Gdje sipati LPG u zemljama regije

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
obuzdan

Gdje sipati LPG u zemljama regije

Post by obuzdan » 02/08/2016 13:02

Pozdrav,

intereusje me, u slucaju da putujete u Zapadnu evropu, recimo DE ili AUT, na prolazu korz HRV, SLO, AUT I DE, gdje tociti LPG? Kakva su sikustva s konektorima? Da li trebas sipati sam ili toce kao kod nas?

Znam da ima karta gdje su benzinske pumpe (mislim na lokacije) koje toce LPG ali prvenstveno me interesuje iskustveno gdje je najbolje tociti? Naravno, gdje je i najpovoljnije...

Kakva su iskustva?

Qler

Re: Gdje sipati LPG u zemljama regije

Post by Qler » 02/08/2016 13:55

Sipaj benzin... vecinom ti je CNG po EU, LPG-a nema toliko... ovako ti je jednostavnije, i dok nadjes pumpu i sve izgubis vremena, dodje ti jeftinije na benzin. A i stedis cijelu godinu, mozes ispasti hadzo to jedno putaovanje, a i motor da malo prodise :D

NediM17

Post by NediM17 » 02/08/2016 14:08

Vala u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Srbiji na svakom cosku pumpi sa LPG-om.

obuzdan

Post by obuzdan » 02/08/2016 14:19

Qler wrote:Sipaj benzin... vecinom ti je CNG po EU, LPG-a nema toliko... ovako ti je jednostavnije, i dok nadjes pumpu i sve izgubis vremena, dodje ti jeftinije na benzin. A i stedis cijelu godinu, mozes ispasti hadzo to jedno putaovanje, a i motor da malo prodise :D
Hajde salu na stranu, nego imas li sta pametno reci?

Qler

Post by Qler » 02/08/2016 14:32

Ozbiljno, moj jaran sa ML-om 350 (3.7 benzin) isao u Austriju, nigdje nije mogao naci LPG... na kraju sve na benzin vozio...

obuzdan

Post by obuzdan » 02/08/2016 14:36

Qler wrote:Ozbiljno, moj jaran sa ML-om 350 (3.7 benzin) isao u Austriju, nigdje nije mogao naci LPG... na kraju sve na benzin vozio...
Kada je to bilo? Ja koliko vidim, kroz Austriju, na relaciji Graz-Bec imas nekoliko njih. Cijena dosta varira...
Meni konkretno bi bilo dovoljno i u SLO napuniti. U DE sigurno imas dosta njih, s tim da ne bi mozda do DE ni otisao...

Qler

Post by Qler » 02/08/2016 14:37

Ne znam, manje od godinu... Plus ako nisi upucen, sa LPG ne smijes u podzemne garaze u EU.. pa i to imaj na umu...

obuzdan

Post by obuzdan » 02/08/2016 14:42

Qler wrote:Ne znam, manje od godinu... Plus ako nisi upucen, sa LPG ne smijes u podzemne garaze u EU.. pa i to imaj na umu...
Ne brini, niko ne zna da imam plin :P

Zezam se, nemam namjeru po gradu se vozit autom...

cekek

Post by cekek » 02/08/2016 15:06

obuzdan wrote:Pozdrav,

intereusje me, u slucaju da putujete u Zapadnu evropu, recimo DE ili AUT, na prolazu korz HRV, SLO, AUT I DE, gdje tociti LPG? Kakva su sikustva s konektorima? Da li trebas sipati sam ili toce kao kod nas?

Znam da ima karta gdje su benzinske pumpe (mislim na lokacije) koje toce LPG ali prvenstveno me interesuje iskustveno gdje je najbolje tociti? Naravno, gdje je i najpovoljnije...

Kakva su iskustva?
da li si možda pogledao ovo:

http://www.mylpg.eu/lpg-prices-across-europe
http://www.mylpg.eu/adapters
http://www.mylpg.eu/stations/

obuzdan

Post by obuzdan » 02/08/2016 15:12

cekek wrote:
obuzdan wrote:Pozdrav,

Kakva su iskustva?
da li si možda pogledao ovo:

http://www.mylpg.eu/lpg-prices-across-europe
http://www.mylpg.eu/adapters
http://www.mylpg.eu/stations/
obuzdan wrote:...iskustveno gdje je najbolje tociti?...
Pogledao naravno...

cekek

Post by cekek » 02/08/2016 15:20

onda je jasno da ti adapter treba

aut i ger: svakako ne točiti na autocesti bez prijeke potrebe (osim ako ti neko ne plaća gorivo, pa ti je iznos nebitan)

u slo ti 99% petrola ima lpg, već omv nema svaki plinjaru. petrol imaš u svakom selu

u hr 99% pumpi lpg

u hr je cijena goriva zakonski propisana, nemaš razliku između npr inae, petrola, croduxa i tifona, ali imaš razliku da li je autocesta ili ne.

to je to od mene

obuzdan

Post by obuzdan » 02/08/2016 15:25

cekek wrote:onda je jasno da ti adapter treba

aut i ger: svakako ne točiti na autocesti bez prijeke potrebe (osim ako ti neko ne plaća gorivo, pa ti je iznos nebitan)

u slo ti 99% petrola ima lpg, već omv nema svaki plinjaru. petrol imaš u svakom selu

u hr 99% pumpi lpg

u hr je cijena goriva zakonski propisana, nemaš razliku između npr inae, petrola, croduxa i tifona, ali imaš razliku da li je autocesta ili ne.

to je to od mene
Ok Hvala. Malo je i do mene, kad vec spominjes adapter. Naravno da treba ali sam mislio treba li neki dodatni u odnosu na ovaj nas standardni(nazovimo ga italijanski). Skonto sam da je to isti. BEl, NEd i sl imaju neke lijeve nastavke kao i Spanija...Ostali su OK, bar AUT, SLO i HR

Samo jos da pitam da li se zna, bar kod ovih u HR gdje je plin kvalitetniji a gdje losiji. Mislim, kod nas u vecini slucajeva tacno se zna ko je ko...

Post Reply