Francuski filmovi

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#1 Francuski filmovi

Post by basta sljezove boje »

Francuska filmska industrija spada medju proizvodne grane koje primaju najvise subvencije u EU (ca. 80%). Drzavne financijske injekcije pokazuju se posebno stimulativnim za mlade autore, jer 40% produkcije otpada na debitantska ostvarenja. Mada francuska kinematografija uziva veliki ugled medju filmofilima, u kina dolaze samo nagradjivani filmovi i najjace produkcije.

jedan od filmova koji su na mene ostavili najjaci utisak je "La Haine" Mathieua Kassovitza. Film je iz 1995 i ne znam da li je igrao kod nas. Ovaj film je iznenada prosle godine dosao u zizu javnosti, jer je "predvidio" nemire u pariskim predgradjima 10 godina ranije. Ponovno sam ga gledala (ovaj put na njemackom) i opet me ostavio bez daha

Film govori o 24 sata u zivotu trojice Parizana - Arapa Saida, Zidova Vinza i crnca Huberta. Noc prije je u kvartu doslo do sukoba izmedju policije i stanovnistva i jedan decko iz naselja, Abdel, je pri tom tesko ranjen i lezi u komi. Vinz (glumi ga Vincent Cassel) pronalazi pistolj jednog policajca i kune se da ce osvetiti Abdela ako ovaj umre. Tu pocinje radnja

film pocinje i zavrsava rijecima - ovo je prica covjeka koji pada sa 50. sprata nebodera. Da bi se umirio ponavlja u sebi dok pada: Do ovog mjesta je proslo sasvim dobro, do ovog mjesta je proslo sasvim dobro. Ali nije vazan pad, vazno je spustanje.

film je jako tezak za pratiti na francuskom, jer je na slangu koji se govori u pariskim banlieues. U kinu je nakon projekcije bila potpuna tisina sto se rijetko desava
User avatar
Truba
Posts: 81642
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2

Post by Truba »

meni je bio dobar film :) samo nekako se kraj nadzirao :sad:
tuga...
još sam film gledao dok su bili oni neredi u parizu
kao da gledam kakav big broder realnost sa ulice :sad:
krkan
Posts: 367
Joined: 31/12/2004 04:13

#3

Post by krkan »

Francuzi u zadnje vrijeme stancaju filmove kao ludi

ima dosta smeca ali se zalomi i pokoji jako dobar film kao

sto je vec pomenuti

mene je odusevio 'Irrevrsible' u kojem glume Vincent Cassel i Monica Bellucci (koja usput budi receno razvaljuje sto izgledom a sto bogami i glumom) :-) :)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#4

Post by uozo »

Le fabuleux destin d'Amélie Poulain :-D
Ili jednostavno Amelija! Sa Audrey Tautou! Razbija!
Skoro sam gled'o i onaj 36 sa Gerardom i Danielom Auteuil, koga gotivim pravo!
Nije lose! :-)
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#5 Re: Francuski filmovi

Post by _sa_ »

basta sljezove boje wrote:
jedan od filmova koji su na mene ostavili najjaci utisak je "La Haine" Mathieua Kassovitza. Film je iz 1995 i ne znam da li je igrao kod nas. Ovaj film je iznenada prosle godine dosao u zizu javnosti, jer je "predvidio" nemire u pariskim predgradjima 10 godina ranije. Ponovno sam ga gledala (ovaj put na njemackom) i opet me ostavio bez daha
odlican film, koliko se sjecam par puta je bio na tv-u
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#6

Post by Maksim »

krkan wrote:Francuzi u zadnje vrijeme stancaju filmove kao ludi

ima dosta smeca ali se zalomi i pokoji jako dobar film kao

sto je vec pomenuti

mene je odusevio 'Irrevrsible' u kojem glume Vincent Cassel i Monica Bellucci (koja usput budi receno razvaljuje sto izgledom a sto bogami i glumom) :-) :)
Upravo to, seljacino :D

I upravo je Mathieu Kassovitz jedan od tih koji snimaju smece :-D
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#7

Post by johnnykola »

kraljevi i kraljica.
User avatar
irvinx1
Posts: 1581
Joined: 22/07/2010 18:25

#8 Re: Francuski filmovi

Post by irvinx1 »

Jedna od najjacih kinematografija.

Preporucujem Melvilla, Bressona, Mallea, Chabrola...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#9 Re: Francuski filmovi

Post by fatamorgana »

Meni je super francuski noir iz sedamdesetih, Alain Delon, Lino Ventura, Catherine Deneuve ...
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#10 Re: Francuski filmovi

Post by karanana »

kada su u pitanju krimici i krvave pucacine, francuzi su jaki u tome.
prije par mjeseci sam gledo jedan o nekom prljavom policajcu, ne znam ime, veoma dobar "twist" na kraju.
joj a bio je jedan ali se ne sjecam detalja o nekakvoj dvojici detektiva koji ganjaju neku bandu koja ubije hrpu policajaca, pucacine na sve strane. jedina scena koje se sjecam je kada neki frajer u nekom tunelu pri ulazu u podzemnu zeljeznicu siluje neku zenu na podu. znam nisam bas najbolje opisao film da mi neko moze reci koji je. samo hocu da kazem da imaju dobrih filmova u tom zanru.
User avatar
senad_vt
Posts: 63
Joined: 10/04/2010 13:20

#11 Re: Francuski filmovi

Post by senad_vt »

jako volim gledati francuske filmove, posebno su dobri filmovi sa Jean Reno kao npr: Tais Toi, ili što sam gledao ne umri muški takođe jedna veoma dobra komedija
User avatar
Gentleman
Posts: 199
Joined: 09/07/2007 21:36

#12 Re: Francuski filmovi

Post by Gentleman »

basta sljezove boje wrote:Francuska filmska industrija spada medju proizvodne grane koje primaju najvise subvencije u EU (ca. 80%). Drzavne financijske injekcije pokazuju se posebno stimulativnim za mlade autore, jer 40% produkcije otpada na debitantska ostvarenja. Mada francuska kinematografija uziva veliki ugled medju filmofilima, u kina dolaze samo nagradjivani filmovi i najjace produkcije.

jedan od filmova koji su na mene ostavili najjaci utisak je "La Haine" Mathieua Kassovitza. Film je iz 1995 i ne znam da li je igrao kod nas. Ovaj film je iznenada prosle godine dosao u zizu javnosti, jer je "predvidio" nemire u pariskim predgradjima 10 godina ranije. Ponovno sam ga gledala (ovaj put na njemackom) i opet me ostavio bez daha

Film govori o 24 sata u zivotu trojice Parizana - Arapa Saida, Zidova Vinza i crnca Huberta. Noc prije je u kvartu doslo do sukoba izmedju policije i stanovnistva i jedan decko iz naselja, Abdel, je pri tom tesko ranjen i lezi u komi. Vinz (glumi ga Vincent Cassel) pronalazi pistolj jednog policajca i kune se da ce osvetiti Abdela ako ovaj umre. Tu pocinje radnja

film pocinje i zavrsava rijecima - ovo je prica covjeka koji pada sa 50. sprata nebodera. Da bi se umirio ponavlja u sebi dok pada: Do ovog mjesta je proslo sasvim dobro, do ovog mjesta je proslo sasvim dobro. Ali nije vazan pad, vazno je spustanje.

film je jako tezak za pratiti na francuskom, jer je na slangu koji se govori u pariskim banlieues. U kinu je nakon projekcije bila potpuna tisina sto se rijetko desava

Dobar film koga interesuje, evo link.

http://www.filestube.com/a7cb1e93dcdff77f03e9/go.html

I prevod
http://titlovi.com/titlovi/la-haine-aka-the-hate-80458/
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Francuski filmovi

Post by karanana »

kakavdanakneiskustvu wrote:
karanana wrote:kada su u pitanju krimici i krvave pucacine, francuzi su jaki u tome.
prije par mjeseci sam gledo jedan o nekom prljavom policajcu, ne znam ime, veoma dobar "twist" na kraju.
joj a bio je jedan ali se ne sjecam detalja o nekakvoj dvojici detektiva koji ganjaju neku bandu koja ubije hrpu policajaca, pucacine na sve strane. jedina scena koje se sjecam je kada neki frajer u nekom tunelu pri ulazu u podzemnu zeljeznicu siluje neku zenu na podu. znam nisam bas najbolje opisao film da mi neko moze reci koji je. samo hocu da kazem da imaju dobrih filmova u tom zanru.



ta scena je možda iz http://www.imdb.com/title/tt0290673/
jeste. hvala majstore. nisam mislio da ce neko pogoditi film iz mog poprilicno shturog sjecanja jedne scene.

ovaj vincent im je izgleda najjaci glumac tamo. on i onaj reno.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#14 Re: Francuski filmovi

Post by karanana »

mislim da sam dva razlicita filma spojio u jedan.
bio je cini mi se na ftv-u prije par godina ciklus francuskog filma i bilo je dosta solidnih filmova.
User avatar
MyCore
Posts: 979
Joined: 25/03/2009 14:14
Location: Vukojebina.com

#15 Re: Francuski filmovi

Post by MyCore »

Ja recimo nisam ljubitelj horora, ali oni French shocking horror movies me oduševljavaju
Preporucio bih:
- Martyrs
- Inside
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#16 Re: Francuski filmovi

Post by Soul_Sista »

Nigdje da nadjem francuski film "Les amants du Pont-Neuf" a i kad ga nadjem bez prevoda je...moze li neko pomoci? Odavno trazim :-)
User avatar
Gentleman
Posts: 199
Joined: 09/07/2007 21:36

#17 Re: Francuski filmovi

Post by Gentleman »

Soul_Sista wrote:Nigdje da nadjem francuski film "Les amants du Pont-Neuf" a i kad ga nadjem bez prevoda je...moze li neko pomoci? Odavno trazim :-)

E'o ga. :D

http://www.fileserve.com/file/PxaUXwG
ili
http://www.filestube.com/337ec8104ae47a ... -neuf.html

a prevod

http://www.all4divx.com/subtitles/Les+A ... +Serbian/1
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#18 Re: Francuski filmovi

Post by Soul_Sista »

..jelde treba biti pretplatnik da bi skinuo film na ovim gore sajtovima? :D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#19 Re: Francuski filmovi

Post by Soul_Sista »

OK :music2:







.............i nisam lijena! :D
(malo nestrpljiva) :razz:
User avatar
Celtic_Green
Posts: 97
Joined: 20/12/2008 00:15
Location: Caledonia

#20 Re: Francuski filmovi

Post by Celtic_Green »

Eh kad bi neko od forumskog pucanstva mogao meni da pomogne oko imena filma... :roll:


Film isao na OBN-u prije nekih godinu ili godinu i po (mada znajuci OBN, isao je i jos jedno 10 puta osim toga :lol: ) o mafijasu, kralju pariskog podzemlja (nesto kao Tony Soprano u Parizu :D ), ozenjen i ima sina, brak u krizi itd. Mnogo brutalan lik, imao partnera Arapa, koji se na pocetku filma, po izlasku iz zatvora okrece vjeri, i odbija da se vrati u igru... Ima brutalnih scena, onako bas film za opustanje :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#21 Re: Francuski filmovi

Post by Kinaski »

Celtic_Green wrote:Eh kad bi neko od forumskog pucanstva mogao meni da pomogne oko imena filma... :roll:


Film isao na OBN-u prije nekih godinu ili godinu i po (mada znajuci OBN, isao je i jos jedno 10 puta osim toga :lol: ) o mafijasu, kralju pariskog podzemlja (nesto kao Tony Soprano u Parizu :D ), ozenjen i ima sina, brak u krizi itd. Mnogo brutalan lik, imao partnera Arapa, koji se na pocetku filma, po izlasku iz zatvora okrece vjeri, i odbija da se vrati u igru... Ima brutalnih scena, onako bas film za opustanje :D
Jel radnja u zatvoru ? ako jeste to je ovaj http://www.imdb.com/title/tt1235166/ ako nije pogledaj taj neces se pokajati slicna je tematika
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#22 Re: Francuski filmovi

Post by harač »

mislim da je "Prorok" bio posljednji kojeg sam pogledao. Ne-loš
teky92
Posts: 48
Joined: 20/03/2011 19:10
Location: Montenegro

#23 Re: Francuski filmovi

Post by teky92 »

Amelie- divan film,pun neke pozitivne energije. . .
Mora se napomenuti i čuvena muzika iz filma,koja daje posebnu čar ovom filmu! ;) :)
Post Reply