Gdje kupiti kamen?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
Referent za ONO i DSZ

Gdje kupiti kamen?

Post by Referent za ONO i DSZ » 12/04/2011 21:49

Cijenjeni forume, proljece je vrijeme za uredjenje basta i vrtova. Tako sam i ja nesto planirao da oplemenim ono malo moje bastice tako sto cu uskopati travu i poredati kamena, prirodnog, neobradjenog, oko 2cm debljine, nepravilnog oblika.
Raspitao sam se po skladistima ali tamo se prodaje uglavnom betonska galanterija sto mi nije bas za baste. Opet ne bih ovaj neki skupi sto se lijepi kao fasada i po unutrasnjim zidovima. Treba mi obicni kamen 10-15 kvadrata za bastenskog poda. Jel neko kupovao i gdje bi se mogao naci a da ne moram u Jablanicu po njega.
Nesto slicno ovome, samo tanje i gusce.
Image
Hvala na savjetima.

Tranquilizer

Re: Gdje kupiti kamen?

Post by Tranquilizer » 13/04/2011 14:50

Ako ti valja ona crvena roga sa saraca idi dogovori se sa ljudima pa pokupi to, ako ne najbolje ti je do kakvog kamenoloma pa tamo vidi da ti prodaju, vjerovatno nije skupo a možda možeš i sa restlovima dobro proci :D

Referent za ONO i DSZ

Post by Referent za ONO i DSZ » 13/04/2011 20:11

Nemoguce, niko ne kupuje kamen :skoljka:

bordo_boy

Post by bordo_boy » 13/04/2011 20:22

.
Last edited by bordo_boy on 13/04/2011 20:28, edited 1 time in total.

bordo_boy

Post by bordo_boy » 13/04/2011 20:26

Studiram arhitekturu i znam ponešto o kamenu. Mislim da debljina od 2 cm ne može izdržati stalno hodanje, jer najmanje klackanje ploče će dovesti do pucanja kamena. Dakle, raspitaj se dobro o čvrstoći kamena koji uzimaš. Ako ti ne znaju reći, uzmi jednu ploču te debljine, stavi je pola na uzvišenje,pola sa strane (npr. stavi je da se klacka na komadicu daske i probaj stati da vidis hoće li pući). Također, gledaj da je kamen koji kupuješ prirodno iz mjesta gdje i postavljaš kamen. Ljudi često kupe kamen iz Hercegovine, koji nekad dobro izgleda, onda dođe jak mraz i sve ispuca. Jer taj kamen prirodno nikad nije bio izložen takvim temperaturama. (recimo primorski kamen na apartmanima na Bjelašnici, znam pouzdano da su sve ploče na terasama apartmana popucale od mraza jer su bile 2cm debele, i nisu se raspitali o uticaju mraza na izabrani kamen).

Također, zašto bježiš od betona? To se jako lijepo može napraviti, i da ne izgleda hladno i jeftino. Mogu se naći interesantni komadi betona (možeš sam napravit kalup i lagano izljevati jedan po jedan). Također je super kad se naprave komadi betona različitih dimenzija, onda to ispadne moderno, a veoma je zahvalno i jednostavno. Također kod betona treba paziti na marku betona i debljinu ploča, kako ne bi ispucale od hodanja, i da ne budu preduge, jer onda dolazi do pucanja betona zbog slijeganja zemljišta na nekim mjestima, i u tom slučaju se stavi malo armature. Ja bih na tvom mjestu uzeo zanimljive betonske ploče različitih veličina i uradio ih sa tankom rabic mrežom, da budem siguran da ne ispucaju. Imaju i kvalitetne boje za beton, pa te ploče možeš lijepo ofarbati u bijelo, bojom koja se može prati.

Ako već hoćeš kamen, pogledaj kamenolome prema Kiseljaku. Ja sam tu kupovao tamno plavi kamen za kamenu ogradu. A imaš ljude koji prodaju sve od kamena (klupice, ploče, ) kad kreneš prema groblju Vlakovo, pa na pola puta s desne strane. Firma se zove Marmex, rade svakakve stvari s kamenom, i oni ti sigurno mogu ponuditi dobar izbor. Znači, voziš autoputem kroz Blažuj u pravcu iz grada, i 100 metara prije kružnog toka na Mostarskom raskršću skreneš desno prema Vlakovu. I na pola puta od te tačke do groblja Vlakovo je Marmex s desne strane.

Sretno, i javi kako je prošlo i šta si odlučio :).

Begovica

Post by Begovica » 15/04/2011 13:59

Kako možeš napraviti kalup za beton, od čega?

komunalac

Post by komunalac » 15/04/2011 14:06

Referent za ONO i DSZ wrote:Cijenjeni forume, proljece je vrijeme za uredjenje basta i vrtova. Tako sam i ja nesto planirao da oplemenim ono malo moje bastice tako sto cu uskopati travu i poredati kamena, prirodnog, neobradjenog, oko 2cm debljine, nepravilnog oblika.
Raspitao sam se po skladistima ali tamo se prodaje uglavnom betonska galanterija sto mi nije bas za baste. Opet ne bih ovaj neki skupi sto se lijepi kao fasada i po unutrasnjim zidovima. Treba mi obicni kamen 10-15 kvadrata za bastenskog poda. Jel neko kupovao i gdje bi se mogao naci a da ne moram u Jablanicu po njega.
Nesto slicno ovome, samo tanje i gusce.
Image
Hvala na savjetima.

Nista majstore moras u Jablanicu :)

HomeArt

Post by HomeArt » 15/04/2011 14:08

Sigma proizvodi i prodaje razne ploce za vanjsko uredjenje

http://hidrogradnja.ba/index.php?type=0&a=73

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 15/04/2011 14:48

Image

mozda ovakav, cvrst je ima lijepu plavkasto-zelenkastu boju, znam da ga prodaju pored onih kuca sa desne strane cim prodjes bradinu (prema konjicu)

Hemel

Post by Hemel » 15/04/2011 20:55

black wrote:
mozda ovakav, cvrst je ima lijepu plavkasto-zelenkastu boju, znam da ga prodaju pored onih kuca sa desne strane cim prodjes bradinu (prema konjicu)

znas li slucajno koja mu je cijena...fino izgleda...moglo bi se sa njim nesto kombinovati

Referent za ONO i DSZ

Post by Referent za ONO i DSZ » 16/04/2011 23:16

bordo_boy wrote:Studiram arhitekturu i znam ponešto o kamenu. Mislim da debljina od 2 cm ne može izdržati stalno hodanje, jer najmanje klackanje ploče će dovesti do pucanja kamena. Dakle, raspitaj se dobro o čvrstoći kamena koji uzimaš. Ako ti ne znaju reći, uzmi jednu ploču te debljine, stavi je pola na uzvišenje,pola sa strane (npr. stavi je da se klacka na komadicu daske i probaj stati da vidis hoće li pući). Također, gledaj da je kamen koji kupuješ prirodno iz mjesta gdje i postavljaš kamen. Ljudi često kupe kamen iz Hercegovine, koji nekad dobro izgleda, onda dođe jak mraz i sve ispuca. Jer taj kamen prirodno nikad nije bio izložen takvim temperaturama. (recimo primorski kamen na apartmanima na Bjelašnici, znam pouzdano da su sve ploče na terasama apartmana popucale od mraza jer su bile 2cm debele, i nisu se raspitali o uticaju mraza na izabrani kamen).

Također, zašto bježiš od betona? To se jako lijepo može napraviti, i da ne izgleda hladno i jeftino. Mogu se naći interesantni komadi betona (možeš sam napravit kalup i lagano izljevati jedan po jedan). Također je super kad se naprave komadi betona različitih dimenzija, onda to ispadne moderno, a veoma je zahvalno i jednostavno. Također kod betona treba paziti na marku betona i debljinu ploča, kako ne bi ispucale od hodanja, i da ne budu preduge, jer onda dolazi do pucanja betona zbog slijeganja zemljišta na nekim mjestima, i u tom slučaju se stavi malo armature. Ja bih na tvom mjestu uzeo zanimljive betonske ploče različitih veličina i uradio ih sa tankom rabic mrežom, da budem siguran da ne ispucaju. Imaju i kvalitetne boje za beton, pa te ploče možeš lijepo ofarbati u bijelo, bojom koja se može prati.

Ako već hoćeš kamen, pogledaj kamenolome prema Kiseljaku. Ja sam tu kupovao tamno plavi kamen za kamenu ogradu. A imaš ljude koji prodaju sve od kamena (klupice, ploče, ) kad kreneš prema groblju Vlakovo, pa na pola puta s desne strane. Firma se zove Marmex, rade svakakve stvari s kamenom, i oni ti sigurno mogu ponuditi dobar izbor. Znači, voziš autoputem kroz Blažuj u pravcu iz grada, i 100 metara prije kružnog toka na Mostarskom raskršću skreneš desno prema Vlakovu. I na pola puta od te tačke do groblja Vlakovo je Marmex s desne strane.

Sretno, i javi kako je prošlo i šta si odlučio :).

Bordo boy hvala ali Marimex NEMA(bio), oni su ti vise nako mauzolejski :-) orijentirani!
Izgleda nista prije BRADINE....pitam se samo kako to da niko od ovih skladista gradjevinskog materijala nema palete kamena na prodaju a na sve strane se kameniraju, kuce, zidovi, garaze... :?

Bullet Tooth Tony
Been thanked: 7 times

Post by Bullet Tooth Tony » 17/04/2011 00:22

Bolan odes na moscanicu , skines cipele zagazis i proberes sta hoces , u gepek i kuci .... zid za rostilj,mali potok (sa pumpom) i dva druga zida sve sa njim zavrsio :D :D .... ako sam skontao hoces obicni kamen :-) :-)

black
Been thanked: 8 times

Post by black » 18/04/2011 11:15

Hemel wrote:
znas li slucajno koja mu je cijena...fino izgleda...moglo bi se sa njim nesto kombinovati
drug ne znam stvarno kolika je cijena :)

Vrach

Post by Vrach » 07/05/2012 00:12

Da ne otvaram novu temu...
ako neko zna gdje se mogu kupiti kamene ploce kao na slici i koliko novca :D (dimenzije 1m x 40 cm x 5 cm)
konkretno u Jabanici ili i blize Sarajevo...Visoko...

http://imageshack.us/photo/my-images/84/dsc0169hn.jpg/

Hvala

jyqan

Post by jyqan » 07/05/2012 14:47

Pozdrav

Imam promjenu nivoa terena u bašti (terasica visine oko 60 cm i dužine oko 5 m). Trenutno je to urađeno nekim improvizovanim kamenjarom od cigli, komada kamena, zemlje... Vremenom izgubi stabilnost a i opasno je za stati na ivicu.

Ne bih htio podzidu, već naslagati krupnijih položenih komada, obzirom da nije velika visina

Znate li ima li negdje uzeti ovakvih komada grubi oblik pravougaonika, sa debljinom 10-ak ili više cm? Kolika je težina u tom slučaju ovih komada, ako neko zna kako se ovo računa, nije mi toliko bitna estetika ivica, više stabilnost, pa bih volio da su komadi što veći. Kolike su otprilike maksimalne dimenzije koje se mogu uzeti da ih je moguće podići? Hvala unaprijed

Troll_Happens

Post by Troll_Happens » 07/05/2012 18:06

Referent za ONO i DSZ wrote:Nemoguce, niko ne kupuje kamen :skoljka:
imas kamena puna hercegovina samo treba da doneses :lol: :lol:

Post Reply