Ginter Grass

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Efekt

Ginter Grass

Post by Efekt » 13/08/2006 01:47

Ginter Grass njemacki pisac i dobitnik nobelove nagrade za knjizevnost priznao da je bio dobrovoljac u SS vosjci za vrijeme 2 sv.rata."Morao sam to priznati nisam mogao vise izdrzati ".G.G. je takodje bio protivnik ujedinjene njemacke jer se bojao ponovo jake Njemacke.Za razliku od G.G.koji se kaje za ucestvovanje u vojsci kao golobradi mladic , Dobrica Cosic i Ivan Aralica odlicno spavaju mada su svojim ubojitim perima ubili Bosnu i Hercegovinu.

bozur

Post by bozur » 19/08/2006 13:24

Mogao je reci davnih dana. Waffen- SS nije isto sto i Allgemeine SS.

BECHO

Post by BECHO » 22/08/2006 14:16

Covjek prizn'o da je bio u eSeSovcima, poslije cega se potresla cjelokupna poljska (i njemacka) javnost a radikalna desnica striktno insistirala da se nobelovac Grass pod hitno 'skine' sa mjesta pocasnog gradjanina Danziga, ovog nekadasnjeg njemackog a sada poljskog grada. S druge strane, velika vecina tih istih Poljaka, koji su medju najvecim katolickim vjernicima na svijetu, marljivo ide kod novo izabranog pape Reitzingera na molitve i pricasti, bez obzira sto je doticni priznao da je bio u Hitlerjugendu. Ali, izgleda da arsini u Poljaka po svemu sudeci nisu isti kad je veliki katolicki autoritet u pitanju i kada se radi o nobelovcu Grassu. Ili je mozda ipak samo borba za vlast u pitanju, s obzirom da ljevica vec godinama vlada tim prostorima.

danas

Post by danas » 22/08/2006 16:41

u pravu si becho... 8-)

a sto se tice grass-a -- sve sto je imao reci glede nacizma, rekao je u svojim djelima. limeni dobos i psece godine govore sve. a sto nekima ne smeta nacisticki papica, a smeta im grass bice da je zato sto je grass bio aktivan u SDP-u :D :D :D

Efekt

Post by Efekt » 22/08/2006 20:05

danas wrote:u pravu si becho... 8-)

a sto se tice grass-a -- sve sto je imao reci glede nacizma, rekao je u svojim djelima. limeni dobos i psece godine govore sve. a sto nekima ne smeta nacisticki papica, a smeta im grass bice da je zato sto je grass bio aktivan u SDP-u :D :D :D

A tek kako su se Poljski nacisti obracunali sa Jevrejima / Ne vjerujem da danas ima iti jedan Jevrej u Poljskoj.Limeni dobos " je jedan od najboljih filmova koje sam gledao.Mozes li mi pomoci ko je to rezirao.Mislim da je zensko u pitanju? nisam siguran , davno sam film gledao u cuvenoj memljivoj sarajevskoj kinoteci gdje sam zadnji put zatekao discoteku u kojoj grmi hip-hop i dance .

danas

Post by danas » 22/08/2006 20:12

da, malo je poznata cinjenica da su poljaci progonili jevreje na svojim terenima cak i bez velike pomoci nijemaca (nesto slicno kao ustase i srbi za vrijeme NDH).

limeni dobos je rezirao volker schlondorff. fantastican film (zasluzen oskar i zlatna palma u kanu, ako me sjecanje ne vara); fantasticna knjiga.

lindjo

Post by lindjo » 23/08/2006 03:29

Waffen SS...uhhhh e to je bila :-) ...sirom cyber dunjaluka ima svoje fanove,svrnite u komsluk i uvjericete se...

ne zelim reklamirat

Post Reply