Gdje ima najvise posla ?!?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
valter115

Gdje ima najvise posla ?!?

Post by valter115 » 07/04/2012 14:57

???

valter115

Re: Gdje ima najvise posla ?!?

Post by valter115 » 07/04/2012 15:05

Imam osjecaj da najvise posla ima u Obrazovanju.Jesam li u pravu ili ne ?

azurna_obala
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by azurna_obala » 07/04/2012 15:06

Nisi u pravu..otkud ti takav osjećaj??

levantinka

Post by levantinka » 07/04/2012 15:10

Ja mislim da najviše posla ima kod " MATE DANGUBE"

valter115

Post by valter115 » 07/04/2012 15:11

Pa uvijek kada citam novine,traze se neki uctelji,profesori,nastavnici u skolama,takodjer na Internetu na Posao.ba i sl.

azurna_obala

Post by azurna_obala » 07/04/2012 15:24

Velika većina konkursa za nastavnike je čisto forme radi, da se ispuni zakonska regulativa. To znači, škola objavi konkurs, ali da bi samo produžila ugovor nastvanicima koju tu rade, ne traže nove nastavnike. Međutim, to ne znači da su svi konkursi za nastavnike takvi, samo forme radi, ima ih koji su stvarna potreba za nastavnim kadrom.

A prije nego što se pravo zaposliš, najprije moraš proći kroz ovu našu torturu potrage za školom u kojoj ćeš raditi pripravnički staž, ako uspiješ preko biroa imaš i neku plaću, ako ne uspiješ preko biroa onda ideš volontirati, naravno ako ti to hoćeš. Jer niko te neće zaposliti bez odrađenog pripravničkog i položenog stručnog i državnog ispita.

Nastavnika je previše, tako da znaš.
Ali ako ti voliš matematiku, ide ti, nemoj da te ovdje obeshrabre, ni ja, ovim gore što sam ti napisala, ni niko. Važno je da imaš volje da to studiraš, a posla nadamo se da će biti.
Sretno :)

ero:pero

Post by ero:pero » 07/04/2012 15:37

valter115 wrote:Imam osjecaj da najvise posla ima u Obrazovanju.Jesam li u pravu ili ne ?

Ja ne znam gdje ti to vidis, ali u hercegovini situacija sa obrazovanjem je katastrofa. Sve je politicki umrezeno, sestra mi je prof.biologije i mada ih nema puno, nema posla dok ne pristupis nekoj stranci i najzalosnije to ti otvoreno kazu.

casanova123

Post by casanova123 » 07/04/2012 16:21

kad bi svi znali gdje ima najvise onda bas tu ne bi bilo posla :D

Lounge Act

Post by Lounge Act » 08/04/2012 10:52

ero:pero wrote:
valter115 wrote:Imam osjecaj da najvise posla ima u Obrazovanju.Jesam li u pravu ili ne ?

Ja ne znam gdje ti to vidis, ali u hercegovini situacija sa obrazovanjem je katastrofa. Sve je politicki umrezeno, sestra mi je prof.biologije i mada ih nema puno, nema posla dok ne pristupis nekoj stranci i najzalosnije to ti otvoreno kazu.
evo da se i ja javim kao prosvjetni radnik iz zdk, radim od 2004. godine i jos nikad nisam primljena za stalno, a tesko da cu ikada i biti, kadra jednostavno ima previse. na intervjuima za posao se ceka po citav dan da se dodje na red. iako imam tolike godine iskustva opet ne budem ni blizu prvih na listi pa budem primljena tek nakon sto neki s visokim brojem bodova odustanu. sve seminare koje sam zavrsila, sve ocjene sa maksimalnim brojem bodova koje sam dobila ne broje se ni u sta, niko te ne pita kako radis, samo se iskustvo racuna, priznaje se i vrijeme provedeno na birou,a na intervjuu opet maksimalan broj bodova se uglavnom daje svojim radnicima, a ostali dobiju pozitivnu nulu. istina je da su oglasi puni potraznje za nastavnicima, ali koliko ima tih radnih mjesta mnogo vise ima kadra za ta mjesta. ne znam kakvo je stanje u ostalim strukama, ali cini mi se da je svagdje isto :|

leo_

Post by leo_ » 08/04/2012 10:55

Sto se mene tice, informatika napreduje svakim danom, tako da mislim da tu ima najvishe posla i najvishe mjesta. Naravno, ko voli - nek izvoli, ali realno mislim da je to najperspektivnija oblast. Svaka firma treba logo, administratora, web stranicu, programe za rad, administratora baze podataka i sl. :) Problem je jedino sto kod nas sve ide po principu interne preporuke, pa je tesko doci do posla ako te niko u toj firmi ne poznaje, ali tu nisu krivi poslodavci, tu je kriv zakon, sto nije zastitio tog poslodavca.

zgembudin

Post by zgembudin » 08/04/2012 11:05

Tamo gdje si ga napravis...

U poljoprivredi, metalurgiji, turizmu, reciklazi...

valter115

Post by valter115 » 08/04/2012 12:12

enisa wrote:
ero:pero wrote:

evo da se i ja javim kao prosvjetni radnik iz zdk, radim od 2004. godine i jos nikad nisam primljena za stalno, a tesko da cu ikada i biti, kadra jednostavno ima previse. na intervjuima za posao se ceka po citav dan da se dodje na red. iako imam tolike godine iskustva opet ne budem ni blizu prvih na listi pa budem primljena tek nakon sto neki s visokim brojem bodova odustanu. sve seminare koje sam zavrsila, sve ocjene sa maksimalnim brojem bodova koje sam dobila ne broje se ni u sta, niko te ne pita kako radis, samo se iskustvo racuna, priznaje se i vrijeme provedeno na birou,a na intervjuu opet maksimalan broj bodova se uglavnom daje svojim radnicima, a ostali dobiju pozitivnu nulu. istina je da su oglasi puni potraznje za nastavnicima, ali koliko ima tih radnih mjesta mnogo vise ima kadra za ta mjesta. ne znam kakvo je stanje u ostalim strukama, ali cini mi se da je svagdje isto :|
A koji predmet vi predajete ?
I da li ima razlike od predmeta do predmeta u izboru nastavnika/profesora,tj. da li neki od predmeta imaju vecu mogucnost za zaposljenje ili je to u sustini isto.???

casanova123

Post by casanova123 » 08/04/2012 19:59

iz prica koliko znam svjejedno je jel predajes likovno ili muzicko ili fiziku ili matematiku ili sport.. koliko casova odradis toliko para zaradis i dobijes :D

ima se kvota casova mjesecno koliko znam

valter115

Post by valter115 » 08/04/2012 20:54

Bas sad nesto gledam na Posao.ba u cijeloj BiH najvise se potrazuje za:

1.Komercijala-Prodaja 220
2.Marketing PR - 72
3.Administrativne i slicne usluge - 69
4.Drzavna sluzba i uprava - 52
5.Informatika-Softver - 38
6.Menadzment - 19
7.Proizvodnja - 18
8.Racunovodstvo - 11
9.Ekonomija i Masinstvo - 10
10.Zanatstvo i Zdravstvo - 5
11.Obrazovanje - 4
12-Ostalo da ne nabrajam ...

Ovo je za cijelu Bosnu i Hercegovinu

Bolonjac

Post by Bolonjac » 08/04/2012 21:07

U sustini najvise se traze programeri(inzenjer elektrotehnike/racunarstva) i najbolje su placeni.
Vecina programerskih firmi i ne koristi posao.ba (tako bar vlasnici firmi kazu) jer im dolazi los kadar i trose previse vremena na interview.
Opste je poznato da vecina(velikih) programerskih firmi stalno prima nove zaposlene

prolaznik1

Post by prolaznik1 » 08/04/2012 21:28

Bolonjac wrote:U sustini najvise se traze programeri(inzenjer elektrotehnike/racunarstva) i najbolje su placeni.
Vecina programerskih firmi i ne koristi posao.ba (tako bar vlasnici firmi kazu) jer im dolazi los kadar i trose previse vremena na interview.
Opste je poznato da vecina(velikih) programerskih firmi stalno prima nove zaposlene

Da upravu si, ali večina programerskih firmi i otpušta zaposlene (informatičare), tako da nijedna pozicija danas nije zaleđena i betonirana, kao što je to prije rata bio slučaj, da se penzija zaradi u jednoj firmi.

Kapitalizam je učinio slijedeće:
- da ćeš dati svoje zdravlje,
- svoje vrijeme,
- cijelog sebe

za karijeru i za firmu, inače šutaju te ko loptu, iz jedne firme u drugu.

Ipak da se zadržimo na temi, po meni je obrazovna institucija jako dobra firma iz razloga što:

- imate redovna primanja (cca 1000 KM sa toplim obrokom, prevozom i sl, kolika je tolika je)
- imate fleksibilno radno vrijeme (tj. do podne u školi od podne u šumi sa dragom ili nešto drugo)
- imate godišnji odmor koji traje (skoro tri mjeseca)
- ako ćemo pošteno onaj ko se zna postaviti i onaj rad u školi je na neki način odmor...

toliko od mene, da razbijem malo predrasude o obrazovnim institucijama, i lošem rejtingu nastavnika/profesora.

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 08/04/2012 21:46

koliko imam informaciju od ove godine nema upisa nove generacije na pedagošikki fakultet

convict

Post by convict » 08/04/2012 21:50

Treba vidjeti kojeg kadra ima najviše na birou i bježati od te struke.

valter115

Post by valter115 » 08/04/2012 21:52

StupskaBitanga wrote:koliko imam informaciju od ove godine nema upisa nove generacije na pedagošikki fakultet
Otkud ti ta informacija ??? To mi je druga opcija za fax :O

amko76

Post by amko76 » 08/04/2012 21:54

Bolonjac wrote:U sustini najvise se traze programeri(inzenjer elektrotehnike/racunarstva) i najbolje su placeni.
Aha, a kako onda nalaze kadar?

Gledaju u grah, raspituju se kod komšija i tako to?

zgembudin

Post by zgembudin » 08/04/2012 21:58

amko76 wrote:
Aha, a kako onda nalaze kadar?

Gledaju u grah, raspituju se kod komšija i tako to?
Manhunt

Vecinom kontaktiraju preko poznanstava ljude koji su se dokazali u nekim manjim firmama

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 08/04/2012 22:04

valter115 wrote:
StupskaBitanga wrote:koliko imam informaciju od ove godine nema upisa nove generacije na pedagošikki fakultet
Otkud ti ta informacija ??? To mi je druga opcija za fax :O
tako su sastavili plan pod okriljem Suljagića
Hoće li ovaj Oručević to ostaviti taj plan koji je Suljagić napravio vidjećemo

zahvalan

Post by zahvalan » 08/04/2012 22:28

posla ima najvise za Kadar SDA ja jos ne znam ni jednog da nije zaposlen u mojoj mahali a da je clan SDA

Cak i njihovi clanovi uze i sire familije su u radnom odnosu...pogodite... sve su to drzavne jasle TVSA,elektroprivreda,vodovod,toplane,bhtelekom itd itd (zaboravih jkprad)

Kad vidim jednu koku na tv-u radi kao voditeljica a zavrsila nesto deseto zamanta mi se :-) :-) :-) :-)

najvise posla ima u Poljoprivredi(ko hoce da radi). Narod mora jesti,ne znam jos ni jednog pekara da je bez posla... cevabzija,majstori za PICUu (meni najdraze zanimanje :dance: :thumbup: ) znaci treba se drzati onog sto je neophodno za zivot.

leo_

Post by leo_ » 09/04/2012 09:57

zahvalan wrote:posla ima najvise za Kadar SDA ja jos ne znam ni jednog da nije zaposlen u mojoj mahali a da je clan SDA

Cak i njihovi clanovi uze i sire familije su u radnom odnosu...pogodite... sve su to drzavne jasle TVSA,elektroprivreda,vodovod,toplane,bhtelekom itd itd (zaboravih jkprad)

Kad vidim jednu koku na tv-u radi kao voditeljica a zavrsila nesto deseto zamanta mi se :-) :-) :-) :-)
pa uclani se i ti. imam osjecaj da bi i ti rado, ali nekako ti 'bezze', kad su svi tamo. :)
najvise posla ima u Poljoprivredi(ko hoce da radi). Narod mora jesti,ne znam jos ni jednog pekara da je bez posla... cevabzija,majstori za PICUu (meni najdraze zanimanje :dance: :thumbup: ) znaci treba se drzati onog sto je neophodno za zivot.
jesi li to upravo povezao picmajstora, cevabdziju i pekara sa poljoprivredom? :D (dosta od tebe, hvala ti)
Kakva ba poljoprivreda, nisam jos upoznao onog kome je drago sto se borha sa zemljom, a pored toga proizvod prodajes za 1KM, a onaj ga uvezo iz afrike i prodaje za 0,30KM. :D Kad bude drzave, onda mozda i poljoprivrede bude. :)

ero:pero

Post by ero:pero » 09/04/2012 10:02

to bi bila odlicna ideja, mada bezobrazna prema srednjoskolcima koji su sad na redu za upis ako to vole, ali jednostavno se mora malo prekociti i pauzirati u kadru kojeg se samo stanca i izbacuje, a onda drito biro, ili neke zamjene stalno ko sto rece netko gore i uglavnom sva silna gnjavaza, a za stalno radnog mjesta ni na vidiku

Post Reply