gdje napraviti TABLICE plasticne

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

na svoju ruku

#1 gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by na svoju ruku » 18/05/2012 17:49

Vozdra ljudi

da li znate ko bi mogao u Sarajevu napraviti registarsku tablicu od plastike?

vidjao sam to na autima vec par puta.

Molim vas kontakt, adresa, i tako to.

Hvala!

amko76

#2 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by amko76 » 18/05/2012 18:58

A čemu to služi?

na svoju ruku

#3 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by na svoju ruku » 18/05/2012 19:16

amko76 wrote:A čemu to služi?

Sluzi tome da je zamjena za standardnu tablicu.

Evo u cemu je fol. Vozim automobil uvezen iz Amerike. Tamo su prostori za tablice na autima velicine otpr 30cm x 18cm

a glupi MUP pravi 'simulirane' americke tablice koje su mnogo sire i mnogo duze nego regularne americke. stoga, regularna BH tablica ne moze stati na moje auto. Ni prednja ni zadnja.

HELP

HILFE

530i
Has thanked: 10 times
Been thanked: 19 times

#4 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by 530i » 18/05/2012 21:33

Ne može to tako...imat ćeš problema...prilagodi orginalne tablice autu, saviji ih, zanituj i vozi...

Optimist
Has thanked: 21 times
Been thanked: 55 times

#5 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by Optimist » 18/05/2012 22:12

Ove nove tablice imaju hologram, tako da je njihovo kopiranje strogo zabranjeno i kaznjivo. Ne trebam napominjati da ti sa neoriginalnim tablicama nije dozvoljen prelazak granice. Dakle SAMO originalne stavi, kao sto rece @530i savij i zanituj, ma kako ruzno izgledalo (ili mijenjaj prednju karambolku i zadnji gepek). :D

na svoju ruku

#6 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by na svoju ruku » 18/05/2012 22:17

Optimist wrote:Ove nove tablice imaju hologram, tako da je njihovo kopiranje strogo zabranjeno i kaznjivo. Ne trebam napominjati da ti sa neoriginalnim tablicama nije dozvoljen prelazak granice. Dakle SAMO originalne stavi, kao sto rece @530i savij i zanituj, ma kako ruzno izgledalo (ili mijenjaj prednju karambolku i zadnji gepek). :D
au hebote. ne preostaje nista drugo nego savij, rezi i zavezi :lol: :mrgreen:

hvala ljudi na postovima

cao

Optimist
Has thanked: 21 times
Been thanked: 55 times

#7 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by Optimist » 18/05/2012 22:25

na svoju ruku wrote:
Optimist wrote:Ove nove tablice imaju hologram, tako da je njihovo kopiranje strogo zabranjeno i kaznjivo. Ne trebam napominjati da ti sa neoriginalnim tablicama nije dozvoljen prelazak granice. Dakle SAMO originalne stavi, kao sto rece @530i savij i zanituj, ma kako ruzno izgledalo (ili mijenjaj prednju karambolku i zadnji gepek). :D

hvala ljudi na postovima

cao
Mislim da ne smijes rezati, tj mijenjati originalnu velicinu.

Nick ti je u skladu sa namjerama. :lol:

vnm
Been thanked: 2 times

#8 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by vnm » 18/05/2012 22:39

meni rekose da se ni busiti ne smiju...

Miro Spiro

#9 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by Miro Spiro » 18/05/2012 22:54

NIPOSTO ih ne sijeci i busi jer je to zakonom zabranjeno.To je sluzbeni dokument.Nije u tvome vlasnistu, u vlasnistvu je drzave.Tebi je samo data na koristenje.

na svoju ruku

#10 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by na svoju ruku » 18/05/2012 23:01

Optimist wrote:
na svoju ruku wrote:

hvala ljudi na postovima

cao
Mislim da ne smijes rezati, tj mijenjati originalnu velicinu.

Nick ti je u skladu sa namjerama. :lol:
hahaha taman tako.

Znate sta me PRAAAAVO nervira

U BIH imaju tri 'formata' tablica

1. standardni (uske a dugacke)

2. ko fol americke ali za jedno 30% vece (znaci i sire i duze nego regularne americke koje su tacno 300 x150mm odnosno 12" x 6")

3. ko fol amercke ali za jedno 15% manje ( i uze i krace nego regularne americke)

Eh sad. ja sam sretni dobitnik ovih tablica pod rednim brojem 2.

Ono sto me PRAVO nervira je sto NIGDJE u BiH nema kupiti ram za tablice navedene pod rednim brojem 2 i 3.

Provjerio sam sigurno (eto da ne pretjeram) jedno 40ak auto shopova i niko ih nema. Pa sto ih ovi idioti prave u tom formatu??????? :? :? :-) :-) :-) :x

ako IKO IKO IKO zna gdje da kupim plasticni ram za ove tablice pod broj 2, castim ga sladoledom hehehe

eh sad mi vi kazite - kako da ja pricvrstim tablicu pod broj 2 za auto ako nemam rama a da ne koristim sarafe (tj da je 'ne probusim') jebla ih njihova tablica :bih:

Miro Spiro

#11 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by Miro Spiro » 18/05/2012 23:08

Preko Ebay-a narucis okvir a zasada stavis unutra na sofersajbu i odozada nekako utaknes( mada ni to nije ispravno i mogu te kazniti jer treba biti cini mi se 50cm od asfalta) dok ne dodju okviri.

jale

#12 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by jale » 18/05/2012 23:17

Znam da se tablice rade u FERBI International, Kolodvorska 11 ili 11A, kod Sentade.
Sretoh prijateljicu koja je izgubila jednu tablicu i tu je došla da joj naprave drugu, ali uz policijski zapicnik i uputu.
Ne znam da li se moze traziti da naprave original po nekim drugim dimenzijama.

_Alcatraz_

#13 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by _Alcatraz_ » 18/05/2012 23:30

na svoju ruku wrote: Eh sad. ja sam sretni dobitnik ovih tablica pod rednim brojem 2.

Ono sto me PRAVO nervira je sto NIGDJE u BiH nema kupiti ram za tablice navedene pod rednim brojem 2 i 3.

Provjerio sam sigurno (eto da ne pretjeram) jedno 40ak auto shopova i niko ih nema. Pa sto ih ovi idioti prave u tom formatu??????? :? :? :-) :-) :-) :x
Provjeri u Avanti, a ako tamo nema imas sigurno na auto-pijaci nedjeljom kod onih sto prodaju sve i svasta.
Probaj pitati i u BIHAMKu jer i oni imaju tehnicki pregled i osiguranje, a vjerovatno i te plastike.

Cudno je kako ti iz osiguranja sto su ti dali tablice nisu imali okvir za iste. Ti sto su ti dali tablice bi morali imati nosace.

_Alcatraz_

#14 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by _Alcatraz_ » 18/05/2012 23:33

jale wrote:Znam da se tablice rade u FERBI International, Kolodvorska 11 ili 11A, kod Sentade.
Sretoh prijateljicu koja je izgubila jednu tablicu i tu je došla da joj naprave drugu, ali uz policijski zapicnik i uputu.
Ne znam da li se moze traziti da naprave original po nekim drugim dimenzijama.
Imaju tri 'formata' tablica i ne mozes po zakonu izmisljati 4. Ne moze ni zbog onih presijavanja i bar koda na tablici.

530i

#15 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by 530i » 18/05/2012 23:38

Kod novih tablica imaju samo dvije veličine, govorim za putnička i teretna vozila...standardna i kockasta, tzv. za "džipove".
Tablice probuši, stavi šaraf ili nitnu, niko te neće peglati...još je bolje ofarbati šaraf ili nitnu u istu boju, tj. bijelu, crnu ili plavu...saviti i prilagoditi mjestu gdje i ide na vozilu...zadnja tablica mora imati osvjetljenje...tablice iza stakala nisu baš preporučljive, pogotovo prednja, jer se to ne smatra vidnim mjestom za tablicu.

na svoju ruku

#16 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by na svoju ruku » 18/05/2012 23:46

_Alcatraz_ wrote:
na svoju ruku wrote: Eh sad. ja sam sretni dobitnik ovih tablica pod rednim brojem 2.

Provjeri u Avanti, a ako tamo nema imas sigurno na auto-pijaci nedjeljom kod onih sto prodaju sve i svasta.
Probaj pitati i u BIHAMKu jer i oni imaju tehnicki pregled i osiguranje, a vjerovatno i te plastike.

Cudno je kako ti iz osiguranja sto su ti dali tablice nisu imali okvir za iste. Ti sto su ti dali tablice bi morali imati nosace.
Buraz, nisam samo pitao u svojoj osiguravajucoj kuci (Triglav) nego i u VGT, Sarajevo Osiguranje .....)

ja jednostavno mislim da ramovi za te tablice uopste ne postoje :sad: :?

respo

#17 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by respo » 20/05/2012 19:43

Miro Spiro wrote:Preko Ebay-a narucis okvir a zasada stavis unutra na sofersajbu i odozada nekako utaknes( mada ni to nije ispravno i mogu te kazniti jer treba biti cini mi se 50cm od asfalta) dok ne dodju okviri.
nije kaznjivo to
moze ih i na krov postaviti ako zeli samo nek su vidljive i citljive

Miro Spiro

#18 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by Miro Spiro » 20/05/2012 20:28

respo wrote: nije kaznjivo to
moze ih i na krov postaviti ako zeli samo nek su vidljive i citljive
Trebao si biti sa mnom kada sam placao kaznu da ih ubjedis da nije kaznjivo :D

sLLayer

#19 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by sLLayer » 20/05/2012 21:24

da li bi ti mogla stati ona tablica od skutera, ona mi izgleda najpribliznija tim dimenzijama 8-)

goran16v

#20 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by goran16v » 21/05/2012 08:36

530i wrote:Kod novih tablica imaju samo dvije veličine, govorim za putnička i teretna vozila...standardna i kockasta, tzv. za "džipove".
Tablice probuši, stavi šaraf ili nitnu, niko te neće peglati...još je bolje ofarbati šaraf ili nitnu u istu boju, tj. bijelu, crnu ili plavu...saviti i prilagoditi mjestu gdje i ide na vozilu...zadnja tablica mora imati osvjetljenje...tablice iza stakala nisu baš preporučljive, pogotovo prednja, jer se to ne smatra vidnim mjestom za tablicu.
Kako su vec napisali, tablice su sluzbeni dokument dat na koristenje i po zakonu se ne smiju busiti, sijeci, bojiti, savijati ili na bilo koji drugi nacin ostetiti, i ako nista nemoj bar ovako zvanicno ljude savjetovati da rade nesto mimo zakona. Svaki par novih tablica dodje u kesici u kojoj je zvanicno upozorenje sta se ne smije. Policija ima zakonsku mogucnost skidanja tablica sa vozila na licu mjesta i to je jedan od razloga zasto se tablice ne smiju trajno fiksirati. Policija jos uvijek tolerise, ali je pitanje do kad i pitanje je ce se desavati u slucaju vracanja ostecenih tablica.

@na svoju ruku
Prije svega MUP ne pravi nego izdaje tablice, a osim toga ne izdaje simulirane tablice za americke automobile nego standardne formate tablica po EU normama i sto ne pasu nije to do MUP-a nego do tvog auta.
Ferba International moze (ili je mogla ako se time jos bave) napraviti staru "kockastu" tablicu (brojke i slova), ali ne mogu napraviti nista vezano za nove tablice (koliko znam one se uvoze).
Niko ti nece "zvanicno" napraviti tablicu po zeljenom formatu (dobar dan, ja bih da mi napravite tablicu toliko puta toliko cm) jer je to krivotvorenje zvanicnog dokumenta, eventualno da nadjes nekog ko radi reklame i sl i ko ce ti napraviti to kao uslugu. Znam da su ljudi vani pravili tablice drugih formata koje su zapravo 100% odgovarale originalu osim dimenzija (boje i font) ali ne znam kako ce policija sad gledati na to buduci da je takve tablice vrlo lako prepoznati jer ne mogu imati hologram i bar kod.
Vjerovatno bilo koja varijanta da se tablica ne sjece ili ne savija izgleda nakaradno na tvom autu ali malo se poigraj idejom o koristenju duplofana ili neke druge dvostrano ljepljive trake za montazu.
Ja sam nekad imao problem da nadjem okvir za kockastu tablicu ali mi je drug donio iz HR takav okvir sa svog R 4 koju je dobio u osigiranju cak je i pisalo Croatia Osigiranje), sto znaci da kome treba moglo bi se naci u HR.

goran16v

#21 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by goran16v » 21/05/2012 09:00

sLLayer wrote:da li bi ti mogla stati ona tablica od skutera, ona mi izgleda najpribliznija tim dimenzijama 8-)
Sve i da moze stati ne mozes za automobil dobiti tablicu za motocikl/skuter. Te tablice su zbog namjene izradjene u jednom primjerku i nemaju svoju "paricu" u stanardom formatu kako bi bile izdate za automobil.

530i

#22 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by 530i » 21/05/2012 17:18

Gorane, za razliku od tebe koji drmaš samo po forumima i statistikama - i možda noću jadranskom magistralom kad upališ tri para farova na bmw-u e21 315 koji krivine savladava brat-bratu brzinom od fenomenalnih 58km/h...ja imam iskustva (što mojom voljom, što mimo nje) sa vraćanjem tablica, odjavama itd. I prijašnje BIH tablice nisi smio bušiti, čak mislim da je to važilo i za tablice sa ljiljanima...ali opet su ljudi to radili...bušili, sjekli, savijali, lomili po pola pa pravili kockaste tablice od normalnih...niko nikad riječ rekao nije. Da ne pričam o tablicama koje nastradaju u udesu pa se isprave, zafarbaju i vozi dalje...u MUP-u pri vraćanju tablica potrebno je da su obje tu i da su relativno čiste (ne moraju biti uglancane)...da su papiri uredni.

Radi krađe tablica (nedavno tablice ukradene u Zenici poslužile za pljačku u Jajcu autima ukradenim na nekoj trećoj lokaciji) i sam bih sebi zanitovao tablice, da nemam dobar plastični okvir kakav imam. Uostalom, skidanje tablica, koje se u 99% slučajeva vrši pravnim subjektima tipa taxi vozilima, kombijima, minibusevima i auotbusima...se veoma efikasno riješi...policija sama nađe i ključ i šarafciger, ako treba i bušilicu...i to je nešto čemu sam svjedočio recimo na autobusnim peronima...inspekcija i policijska patrola skidaju i izuzimaju tablice sa autobusa koje su bile zanitovane, vozač je dobio neki papir, pretpostavljam potvrdu o izuzeću tablica...

goran16v

#23 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by goran16v » 21/05/2012 17:35

530i wrote:Gorane, za razliku od tebe koji drmaš samo po forumima i statistikama - i možda noću jadranskom magistralom kad upališ tri para farova na bmw-u e21 315 koji krivine savladava brat-bratu brzinom od fenomenalnih 58km/h...ja imam iskustva
Ti imas iskustva u gledanju mog auta po drugim forumima, a moguce biti istovremeno i vrlo iskompleksiran decko i koji pali duga svjetla kad vozi 200! Bas kao sto sam nekad davno napisao, to sto procitas o meni na drugim forumima, sto nikome nije problem jer vec 15 god na svakom forumu imam isti nik (za tazliku od tebe, koji se krije iza nika), pa prenosi ovdje u nekom zalosnom pokusaju da me kao nesto isprovaljujes, te cini bas onako jadnim...
Last edited by goran16v on 21/05/2012 17:59, edited 1 time in total.

530i

#24 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by 530i » 21/05/2012 17:53

Jedini koji komplekse ima ovdje si ti, i tvoji drugari emko i ostali.
Statistika, naime, pokazuje tako ADAC, TUV, Dekra, Japansko udruženje gumara itd. itd. :oops: :lol: :lol: :lol:

goran16v

#25 Re: gdje napraviti TABLICE plasticne

Post by goran16v » 21/05/2012 18:17

530i wrote:Jedini koji komplekse ima ovdje si ti, i tvoji drugari emko i ostali.
Statistika, naime, pokazuje tako ADAC, TUV, Dekra, Japansko udruženje gumara itd. itd. :oops: :lol: :lol: :lol:
Ti si sa svojim dugim svjetlima na 200 na sat i slicnim savjetima pokazao kakav si vrsni znalac i strucnjak, za razliku od nas komplekasa, da me prosto cudi kako te Jean Todt ili neko takav vec nije angazovao sa savjetnika.

Post Reply