Fra. Ivan Jukic -Slavoljub Bosnjak

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: Sarajmen

Pietje_Bel

Fra. Ivan Jukic -Slavoljub Bosnjak

Post by Pietje_Bel » 14/12/2008 09:30

Napisite ovdje sve sto znate o Fra Ivanu Jukicu, o njegovom zalaganju za Bosnjacku naciju i o njegovom angazovanosti u Ilirskom pokretu.

Image

smoki21

Re: Fra. Jukic-Slavoljub Bosnjak

Post by smoki21 » 08/02/2009 00:34

bio je jedan od najvećih bošnjaka

Jazz_Junkie

Re: Fra. Ivan Jukic -Slavoljub Bosnjak

Post by Jazz_Junkie » 08/02/2009 08:51

Rodom je iz Banja Luke i pravo ime mu je Ivan Frano Jukic. Slavoljub Bosnjak mu je bio cest pseudonim. Dosao je u dodir sa Ilirskim pokretom, odnosno nacionalnim preporodom u nas, i unutar istog zagovarao moderno interkonfesionalno bosnjastvo. Posto je ilirska ideja obuhvatala sve juzne Slavene (cak i Bugare), Jukic je takodjer zastupao juznoslavensko jedinstvo koje je bilo samo moguce putem oslobadjanja od stranih okupatora Turaka, Austrijanaca i Madjara. Bio je u bliskom prijateljstvu sa Josipom Strossmayerom koji mu nerijetko pruzao utociste i potporu u svom djelovanju kao i bjekstvu. Naime, Jukic u svojim posljednim godinama nije smio koraciti u Bosnu odakle ga je prognao Omer-pasa Latas, inace pravoslavni konvertit iz Like, koji je terorisao sopstveni narod da bi Porti dokazao (slijepu) odanost. Tako je cesto dolazio na granicu (mahom u Slavonski Brod) Hrvatske sa Bosnom, "da bi makar mogao gledati svoju Bosnu". Tesko ga je pogodilo i odricanje od strane bosanskih franjevaca koji zbog njega vjerojatno nisu htjeli padati u jos vece nevolje, premda su iovako bili u teskom stanju zbog otomanske represije koja je trajala jos od pohoda Savojskog. Jukic je preminuo 1857. godine u Becu i dan danas mu se ne zna lokacija groba, mada je poznato da neposredno nakon smrti bio ukopan u sabirnu grobnicu na St. Marx-Friedhofu u 3. Bezirku (treca becka opcina) u cijoj sam blizini nekada stanovao.
Tokom revolucije u Habsburskom imperiju (Habsburger Reich) iz 1848. godine (koja je slomljena zahvaljujuci ruskoj intervenciji) je napisao: "Mi Bosnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo zivi nas samo kao ocenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju priatelji naukah i zale nas. Vrime je da se i probudimo od dugovicne nemarnosti; dajte pehar, te carpite iz studenca pomnje mudrost, i nauk; nastojte da najpred nasa serca ocistimo od predsudah, fatajmo za knjige i casopise, vidimo sto su drugi uradili, te i mi ista sredstva poprimimo, da nas narod prosti iz tminah neznanstva na svitlost isitne izvedmo."
Sto je tada rekao, vazi nazalost i danas dan.

Hrast

Post by Hrast » 09/02/2009 02:47

Pietje_Bel wrote:Napisite ovdje sve sto znate o Fra Ivanu Jukicu, o njegovom zalaganju za Bosnjacku naciju i o njegovom angazovanosti u Ilirskom pokretu.

Image

Sta se ima reci osim da covjek ocigledno nije bio Hrvat. A sve ostalo je ustvari suplja prica, jer se njegovo Bosnjanstvo se ni u kojem slucaju nije moglo usaglasiti sa Bosnjanstvom muslimanskih begova koji su vijekovima manje vise nesvjesno prakticirali bosansko-muslimanski substrukturni binarizam unutar binarizma Osmanskog carstva - dusevni robovi takoreci, prispjeli nit tamo nit vamo, ali ipak na njihov racun ide pocetak stasavanja muslimana tadasnje Bosne u jedan narod, narod bosnjacki.

Jukicevo Bosnjanstvo je, barem po mome, cistije i zdravije od ovog gore objasnjenog, ali sama cinjenica da je jedno s drugim nesuglasivo pokazuje do koje mjere je ustvari iluzorno vjerovati u to da ce sve da bude kao nekad prije..nekad prije pojavljivanja Osmanlija pred vratima Bosne, pojavljivanja koje je samo po sebi pokrenulo citav niz unutarbosanskih drustvenih procesa koji su vodili dusevnoj smrti Bosne kao jedinstvene cjeline.

Pozdrav svima..ovo je inace moja prva poruka, a nadam se da nece biti i zadnja posto sam vec imao prilike procitati mnogo veoma interesantnih tekstova na ovom podforumu, jer interesuje me gotovo sve sto je vezi sa bosanskom historijom, a pogotovo nase "najtamnije doba" srednji vijek o kojem znamo toliko malo, a pisemo toliko mnogo.

Tvrtko I Kotromanić

Post by Tvrtko I Kotromanić » 16/03/2009 23:22

Citiram i potpisujem:
Jukicevo Bosnjanstvo je, barem po mome, cistije i zdravije od ovog gore objasnjenog!
TACNIJE NE MOZE!

Bosna, onakva kakva je bila prije dolaska Osmanlija, jos uvijek nije mrtva, samo je pitanje vremena kad ce se uzdici, a ljudi koji podrzavaju Jukicevu ideju ima sve vise.
Bosanski katolici i muslimani jesu jedan narod, mogu neki sovinisti to nijekati, ali istina je jedno, a zelje su drugo. Hvala Bogu, ja sam musliman, ali prije svega se osjecam Bosnjaninom, Bosnjakom, Bosancem i smatram da katolici u nasoj domovini jesu moja braca po krvi, ma koliko to nekima smetalo i ma koliko se krvi prosulo zbog apetita ZG i BG. Jukic je ideal kojeg trebamo slijediti bas kao i njegovu poznatu izreku, kako bi nam svima bilo bolje. I sahara i polumjesec su stranci koje jesmo usvojili ali koji ne pripadaju bosanskom srednjem vijeku, ono sto nas spaja jeste jedna rijec koju uvijek s ponosom kazem - BOSNJANIN.

Pietje_Bel

Post by Pietje_Bel » 17/03/2009 20:54

Tvrtko I Kotromanić wrote:Citiram i potpisujem:
Jukicevo Bosnjanstvo je, barem po mome, cistije i zdravije od ovog gore objasnjenog!
TACNIJE NE MOZE!

Bosna, onakva kakva je bila prije dolaska Osmanlija, jos uvijek nije mrtva, samo je pitanje vremena kad ce se uzdici, a ljudi koji podrzavaju Jukicevu ideju ima sve vise.
Bosanski katolici i muslimani jesu jedan narod, mogu neki sovinisti to nijekati, ali istina je jedno, a zelje su drugo. Hvala Bogu, ja sam musliman, ali prije svega se osjecam Bosnjaninom, Bosnjakom, Bosancem i smatram da katolici u nasoj domovini jesu moja braca po krvi, ma koliko to nekima smetalo i ma koliko se krvi prosulo zbog apetita ZG i BG. Jukic je ideal kojeg trebamo slijediti bas kao i njegovu poznatu izreku, kako bi nam svima bilo bolje. I sahara i polumjesec su stranci koje jesmo usvojili ali koji ne pripadaju bosanskom srednjem vijeku, ono sto nas spaja jeste jedna rijec koju uvijek s ponosom kazem - BOSNJANIN.

Jukicevog Bosnjastva nema bez Bosanskih katolika. Mogli bi pricati o Jukicevom Bosnjastvu tek kada bi se Bosanski katolici zajedno sa Bosanskom crkvom katolickom vratili u Bosnjastvo. Na pocetku, tek posle rata, Bosnjastvo je tako i zamisljeno. Ali posto smo imali i Sandzaklije i Makedonce muslimane i Hrvate-muslimane postavljalo je se logicno pitanje:"A sta sa njima?"

I ti Bosanski intelektualci su shvatili da je bolje njih prikljuciti u Bosnjastvo, iako su oni etnicki Srbi ili Hrvati vecinom, nego se truditi da pro-Bosanske katolike privucemo u Bosnjastvo. Na taj nacin je Bosnjastvo postalo sinonim za Muslimanstvo nazalost. Bilo je nekih intelektualaca medu Bosnjacima, koji su govorili kako Sandzak nije Bosnjacki etnicki teritorij itd. ali njih niko nije slusao.

Mislim da izlaz iz dileme lezi u tome da se i ljudi koji razmisljaju kao ti u sto vecem broju prikluce u Bosnjastvo i da se i oni pisu kao Bosnjaci jer ukoliko se to ne uradi onda ce Bosnjastvo ostati rezervisano za one koji su najmanje Bosnjaci a to su Sandzaklije, Hrvati-muslimani, Makedonci-muslimani itd. Jos malo ce popis stanovnistva i mislim da bi se mi svi, pa cak i mi koji se ne slazemo sa ovim Bosnjastvo, trebali prikljuciti Bosnjastvu i truditi se u buducnosti da ga transformisemo u ono sto bi trebalo biti. Ako mi budemo bjezali od Bosnjastva onda je to u svakom slucaju najgora opcija!

Tvrtko I Kotromanić

Post by Tvrtko I Kotromanić » 17/03/2009 23:57

Potpisujem.

Bassinak

Post by Bassinak » 30/04/2009 00:01

Takodjer, ali uz malo korigovanja. hrvata muslimana nema vise ( dobro,par izuzetaka) , za Makedonce se slazem a Sandzaklije nema nitko pravo iskljucivati iz Bosnjackog naroda a to sto su oni malo vise vjerski nastrojeni stvar je njihovog okruzenja kao uostalom i naseg.

ja sam Bosnjak/Bosanac i to mi jedina odrednica a inace sam ateist no vjeru sam uvijek posmatrao kao privatnu stvar, budi Bosnjak a vjera kako-tako.
Inace, mislim da je uz franju Jukica stalo vise ljudi, mi bi danas imali svoju Bosnu a ne bi je morali djeliti sa Turcima, Srbima,Hrvatima i ostalim.

Pietje_Bel

Post by Pietje_Bel » 19/08/2009 17:22

Istorija Bosne- Fra Ivan Frano Jukic- Slavoljub Bosnjak-1818-1857.:
Image

Nastanak Bosne -Ivan Frano Jukic (Slavoljub Bosnjak)

Image

Image

Prvi 6 Bosanskih Banova po Jukicu:

Image

Image

Image

Image

Mujo.Hrnjica

Post by Mujo.Hrnjica » 11/09/2009 12:07

Tvrtko I Kotromanić wrote:Bosanski katolici i muslimani jesu jedan narod, mogu neki sovinisti to nijekati, ali istina je jedno, a zelje su drugo.

Osim nekih naseljenih vlaskih i albanskih plemena u Zap. Hercegovini koja su pokatolicena.

Polahko, doci ce sve na svoje, samo dok narod pocne misliti svojom glavom!

Geronimo81

Post by Geronimo81 » 11/09/2009 13:36

Mujo.Hrnjica wrote:
Tvrtko I Kotromanić wrote:Bosanski katolici i muslimani jesu jedan narod, mogu neki sovinisti to nijekati, ali istina je jedno, a zelje su drugo.

Osim nekih naseljenih vlaskih i albanskih plemena u Zap. Hercegovini koja su pokatolicena.

Polahko, doci ce sve na svoje, samo dok narod pocne misliti svojom glavom!
Da i oni koji su sa povlačenjem osmanlija dolazili u Bosnu.

osa

Post by osa » 11/09/2009 13:51

Mujo.Hrnjica wrote:

točno, sve su to bila uglavnom hrvatska plemena, danas nisu.

nokia6170

Post by nokia6170 » 11/09/2009 13:59

osa wrote:
Mujo.Hrnjica wrote:

Isto kao sto su dubrovcani uvijek bili Hrvati ;)

osa

Post by osa » 11/09/2009 14:28

quote="osa"]
Mujo.Hrnjica wrote:

točno, sve su to bila uglavnom hrvatska plemena, danas nisu.[/quote]

Isto kao sto su dubrovcani uvijek bili Hrvati ;)[/quote]

oni opet nisu, a danas jesu, protek vremena i promjene je nemoguće zaustaviti.

nokia6170

Post by nokia6170 » 11/09/2009 15:32

osa wrote:quote="osa"]
Mujo.Hrnjica wrote:

oni opet nisu, a danas jesu, protek vremena i promjene je nemoguće zaustaviti.[/quote]

naravno, ali ko ti garantuje da se i ovo vrijeme nece promijeniti i da ce se desiti neke nove promjene.

Jazz_Junkie

Post by Jazz_Junkie » 11/09/2009 15:51

Albanska plemena. :-) To jos ni od Albanaca cuo nisam.

osa

Post by osa » 11/09/2009 20:53

quote="osa"]quote="osa"]
Mujo.Hrnjica wrote:

točno, sve su to bila uglavnom hrvatska plemena, danas nisu.[/quote]

oni opet nisu, a danas jesu, protek vremena i promjene je nemoguće zaustaviti.[/quote]

naravno, ali ko ti garantuje da se i ovo vrijeme nece promijeniti i da ce se desiti neke nove promjene.[/quote]

nitko nokia, dapače promjene su od vitalnog značaja za funkcioniranje svijeta, kad se dešavaju sporo čovjek ih za života i ne osjeti, međutim kad ih ratovi i slične kataklizme ubrzaju, onda ih i sam čovjek malo teže prihvaća.

oldplague

Post by oldplague » 12/09/2009 09:18

Bit će šta će biti, a kad bude, više nam neće biti važno. Mi prebrzo izgaramo da bismo stavili historiju pod kontrolu.

Mujo.Hrnjica

Post by Mujo.Hrnjica » 12/09/2009 20:50

Jazz_Junkie wrote:Albanska plemena. :-) To jos ni od Albanaca cuo nisam.

Eto ja sam te prosvijetlio!

Ocekujem komentare, ali sta naucno, nemoj mitomanije!

Tesla10

Post by Tesla10 » 19/06/2016 15:29

Zašto je ova tema zaboravljena?

O Ivanu se može još mnogo toga kazati.

Međutim mene najviše nervira to što se danas sve više koristi prefisk "bošnjački", koji se nikad kroz historiju nije koristio. U Ivanovim radovima se to najbolje vidi. On uvijek koristi prefiks "bosanski" kada govori o Bosni i Bošnjacima.

Strah me je što mnogi to još uvijek ne shvataju, a trebali bi i to brzo. Neprijatelji Bosne to koriste i ne namjeravaju da prestanu.

Hajde da dignemo temu iz zaborava, jer i sam Ivan je rekao da je vrijeme za buđenje a ne za san :bih: .

Quaresma

Post by Quaresma » 28/06/2016 22:43

Image

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 29/06/2016 10:08

Fra. Ivan Jukić ili Ivan Franjo Jukić ?
A onda i pseudonim Slavoljub Bošnjak, dodatno unosi zabunu oko ispravnosti imena i prezimena.
Image
Izvor: http://zeportal.net/covjek-koji-je-isti ... osnjastvo/

Black swan

Post by Black swan » 29/06/2016 10:10

iza fra ne ide točka

tnnt

Post by tnnt » 03/07/2016 09:53

on je sve muslimane u Bosni nazivao Turcima a krščane Bošnjacima
zato Bošnje ne zanosite se previše Jukićem :D

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/07/2016 10:05

tnnt wrote:on je sve muslimane u Bosni nazivao Turcima a krščane Bošnjacima
zato Bošnje ne zanosite se previše Jukićem :D

Ma Bošnjaci bi mu to nekako i halalili ali kršćani nikad što ih je nazivao Bošnjacima a ne Srbima i Hrvatima. :oops:

Post Reply