Gavrilo Princip

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Locked
astala_vistala

Gavrilo Princip

Post by astala_vistala » 03/03/2011 21:33

Veceras na TV slucajno gledam prilog o Gavrilu Principu u manjem BH entitetu je heroj,ovamo u FBiH je terorista ?

Znamo da je bio pripadnik grupe zvana "Mlada Bosna" i borili su se za nezavisnost od Austrougarske,jedini problem sto u FBiH namece jeste da je "Mlada Bosna" bila ustvari produzna ruka beogradske teroristicke grupe "Crna Ruka" koji su odgovorni za smrt vise stotina austrougarskih vojnika.

Sta je ustvari Gavrilo Princip terorista ili heroj ?

Tvrtko II Kotromanić

Re: Gavrilo Princip

Post by Tvrtko II Kotromanić » 03/03/2011 21:37

terorista

BiH-x

Post by BiH-x » 03/03/2011 21:38

Terorista

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Post by O'zone » 03/03/2011 21:45

Sam si rekao jednima terorista jednima heroj ostalo će biti samo šuplja rasprava o vjekovnim nacionalnim intersima.

Mene samo interesuje šta bi bilo da se nije desio atentat? Uopšte sa svjetskim poretkom i sa Balkanom i sa Bosnom i Hercegovinom? Da li bi mi danas konverzaciju vodili na njemačkom ili ugarskom jeziku možda bi meni ime bilo Hans a možda me ne bi bilo uopšte....

fidoremilienko

Post by fidoremilienko » 03/03/2011 21:47

TERORISTA!

Tvrtko II Kotromanić

Post by Tvrtko II Kotromanić » 03/03/2011 21:48

Ma bilo bi Bosne svakako, a i Bosnjaka/Bosanaca u njoj :)
Bilo bi cak bolje da se AU nije raspala 1918, te da BiH nije usla u Kraljevinu SHS

JThomas
Been thanked: 102 times

Post by JThomas » 03/03/2011 21:49

ma bilo bi sve isto, sačekali bi nešto drugo još par mjeseci i onda počeli rat. onaj ko djecu u srednjoj nije naučio da je sarajevski atentat bio POVOD, a ne UZROK prvog svjetskog rata taj je rinaka od profesora istorije :D

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 03/03/2011 21:50

astala_vistala wrote:Veceras na TV slucajno gledam prilog o Gavrilu Principu u manjem BH entitetu je heroj,ovamo u FBiH je terorista ?

Znamo da je bio pripadnik grupe zvana "Mlada Bosna" i borili su se za nezavisnost od Austrougarske,jedini problem sto u FBiH namece jeste da je "Mlada Bosna" bila ustvari produzna ruka beogradske teroristicke grupe "Crna Ruka" koji su odgovorni za smrt vise stotina austrougarskih vojnika.

Ne nameće se nego je istorijski fakat. Bili su produžena ruka "Crne ruke" koju je vodio, pod nadzorom srpske dvorske kamarile, poznati konspirator pukovnik Apis. Konačan cilj je bio izazivanje rata, oslobođenje BiH od Austro-Ugarske I priključenje Srbiji.

1946
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

Post by 1946 » 03/03/2011 21:50

Terorista :wink:

_Dame_

Post by _Dame_ » 03/03/2011 21:53

Hello, a nevem Zoltán, és élek egy párhuzamos univerzum, ahol a gyilkosság ténylegesen soha nem történt. Csak mondani, hogy élünk, mint a királyok, és füst. Egészségére

:D

astala_vistala

Post by astala_vistala » 03/03/2011 22:01

JThomas wrote:ma bilo bi sve isto, sačekali bi nešto drugo još par mjeseci i onda počeli rat. onaj ko djecu u srednjoj nije naučio da je sarajevski atentat bio POVOD, a ne UZROK prvog svjetskog rata taj je rinaka od profesora istorije :D
Upravo tako,mnogi ne mogu da shvate sta je povod a sta je uzrok.Historija nas uci da da su povodi namjerno pravljeni ili se spontano dese,a americki su najofriniji 1 ulazak u 1 svjetski rat veliki brod napunili putnicima svjesno poslali u teritoriju njemacke vojske i potopljen,sljedecu sedmicu 100 000 dobrovoljaca se javlja za rat u evropi.,drugi primjer ulazak u 2 svjetski rat "Pearl Harbor" australski obavjestajci sedmicu prije obavjestili americkog predsednika o kretanju japanske mornarice,svjesno ignorisana informacija,i ova moderna napad na blizance.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 03/03/2011 22:02

astala_vistala wrote:Veceras na TV slucajno gledam prilog o Gavrilu Principu u manjem BH entitetu je heroj,ovamo u FBiH je terorista ?

Ni heroj, ni terorista, ni pakaš, nego je bio tuberan!

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 03/03/2011 22:07

_Dame_ wrote:Hello, a nevem Zoltán, és élek egy párhuzamos univerzum, ahol a gyilkosság ténylegesen soha nem történt. Csak mondani, hogy élünk, mint a királyok, és füst. Egészségére

:D
Google Translate wrote:Pozdrav, moje ime je Zoltan, a ja živim u paralelnom svemiru, gdje se ubojstvo nikada nije zapravo dogodilo. Dovoljno je reći da živimo kao kraljevi, i dim. Živjeli
Živ mi ti Zoltan-aga!
Mi živimo u suprotnim svjetovima što mi je veoma žao.
1600 djece je samo u Sarajevu ubijeno u ime, mitologije.

igorailwayman

Post by igorailwayman » 03/03/2011 22:07

To je samo javna propagandna teorija da je tim incidentom u Sarajevu počeo Prvi Svjetski rat... za detalje toga rata liejpo je pročitati kjnigu od Williama Engdahla: "Stoljeće rata!"

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 03/03/2011 22:19

Glavno je u Bosni, svi moraju imat misljenje o svemu.
Svi znaju sve i svi su naravno u pravu, svi uzimaju informacije sa izvora. Takstista svaki i mesar svaki (svaka cast casnim zanimanjima ali...), upusti se u pricu sa nekim - svaki zna na koji nacin Zlaja uzima reket od Imamovica, gdje je r. Alija zasteko milione, kako se preko Bosmala peru pare, kolko stanova Hadzic D. ima u Dubrovniku i na kontu cega, zasto je pao Mubarak i kad ce past Obama. Svi znaju sve i svi se petljaju u sve a uglavnom dabome niko ne zna nista. Ista stvar bezbeli i na forumima.
Tako i za ovo, sta je bio Gavrilo, mudo od ovce.
:bih:

Prpa.ba
Has thanked: 3 times
Been thanked: 61 times

Post by Prpa.ba » 03/03/2011 22:48

astala_vistala wrote:Sta je ustvari Gavrilo Princip terorista ili heroj ?

Terorist i zlocinac. Nazalost, to je bio rani nagovjestaj u kojem pravcu ce krenuti razvoj ideologije i metoda velikog dijela buducih generacija bosanskog pravoslavnog stanovnistva. :(

kmirsad
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times

Post by kmirsad » 03/03/2011 22:59

sanabe wrote:Ubio trudnu zenu i treba postaviti pitanje je li bio heroj? Sta ba? :zoka: :sad:
...a još nije bila njegova... :roll:

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 03/03/2011 23:03

Alfons Kauderas, citat iz 2005.g. wrote:"Alfons Kauders stajao je iza Gavrila Principa i govorio mu, dok je Gavrilu niz butinu tekla mokraca, dok mu se u dzepu tresla oznojena ruka s pistoljem, Alfons Kauders je govorio Gavrilu Principu: "Pucaj, bre, kakav si ti to Srbin !"
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen:
:mrgreen:

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 03/03/2011 23:04

@astala vista, na pogresnu adresu postavljas pitanje, potrazi ga prije u Londonu gdje su se obucavali prekodrinski teroristi. Kad se vratis malo nazad vidjeces u kojim odnosima je bio London i Beč.

Na nesrecu svih zločin se desio na našoj zemlji. To sto se na PTSP televiziji velica gavrilo, ne treba cuditi, taj administrativni dio nase zemlje vrije ulicama koje nose nazive raznoraznih terorista vojvoda quratza-palatza.

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

Post by Admir_1984 » 03/03/2011 23:05

Ajmo rec da je terorista, al ni zrtve nisu bili neki andjeli, na zrtve mislim cijelu tu politiku austro-ugarske, okupatorsku :-)

ja2

Post by ja2 » 03/03/2011 23:11

Historiju pisu pobjednici i ona nikada nije 100% tacna jer medalja ima dvije strane.
Tako da se mi ne bi zamarali glupostima, najbolje je historiju ostaviti tamo gdje pripada, u proslosti. Trebamo malo vise razmisljati o sadasnjosti i zajednickoj buducnosti a ne na osnovu nekih historijskih polu cinjenica potpiraivati nacionalisticke mrznje, mislim da toga ima i previse.

Sto se tice samog Gavrila, on je jedan pojedinac niko i nista u sustini, vjerovatno marioneta neke vise sile. Medjutim ono sto je hajmo reci bitno za BiH je da se eto bar po tome culo za nas u svijetu i da je taj Gavrilo bio "nas" covjek koji je uzrokovao niz kasnijih dogadjaja u svijetu. Tako da mislim da ga nije uopste bitno odredjivati ni kao pozitivca ni kao negativca nego jednotavno kao POVOD PRVOG SVIJETSKOG RATA KOJI SE ETO SLUCAJNO DESIO BAS U SARAJEVU i zbog toga je bitno da djeca u skoli znaju za ove stvari.

Jazz_Junkie

Post by Jazz_Junkie » 03/03/2011 23:22

sanabe wrote:Ubio trudnu zenu i treba postaviti pitanje je li bio heroj? Sta ba? :zoka: :sad:
Postavlja se samo pitanje koliko su trudnih zena pobili imperijalisti koji su glavni uzrok tog uzasnog rata koji je razbio svaki tabu i pravilo ratovanja i omogucio danasnji krvavi nacin ratovanja. Austrija, koja se tada uvalila u krilo njemackim imperijalistickim apetitima, je na jugoslavenskom prostoru bila kolonizator i glavni krivac za rat. Licno Principa ne smatram herojem, ali ni teroristom, uzimajuci u obzir tadasnje uslove. Sa ili bez atentata, Nijemci bi Evropu sa svojim habsburskim slugama odveli u katastrofu. Balkan je bio podrucje na koje su najurili kako Nijemci i Austrijanci, tako i Rusi i propadajuce Osmansko carstvo.
Na Principa se danas gleda kroz prizmu zadnjih ratnih zbivanja. Bosnjacki propagandisti ga jednostavno proglasise srpskim nacionalistom, sto srpskim propagandistima opet odgovara. To sto je Princip zrtvovao svoj zivot u borbi protiv stranih imperijalista danas nije dosljedno diskusije, jer naviklo se slaviti okupatore i izrabljavace. Nedavno je osnovana antifasisticka organizacija pod imenom "Mlada Bosna" i sljedece stoji u njihovoj deklariciji:

"Mlada Bosna podsjeća da se Gavrilo Princip i Nedeljko Čabrinović, u svojoj revolucionarnoj borbi protiv ondašnje kolonijalne sile, Austro-Ugarske monarhije, nisu borili protiv drugih naroda u Bosni i Hercegovini, već protiv njenog podređenog kolonijalnog statusa. Nije to bila samo borba protiv austro-ugarskog imperijalizma u južnoslovenskim zemljama, već i kolaboracije srpske buržoazije sa kolonijalnom habzburškom upravom.

Malo je poznato da je Gavrilo Princip smatrao da sarajevsku srpsku čaršiju treba zapaliti „kao kutiju šibica", zbog prividnog zalaganja za nacionalnu i jugoslovensku stvar, dok im je primarni interes bio zaštita i uvećavanje sopstvenog bogatstva u okvirima kolonijalne uprave i interesa austro-ugarske buržoazije. Nedeljko Čabrinović je kao predsjednik organizacije sarajevskih šegrta (a tada je imao samo 14 godina) znao upozoriti na one koji znaju „samo slušati riječi popova, a ne promišljati da li je istina ono što oni vele ili ne", nego se „daju zaglupljivati od tih narodnih gulikoža". Nikakvo čudo da je tako proizvedena pljačkaška klika, otuđena od narodnih interesa i demokratskih vrijednosti, ponajviše pomogla da kolonijalna uprava beogradske buržoazije nad zemljama južnih Slovena, svojom pohlepom, upropasti implementaciju napredne jugoslovenske ideje."

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 03/03/2011 23:32

sanabe wrote:
Jazz_Junkie wrote:
Postavlja se samo pitanje koliko su trudnih zena pobili imperijalisti [/i]
dalje nisam ni citala...je li to opravdanje?
Ja srećom sam izabrao da ga ne čitam nikako :) ...vjeruj mi, ljepše je :D

Jazz_Junkie

Post by Jazz_Junkie » 03/03/2011 23:41

sanabe wrote:
Jazz_Junkie wrote:
Postavlja se samo pitanje koliko su trudnih zena pobili imperijalisti [/i]
dalje nisam ni citala...je li to opravdanje?
Stvarno mi je zao Ferdinanda i Sofije. U suzama sam.

@Pera

Tvoji heroji, kao Becir Lokmic, su poznati.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 03/03/2011 23:44

Jako se lako nasi ljudi,narocito poslije zadnjeg rata,polarizirajuce svrstavaju u jedan od tabora.

Povezanost sa "Crnom rukom" je po meni mrlja koju je imala "Slobodna Bosna". Bilo je tu jos nekih stvari sa kojima se licno ne slazem,ali je jako tesko razmisljati o tadasnjim situacijama i drustvenim previranjima i raslojavanjima,iz danasnje perspektive i poslije niza istorijskih desavanja koje,htjeli mi to ili ne,daju neku sjenu na taj atentat.

Ferdinand se u nekim krugovima skoro pa doslovce pokusava ispotencirati kao neki simpaticni ,dragi drzavnik,koji je eto zlocinackom rukom upucan.

To ej bas zlonamjerno izfrizirana istorija,kao sto je sa druge strane izfiriziran,radi drugih stvari,istorijski momenat da je toboze Gavrilo bio giga mega ultra srpski nacionalista.

Dakako,obje "istine" su jako isfrizirane radi dnevnopolitickih poena i tenzija.

Samo me interesuje sta bi se desilo ad je neki Mustafa upucao Ferdinanda,dal' bi onda taj lik bio patriota,covjek koji se borio protiv imperijalistickih sila,za svoju domovinu,slobudu svog naroda i sl.

Hebeno je kada se dnevna politika uvuce u se oko nas,u svake pore nasega drustva,od privrede,sporta...a zamisli tek koliko se ta dnevna politika moze ,i jeste,uvukla u istrorijske knjige .

Moj stav je da se nista na svijetu ne moze gledati crno-bijelim naocalama,pa tako ni ovo pitanje...u sustini je ovo negdje na pola puta,sto bi s reklo sivkasto :mrgreen:

Locked