GLASAJ BA!!!!

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

GLASAJ BA!!!!

Post by mIRCerka » 20/07/2006 11:53

[url=http://www.glasaj.ba]

Mladi i izbori 2006. – Inicijativa mladih za izbore

Inicijativa mladih za izbore osnovana je u junu 2006. godine kako bi se odredile oblasti koje posebno interesuju mlade ljude i imaju veliki uticaj na njihov život, a potom djelovalo na političke partije i njihove kandidate da uključe u svoje političke platforme za Opšte izbore 2006. rješavanje problema u ovim oblastima.
Istraživanje koje je agencija Puls obavila za OSCE Misiju u Bosni i Hercegovini u četiri grada u BiH – Banja Luka, Mostar, Sarajevo i Tuzla – pokazalo je da su mladi ljudi najviše zainteresovani za slijedeća pitanja:

Mogućnost putovanja bez ograničenja
Modernizacija obrazovnog sistema
Pridruživanje BiH Evropskoj uniji
Mogućnost rješavanja stambenog pitanja
Mogućnost pronalaska zaposlenja
Veće učešće u političkom i društvenom životu
Zadovoljenje potreba za kulturnim životom i umjetnošću

Ova pitanja postakla su 15 nevladinih organizacija koje djeluju u 75 opština u Bosni i Hercegovini da kreiraju mrežu Inicijativa mladih za izbore 2006. i provedu projekat „Mladi i izbori“ koji će ova pitanja dovesti na sam vrh političke agende.
Prvi dio projekta biti će usmjeren na javnu kampanju koja će mladim ljudima predstaviti inicijativu i projekat, i tokom koje će mladi biti pozvani da 22. jula glasaju za pomenuta pitanja. U drugom dijelu, u avgustu i septembru, će se predstaviti rezultati i organizovati serija okruglih stolova, foruma, intervjua i debata na kojima će se politički kandidati nastojati ohrabriti da razviju strategiju i planove akcije za rješavanje ovih pitanja.
Po okončanju Opštih izbora biće izvršen monitoring koji će dati procjenu o tome u kojoj mjeri i na koji način su političari odgovorili na izazov i pitanja koji su mladi Bosne i Hercegovine stavili pred njih tokom predizborne kampanje.
Inicijativu mladih predvodi petnaest nevladinih organizacija, ali je ona u zajedničkom vlasništvu svih mladih ljudi Bosne i Hercegovine, zato pridružite nam.
Pet je minuta do dvanaest časova, krajnje je vrijeme da uzmete svoju budućnost u svoje ruke. Posjetite vaše glasačko mjesto 22. jula ili glasajte on-line na našoj web stranici!

Glasaj i izaberi!

Više informacija o glasačkim mjestima biće dostupno na našoj web stranici u narednih 7 dana.

[/url]

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/07/2006 22:10

vec za dva sata mozete svojim glasom doprinjeti jos jednom pokusaju da se vlastima stavi do znanja STA MI ZELIMO!
Vrlo je vjerovatno da nista postici necemo, ali cemo biti mirniji jer SMO IM REKLI i jer ce MORATI MAKAR PROCITATI TO!
http://www.glasaj.ba :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/07/2006 11:42

i jeste li?

ja sam glasala i u gradu, jer sam isla do standa DOSTA, malo ranije nego sto je uobicajeno, i naletila na njih :D

Dosta

Post by Dosta » 22/07/2006 11:51

mIRCerka wrote:i jeste li?

ja sam glasala i u gradu, jer sam isla do standa DOSTA, malo ranije nego sto je uobicajeno, i naletila na njih :D

Nakon 24 sata vidis kolika je zainteresovanost mladih za ovaj post i ove njihove/nase gore navedene probleme.

Nema odgovora...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/07/2006 12:05

Dosta wrote:
mIRCerka wrote:i jeste li?

Nakon 24 sata vidis kolika je zainteresovanost mladih za ovaj post i ove njihove/nase gore navedene probleme.

Nema odgovora...

ja to pokusavam gledati sa pozitivne strane-mladi su na moru, ergo nije im lose :D

ja glasala, glasala i mala Libanka sto je bila sa mnom (sram i stid da bude one mlade ljude sto samo prodjose) i posto smo bile prve na glasanju, slikashe nas...valjad nece objavit slike.... :D

Saraswati

Post by Saraswati » 22/07/2006 12:13

Ako sam glasala na stranici, to je isto kao da sam glasala u Opstini?

sulesavic

Post by sulesavic » 22/07/2006 13:21

Bio, glasao.

pisko

Post by pisko » 22/07/2006 23:39

Ko vas to draga djeco nagovori na ovo ?
Danas citam jednog koji kaze da je u pitanju prosta matematika jer ce nekome na izborima trebati mozda samo po koji glas a nema ga od koga dobiti nego od mladih.
A sto nije ovo pokrenuto prije registracije stranaka i nezavisnih kandidata pa da sami svoje predstavnike istaknete.Ovako opet mladi rintaju za guzonje.
Volim sve mlade u BiH, i one koji ce glasati i koji nece, i srce mi se kida zbog njih.

Dont Let

Post by Dont Let » 23/07/2006 00:55

Ma ja! Sve je zavjera! Svi nas iskoristavaju. Čak i oni koji nam "prodaju priču" da misle na nas. Daj starci, vaše vrijeme je prošlo. Pustite nas da se "zajebemo". I nek' vam se srce ne kida za nama!!! :x :x

I da, ideja stranke mladih je kretenluk, koji zagovaraju stari ...pametnjakovići. Ne znam zašto. Možda jer bi onda mogli svaljivati krivicu i na mlade i na penzionere i na sve osim na sebe? Gdje bi bila granica u toj stranici za mlade? Do 30-te? Ako imaš 30 godina i par mjeseci letiš???

Glasaj BA!

Dont Let

Post by Dont Let » 23/07/2006 00:57

pisko wrote:Ko vas to draga djeco nagovori na ovo ?
Danas citam jednog koji kaze da je u pitanju prosta matematika jer ce nekome na izborima trebati mozda samo po koji glas a nema ga od koga dobiti nego od mladih.
A sto nije ovo pokrenuto prije registracije stranaka i nezavisnih kandidata pa da sami svoje predstavnike istaknete.Ovako opet mladi rintaju za guzonje.
Volim sve mlade u BiH, i one koji ce glasati i koji nece, i srce mi se kida zbog njih.

Je li tvoja poruka da ne glasamo? SRAM TE BILO!!!!

I ne mora nas niko nagovarati kao vas. Neki imaju malo mozga pa hoće nešto da POKUŠAJU!

Helem

Post by Helem » 23/07/2006 01:03

je li ISTINA, sto sam cuo,
DA SE IZBORIMA OZAKONJUJE ETNITETSKO DRZAVLJANSTVO...
da,ako je,
PORED OVIH SVIH SUPLJIH PRICA,BASNI I BAJKI O BiH

OVO SVE SAMO JOS JEDNA NAVLAKUSA.

Otkuda na formularima takva stavka?

Helem

Post by Helem » 23/07/2006 01:05

i jos nesto...ili da ostavim to za kasnije??????

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/07/2006 04:56

Pun mi je kurac profesionalnih omladinaca tipa Jan Zlatan Kulenovic, ko dosa d nije skontao da treba glasati taj je politcki idiot i bolje je i za njega, a i za ostale da ne glasa.

Black swan

Post by Black swan » 25/07/2006 00:58

Image

clan2

Post by clan2 » 25/07/2006 07:02

(Intervju za Nezavisne novine)
Sejfudin Tokić, predsjednik SDU BiH i koalicije Patriotski blok

Sejfudin Tokić: Haris Silajdžić odustaće od kandidature u korist Mirnesa Ajanovića

Nataša Krsman

--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 22.07.2006 - U trci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Mirnes Ajanović ima najviše šanse i lako se može desiti da Haris Silajdžić u zadnjoj fazi kampanje odustane od kandidature u korist Ajanovića, smatra Sejfudin Tokić, predsjednik Socijaldemokratske unije (SDU) BiH, koja na izbore izlazi u koaliciji sa Bosanskom strankom (BOSS) pod nazivom Patriotski blok.
Tokić smatra da je SDU jedina istinska socijaldemokratska opcija u BiH, te da se stranke koje su iste orijentacije ili u osipanju, poput SDP-a BiH, ili nacionalno ostrašćene poput SNSD-a. Tokić ističe da je neodrživ naziv Republika Srpska, te da ne prestaje destabilizacija BiH iz Srbije zbog rješavanja statusa Kosova. Za zastoje BiH na evropskom putu zbog reforme policije odgovornom smatra Vladu RS.

«Ja znam dobro Milorada Dodika i političare u RS. Svi ti procesi će ići svojim tokom i na kraju će BiH biti članica EU. Sjećam se Dodika kada je bio protiv jedne vojske, pa promijenio i govorio za jednu vojsku. Sjećam se političara koji su bili protiv pasoša, registarskih tablica i ostalog. Problem je u sporosti shvatanja i dodvoravanju narodu, a vrijeme prolazi», kaže Tokić.

NN: Očekujete li da ćete ponovo biti član Parlamenta BiH nakon oktobarskih izbora?

TOKIĆ: Kandidovan sam kao nosilac liste Patriotskog bloka za državni parlament i očekujem da ćemo osvojiti toliki broj glasova da ću ne samo ja već još nekoliko članova ove koalicije biti u Parlamentarnoj skupštini BiH, te da će biti presudna snaga u definisanju novih političkih odnosa. Tu prvenstveno mislim na strateška pitanja države BiH kao što su ustavne promjene, izrada novog ustava, koridor 5c i drugim pitanjima kojima će se baviti buduća struktura parlamentarne vlasti.
NN: Da li bi prolaz u Parlament BiH bio lakši da je u Patriotskom bloku i Stranka za BiH?

TOKIĆ: Pa, matematički veće koalicije imaju potencijalno veće mogućnosti za dobijanje glasova birača. Obzirom da smo mi htjeli stvoriti koaliciju patriotskog bloka koja bi bila istinska alternativa postojećim strukturama vlasti, a Stranka za BiH je duboko uključena u vlast, čak i u vladama za koje mi imamo velike kritičke zamjerke, poput Vlade Milorada Dodika. Oni su i u aktuelnoj Vladi RS koja je glavna struktura koja osporava reformu policije, donošenje zakona vezano za reformu obrazovanja, znači svih onih zakona koji su neophodni da bi BiH potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Zato smo se opredjelili da formiramo Patriotski blok u koji su se uz SDU i BOSS uključili ugledni pojedinci, predstavnici granskih sindikata i istaknuti sportski radnici.

NN: Jesu li apetiti SDU i BOSS-a bili veliki, pa su u Patriotskom bloku ostale samo dvije stranke?

TOKIĆ: Bili su razgovori oko koalicije, ali nisu bile presudne pozicije i funkcije. Više je bila bitna orjentacija političkih stranka BOSS-a i SDU da ne nosi teret onoga što je danas u javnosti vezano za ministre i članove Vlade iz Stranke za BiH u kantonima Tuzla i Sarajevo, te na nivou FBiH i BiH.
Preovladalo je mišljenje da će se veći uspjeh i jači politički program iskazati bez Stranke za BiH. Tako da nije bila presudna rasprava oko mjesta, a Stranka za BiH je to više potencirala zbog naše podrške Harisu Silajdžiću za člana Predsjedništva BiH. U tom smislu se može reći da je personalno više izgubila Stranka za BiH nego Patriotski blok.

NN: Može li se desiti da kandidatura Mirnesa Ajanovića doprinese da Haris Silajdžić dobije više glasova od Sulejmana Tihića?

TOKIĆ: Kako god posmatrate političku scenu u BiH i pogledate osporavnja Tihića i Silajdžića, možda ni jedan ni drugi nisu adekvatan profil budućeg člana Predsjedništva BiH. Ne bi me iznenadilo da Silajdžić u zadnjoj fazi predizborne kampanje odustane u korist Mirnesa Ajanovića, obzirom na činjenicu da Mirnes ima najviše šanse i da njegova prednost u odnosu na ostale kandidate bude presudna da se uđe i u takvu vrstu razgovora.

NN: Znači li to da ste u sličnom dogovoru bili od samog početka?

TOKIĆ: Kako mislite u dogovoru?

NN: Pa, da je dogovorena takva taktika.

TOKIĆ: Nije to taktika. Ja samo govorim da su Mirnesove šanse u odnosu na Harisa Silajdžića daleko veće. U tom konetekstu očekujem da će Mirnes Ajanović biti izbaran za člana Predsjedništva BiH.

NN: Na čemu temeljite taj optimizam kada je Ajanović u pitanju?

TOKIĆ: Na reakcijama socijalno najugroženijih kategorija. Ako razgovarate sa običnim ljudima, ne sa ovim takozvanim intelektualnim elitističkim krugovima u urbanim sredinima, nego sa radnicima, sindikatima, nezaposlenim, demobilisanim borcima, ljudima koji na pijaci jedva krpe kraj sa krajem, vidjećete da je njihov favorit za člana Predsjedništva Mirnes Ajanović. Kandidatura Mirnesa Ajanovića ispred ove koalicije proistekla je iz zahtjeva sindikata koji su uključeni u Patriotski blok.
NN: Kakve će koristi imati od njega u Predsjedništvu koje se bavi spoljnom politikom i odbranom? Zar po tome nije trebao biti u izvršnoj vlasti?

TOKIĆ: Pozicija Predsjedništva u ovom trenutku je pozicija organa koji se bavi najvažnijim državnim pitanjima. Pitanje svih pitanja budućnosti u našoj zemlji, pa i rješavanja ovih socijalno-ekonomskih pitanja su vezani za državu. Zato je veoma važno ko će četiri godine sjediti u Predsjedništvu i parlamentima. Obzirom na očitu namjeru destabilizacije BiH, pokušaj povezivanja budućnosti i stabilnosti suvereniteta BiH sa statusom Kosova za koje već svi znaju da će biti nezavisno, ne zato što je to neko iz BiH želio, nego što je to opredjeljenje. To znaju Koštunica i Tadić.

NN: Otkud znaju?

TOKIĆ: Pa, rečeno im je. Nemate ni jednu ozbiljniju diplomatiju svijeta koja nije istupila sa stavom o neminovnosti nezavisnosti Kosova. To jedino onaj ko namjerno zatvori oči može vjerovati da je moguće neko drugo rješenje o Kosovu. Druga je stvar što srbijanski politički vrh nastavlja politku zatvorenih očiju i pribjegavaju onome što nije realno i prijete destabilizacijom regiona i BiH ukoliko Kosovo bude nezavisno.

NN: Nedavno je u BiH bio predsjednik Srbije Boris Tadić i jasno je rekao da se njegova država zalaže za cjelovitost BiH.

TOKIĆ: Ako uzmete Tadićevu izjavu iz Brisela kako će nezavisnost Kosova izazvati destabilizaciju svih država u regionu uključujući i BiH onda je sasvim jasno da je to eklatantno miješanje u unutrašnje poslove jedne države. Da postoji ozbiljan ministar vanjskih poslova, ozbiljan predsjedavajući Predsjedništva već bi do sada bila upućena protestna nota i tražilo bi se objašnjenje na bazi čega Tadić priča o BiH u Brisleu. Svaki put kada govori o Kosovu, on spomene BiH.

NN: Da li su Vas samo protivljenja dogovorenim ustavnim promjenama približila Harisu Silajdžiću?

TOKIĆ: Ne samo Harisu Silajdžiću nego i bosanskim franjevcima koji su tražili da se takve ustavne promjene ne prihvate, zatim Martinu Ragužu i grupi ljudi koji su izašli iz HDZ-a i zbog tog pitanja. To je krucijalno pitanje i ovo jeste jedna potencijalna buduća koalicija na pitanju obezbjeđenja bolje budućnosti BiH, pogotovo nakon što su za pravo ovoj grupaciji političkih stranaka dale i rezolucija Vijeća Evrope i rezolucija Evropskog parlamenta i kongresa SAD. Danas na sceni imamo koaliciju SDS-a, SDA, SDP-a; SNSD-a, PDP-a, Čovićevog HDZ-a, koji već nagovještavaju ukoliko dobiju većinu glasova da će usvojiti ove amandmane koji su rađeni po rezidencijama stranih ambasadora.

NN: Logično je da onaj ko je u većini i usvaja sve prijedloge.

TOKIĆ: Zato mi idemo u kampanju da patriotsko orjentisani građani BiH ne dozvole cementiranje postojećeg stanja i zatvori evropska perspektiva BiH.

NN: Šta podrazumijevate pod tim «patriotski orjentisani građani»?

TOKIĆ: Ima ljudi koji žive u BiH a otvoreno djeluju protiv BiH, ne poštuju njene simbole. Imamo i takve građane i čak i političare koji obnašaju vlast i primaju plate da rade za državu BiH, a rade protiv nje. Imamo ogroman broj ljudi da živi ovdje, a ne želi dobro ovoj državi.

NN: Budite konkretniji, ko su ti ljudi?

TOKIĆ: Oni što lijepe plakate ratnog zločinca Radovana Karadžića.

NN: To je šačica ljudi i ne primaju platu u vladama, niti vode razgovore o državnom uređenju.

TOKIĆ: Drago mi je ako je to šačica ljudi. Vidio sam hiljade ljudi koji su pod najvećim znakom nacionalizma palili zastave BiH, otvoreno se suprotstavljali ne samo na sportskom terenu i zviždeći himni BIH, tako da se radujem ako je to šačica. Jednom će doći do šačice ljudi, ali u ovom trenutku je drugačije.

NN: To su incidenti, kao što je bio i onaj kada je zapaljena zastava Danske u Sarajevu u znak protesta zbog objavljivanje slike poslanika Muhameda.

TOKIĆ: Jeste, ali interesantno je da je onaj što je zapalio Dansku zastavu istog trenutka priveden u MUP i odgovarao je prekršajno. Ovi što su po Bijeljini i Banjoj Luci promovisali ratne zločince i palili zastave BiH nikada nisu pronađeni niti sankcionisani. U tome je razlog što to nije šašica jer oni imaju itekakvu podršku u retorici aktuelne vlade i vlasti u RS. I aktuelne i prethodne.

NN: Znači li to da vlast RS nije patriotska i ne voli BiH?

TOKIĆ: To Vi kažete.

NN: Objašnjavali ste ko su građani patriotski orjentisani.

TOKIĆ: Ja mogu govoriti da postojeća Vlada RS ne reaguje adekvatno na zaštiti interesa države BiH i da je retorika predsjednika Vlade RS vrlo često antidržavna.

NN: Mislite li na izjave kojima premijer RS štiti postojanje entiteta? Zar to nije dužnost onoga ko je nosilac vlasti u tom entitetu?

TOKIĆ: Ja ne znam o čemu Vi govorite.

NN: O stalnim zalaganjima iz FBiH da se ukine RS. Haris Silajdžić na tome gradi kampanju, Vi ste bili prvi koji je podnio apelaciju Ustavnom sudu za izmjenu naziva gradova, kasnije je uslijedila apelacija Sulejmana Tihića. Zar nije logično da neko ko je u vlasti entiteta štiti taj entitet?

TOKIĆ: Nije uopšte logično da se gradovi, opštine i na kraju entitet u kome su ravnopravni svi narodi, zove po jednom narodu. To je sasvim jasno i suprotno je evropskim konvencijama. Siguran sam da je neodrživ naziv Republika Srpska. Koju će formu teritorijalna organizacija, decentralizacija BiH imati to je druga priča, ali sam naziv je neodrživ. Borba da se održi taj naziv ostavlja kod mene dojam da se radi o pokušaju zadržavanja dijela političkog projekta onoga ko je i dao ime RS, odnosno Radovana Karadžića i ostalih optuženih i osuđenih za ratne zločine. Karadžićeva ideja nije bila da RS ostane u BiH. Danas imate svakodnevno otkrivanje desetina masovnih grobnica, sekundarnih masovnih grobnica za koje je trebala čitava građevinska operativa da se na kosti naspe zemlja visine sedam metara. U ovom trenutku RS se nije suočila sa razmjerama počinjenih zločina, niti se suočila sa denacifikacijom.

NN: Kakve to veze ima sa aktuelnom Vladom RS?

TOKIĆ: Ima, jer ta vlada ne čini dovoljno da se pitanje denacifikacije, pitanje hapšenja optuženih za ratne zločine riješi. Uostalom, sama međunarodna zajednica je ocjenila da RS ima pad u saradnji sa Haškim tribunalom i da je ta saradnja lošija nego prije godinu. U području u kome vi na benzinskim stanicama, punktovima u gradu imate otvorenu prodaju propagandnog materijala koji veliča ratne zločince pokazujete odnos aktuelne vlasti i ukupnog javnog mnijenja.

NN: To se prodavalo i kada ste bili u vlasti, kao član SDP-a i Alijanse. Zašto niste nešto preduzeli sa pozicije vlasti?

TOKIĆ: Sa jednakom žestinom sam i tada ukazivao na taj problem. Ako na svečanostima i narodnim veseljima promovišete ratne zločince onda nemate uslova da realizujete onaj dio evropskih standarda i prevazilaženja prošlosti u interesu sva tri naroda. Ja sam čovjek koji je prvi uspostavljao kontakte, i tokom rata razgovarao sam sa Dodikom i svim onima koji su drugačije mislili od Karadžića. Tada sam vjerovao da će proces denacifikacije, pomirenja brže ići. No, ako danas nekom javnom radniku ili političaru morate objašnjavati zločine koji su se desili i da se ne veličaju zločinci, onda imamo problem koji se može riješiti samo silom zakona.

NN: Je li tačno da se osipa članstvo SDU i da ste imali problema da napravite kandidatske liste?

TOKIĆ: Nije tačno.

NN: Koja Vam je ovo stranka po redu?

TOKIĆ: Jedna jedina. Ja nisam prelazio nigdje. Možemo govoriti o transformaciji stranke. Nisam bio član SKJ, učlanio sam se u Reformiste, a onda su oni promijenili ime u UBSD, a UBSD se ujedinio sa SDP-om. Nisam ništa napuštao, došlo je do podjela u SDP-u i ne mislim da sam išta mijenjao, nakon ujedinjenja i poslije razjedinjenja. Što se tiče političke konzistentnosti meni ne možete prigovoriti jer sam isto govorio sve ove godine.

NN: Imali ste dosta primjedbi na rad Vlade RS. Šta im konkretno zamjerate?

TOKIĆ: Vlada RS je zaustavila reformu policije i to su rekli svi relevantni predstavnici EU i da oko toga nema pregovora. Smatramo odgovornim i sve one koji su podržali ovu vladu, SDA i Stranku za BiH, za smetnje na putu BiH ka EU. Ako je najprioritenije pitanje uključenje BiH u NATO i EU, a to je perspektiva svih naroda, onda imamo tačno lociran problem. Nesardnja sa Hagom se locira kao nesaradnja RS, reformu policije je zaustavila Vlada RS i uz to imamo retoriku nezapamćenu u svijetu da jedan deklarativni socijaldemokrata govori da se mačku o rep može zakačiti rezolucija parlamenta Vijeća Evrope. On zabranjuje da ga novinari pitaju zašto je privatno išao na utakmicu koju je SCG izgubila 6:0.

NN: Kakve veze ima sportski događaj sa vođenjem Vlade?

TOKIĆ: Nema nikakve da je sjeo u svoja privatna kola i otišao na utakmicu, već je sjeo u avion o trošku poreskih obveznika što predstavlja klasičnu zloupotrebu položaja. Jedino medijska euforija i nekritički odnos, koji uključuje malo i vaš list, može da se upotrijebi na taj način i kaže da to nije
bitno.

NN: Naš list posvećuje dovoljno prostora u zaštiti budžetskih sredstava i redovno izvještavamo o nenamjenskim trošenjima.

TOKIĆ: Ne bih se složio s tim da ste po ovom pitanju prozvali Milorada Dodika, a prozvali ste, sa pravom, Ivu Miru Jovića koji je o trošku države vodio sina na Olimpijadu. Kod vašeg lista postoji medijska ostrašćenost koja je proizvod zbrke, jer vi ne znate više ko vam je novinar, ko vam je urednik, a ko je u Vladi. Jedan od urednika i osnivača «Nezavisnih» je, čini mi se, potpredsjednik te vlade Anton Kasipović.

NN: Pa smo malo bliže izvorima informacija.

TOKIĆ: Moguće.

Ustavne promjene ustupak srpskom vođstvu iz Beograda

NN: Kako vi vidite buduće uređenje BiH, s obzirom da niste zadovoljni ustavnim amandmanima.

TOKIĆ: Ustav BiH treba graditi u onom smislu i onom kapacitetu da BiH može poslati članica NATO i EU. To podrazumijeva uklanjanje svih diskriminirajućih odredbi iz ustavnopravnog sistema BiH. To je ta formula, nisam ja opterećen centraliziranošću i unitarizmom. Ove ustavne promjene koje nisu prošle jer većina poslanika iz FBiH nisu bila za to, a većina iz RS jesu, takve su bile da nisu omogućavale da BiH postane članicom EU. To je bio dogovoreni ustupak dijelova međunarodne zajednice aktuelnom srpskom političkom vodstvu u Beogradu i pokušaj da se RS sa svojim imenom i kapacitetima zabetonira kao trajna tvorevina na ovom prostoru. Rezolucija Vijeća Evrope pokazuje da ime ne može ostati, da se kapaciteti moraju povećati, da funkcionalnost države ne zavisi od entiteta. Ovim amandmanima to nije bilo moguće prvenstveno zbog entitetskog glasanja. Patriotski blok traži da BiH bude država ravnopravnih naroda i ne može ni jedan dio ove teritorije biti posebna privilegija nekog naroda, jer rat je završen.
SDU je jedina socijaldemokratska opcija u BiH

NN: Razmimoilaženje nakon izlaska iz SDP-a nastavila su se i odlaskom suosnivača SDU Seada Avdića, zar to ne govori da ste od početka imali problem da napravite stabilnu stranku?

TOKIĆ: SDU je najstabilnija stranka što se tiče odnosa u vrhu, u rukovodstvu. SDU je jedina stranka koja je imala značajan priliv javnih, sportskih radnika, profesora iz svih oblasti, predsjednike granskih sindikata, te čitav niz mladih ljudi. SDU je istinska socijaldemokratska opcija u ovom trenutku kada Milorad Dodik samo formalno nosi naziv socijaldemokratije jer je ostrašćen predizbornim neonacionalizmom i kada imate Zlatka Lagumdžiju kojem se permanentno osipaju kadrovi. I ne samo kada smo mi izašli već i svi koji su kasnije na kongresu pokušali da ospore Lagumdžiju su otišli, poput Nermina Pećanca. Imate i stalno istupanje iz Stranke za BiH, onda mislim da smo jedna stabilna stranka. Ovo je predizborni period, sačekaćemo izbore i vidjeti. Isti su faktori pred lokalne izbore SDU smatrali autsajderom, a osvojili smo treće mjesto. Imamo načelnika u Starom Gradu, a ušli smo u sva opštinska vijeća.

24.07.2006.

vesela

Post by vesela » 25/07/2006 07:21

Dont Let wrote:Ma ja! Sve je zavjera! Svi nas iskoristavaju. Čak i oni koji nam "prodaju priču" da misle na nas. Daj starci, vaše vrijeme je prošlo. Pustite nas da se "zajebemo". I nek' vam se srce ne kida za nama!!! :x :

Glasaj BA!

ja pripadam ovim "starcima" koje navodis i nase vrijeme nije niti slucajno proslo!...ali te podrzavam 100% da mladi hoce sami da donose odluke i imaju pravo i da se "zajebu", kao sto ti rece...totalno sam protiv nametanja pravila sta i kako raditi...smatram da omladina zna sta hoce i pred vama je vrijeme da to i ostvarite...

Glasaj BA!

Post Reply