Gdje mi i sa kime zivimo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Maraschino

#1 Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Maraschino » 21/02/2019 23:37

Ne volim otvarati teme ali me ovo bas dirnulo.

https://www.nezavisne.com/novosti/grado ... evu/524089
N.N. 21.02.2019 12:51

SARAJEVO - Sanela Šljoka iz Sarajeva i njen brat Samir ostali su šokirani i potreseni kada su svog oca Ismeta pronašli promrzlog i gladnog na deponiji smeća.

"Molim vas, pomozite, moj otac umire", kroz suze je Sanela rekla novinarima "Avaza" kada je pozvala njihovu redakciju.

Kada se smirila, objasnila je da se nalazi u napuštenom domu "Vranica" u naselju Mihrivode, gdje je s bratom Samirom pronašla oca Ismeta na deponiji smeća.

Kako kaže, bio je pokriven dekama i jedva je disao.

"Moj otac je ponosan i nije htio da živi ni sa kim jer se razveo od moje majke. Živio je sam, i mi smo ga povremeno posjećivali. Prije nekoliko dana brat ga je pronašao pored ove zgrade, promrzlog i gladnog. Jedva je ostao živ", ispričala je Sanela.

Odmah je pozvala i Hitnu pomoć, policiju i Centar za socijalni rad.

Kako piše pomenuti list policajci koji su se zatekli na mjestu događaja rekli su su da će biti tu koliko je potrebno, ali da, nažalost, slučaj nije u njihovoj nadležnosti.

"Iz Hitne su došli i kratko kazali da ovo nije slučaj za njih. U Centru za socijalni rad niko se ne javlja. Ne znam šta da radimo, on ako ovdje ostane večeras, umrijet će", rekao je Ismetov sin Samir.

Kaže da ga je prije nekoliko dana spasio.

"On nikad nije htio nikakvu pomoć. Bio je borac, mnogi su obećavali da će mu pomoći. I kad sam ga god pitao ima li šta novo, on je odgovarao: 'Bit će'. Nekoliko puta sam išao u Ministarstvo za boračka pitanja, ali nije bilo svrhe. Sada ne znam ni gdje da ga vodimo", dodaje Samir.

Ispred doma su se okupile i komšije susjednih zgrada.

"Kad god sam ga sreo, kupio bih mu hljeb, malo popričao s njim", govori jedan od komšija i dodaje da posljednja tri dana nije viđao Ismeta.

Sanelin plač prolamao se mahalom.

"Koga više da zovem da mu pomogne", govorila je i čupala kosu.

Ismetova kćerka i sin mole sve nadležne da im makar ukažu na koji način da zbrinu oca i priušte mu liječenje ili makar smještaj dostojan čovjeka.

(Avaz.ba)
Zasto ga nisi uzela sa sobom pa pod sator, pod sator ako nema nista bolje. Covjek u takvom stanju ne moze pruzati otpor ako ste mu zeljeli pomoci ALI ima Bog da vam skrati muke i ''da se vise ne brinete o rodjenom ocu''.

https://www.nezavisne.com/novosti/hroni ... iji/524109

:(

Nadam se da ce se svakome vratiti po zaslugama.

Otto_13

#2 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Otto_13 » 21/02/2019 23:49

E brate sramota , djece i neke stvarke

славянин

#3 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by славянин » 21/02/2019 23:52

Cuj mole da se pomogne... PA STA VI RADITE ********* dvoje djece cekate da mu neko dodje pomoc sramota!

Maraschino

#4 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Maraschino » 21/02/2019 23:54

Ljudi nadju zivotinju(bilo kakvu) kojoj treba pomoc. Nahrane je, ugriju oporave pa ako ces ici dalju, samo idi ali si bar ojacala.

Ovo je strasno. Ona vristi na ulici i moli Avaz da joj pomognu da negdje oca tusnu.

kakavdanakneiskustvu

#5 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by kakavdanakneiskustvu » 21/02/2019 23:55

u sat vremena razlike dvije vijesti,jedna da je pronadjen,druga da je umro,cudno

SaraFina

#6 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by SaraFina » 22/02/2019 00:04

Svijet lagano postaje odlagalište, na kojem ljudi za "sitne privilegije" odbacuju čast, dostojanstvo, ljubav prema roditeljima, porodici pa i djeci.
Ne mogu da shvatim da se dvoje djece nije moglo organizirati i zbirinuti dotojno oca.
A pročitah i ovu priču danas također.

Priča koja slama srce: Dvojicu dječaka iz BiH ostavila majka, mališani ogolili svoju dušu na emisiji “Ispuni mi želju” i sve priznali…

Kad babo ode da radi, onda brat nešto napravi da jedemo”, priča desetogodišnji Azur.

“Ponekad nemamo hrane ali ja kuham šta bilo, samo da on jede”, priča dvanaestogodišnji Omer.

Ako želite pomoći ocu ova dva dječaka možete ga pozvati na broj telefona 062 397 344.

Priča koja slama srce: Dvojicu dječaka iz BiH ostavila majka, mališani ogolili svoju dušu na emisiji “Ispuni mi želju” i sve priznali…

Od ukupno troje djece majka je odlučila da sa sobom povede petogodišnju Jasminu, koja braći jako nedostaje…

Azur i Omer Husejnović, dječaci koje je ostavila majka u emisiji ‘Ispuni mi želju’ ispričali su svoju tugu i ogolili svoju dušu.

Majka je sa sestrom otišla u Njemačku, a oni su ostali da žive sa ocem. Stanuju u klektivnom centru Karaula, u Živinicama, a pored toga što su uslovi za život jako teški djeca i su i neizmjerno tužna, usamljena i povrijeđena jer je njihova majka otišla i ne misli se vraćati.

Dječaci pate za majkom, nedostaje im. Jedini način da se čuju sa njom je da odu kod njenog brata.'Išli smo nekad kod dajdže, da pričamo, nekad dodemo, onda ona ne nazove i mi se vratimo kući’, jedva priča Azur za televiziju Hayat.

Od ukupno troje djece majka je odlučila da sa sobom povede petogodišnju Jasminu, koja braći jako nedostaje. Djeca su zbunjena kao i mi, jer ne možemo a da se ne upitamo kako neko može da ostavi svoju djecu i da krene u neki novi život bez njih?

Djeca ne žele skoro ništa, ništa osim majke koja ih i ne zove.

“Kad babo ode da radi, onda brat nešto napravi da jedemo”, priča desetogodišnji Azur.

“Ponekad nemamo hrane ali ja kuham šta bilo, samo da on jede”, priča dvanaestogodišnji Omer.

Ako želite pomoći ocu ova dva dječaka možete ga pozvati na broj telefona 062 397 344.

stetoskop

#7 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by stetoskop » 22/02/2019 00:04

Evo ja ću ti reći gdje živimo!
Živimo u vremenu i prostoru, gdje na osnovu jednog članka od 10 rečenica donesemo svoj zaključak da popoljujemo i pozivamo na javni linč nekoga bez da znamo cjelokupnu situaciju.
Pa majka mu stara, valjda treba uzeti u obzir i to da je kći vrištala i čupala se za kosu i izjavu da nije htio da živi ni sa kim. Nisu mogli silom da ga odvedu, tražili su pomoć, ali uslijedilo je driblanje oko nadležnosti.
Postoji psihička bolest koja se ne može riješiti u porodičnom okruženju. To treba zbrinutu i liječiti, a ne prebacivati nadležnosti. Kada se sanira onda treba porodica da odigra ulogu.

dječak sa šibicama

#8 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by dječak sa šibicama » 22/02/2019 00:07

Da nadjem svog oca polumrtvog na smetljistu, nema tog zakona, procedure, nadleznosti i nenadleznosti koja bi me sprijecila da ga vodim sa sobom kuci na toplo i da sta pojede. Armija da mi stane na put, poginuti. Tu nema dileme ni price, halo otac.

Ali dobro, kako god, covjek vise nije ziv.

Maraschino

#9 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Maraschino » 22/02/2019 00:17

stetoskop wrote:Evo ja ću ti reći gdje živimo!
Živimo u vremenu i prostoru, gdje na osnovu jednog članka od 10 rečenica donesemo svoj zaključak da popoljujemo i pozivamo na javni linč nekoga bez da znamo cjelokupnu situaciju.
Pa majka mu stara, valjda treba uzeti u obzir i to da je kći vrištala i čupala se za kosu i izjavu da nije htio da živi ni sa kim. Nisu mogli silom da ga odvedu, tražili su pomoć, ali uslijedilo je driblanje oko nadležnosti.
Postoji psihička bolest koja se ne može riješiti u porodičnom okruženju. To treba zbrinutu i liječiti, a ne prebacivati nadležnosti. Kada se sanira onda treba porodica da odigra ulogu.
Tanko, probaj nesto drugo.
Covjek je na umoru. Sto se mogao ''siliti'' da nece ni sa kim, to je proslo. Obicna hladnoca ga skrhala i taj ce nesto da prigovori iz tople sobe.
Ako je i otisao od kuce(moze se desiti), naci ga pa ga vratiti pa probati razgovarati a usput traziti instituciju gdje se i ako moze smjestiti.
Oni su ''nas teret'' a ne drzavni.

p.s. majka mi je bila tesko bolesna. Odem kod svog prijatelja koji mi moze pomoci da potrazim savjet gdje bi bilo najbolje da je smjestim. Kaze on meni da na osnovu sve medicinske dokumentacije on moze zazmiriti na jedno oko pa je smjestiti na odjeljenje gdje ce stvarno imati svu njegu. Kada sam ga upitao o cemu se radi, ''pa to je ono odjeljenje iz kojega se vise niko ne vraca''. Hvala lijepo neka nje kuci pa cemo se svi potruditi oko nje i na neki nacin podijeliti teret. I tako je i bilo ali ne dugo.

Xavier1

#10 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Xavier1 » 22/02/2019 00:20

SaraFina wrote: A pročitah i ovu priču danas također.
Malo sta me nervirao kao to sto sirotinja stanca djecu.

SaraFina

#11 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by SaraFina » 22/02/2019 00:32

Maraschino wrote:
Covjek je na umoru. Sto se mogao ''siliti'' da nece ni sa kim, to je proslo. Obicna hladnoca ga skrhala i taj ce nesto da prigovori iz tople sobe.
Ako je i otisao od kuce(moze se desiti), naci ga pa ga vratiti pa probati razgovarati a usput traziti instituciju gdje se i ako moze smjestiti.

p.s. majka mi je bila tesko bolesna. Odem kod svog prijatelja koji mi moze pomoci da potrazim savjet gdje bi bilo najbolje da je smjestim. Kaze on meni da na osnovu sve medicinske dokumentacije on moze zazmiriti na jedno oko pa je smjestiti na odjeljenje gdje ce stvarno imati svu njegu. Kada sam ga upitao o cemu se radi, ''pa to je ono odjeljenje iz kojega se vise niko ne vraca''. Hvala lijepo neka nje kuci pa cemo se svi potruditi oko nje i na neki nacin podijeliti teret. I tako je i bilo ali ne dugo.

Meni je cijela priča nepovezana. Nije želio po tvrdnji djece kod njih, niti pomoć, a komšija tvrdi da mu kupovao hljeb.

Kad god sam ga sreo, kupio bih mu hljeb, malo popričao s njim", govori jedan od komšija i dodaje da posljednja tri dana nije viđao Ismeta.

Toliko o odbijanju pomoći.
Nije moje da sudim ali dozvoliti dvoje djece da im ocu hljeba kupuju drugi ljudi, i da bude u tom nekom smještaju, nakon razvoda od majke, nema nikakvo moralno ili ljudsko opravdanje.

stetoskop

#12 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by stetoskop » 22/02/2019 00:37

Maraschino wrote:

Žao mi je zbog tvoje majke.
Suština mog posta je namjerno okretanje na pogled u situaciju iz drugog ugla, jer ovaj tekst od nekoliko rečenica nije dovoljan da se neko osuđuje. Ti imaš svoje mišljenje za ovaj slučaj i nije strašno, ja svoje još nisam formirao, ali strašno je šta će uslijediti na društvenim mrežama.

SaraFina

#13 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by SaraFina » 22/02/2019 00:39

Šta će uslijediti na druśtvenim mrežama? Javni poziv na linč? Niko nije linčovao ni onu iz Bihaća što ostavila 3 djece, pa ih muž ubio i izvršio samoubistvo.

moonca

#14 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by moonca » 22/02/2019 00:57

Sjecam se situacije - pjevacice Zorice Brunclik, to je bilo u '90. da joj je otac spavao vani, opijao se ali da ga ona jednostavno nije mogla urazumiti.Nije bio naravno novac u pitanju, jednostavno narav/ bolest , agresivnost.
Dodje do nesporazuma u zajednickom zivotu i taj sukob zna biti surov.Da roditelji ili djeca napustaju zajednicu i otisnu se u zivot- kakav god da je.
Vjerujem da i u ovom slucaju djeca nisu mogla uciniti puno da s njima nastavi zivot. Da, uzet ce on pomoc od drugih , ali od svojih nece- to je njegov nacin da ih kazni za 'nesto' -sto mi u ovom slucaju ne znamo.

Maraschino

#15 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Maraschino » 22/02/2019 00:59

stetoskop wrote: Suština mog posta je namjerno okretanje na pogled u situaciju iz drugog ugla, jer ovaj tekst od nekoliko rečenica nije dovoljan da se neko osuđuje. Ti imaš svoje mišljenje za ovaj slučaj i nije strašno, ja svoje još nisam formirao, ali strašno je šta će uslijediti na društvenim mrežama.
Kolega, nisam balavac tako da mnoge stvari ne uzimam zdravo za gotovo. Prvo sam poceo analizirati situaciju djece i nigdje u mojim mislima ne nadjoh opravdanje za ovakvu situaciju. Ako su podstanari, ima mjesta za jos jedno(nece vjecno), ako ti probleme stvara bracni partner, ako treba necu zivjeti sa njim/njom ali necu oca ostaviti na smecu(radi jebene ljubavi, kakve ljubavi).
Ne znam, mozda nesto sutra ispliva od ovih avazovih lesinara.

triconja

#16 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by triconja » 22/02/2019 01:00

Tako ti je to kad se mogu u bilo koje doba ruke dic od porodice, nije bitno jal roditelj/roditelji od djeteta/djece ili obratno, jednostavno neki ljudi skontaju da hoce tako i to je to.

Moguce onaj covjek sto je umro mozda je bio bolestan pa ga zena ostavila i onda jos gore mu bilo i eto. Ovaj drugi slucaj moze bit slicno nesto, ko ce ga znat, nismo mi u njihovim glavama da vidimo sta i kako, ha ja.

Tako ti je to kad se neke stvari ostavljaju na dobru volju gradjana, mislim nema zakona koji ce kazniti zatvorom ili novcano takve slucajeve i to ti je to. Ko zna koliko ima starih nena i dida od kojih su svi digli ruke koje ceka slicna ili mozda i gora sudbina? Koliko ima djece koja ce imat traume jer je babo/mati odjednom otisao/la?

Maraschino

#17 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Maraschino » 22/02/2019 01:14

Od cetiri roditelja ostao je jedan i to najtezi. 85 godina a mentalitet tezak da ne bi pozelio ni svom neprijatelju. Osobi ne mozes ugoditi nikako i sve sto uradis ili je malo ili omalovazava. Na kraju smo digli ruke od te osobe sto joj i nije tesko palo. Nikoga ne voli u svojoj blizini pa cak ni malobrojnu rodbinu ALI ta osoba je vitalna, finansijski izuzetno situirana, ne pati sto joj nismo blizu. Kada god bi mu pokusali prici, to je trajalo kratko i uvijek se na isti nacin zavrsavalo( njenim arogantnim ponasanjem da odemo od te osobe). Savjest nam je cista, ponekad preko nekih poznanika saznamo sta je i kako. Ne bih pozeljeo nikome takav zivot. Jednostavno tezak mentalitet da ga ne interesuju djeca, unucad, rodbina ALI ta osoba je situirana i zdravstveno moze jos sto nas tjesi. Opet da zavrsi u bolnici ili bilo gdje, nema druge nego ga prihvatiti .

macchiato

#18 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by macchiato » 22/02/2019 01:22

Nisam stekla dojam da mu djeca nisu željela pomoći, ali šta uraditi sa odraslim čovjekom koji radi tvrdoglavosti i inata ne želi ni s kim živjeti i odbija svaki vid pomoći? :?

moonca

#19 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by moonca » 22/02/2019 01:44

Vrlo malo- u Americi npr, ne mogu na silu nikoga prihvatiti u neku istituciji -koliko god mu zivot bio u opasnosti. Ako napravi neki kriminal- pa ima uslov za hapsenje-svejedno nakon noci provedene u zatvoru -moraju ga pustiti vani, ako sudija ne odluci drugacije.

Hakiz

#20 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Hakiz » 22/02/2019 01:47

Ovakve teme su dušu dale za ispoljavanje frustracija u fazonu "Da mi je 5 minuta vlasti, sve bih ja to doveo u red"

Sve stručnjaci.

Da si sposoban, niko ti ne bi trebao dati 5 minuta vlasti, sam bi je osvojio i riješio nas svih problema. Stvorio bi nam Shangri-La državu.

Sunce bi sijalo, ptičice bi cvrkutale i svi bi zdravi, lijepi i sretni bosi trčali cvjetnim livadama, nasmiješeni se držeći za ruke.

stetoskop

#21 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by stetoskop » 22/02/2019 01:52

moonca

#22 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by moonca » 22/02/2019 01:52

Mora drzava misliti i o ovakvim slucajevima. Zar nije -Ernest Grin ustanova za ovakve ?

Hakiz

#23 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Hakiz » 22/02/2019 02:05

moonca wrote:Vrlo malo- u Americi npr, ne mogu na silu nikoga prihvatiti u neku istituciji -koliko god mu zivot bio u opasnosti. Ako napravi neki kriminal- pa ima uslov za hapsenje-svejedno nakon noci provedene u zatvoru -moraju ga pustiti vani, ako sudija ne odluci drugacije.
Pogledaj film "The simple life of Noah Dearborn". Ne kažem da se ono šta se dešava u flmu može stvarno desiti, ipak je iymišljena priča u pitanju, ali interesantan je zbog toga šta mogu ili ne mogu uraditi nekome po pitanju psihičkog zdravalja.

Glumi jedan od omiljenih glumaca, Sidney Poitier.

moonca

#24 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by moonca » 22/02/2019 02:18

Hakiz wrote: Pogledaj film "The simple life of Noah Dearborn". Ne kažem da se ono šta se dešava u flmu može stvarno desiti, ipak je iymišljena priča u pitanju, ali interesantan je zbog toga šta mogu ili ne mogu uraditi nekome po pitanju psihičkog zdravalja.

Glumi jedan od omiljenih glumaca, Sidney Poitier.
Aha, nisam gledala - no citam o cemu se radi- mozda je izmisljena ova prica- ali , slicne situacije se desavaju- masovno.
hm sad se sjetih- prijatlica zivi sa majkom na kojoj je sva imovina ali, kod advokata su morali napraviti ugovor da ce kcerka pomagati u vodjenu istog.

Sta drzava moze da uradi --ako majka -koja vec ima znakove dementie,isprica dr, sestri tokom nekog pregleda da joj kcerka pravi bilo koji problem ili kao sto je meni ispricala da se plasi kako ce joj prodati imovinu- onda drzava majku stavlja u ustanovu a svu imovinu 'zamrze' dakle kcerka nema pristupu novca, dok socijane sluzbe ne ispitaju situaciju., tu se ide i pred sudiju. :-) :shock:

Dok , slucaj mlade narkomanke sa dvoje djece , ne mogu strpati na lijecenje/odvikavanje ako ona ne pristane .

STAxJExAAA

#25 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by STAxJExAAA » 22/02/2019 02:26

stetoskop wrote:
Sta kaze prouci sta znas haha, jos je dobro dok Vendigo psihoza ne uzme maha onda ce biti ono setas ferhadijom ljudozder skoci na tebe i pojede ti uho.

Post Reply