar doci do nekog malog zakljucka na sto mislim. Vjerovao ili ne, po mom misljenju moras uciti od zivota da bi bio dobar glumac a ne samo od nekog profesora. Kod njega mozes sve usavrsavati i nauciti pravilane mogucnosti ekspresionizma figure koju glumis.

I nemoj zaboravit jos jednu stvar. Da bi bio dobar glumac, moras biti dobar lazov :)

pozdrav

Savreseno znam o cemu govoris :) svakako, zivot je najveca skola, a ja sam naucio mnogo toga od njega:)

Post Reply