Futurologija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
lajkujMe

Re: Futurologija

Post by lajkujMe » 19/10/2015 20:53

Kao prvo odlicna tema :thumbup:
Neko je rekao da se osjeca da se rodio u pogresno vrijeme jer ima toliko mogucnosti u buducnosti ali ja se tjesim ovim, mislim da covjek nema granica i da za 1000 godina ce biti ljudi kao nas koji misle da su rodjeni u pogresno vrijeme jer se raduju buducnosti.

E sad da malo popricam o tekstu iznad moga. Ne bih se nadao previse, po meni daisonova sfera je zesca glupost, ako mogu nju napraviti onda mogu napraviti manje sunce na planeti i crpiti odatle energiju, kolicina materijala potrebna za takvo nesto je ogromna. Ali moguce je da imaju mozda jato solarnih panela koji blokaju svjetlost svasta je moguce ako je na toj zvijezdi stvarno postoji zivot onda samo jedna stvar :D imamo tacno 1300 godina da se pripremimo za moguci sukob pustite onaj bullshit o vanzemaljci su mirnotvorci ne znamo kakvi su kakva im je evolucija. Mi smo za njih mravi. Sva sreca pa smo ih prvi otkrili 100% i da mozemo da ih motrimo sto se kaze.

U svakom slucaju radujem se otkricima o ovoj zvijezdi kako vidim u iducih godinu dana trebali bi znati da li koriste radio :D

sizifinho

Post by sizifinho » 19/10/2015 22:41

lajkujMe wrote:...
hvala prijatelju, sve što si pročitao sam ja pisao- malo ljudi se aktiviralo ali eto, nije ni bitno, makar jedna osoba čitala. Znanje je tu da se prenosi.

Možda te nisam dobro shvatio, ali dobio sam dojam da si ovaj članak protumačio kao 100% dokaz vanzemaljske civilizacije, ali nije. Radi teatralnosti i špekulacije su naučnici stavili tu hipotezu civilizacije vanzemaljaca u gro plan. Istina je daleko od tog vjerovatno (ne zna se).
Više je vjerovatno da je riječ o nekakvom prirodnom fenomenu o kojem ne znamo ništa.

Nego, evo još jedna novost u svijetu tehnologije.
Naime, naučnici su uspjeli kreirati materijal koji je savršen provodnik za fotone (svjetlost) zato što ne pruža nikakav otpor česticama te one mogu postići konstantnu fazu- u smislu da se njihova valna duljina može razvući i u beskonačnost.
Kad svijetlost prolazi kroz neku sredinu, zbog "otpora" koji ta sredina pruža česticama- ona mijenja svoje faze, pri čem se mijenja i valna duljina. Tako se brzina transporta čestica uspori.
Ali ako materijal ne pruža nikako otpora- o čemu je u ovom slučaju riječ- onda fotoni ne moraju mijenjati faze i valne duljine. To omogućuje svjetlosti da putuje beskonačno brzo ( ovo je dio koji nisam baš shvatio dobro)

Šta ovo predstavlja?
Pa dovoljno je reći da se sva naša tehnologija zasniva na elektronima koji putuju kroz raznorazne krugove, no postavlja se pitanje- koliko će tehnologija "skočiti" kada materijal od silikonskih stubova ugrađenih u polimerni matriks prekriven slojem zlata, zamijeni ono što se koristi u današnjici?

lajkujMe

Post by lajkujMe » 19/10/2015 22:53

sizifinho wrote:
lajkujMe wrote:...
hvala prijatelju, sve što si pročitao sam ja pisao- malo ljudi se aktiviralo ali eto, nije ni bitno, makar jedna osoba čitala. Znanje je tu da se prenosi.

Možda te nisam dobro shvatio, ali dobio sam dojam da si ovaj članak protumačio kao 100% dokaz vanzemaljske civilizacije, ali nije. Radi teatralnosti i špekulacije su naučnici stavili tu hipotezu civilizacije vanzemaljaca u gro plan. Istina je daleko od tog vjerovatno (ne zna se).
Više je vjerovatno da je riječ o nekakvom prirodnom fenomenu o kojem ne znamo ništa.

Nego, evo još jedna novost u svijetu tehnologije.
Naime, naučnici su uspjeli kreirati materijal koji je savršen provodnik za fotone (svjetlost) zato što ne pruža nikakav otpor česticama te one mogu postići konstantnu fazu- u smislu da se njihova valna duljina može razvući i u beskonačnost.
Kad svijetlost prolazi kroz neku sredinu, zbog "otpora" koji ta sredina pruža česticama- ona mijenja svoje faze, pri čem se mijenja i valna duljina. Tako se brzina transporta čestica uspori.
Ali ako materijal ne pruža nikako otpora- o čemu je u ovom slučaju riječ- onda fotoni ne moraju mijenjati faze i valne duljine. To omogućuje svjetlosti da putuje beskonačno brzo ( ovo je dio koji nisam baš shvatio dobro)

Šta ovo predstavlja?
Pa dovoljno je reći da se sva naša tehnologija zasniva na elektronima koji putuju kroz raznorazne krugove, no postavlja se pitanje- koliko će tehnologija "skočiti" kada materijal od silikonskih stubova ugrađenih u polimerni matriks prekriven slojem zlata, zamijeni ono što se koristi u današnjici?
Lose sam se izrazio ni ja ne vjerujem da je ovo bas sigurno kako sam procitao neke clanke znacemo za godinu dvije vise jer se znanstvenici sada fokusiraju na taj solarni sistem. Ja sam vise napisao kao ako je to tacno onda ovako razmisljam nekad brze pisem nego sto moja pamet razmislja :D
Uglavnom polako ali sigurno ulazimo u eru traganja za vanzemaljskim zivotom od traganja u kometama do Marsa i Europe (jupiterov mjesec) do SETI i sve veceg priliva novca za njih i sve bolje tehnologije u toj sferi do ljudi kao sto su Ellon Musk koji forsiraju razvoj svemirske industrije cuo sam da ce za koji dan objaviti nacrte za svemirski brod koji moze primiti 100 ljudi od jednom.

Sto se tice tog materijala kroz koji foton moze ici beskonacno brzo to je glupost u smislu da foton (najbrza tvar u univerzumu po nasem poznavanju fizike) ne moze ici brze od brzine svjetlosti. Mozda si pogresno protumacio tekst prije ce biti da mozemo slati foton maksimalnom brzinom a to je brzina svjetlosti ako ima otpora on ce ici malkice sporije od brzine svjetlosti.

sizifinho

Post by sizifinho » 20/10/2015 00:09

lajkujMe wrote: Uglavnom polako ali sigurno ulazimo u eru traganja za vanzemaljskim zivotom od traganja u kometama do Marsa i Europe (jupiterov mjesec) do SETI i sve veceg priliva novca za njih i sve bolje tehnologije u toj sferi do ljudi kao sto su Ellon Musk koji forsiraju razvoj svemirske industrije cuo sam da ce za koji dan objaviti nacrte za svemirski brod koji moze primiti 100 ljudi od jednom
nažalost, NASA-i je uveliko srezan fond, no privatizacija je tu da pomogne.

Sto se tice tog materijala kroz koji foton moze ici beskonacno brzo to je glupost u smislu da foton (najbrza tvar u univerzumu po nasem poznavanju fizike) ne moze ici brze od brzine svjetlosti. Mozda si pogresno protumacio tekst prije ce biti da mozemo slati foton maksimalnom brzinom a to je brzina svjetlosti ako ima otpora on ce ici malkice sporije od brzine svjetlosti.
prijatelju, foton jeste svjetlost, tačnije čestica svjetlosti.
Brzina fotona je brzina svjetlosti. (Najvjerovatnije znaš ovo, no eto samo predostrožnosti radi, da budemo sigurni ja ću reći ovo [ništa zlonamjerno])

Nisam ja rekao da će ti fotoni ići brže od brzine svjetlosti, već da neće biti interferencija materijala, tako da informacija može ići beskonačno DUGO brzinom svjetlosti. Možda sad bolje zvuči ova izjava.
Uglavnom, više o tom na:
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 22240.html

Eh sad na temu brzine svjetlosti.

Iako si upravu, kao i Einstein, da ništa fizičko nije brže od svjetlosti, ipak nešto postoji što je 10, 000 puta brže od svjetlosti.
a to nije u domenu fizičkog, već je riječ o kvantnoj isprepletenosti.
Šta je to?

Znači znamo iz osnovne fizike da su elektroni u paru? Ok. Jedan je orjentisan pozitivno (+), drugi je orjentisan negativno (-) [Rasprave radi uzimam ovo + i -].
Ako mi sad uzmemo "rukom" te elektrone i odnesemo jedan na jedan kraj univerzuma, drugi na drugi...
Po teoriji kvantne isprepletenosti, iako smo mi odvojili taj elektronski par, i jedan i drugi idalje sadrže informaciju svog "spina" , (orjentacije; + ili -) odnosno, ako je jedan bio +, ostat će + i na drugom kraju univerzuma. To je zato što su ta dva elektrona, zbog svoje kvantne veze, ostali povezani "nevidljivom vrpcom". Kad mi pogledamo elektron koji držio u "ruci" i vidimo da je elektron + orjentisan, mi AUTOMATSKI znamo spin i onog drugog elektrona, PUNO prije nego svjetlost dođe do nas.
Prema ovom, informacija je puno brža od brzine svjetlosti.
No naravno, ta informacija je ZA SAD!!! beskorisna, tako da Einstein ima pravo da se nasmije na to.

Ali ipak je to jedan zanimljiv fenomen koji je dokazan iz nova i iz nova.

sizifinho

Post by sizifinho » 04/01/2016 12:19

Nisam pisao na ovoj temi već neko vrijeme, no evo 2016 počela i ja odlučih nastaviti.
Dugo vremena se raspravlja oko toga treba li ili ne treba praviti UI (umjetna inteligencija). Neki mozgovitvrde da je budućnost u tom scenariju slična događajima u Terminator sagi, a drugi kažu da je u UI-u zapravobudućnost civilizacije. Ja lično mislim da je UI jedan prirodan (koliko god to apsurdno bilo) slijed razvoja i evolucije čovječanstva.

Novogodišnja rezolucija Mark Cukenblabla, osnivača facebook-a, je ni manje ni više nego kreacija UI-a za njegove potrebe. Često se pitam da li je moguće da je UI već kreirana a da se mi, telad iz društva, polahko privikavamo na tu ideju raznim propagandnim materijalom tipa filmova, debata, stalnog spominjanja UI-a itd.

http://mashable.com/2016/01/03/mark-zuc ... YfiCT.tOqn

U Singaporu su predstavili androidakoji ima sve karakteristike primitivne UI.

Googleuveliko pravi računala koja imaju potencijal razvijanja UI. Kvantna računala su i do 100 puta snažnija i brža nego današnje mašine. No nisu oni jedini na tom polju koji se trkaju u utrci kreacije UI. Tu je i IBM i Yale i još nekolicina drugih sličnih kompanija. Umjetna inteligencija nam je očito bliža nego što smo to mislili. Pa eto, možda da se pripremimo?

S druge strane, osim Umjetne inteligencije, još jedan scenario iz ScyFi žanra je ostvario. Naime, genetski inžinjering je postao apsurdno lagan korištenjem CRISPR. Najjednostavnije rečeno, CRISPR-Cas9 mehanizam je proces preko kojeg naučnici mogu jednostavno razdvojiti dvolančani heliks DNK-a molekule na tačno određenom mjestu, modifikovati ga i ponovo ga uklopiti. To do sad nije bilo moguće, no otkrićem ovog mehanizma - svijet je dobio novu budućnost.
A fora je u tom što je CRISPR-Cas9 zapravo porijeklom iz bakterije. On njoj omogućuje odbranu od stranih patogena. Bakterija spašava svijet. Ili ga čini čudnim :D
Ova metoda omogućuje da se najjednostavnijim laboratorijskim procesom čovjeku ugrade škrge (primjera radi). U zonama humanih eksperimenata povlače se razne etičke paralele, no što se tiče industrije hranom- tu su nam širom vrata otvorena za napredak, razvoj i eksterminaciju gladi. Ovaj prokariotska RNK sekvenca otvara vrata mogućoj klonizaciji mamuta, izliječenju karcinoma, te uklanjanju samih bolesti!!!
Više o tome:http://www.wired.com/2015/07/crispr-dna-editing-2/

A šta je sa virtuelnom stvarnošću?

Eh, pa Tesla nam pomaže i u tome. Elon Musk je zagovornik već duže vremena teorije da je život zapravo simulacija i da je to možda razlog koji objašnjava Fermijev paradoks. Šta je istina?
Pa budući da je vodeći u kreiranju virutelne realnosti, Elun Musk možda pokušava sebe personificirati kao Boga...

Ajatolah_
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Ajatolah_ » 04/01/2016 16:46

Glavni zadatak pred predstojećom generacijom jeste odlijepiti se od izvora energije koje uništavaju okolinu i koji su potrošni... Glavni dio posla bi se trebao obaviti u ovom stoljeću i drago mi je ako ću svjedočiti tom sljedećem velikom koraku civilizacije. :-D
Evo dva članka o tome:
http://waitbutwhy.com/2015/06/how-tesla ... -life.html (možete preskočiti sve do Part 3: The Story of Tesla)
http://waitbutwhy.com/2015/06/the-deal-with-solar.html

Dakle nakon što se zaustavi uništavanje prirode i ljudi budu u mogućnosti proizvoditi električnu struju skoro pa beskonačno u budućnost, još je bitan daljnji razvoj medicine i komotno možeš zaustaviti ljudski razvoj, više ne treba. :D

Tesla10

Post by Tesla10 » 04/01/2016 19:00

Za budućnost predviđam nestanak religije (ili bar smanjenje religija), mogući nestanak nacionalnih država, te što je za mene najvažnije uspostavljanje kontakta sa vanzemaljcima.

Oduševljava me činjenica da ću jednoga dana moći da putujem svemirom i da ću vjerovatno biti u stanju da upoznajem druge civilizacije koje postoje u našem svemiru, ili svemirima ako već tako hoćete.

Hoćemo li se do tada dosta promijeniti kao ljudski rod? Siguran sam da hoćemo, ali to i jest evolucija.

I pratim temu od prvog dana samo da još kažem, odlična.

P.S. Uskoro i ja postavljam neke svoje zamisli o tome kako će budućnost izgledati :) .

sizifinho

Post by sizifinho » 04/01/2016 19:37

ajatolah, definitivno je to prvi problem "futurologa", ali srecom ljudi poput elon muska (osnivac tesla motorsa, spacex programa) rade na tom. Ne znam jesi li upoznat sa solae city-em kojeg je Elon izgradio. Grad citav prepunjen solarnim panelima posljednje generacije...sama pomisao Sahare i slicnih pustinja prekrivene ovim panelima priza predivan "insight" u buducnosti.
Postoje i ideje o solarnim jedrima izvan atmosfere koji bi se napajali suncevom svjetloscu ili mozda cak drugim oblicima radijacije.
Sve to do fuzije, a onda smo zvanicno krojaci svoje sudbine

Tesla10, drago mi je da nas ima. Sto vise to bolje.

Ja ne volim zamisljat kako ce socioloska svijest drustva napredovat, svijet bez religije je nesto sto ja mislim covjecanstvo nece dosegnuti vrlo brzo, cak mi je realnije da ti ili ja putujemo na drugu planetu nego da zivim u svijetu bez religije. Nemam nista protiv nje i podržavam duhovnost kod inteligentnih ljudi jer im pruža neki drugi nivo svijesti, ali takodjer sam svjestan da je ona glavno gorivo koje pokrece mase bez kriticne svijesti, i dok je takvih bit ce i religije i problema zbog pogrešnog tumačenja iste. Ljudi su zaboravili da je vjera ono što se pika, dok je religija - hajmo reći tijelo kojim se vjera manifestuje

Takodjer sam skeptican povodom putovanja na druge planete, nesto ne vjerujem da ce se to desiti u mom vremenu, a i ako se desi - rupa drzave u kojoj zivim mi nece omogucit nista slicno.

Sto se tice evolucije, mislim da sam ranije pisao o tom, tesko je predvidjeti kako ce covjek evoluirati, ali sigurno je da smo prevazisli prirodnu selekciju i prirodan tok evolucije.
Ali mi je dovoljno da pogledam kako u svijetu ljudi rade manipulaciju gena kao nesto svakodnevno, dok se kod nas narod bavi time ko je stariji i cije je pametnije.. nekako iz tog trenda imam osjecaj da bismo vrlo moguce mogli doci u situaciju gdje bi covjecanstvo u bogatim zemljama steklo utopijanske uslove zivota, mozda se preko genetskog inzinjeringa i rijesilo bolesti i abnormalnosti a mi u zemljama drugog, treceg svijeta kojima je uskracena blagodat magnetne rezonance u danasnje vrijeme, bismo mogli zaostati u onoj spomenutoj evoluciji...
U tom scenariju bi se vrlo lahko.covjecanstvo mogli podvojiti u svom evo-procesu pa bismo imali te napredne frakcije i nas, malonarodne divljake koji se bave time ko je poturica a ko cetnik. Spasi nas boze evolucije!

Post Reply