General Siber i General Divjak - zasluzni ili ne ?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
suncokret13

General Siber i General Divjak - zasluzni ili ne ?

Post by suncokret13 » 27/06/2007 16:26

kako i zasto su Siber i Divjak,postali generali ??????????

u zadnjih par topica se spominju generali Kadijevic i Delic,a interesujeme kako i zasto su Siber i Divjak postali generali ????

general se obicno postaje,zaslugama nafrontu,skolovanjem,znanjem,poznavanje oruzja,poznavanjem strategije,donosenjem bitnih odluka u ratu i direktnoj borbi,vodja boraca.....

medjutim,koliko me sjecanje sluzi ni Divjak,a niti Siber,nisu donjeli nikakvu vojnu odluku za vrijeme rata u BiH ?

zasto su prromovisani u cinove generala ?
zasluzeno ( mozda neke tajne zasluge ?? ) ili nesto trece.

ili da imamo mutietnicki generalstab ???

da se svjetu zacepe usta i da se svjetu pokaze kako je BiH ''u svim porama'' multietnicka drzava.......???????......a nesto i kasno su dobili cinove generala.

zasto ?

mnogo godina poslije Zenice.........a u Zenici je bilo :

basta sljezove boje wrote:Delic naredio formiranje "El Mudžahidina"

U Naredbi koja nosi oznaku "strogo povjerljivo" i koju su "Nezavisne" objavile u junu prošle godine, Rasim Delic Trecem korpusu Armije BiH nareduje popunu odreda "El Mudžahidin" stranim državljanima, dobrovoljcima, koji se nalaze na teritoriji ovog korpusa.

"U zoni odgovornosti Treceg korpusa formirati odred 'El Mudžahidin' po prijedlogu formacije koju ste obavezni dostaviti ovom štabu na odobrenje. Novoformiranom odredu dodjeljuju se brojni naziv T-30030, broj vojne jedinice od 5689, trajanje mobilizacije je 12 casova, a rukovodilac plana mobilizacije je Komanda Treceg korpusa", stoji u Delicevoj naredbi.

Delic od Komande Treceg korpusa traži da se realizacijom zadataka iz ovog naredenja otpocne odmah i da ga završi najkasnije do 31. avgusta 1993. godine, te da o realizaciji ovog naredenja dostavi izvještaj Komandi najkasnije do 5. septembra 1993. godine.

U naredbi zavedenoj u Štabu Vrhovne komande Oružanih snaga, pod oznakom "strogo povjerljivo" 14/75-86, Delic se poziva na odluku Predsjedništva BiH o organizaciji Oružanih snaga RBiH broj 02-011-461/92. od 4. jula 1992. godine i zahtjev Komande Treceg korpusa "strogo povjerljivo" 05-900-90 od 12. avgusta 1993. godine.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 27/06/2007 16:28

@suncokret13, nekad je bolje ne reci nista nego lupiti svasta.

Sir Charles
Has thanked: 2 times

Post by Sir Charles » 27/06/2007 16:32

Hajd reci da se salis molim te!

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 27/06/2007 16:36

ImageImage

nineac

Post by nineac » 27/06/2007 16:38

Suncokret slazem se sa vecinom tvojih stavova, ali ova tema je bas nepotrebna i fula bit. Generali Divjak i Siber nisu usli u ARBiH sa cinom generala, ali su bili zajedno sa jos par njih najsolovaniji oficiri, jer koliko znam Divjak je bio pukovnik, sto je stepenica nize od generala.
drugo, mislim da netrebas njih dvojicu spominjati, jer koliko znam jedan mehanicar aviona u JNA je postao tim istim pilotima komadant nakon rata samo zato sto dolazi iz hrvatske komponente, tj. imao je cin generala avijacije, a prije rata je bio mehanicar na jastrebovima!

Liska

Re: General Siber i General Divjak - zasluzni ili ne ?

Post by Liska » 27/06/2007 16:39

suncokret13 wrote:kako i zasto su Siber i Divjak,postali generali ??????????

u zadnjih par topica se spominju generali Kadijevic i Delic,a interesujeme kako i zasto su Siber i Divjak postali generali ????

general se obicno postaje,zaslugama nafrontu,skolovanjem,znanjem,poznavanje oruzja,poznavanjem strategije,donosenjem bitnih odluka u ratu i direktnoj borbi,vodja boraca.....

medjutim,koliko me sjecanje sluzi ni Divjak,a niti Siber,nisu donjeli nikakvu vojnu odluku za vrijeme rata u BiH ?

zasto su prromovisani u cinove generala ?
zasluzeno ( mozda neke tajne zasluge ?? ) ili nesto trece.

ili da imamo mutietnicki generalstab ???

da se svjetu zacepe usta i da se svjetu pokaze kako je BiH ''u svim porama'' multietnicka drzava.......???????......a nesto i kasno su dobili cinove generala.

zasto ?

mnogo godina poslije Zenice.........a u Zenici je bilo :

basta sljezove boje wrote:Delic naredio formiranje "El Mudžahidina"

U Naredbi koja nosi oznaku "strogo povjerljivo" i koju su "Nezavisne" objavile u junu prošle godine, Rasim Delic Trecem korpusu Armije BiH nareduje popunu odreda "El Mudžahidin" stranim državljanima, dobrovoljcima, koji se nalaze na teritoriji ovog korpusa.

"U zoni odgovornosti Treceg korpusa formirati odred 'El Mudžahidin' po prijedlogu formacije koju ste obavezni dostaviti ovom štabu na odobrenje. Novoformiranom odredu dodjeljuju se brojni naziv T-30030, broj vojne jedinice od 5689, trajanje mobilizacije je 12 casova, a rukovodilac plana mobilizacije je Komanda Treceg korpusa", stoji u Delicevoj naredbi.

Delic od Komande Treceg korpusa traži da se realizacijom zadataka iz ovog naredenja otpocne odmah i da ga završi najkasnije do 31. avgusta 1993. godine, te da o realizaciji ovog naredenja dostavi izvještaj Komandi najkasnije do 5. septembra 1993. godine.

U naredbi zavedenoj u Štabu Vrhovne komande Oružanih snaga, pod oznakom "strogo povjerljivo" 14/75-86, Delic se poziva na odluku Predsjedništva BiH o organizaciji Oružanih snaga RBiH broj 02-011-461/92. od 4. jula 1992. godine i zahtjev Komande Treceg korpusa "strogo povjerljivo" 05-900-90 od 12. avgusta 1993. godine.

Vidis, za razliku od generala Delica njih dvojica su od pocetka bili u Armiji BiH. Trebam li te podsjecati da je general Delic u to doba bio oficir JNA i to ne general. Dobro ti je Bosanac rekao a kod nas u Hercegovini ima jedna druga poslovica: Bolje svasta jesti nego svasta govoriti!!!

_BosanaC

Post by _BosanaC » 27/06/2007 16:40

nineac wrote:Suncokret slazem se sa vecinom tvojih stavova, ali ova tema je bas nepotrebna i fula bit. Generali Divjak i Siber nisu usli u ARBiH sa cinom generala, ali su bili zajedno sa jos par njih najsolovaniji oficiri, jer koliko znam Divjak je bio pukovnik, sto je stepenica nize od generala.
drugo, mislim da netrebas njih dvojicu spominjati, jer koliko znam jedan mehanicar aviona u JNA je postao tim istim pilotima komadant nakon rata samo zato sto dolazi iz hrvatske komponente, tj. imao je cin generala avijacije, a prije rata je bio mehanicar na jastrebovima!

Delic zarobljen kao komandant neprijateljske vojske i postao namah prvi do vrhovnog komandanta (koje li ironije i komandanata...) a Divjak dijelio oruzje kako ne bi dospjelo u ruke JNA i osudjen od strane iste te JNA... U kojoj je u tom trenutku bio i Delic. A da ne spominjemo sto on i Siber imaju vise skole nego 99% generala koji su to postali u ratu i izasli kao takvi iz rata.

ibro dirka

Post by ibro dirka » 27/06/2007 16:43

sta je cudno? pitanje je odlicno.

stvar je u tome da bas niko u i oko tog staba, izuzevsi sefera, nije imao nikakve vazne komandne i operativne obaveze.

stvoren je od onih koji su se tuda "vrtili", pocevsi od onog izhlapjelog hadzihasanovica ili kako se vec zvase, i ekipe, sve dok su "sitni" komandanti vodili prave bitke. siber je logisticar-energeticar i o vojnoj taktici i operativi zna otprilike koliko i ja.

divjak je zadnju relevantnu komandu dao vezano za konvoj iz komande sa bistrika, a i tu ga je malo ko poslusao. ostatak "generala", a za neke od njih i sefer kaze da su kuhali kafe, su tu bili da bi se ulizali alji i ekipi.

mi nismo ni imali prave komande dok je sefer nije uspostavio, a znamo koliko je i tada postovana (mjestimicno oblacno).

Liska

Post by Liska » 27/06/2007 16:46

Koliko se meni cini oni su sa tim cinovima usli u rat. Ako nista, nisu bili u JNA na pocetku rata kao Delic. I ako nista nisu pisali UN-u lazna izvjesca kako su u Grabovici pobijeni vojnici HVO-a a ne civili, kao sto je pisao Delic.

ibro dirka

Post by ibro dirka » 27/06/2007 16:49

to u potpunosti stoji, usli su i izasli cista obraza.

ne govorim o njihovim (najiskrenijim) namjerama vec stvarnoj vaznosti i strucnosti.

Liska

Post by Liska » 27/06/2007 16:52

O strucnosti se ne moze raspravljati jer su oni vec imali cinove generala u JNA. Ti cinovi se tada nisu dijelili sakom i kapom kao u svim novoformiranim vojskama poslije. Divjak i Siber su trebali biti profesori svima ali ih je sjebala nacionalnost. Da su se zvali Ramiz ili Sefer, bili bi i nacelnici. Ovako su bili ikebane.

ibro dirka

Post by ibro dirka » 27/06/2007 16:55

nije ni jedan od njih imao cin generala u jna.

siber o tome i sam govori u onoj tv seriji i navodi razloge zasto (negdje tamo nakon opisa uzgoja romanijskog krompira i prebacivanja svih normi, kao svog podviga u jna).

bio je i jedan sto se zvao sefer, pa aljo i od njega napravi ikebanu.

Liska

Post by Liska » 27/06/2007 17:02

Eto mozda i nisu ali su prosli sve skole u JNA sto nije mala stvar. Divjak je davno pohadjao i zavrsio Vojnu akademiju i jos par skola npr. Skolu za ratovanje i planiranje obrane u Beogradu. U svakom slucaju je imao vise znanja nego oni strucnjaci koji su vodili ljude u smrt na Trebevicu jer nisu znali isplanirati akciju. Da ne kazem da je vojni sud JNA Divjaka osudio na devet mjeseci zatvora jer nije dozvolio da se 120 oklopnih vozila i 20.000 metaka prebaci iz TO BiH u Beograd. Bolje pitanje bi bilo po cemu je general Delic zasluzio cin generala?

ibro dirka

Post by ibro dirka » 27/06/2007 17:04

delic ga je "zasluzio" poslusnoscu alji. aljo nikada nije ni zelio nekog kompetentnog (pa bio i bosnjak, zato ti je teza suplja), vec poslusnog.

suncokret13

Post by suncokret13 » 27/06/2007 17:06

[/quote]

izgleda da je pogresno shvaceno pitanje,
ne umanjujem Aprilski 92 doprinos Divjaka u Dobrovoljackoj,kao ni njihovi vojno obrazovanje do rat !
znam da su na pocetku rata u BiH bili jedni od najskolovanijih oficira.

pitanje ,da ga prosirim.....zasto njihovo znanje nije bilo koristeno u odbrani BiH,za vrijeme rata 92-95 ?
da li su bili samo oficiri za POKAZIVANJE,jer smo svi svjesni da nikada NISU ni MOGLI donjeti nikakvu vojnu odluku.....

a koliko se sjecam i sam Divjak je bio u dilemi da li da primi generalsku titulu ?

oficiri s mnogo manjim cinovima imali su znacajnija mjesta u generalstabu BiH.......npr. Karic.....

Liska

Post by Liska » 27/06/2007 17:06

Dakle, njihova mana je bila nacionalnost a ne sposobnost. Mozemo zatvoriti temu ako smo se suglasili oko ovoga.

ibro dirka

Post by ibro dirka » 27/06/2007 17:09

nismo se usaglasili. namjena citavog tog staba (a ne samo ove dvojice) je bila pokazivanje.

sefer se tome prvi prakticno usprotivio i dobio je sta je dobio.

suncokret13

Post by suncokret13 » 27/06/2007 17:10

ovaj dopuni moje pitanje:

Liska wrote:O strucnosti se ne moze raspravljati jer su oni vec imali cinove generala u JNA. Ti cinovi se tada nisu dijelili sakom i kapom kao u svim novoformiranim vojskama poslije. Divjak i Siber su trebali biti profesori svima ali ih je sjebala nacionalnost. Da su se zvali Ramiz ili Sefer, bili bi i nacelnici. Ovako su bili ikebane.

BELLUNO

Post by BELLUNO » 27/06/2007 17:22

ibro dirka wrote:nije ni jedan od njih imao cin generala u jna.

siber o tome i sam govori u onoj tv seriji i navodi razloge zasto (negdje tamo nakon opisa uzgoja romanijskog krompira i prebacivanja svih normi, kao svog podviga u jna).

bio je i jedan sto se zvao sefer, pa aljo i od njega napravi ikebanu.

Sefer imao cin generala u JNA :? :?

ibro dirka

Post by ibro dirka » 27/06/2007 17:25

nije nijedan od njih, gdje to procita?

kucuk

Post by kucuk » 27/06/2007 17:55

Ako si ovo pitanje Sunce postavila ozbiljno, onda pravi odgovor mozes dobiti uz malo truda.
Uz svako unapredjenje, a posebno za generala, pise se debelo obrazlozenje. To obrazlozenje nije tajna i objavljuje se i usmeno saopstava prilikom dodjele istog.Unapredjenja za cinove generala daje vrhovni komandat a to je obicno u ratu predsjednik drzave.
Do tih obrazlozenja mozes sigurno doci ako te zanima.

seln

Post by seln » 27/06/2007 17:56

Liska wrote:. Bolje pitanje bi bilo po cemu je general Delic zasluzio cin generala?

Image

_BosanaC

Post by _BosanaC » 28/06/2007 09:31

suncokret13 wrote:

izgleda da je pogresno shvaceno pitanje,
ne umanjujem Aprilski 92 doprinos Divjaka u Dobrovoljackoj,kao ni njihovi vojno obrazovanje do rat !
znam da su na pocetku rata u BiH bili jedni od najskolovanijih oficira.

pitanje ,da ga prosirim.....zasto njihovo znanje nije bilo koristeno u odbrani BiH,za vrijeme rata 92-95 ?
da li su bili samo oficiri za POKAZIVANJE,jer smo svi svjesni da nikada NISU ni MOGLI donjeti nikakvu vojnu odluku.....

a koliko se sjecam i sam Divjak je bio u dilemi da li da primi generalsku titulu ?

oficiri s mnogo manjim cinovima imali su znacajnija mjesta u generalstabu BiH.......npr. Karic.....[/quote]

Zato sto nisu bili nasi.

big_bud

Post by big_bud » 28/06/2007 09:48

nema se tu sta puno pricati. siber i divjak nisu bili bosnjaci, i kao takvi nisu bili podobni. zdravo.
druga je stvar, sto je divjak znao obici ama bas svaku liniju ratista oko sarajeva, bilo sunce, kisa ili snijeg i ljudima davati cigare i igrati saha sa njima, dok se od ove podobne gospode debelih guzica niko nikad nije pojavio. i ako jeste, to je bilo na tri minute i bjezi nazad, mora se javit u stab. fuj!

i jos nesto;
kad spominjete ime jove divjaka trabali bi ustat i mirno stat. on je jedini koji je i u sred rata i poslije rata, svijetla obraza mogao proc gradom i bez tjelohranitelja.

Post Reply