Futurologija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
sizifinho

Re: Futurologija

Post by sizifinho » 23/09/2015 09:27

Iako su ljudi uvjereni da farmaceutske kompanije rade protiv njih, da su lijekovi za AIDS ili kancer davno smišljeni, stvar je malo drugačija..
Sigurno da ima usporavanja procesa od velikih kompanija, identično kao što Microsoft usporava razvoj tehnologije kako bi diktirao tržište i cijene, pa tako vjerovatno rade i velike farmaceutske kompanije. Ipak su tu multimilionerski projekti u pitanju.
No kao što Google predstavlja veliku opasnost Microsoftu sa svojim načinom rada koji je usmjeren prevashodno prema pristupačnosti svim ljudima, tako ima i farmaceutskih kompanija koje rade isto.
Jedna od njih je Vaxil BioTherapeutics Ltd.
Oni su najavili za 6-7 godina oslobađanje terapeutske vakcine koja će liječiti kancer.
Koja je razlika između obične vakcine i terapeutske vakcine?

Jednostavno rečeno, obična vakcina uči imuni sistem zdrave osobe kako da se bori s nečim, prije nego što organizam dođe u kontakt s tim nečim.

Terapeutska vakcina se daje bolesnoj osobi (primjera radi- Ebola) i daje informaciju već osloabljenom imunom sistemu kako da na efikasan način savlada "zločinca".

ImMucin je revolucionarna vakcina koja će promijeniti liječenje i tretman kancer-pacijenata. Ona uči T limfocite domaćina da prepoznaju MUC1 receptore na membrani kancer stanica, tako da agresivnost T limfocita može biti usmjeran prema i samo prema kancer stanicama izazivajući njihovu smrt.
Za razliku od tradicionalnih metoda liječenja gdje su kompromitovane i zdrave stanice, ovdje bi se tretman sveo na abnormalne stanice.
http://www.medicaldaily.com/cancer-vacc ... all-316342

sizifinho

Post by sizifinho » 23/09/2015 09:47

walter kurtz wrote:Image
telomeri telomeraza fontana mladosti :zoka:
telomeraza i telomere nisu ništa novo čovječanstvu.

Zamislimo hromosom.

Image

Na slici se može vidjeti da je hromosom zapravo klupko DNK-a molekula. Mogu se vidjeti vrhovi "klupka" koji se zovu telomere. Ovi hromosomi su smješteni u centru svake ćelije. Diobom ćelija, gdje iz jedne ćelije nastanu dvije, dijeli se i set hromosoma. Iz svakog hromosoma nastane identična njegova kopija.
Prosto objašnjeno, svakom diobom hromosoma, malo ovog njegovog vrha, ove njegove telomere se skrati jer je potrošeno na diobu. Nakon nekoliko dioba ( empirijski otprilike 60-70) telomere se toliko istroše, da dioba prestaje. To je Hayflickova tačka.
Detaljnije o tome, ko želi -> ovdje.
Enzim koji se zove telomeraza je odgovoran za "obnavljanje" tih telomera i samim tim produljavanje života stanice. Odrasli ljudi u većini ćelija imaju jako malo tog enzima.
No interesantno je da kancer stanice imaju mnogo telmoeraze, pa se postavlja pitanje?
Da li je dosta telomeraze zbog kancer stanica, ili su kancer stanice prisutne jer ima dosta telomeraze? Šta je odgovorno za šta?

Telomeraza i tretman njome se dosta vremena provlači kroz naučne krugove kao način usporavanja starenja, ali upravo ova njena osobina, promocija rasta kancer stanica je možda i glavni razlog zašto se ne koristi.
No upravo u kancer stanicama možda leži odgovor čovjekove dugovječnosti. Da li će najveći čovječiji neprijatelj biti i izvor informacija koji će produžiti prosječan životni vijek?

Još jedan dokaz telomera, telomeraze i njihove uloge u starenju ima bolest zvanaWernerov sindrom ili bolest ubrzanog starenja.

U jastoga je dokazana velika aktivnost ovog enzima, što može objasniti njihovu dugovječnost. No suprotno vjerovanjima, jastog nije besmrtan. Ironija njegove dugovječnosti je u sljedećem. Jastozi imaju dosta telomeraze. Što su stariji to su jači, brži i plodniji. No problem nastane kada jastog postane isuviše velik, a s veličinom rastu i energetske potrebe koje on ne može sebi obezbjediti te stoga umire.

Malo više o pojmu biološke besmrtnosti

sizifinho

Post by sizifinho » 24/09/2015 13:37

Uprkos mnogim problemima sa kojim se društvo susreće, ipak neke stvari pokazuju da nas ipak možda čeka svijetla budućnost:

http://www.thelatestnews.com/lab-grown- ... a-success/

nije mala stvar, uzgajati organe kao da su povrće, iz ničeg faktički; par matičnih stanica i voila - bubreg. Idući korak- regeneracija izgubljenih udova.

U budućnosti će komunikacija bez riječi biti stvar sadašnjice, regularna i uobičajena. Već danas se vrše kompleksni eksperimenti koji "prenose" moždane informacije s jedne osobe na drugu:

http://motherboard.vice.com/read/the-mo ... -ever-made

osim što bi se moglo koristiti za komunikacije, mislim da je ovo fascinantnije zbog jedne druge stvari...
Naučnici smatraju da bi se ovaj vid komunikacije moždane mogao koristiti za prenos fokusa sa studenta koji je fokusiran na studenta koji ima recimo ADHD ili se može koristiti kod ljudi koji su imali moždani udar, pa su im neki dijelovi korteksa mozga inaktivni. Ti ljudi bi mogli pristupiti korteksu druge osobe i "koristiti " njihov mozak, na kratko.

kerima1

Post by kerima1 » 24/09/2015 15:46

Ne kontam kako bi se mogli regenerirati udovi?!

sizifinho

Post by sizifinho » 24/09/2015 16:05

kerima1 wrote:Ne kontam kako bi se mogli regenerirati udovi?!
Evo, zanimljiv video koji govori o tome:

za one što im je mrsko čitati:
Regeneracija kod čovjeka je moguća samo za vrijeme prvog trimestra razvoja, tj za vrijeme trudnoće. Glavnu riječ imaju one toliko spominjane matične stanice. To su prve stanice u ljudskom organizmu. Prisutne su kod svih višećelijskih organizama i uloga im je "pretvaranje" u zrele stanice.
Poznato je da se čitavo čovječije tijelo konstantno regeneriše. Koža se ljušti, raste nova, pukne nokat- naraste novi, porežemo se - zaraste rana. Eritrociti žive 90 dana, pa se skladište u slezeni, i umiru, no mi to ne osjetimo jer je tijelo proizvelo nove eritrocite.
A upravo se sve te zrele stanice oblikuju iz nezrele matične stanice.

Čovjekovo tijelo je sposobno za renegeraciju, ali samo donekle. Za to su odgovorni geni, njihova aktivacija i supresija. Jetra može velike dijelove regenerisati, dok srce ne može ni najmanji dio.

Vidiš li
kerima1 wrote:...
zašto budućnost medicine leži u matičnim stanicama?

U slučaju odsjećenog uda, gornje desne ruke recimo, organizam šalje stresorne signale ŠIROM organizma. Tijelo želi zacijeliti to područje, ali ograničenost dostupnih matičnih stanica, kao i aktivacija nekih gena te supresija drugih gena - onemogućuju to.

A ako si pratila moje komentare, vidjela si koliko smo daleko došli s alteracijom gena. Jedan gen LIN28 je prisutan kod čovječijeg embrija u prvom trimestru, a onda kasnije sve manje i manje, a do 4-5 godine se u potpunosti ugasi. A istraživanja su pokazala da ubrizganje ovog gena mišu u područje povrede: ubrzava metabolizam i ubrzava proces zarastanja.
Meni se čini vrlo mogućim da se recimo, u slučaju tog odsječenoga uda, čovjeku u područje patrljka ubrizgavaju matične stanice uz kombinaciju genetskog inžinjeringa sa LIN28, a organizam bi ostalo učinio.
Ako nisi pogledala taj klip, u njemu pokazuju kako se ljudima na mjesto infarkta ubrizgaju matične stanice i srce se regeneriše.
Iz masnog tkiva su se pacijentima vadile matične stanice a onda ih pretvarali u neurone. To znači da bi čovjeku mogao ubrizgati matične stanice u područje infarkta moždanog tkiva, i čovjek bi imao zdrav mozak po oporavku.

piupiu
Has thanked: 76 times
Been thanked: 66 times

Post by piupiu » 25/09/2015 05:27

Evo ti još jedan zanimljiv futurolog ... :)

http://thisisjasonsilva.com/

kerima1

Post by kerima1 » 25/09/2015 20:08

Jasnije mi je Sizife,hvala na trudu.
A,pratim li..da.

sizifinho

Post by sizifinho » 01/10/2015 20:40

Recimo da je forum klixa jedan uzorak našeg BiH stanovništva. Interesantno je koliko su teme na kojima se čak i može nešto pametno, zanimljivo pročitati, naučiti proporcionalno svom sadržaju- slabo posjećene. No bitno je da se teme poput farme, onda nekakve političke situacije, sport itd, svaki dan masovno obilaze i komentarišu. Puno je jednostavnije ljudima "prdit" o politici, jer tu mogu prosipati pamet a ne mogu ništa uraditi, gledat druge ljude kako se svađaju i uživati u igrama. Dok je igara i hljeba, dobro je.

No na temu budućnosti.

Gospodin Ray Kurzweil je neko čija dostignuća ne mogu stati na jedan list da se napišu, čak i kad bi se pisali najsitnijim fontom i u tri-četiri reda. Jednostavno, dovoljno je pogledati njegovu biografiju i shvatiti da je to čovjek koji ima poseban dar. Taj dar, koliko god to sablasno zvučalo je "vid u budućnosti".
Na stranu sad sva naučna dostignuća koja je postigao- jer je to nešto sasvim drugo i obimnije, ovaj čovjek je predvidio dosta velikih stvari kao što je pad sovjetske unije, računalo pobjeđuje čovjeka u partiji šaha, korištenje interneta (prije nego je postao globalni fenomen). Čovjek je imao i par promašaja, no Bože moj...

Ray je nedavno iznio jednu jako zanimljivu tvrdnju. Naime, on kaže da će se do 2030-te godine moći oživjeti umrli.

O čemu je riječ?

Nanoboti.
Sjećam se epizode Star Trek-a, kada spominju Nanite i njihovu upotrebu u borbi protiv Borg-a. Danas to uopšte nije naučna fantastika. Nanoboti se već koriste u pretkliničkim istraživanjima, na životinjama kao što su žohari i miševi, i vremenom... doći će i čovjek na red.
Ray tvrdi da ćemo do 2030te godine doći u situaciju da koristimo nanobote unutar kranijuma i mozga, pri čemu bismo trebali dosegnuti novi evolucioni korak.
Prema njegovim riječima, nanoboti sa neuronima bi bili jednako bitno otkriće za čovjeka, kao što je bilo korištenje oruđa.
Ja lično smatram da je to malo pretencioza tvrdnja i sumnjam da ćemo do 2030te godine doći do tog nivoa, ali da li je evidentno spajanje čovjeka i tehnologije? Mislim da jeste.

Kako Ray misli da ćemo moći oživjeti mrtve? Ne doslovno. No on vjeruje da će nanoboti se koristiti da ekstrahuju informacije iz neurona, uzimajući sjećanja ljudi. Na taj način, unutar nekakve virutelne stvarnosti bi se mogli rekreirati "avatari" umrlih ljudi, sačinjeni od njihovih sjećanja. Nešto slično onom što imamo danas na telefonima - Siri- samo u vjernom obliku nekog ko je preminuo.
Naravno, to ne znači da će ta osoba, per se, biti pristutna, već da ćemo imati nešto što će poprilično ličiti na umrlu osobu.

Ovo je nešto što je naravno, malo konfliktno s etikom i moralom, no stvari se mijenjaju i ono što je bilo protivno etici i moralu u 30tim godinama prošlog vijeka ne mora biti tako u 30tim godinama idućeg.

No ono što je meni možda fascinantnije od vraćanja umrlih ljudi jesu prednosti koje bi nanoboti mogli donijeti našem mozgu. Mogli bismo imati stalan pristup internetu, i svim informacijama koje su na njemu. Isto tako bismo ubrzali proces razmišljanja i po proksiju ubrzali proces razvoja i otkrića.

Ideja iza nanobota je i idućem.

Neokorteks je dio kore mozga, onog njegovog "sivog" dijela koji se nalazi na površini i sastoji se od neurona. Upravo u ovom dijelu mozga leži i ključ čovječije evolucije i to je relativno "novi" "organ" koji je u sklopu samog mozga. Prefix neo znači novi, i neokorteks jeste to- novi korteks. Druge životinje imaju ovaj dio daleko prostije građe i jednostavnije, stoga i jesmo najnapredniji - intelektualno- na Zemlji.

Ray smatra da ćemo nanobotima omogućiti izgradnju novih nivoa neokorteksa, čineći ga kompleksnijim, većim i funkcionalnijim.
Često se predviđa budućnost u kojoj je čovjek zbog tehnologije degradirao emocije i inteligenciju, no po ovoj pretpostavci, čovjek bi zbog tehnologije mogao samo transcendirati na nove, "božanske" nivoe.
Novi nivoi korteksa su nam omogućili da pojmimo muziku, slike, fotografiju, glumu, da volimo na dublji način nego ostale životinje...
A nanobotski nivoi korteksa bi to samo produbili. Postali bismo spiritualniji, dubokoumniji, ozbiljniji/ duhovitiji...

Na sarajevskom kongresu "Gastroškola" prezentovan je sličan model:

kapsula koja je sposobna da klizi kroz crijeva i vrši popravke, biopsije, plasiranje lijeka.

¸

Kao što gospodin kaže: "Ne mora biti pretpostavka istinita, ne mora se ispuniti i ostvariti... no bitno je da ljudi razmišljaju."

sizifinho

Post by sizifinho » 01/10/2015 20:43

piupiu wrote:...

evo za tebe, na onu već spomenutu temu o stvaranju novih saznanja, spoznaja, informacija.

sinuhe

Post by sinuhe » 01/10/2015 21:55

Sljedeca velika stvar ce biti na polju novih materijala.
Zadnjih 20 godina je obiljezio internet. Koliko se samo svijet promijenio :mrgreen:

sizifinho

Post by sizifinho » 01/10/2015 22:58

sinuhe wrote:Sljedeca velika stvar ce biti na polju novih materijala.
Zadnjih 20 godina je obiljezio internet. Koliko se samo svijet promijenio :mrgreen:
Pa materijali se i otkrivaju i usavršavaju svakodnevno.
Eno nedavno japanci izumili pjenu koja može podnijeti i nekoliko tona

piupiu
Has thanked: 76 times
Been thanked: 66 times

Post by piupiu » 02/10/2015 02:48

sizifinho wrote: evo za tebe, na onu već spomenutu temu o stvaranju novih saznanja, spoznaja, informacija.
Danke. :) Pratim ti ja Big date, i umrežene modele raznih tipova, možda ti i esej o informacijskoj ekonomiji ovdje nalijepim, kad budem imala vremena, a onda nek nam je svima Big Brother na pomoći ... :perverzna: :lol:

sizifinho

Post by sizifinho » 09/10/2015 22:20

manje od sat vremena razgovora jednog od najvećih inovatora današnjice uz čovjeka čija kompanija finansira najviše projekata za budućnost...
Must watch.

sizifinho

Post by sizifinho » 16/10/2015 12:43

Dosadno mi je samom pisati, mislio sam da će se ljudi aktivirati na ovoj- bar meni zanimljivoj- temi.

Da li smo otkrili nešto što pripada vanzemaljcima? Možda... astronomi tako tvrde.

Često se na forumu spominje evolucija, u ispravnom ili neispravnom kontekstu.

Jeste ikad razmišljali kako će čovjek dalje evoluirati? Mislim, da se probudite 10 000 godina poslije, šta mislite da bi se promijenilo? Kakvu vi civilizaciju vidite?

Moj odgovor leži u činjenici da faktor prirode ima najmanji efekat na evoluciju modernog čovjeka, i mi smo sami došli do tačke gdje smo mi jedina sila koja kontroliše svoju evoluciju. Genetske terapije i modeli liječenja, transhumanizam (dijelovi mašine u čovjekovom tijelu) su samo neki od načina na koji se evolucija može i vjerovatno hoće ubrzati. Da li ćemo, zbog Mooreovog zakona koji je po proksiju odgovoran za duplanje količine znanja (informacija) - tačnije tehnologije- mi evoluirati puno brže nego što je za očekivati u prirodnom okruženju? Ja mislim da hoćemo.

kerima1

Post by kerima1 » 16/10/2015 12:48

sizifinho wrote:Dosadno mi je samom pisati, mislio sam da će se ljudi aktivirati na ovoj- bar meni zanimljivoj- temi.

Da li smo otkrili nešto što pripada vanzemaljcima? Možda... astronomi tako tvrde.

Često se na forumu spominje evolucija, u ispravnom ili neispravnom kontekstu.

Jeste ikad razmišljali kako će čovjek dalje evoluirati? Mislim, da se probudite 10 000 godina poslije, šta mislite da bi se promijenilo? Kakvu vi civilizaciju vidite?

Moj odgovor leži u činjenici da faktor prirode ima najmanji efekat na evoluciju modernog čovjeka, i mi smo sami došli do tačke gdje smo mi jedina sila koja kontroliše svoju evoluciju. Genetske terapije i modeli liječenja, transhumanizam (dijelovi mašine u čovjekovom tijelu) su samo neki od načina na koji se evolucija može i vjerovatno hoće ubrzati. Da li ćemo, zbog Mooreovog zakona koji je po proksiju odgovoran za duplanje količine znanja (informacija) - tačnije tehnologije- mi evoluirati puno brže nego što je za očekivati u prirodnom okruženju? Ja mislim da hoćemo.
Ja te pomno pratim :)
A zasto drugi ne pisu je moguce sto kao i ja nemaju nista pametno reci na ovako dobro temu.
U pravu si da je ljudska vrsta postala sila broj 1 i moguce je da kroz vrijeme osvojimo cijeli svemir.sta bi to onda znacilo..ko smo to mi?

sizifinho

Post by sizifinho » 16/10/2015 12:59

@kerima1, pa možemo raspravljati o idejama, zar ne?
Evo sad recimo, dat ću ti odgovor na ono što ja mislim.
Dakle obuhvatit ću malo univerzuma, malo evolucije, malo vanzemaljce..

Mi ljudi smo jedina bića na Zemlji sa iznimnim intelektom, zar ne?
Odakle nam taj intelekt?
Stekli ga evolucijom. Da li će druge životinje, vremenom steći intelekt kao i mi?
Ja mislim da neće
Zato što inteligencija nije nešto čemu teži evolucija. Proces evolucije omogućuje usavršavanje osobina koje su organizmu neophodne da preživi.
T-Rex je morao imati snažnu vilicu i snažno tijelo da bi opstao- što je evolucijom i dobio. Nije bio lovac, već strvinar, pa mu je trebala snaga i jaka vilica da se izbori za lešine. Evolucija mu je omogućila osobine koje su njemu bile NEOPHODNE da preživi.
Raptor je bio manji, i morao je loviti.. stoga je evolucijom usavršio brzinu i reflexe predatora.
Čovjeku je za opstanak bila neophodna inteligencija, i stablo razvoja je išlo tom granom.
Ovo znači da su poprilično velike šanse da u univerzumu ne postoji inteligentan dizajn sličan našem, jer bi se morali ponoviti identični uslovi našim, ili neki slični- koji bi podstakli razvoj inteligencije. I ako postoji, vjerujem da nije ni slična našoj inteligenciji.

Šta to znači?
To znači da bi tvoje pitanje bilo sasvim validno i možda sasvim istinito. Meni uopće se ne čini nemoguće da smo mi najnaprednija rasa u univerzumu zbog načina na koji se adaptiramo na sve uslove. Samo pogledaj stablo evolucije, čovjek je imao predatorsku građu, građu sposobnu da opstane na toplim područjima afrike i ledenim područjima skandinavije.. čak i na polovima možemo opstati.
Čovjek je pionir. Pokorio je svaki komadić tla na Zemlji, posjetio je Mjesec, ima ga i na Marsu. Ima ga i u dubokim dijelovima naše galaksije. Ako mi osvojimo univerzum, mi smo superinteligencija o kojoj toliko maštamo.

kerima1

Post by kerima1 » 16/10/2015 13:47

Kako ti zamisljas u sta ce covjek evoluirati kroz stoljeca?

sizifinho

Post by sizifinho » 16/10/2015 13:52

U nešto što će parirati božanskoj intervenciji koju mi zamišljamo.
Kako nazvati nešto što stvara život (kloniranje, AI), planete (ne sumnjam da ćemo i to vremenom počet praviti), zvijezde (već postoje ideje o kreiranju arteficijalnih sunaca na Marsu pomoću fuzije).... kako nazvati ovo drugačije?

kerima1

Post by kerima1 » 16/10/2015 13:58

sizifinho wrote:U nešto što će parirati božanskoj intervenciji koju mi zamišljamo.
Kako nazvati nešto što stvara život (kloniranje, AI), planete (ne sumnjam da ćemo i to vremenom počet praviti), zvijezde (već postoje ideje o kreiranju arteficijalnih sunaca na Marsu pomoću fuzije).... kako nazvati ovo drugačije?
Ah..bogovi na zemlji velis :D
Ako mi osvojimo univerzum, mi smo superinteligencija o kojoj toliko maštamo.
I ovdje si mislio pod to tj svemoc ljudske rase da cini sve.

SmokingMan
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Post by SmokingMan » 16/10/2015 14:30

Ko zna šta budućnost nosi,a jedino što bi usitino moglo uništiti samog čovjeka je njegova urođena pohlepa,još kada se na to doda jedna primamljiva mogućnost,koja golica ljudsku maštu,da jednoga danas postane besmrtan.To bi mogao biti jedan veliki problem za sve,jer u takvim okolnostima etika u nauci tada više neće imati nikakvog smisla,ljudi će činiti apsolutno sve da dosegno ono što im se potencijalno nudi,čak i mimo propalih pokušaja.

kerima1

Post by kerima1 » 16/10/2015 14:40

Ne znam samo kako bi covjek uspio postati besmrtan,jedino sto je moguce produziti zivotni bez da stihisjki stari kao danas.Sve i da se stvore uslovi za besmrtnost tijela uvijek postoji mogucnost da isto nastrada od necega.

NIN

Post by NIN » 16/10/2015 19:46

kerima1 wrote:Ne znam samo kako bi covjek uspio postati besmrtan,jedino sto je moguce produziti zivotni bez da stihisjki stari kao danas.Sve i da se stvore uslovi za besmrtnost tijela uvijek postoji mogucnost da isto nastrada od necega.
Ne vjerujem da ce Covjek ikada postati besmrtan jer, ako nista drugo, to se jednostavno kosi s prirodnim zakonitostima kao i to da je sama premisa besmrtnosti, u bukvalnom smislu te rijeci, jednostavno besmislena. S druge strane, ljudska teznja besmrtnosti se vec uveliko manifestuje ljudskim stvaralastvom i zaostavstinom, sto dobrom, sto losom.

E sad, neko ce reci DNK, zvjezdane staze, SF fazoni ali opet kazem nista od toga mada, jedino sto bi mozda moglo da se desi u kontekstu prolongiranja zivota, ali jedino sa aspekta drugog, jeste relativnost i vremenska diletacija.

Ne, nisam fan Interstelara :lol: mada je super film - mnogo prije se upoznah s Albertovim teorijama i imadoh srece ih donekle shvatiti.

sizifinho

Post by sizifinho » 17/10/2015 00:12

Besmrtnost je nešto što etički nikad neće biti moguće, no znamo da mnogi nisu mnogo brinuli o etici.

Stvar je u tome da je naš mozak jedno veliko strujno kolo. A mapiranje i prepisivanje mapiranih područja mozga u računalne algoritme...
mnogi naučnici zagovaraju činjenicu da će biti moguće dosegnuti besmrtnost "uploidiranjem" uma na AI. To je jedna tema koja se dugo vremena provlačila, pogotovo ju je zagovoravao Ray Kurzwel, direktor inžinjeringa na googleu. On smatra da će ovaj spiralni pozitivni razvoj tehnologije dovessti do potencijalnog "mind uploadinga" u skorijoj budućnosti. Razmislite samo o umovima koje bismo mogli sačuvati da mudruju duže vremena.

Elon Musk često zagovorava priču o "stimulaciji". On to objašnjava činjenicom da smo prije 40ak godina imali igrice tipa ping pong- crno bijele- a danas imamo igrice sa kontinentima za istraživanje, te okulus rift i realnost... Pa uzmimo u obzir da se tehnologija razvija sve brže i brže (spomenuti Moore-ov zakon), kakve igrice možemo očekivati? Eto da se tehnologija razvija dva puta sporije od očekivanog, nek treba i 200 godina...
Virtuelne naočale i svijet za obilaženje... i kako će čovjek razlikovati realnost od igrice? Zar neće biti moguće napraviti simulaciju u kojoj bi čovjek stavio naočare i počeo živjeti drugi život??
Naravno ja sve ovo uzimam kao misaoni eksperiment... nešto kao alegorija Platonove pećine

radiša

Post by radiša » 17/10/2015 12:44

Furologija je zajebana kad se covjek nafura.

sizifinho

Post by sizifinho » 18/10/2015 13:52

Neki dan sam pisao o mogućem otkriću vanzemaljaca (par postova iznad).
Sasvim je moguće da je to pucanj u prazno, ali bilo kako bilo, što god bude otkriveno iz toga- bit će jako zanimljivo.

Naime, kad ispred jedne zvijezde prođe planeta ili neko drugo nebesko tijelo- porcija svjetlosti bude blokirana zbog čega sateliti fotografišu sjenu ispred te zvijezde.
Kepler je nedavno primjetio sjenu koja orbitira oko jedne zvijezde. Ne bi ništa bilo čudno, a da se nisu primjetile sljedeće stvari:
1. Sjena koja se javi uzrokovana planetom, obično traje nekoliko sati i prođe.
2. Sjena koju sad Kepler lovi ima cikluse i po 80 dana.
3. To znači da je predmet ogroman, da blokira i do 20% svjetlosti te zvijezde, a primjera radi, Jupiter ne može blokirati toliko od Sunca (a Sunce je manja zvijezda).

Što će reći da je predmet koji smeta- ogroman i nešto je s čim se naučnici do sad nisu susretali.

Fizičar Freeman Dyson je pretpostavio da, ako već tražimo inteligentne vrste, onda trebamo uzeti u obzir da će neka interplanetarna vanzemaljska vrsta vjerovatno biti u vrhuncu energetskog razvoja, odnosno da će "žnjeti" čistu energiju zvijezda.
Njegova hipoteza je donijela do razvoja modela Dyson sfera

Image

-čija bi uloga bila prikupljanje energije direktno sa užarene vatrene lopte.

Uzevši u obzir da su šanse za otkriće inteligentnog života uistinu male, da li je ovo moguća tehnologija tih dugotraženih vanzemaljaca ili je jednostavno još jedan neotkriven fenomen univerzuma?

Što god odgovor bude, sigurno će biti interesantno.

detaljnije o fenomenu, i o planovima u budućnosti na:
http://www.popsci.com/alien-megastructu ... nvestigate

Post Reply