Forumasi, upomoc!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mr__bosnjak

Forumasi, upomoc!

Post by mr__bosnjak » 10/09/2006 01:57

Imam jednog druga, koji je krscanin, i on duze se interesuje o Islamu i zeli da ga primi i trazi od mene savjet. Ja sam mu rekao da mislim da je ispravna vjera, ali opet mati mu je totalno protiv toga. A ocu je svejedno. I on sad trazi od mene da pricam sa njegovom majkom i da je pokusam ubjedit da je to dobro, a ja budala pristao. I ne znam sad sta da kazem i kud cu ja sad sa njom okolo vodit diskusije. Ali hajde sad dodjem ja kuci kod njega(zivi kod roditelja) i brzo dodje ta tema, i on bi mogao preci i ovako ali hoce od majke "blagoslov", i ja sad se ukljucim u diskusiju, i ljudi! Dva i pol sahata sam sa zenom pricao i ona ima logiku koju ne mogu objasnit. Kaze ona "postujem ja Islam i nemam nista protiv vjere ali ne moze to bit Bozija vjera sa obzirom na kako se kod vas zivi". I ja sad necu nju da ubjedjujem da je prava vjera ali ne znam ni kud ni kako i ona otvori temu mahrame, kaze da je to tlacenje zene, ja kazem za nekoga je tlacenje za nekoga dostojanstvo, ali ne razumijem sto tebi kao ne-muslimanu smeta, kaze ugrozene su te zene, ja kazem ali one hoce da nose, ona kaze zato sto im je opran mozak i sto ne razumije da je to za nju lose i sto nema snage skinut, ja kazem mozda zena postuje svoja ubjedjenja i nosi jer zeli a tako gledanje da ona "nema snage" je ponizavajuce itd. I hajde sad njeno misljenje je isto a on na istoj tacki. I pita me treba li ime promjenit. Ne znam sto sam mu ja postao glavni davaoc odgovora ali fakat ne shvatam sta da mu kazem ili posavjetujem. Donekle ga i razumijem jer ni moja mati nebi pristala da ja sad postanem npr. Jevrej ali opet njegov je zivot. Hajte malo mi pomozite :sad:

cartman

Post by cartman » 10/09/2006 02:58

Ja bi mu pokusao objasnit da ostane to sto jest, jer na kraju sve je isto, svi vjerujemo u jednog Boga , a ti neki transferi , to mi je totalna nebuloza. taj tvoj haver je malo skreno s puta, jer nece bit nista bolji co`ek ako predje na islam. Nego ti njemu fino objasni da je vazno samo vjerovat u Boga, a kako ga netko nazivao, to je apsolutno i totalno nebitno

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 10/09/2006 03:10

cartman wrote:Ja bi mu pokusao objasnit da ostane to sto jest, jer na kraju sve je isto, svi vjerujemo u jednog Boga , a ti neki transferi , to mi je totalna nebuloza. taj tvoj haver je malo skreno s puta, jer nece bit nista bolji co`ek ako predje na islam. Nego ti njemu fino objasni da je vazno samo vjerovat u Boga, a kako ga netko nazivao, to je apsolutno i totalno nebitno

Tri monoteisticke religije imaju isti korijen i isto vjerovanje u sustini, da. Ali, i da se ne uvrijedi neko ovo je islamsko vjerovanje, Jevrejstvo je skrenulo sa puta ne prihvacanjem Isaá a.s. kao Poslanika a da ne govorim o Muhammedu a.s. A Krscanstvo kada je Isaá a.s. proglasilo Bozijim sinom, neuzubillah i ne prihvatilo Muhammeda a.s. kao Poslanika. Zato ostaje da jedina u potpunosti prava religija Allaha dz.s. je - Islam! Ja zasigurno necu nekome ko zeli biti musliman reci da to ne bude. Price o "transferima" su meni samo dokaz glupog mentaliteta koji kod nas vlada.

Haqqani

Post by Haqqani » 10/09/2006 11:42

On moze primiti Islam bez znanja svojih roditelja...

Znam na desetine takvih slucajeva...

Ako hoce moze kontaktirati sa tim osobama...

Nek mi se javi na pp.

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 10/09/2006 13:18

Kako si ti meni cudan covjek !!! :x On nece da prihvati Islam bez majcinog blagoslova. Razumijes ? :x

mr_bosnjak,

Mislim da se nisi trebao petljati u to. Svom prijatelju preporuci da nastavi proucavati Islam, i da onda sam razgovara s majkom.

pozz

_BosanaC

Post by _BosanaC » 10/09/2006 14:55

mr_bosnjak, koliko ja vidim taj tvoj frend ne zna bil' piskio il' kakio. Ako se umjesas jos malo u to, a na kraju on ostane sto jeste - ti ces biti taj koji ne valja. Bilo sta da krene po zlu - opet ti ne valjas.

Das mu fino Kur'an, pa neka skonta sta hoce a sta nece.

Uostalom, ako je Bog jedan, kakve onda veze s vjerom ima moli li mu se neko u crkvi ili dzamiji sve dok vjeruje u njega? :?

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 10/09/2006 23:31

Latinica wrote:

Kako si ti meni cudan covjek !!! :x On nece da prihvati Islam bez majcinog blagoslova. Razumijes ? :x

mr_bosnjak,

Mislim da se nisi trebao petljati u to. Svom prijatelju preporuci da nastavi proucavati Islam, i da onda sam razgovara s majkom.

pozz

Znam da nisam, al´ sad je kasno. Imam jak osjecaj za jaranstvo, znas ono hajde pomogni a ne mislis o posljedicama :roll: Moram se popravit :D Nego problem je sto on i dalje zivi kod roditelja i onda je malo tesko proucavat Islam tamo(jos malo pa ramazan...) ako mu mati strogo se suprostavlja. Eh mogao bih mu rec da se seli ali tesko je naci stan, moze trajat godinama dok nesto ne dodje. A ne zeli s njima(roditeljima) bit u konfliktu a zeli da primi Islam sada. Meni ga je fakat zao, ali ne znam sta bi mogao tu radit?

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 10/09/2006 23:33

I da, nemoj tako jako na Haqqanija, siguran sam da je htio samo da pomogne. :)

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 10/09/2006 23:34

_BosanaC wrote:mr_bosnjak, koliko ja vidim taj tvoj frend ne zna bil' piskio il' kakio. Ako se umjesas jos malo u to, a na kraju on ostane sto jeste - ti ces biti taj koji ne valja. Bilo sta da krene po zlu - opet ti ne valjas.

Das mu fino Kur'an, pa neka skonta sta hoce a sta nece.

Uostalom, ako je Bog jedan, kakve onda veze s vjerom ima moli li mu se neko u crkvi ili dzamiji sve dok vjeruje u njega? :?

Imas donekle i pravo za ovo prvo. A za ovo drugo, vec sam objasnio.

Latina

Post by Latina » 11/09/2006 00:40

mr__bosnjak wrote:Znam da nisam, al´ sad je kasno. Imam jak osjecaj za jaranstvo, znas ono hajde pomogni a ne mislis o posljedicama :roll: Moram se popravit :D

Ne znam. On je tebe gurnuo u vatru, da se tako izrazim, a to je bilo njegovo da obavi. Da je on siguran u sebe i svoju odluku, bio bi u stanju to predociti i svojoj majci na lijep nacin.
Nego problem je sto on i dalje zivi kod roditelja i onda je malo tesko proucavat Islam tamo(jos malo pa ramazan...) ako mu mati strogo se suprostavlja.

Heh...ne umisljam sebi da sam neka extra Muslimanka, daleko od toga, ali znam da mu ne treba vise od Kur'ana Casnog i abdesta.

Cula sam jednom ( istinitu ) pricu o mladoj zeni koja se zakljucavala u spajz da bi klanjala ( njeni su se protivili vjeri ).

Koga Velicanstveni Bog zeli pribliziti sebi, nema sile koja to moze zaustaviti. Isto tako, ne mozes vjestacki postici to stanje.

Eh mogao bih mu rec da se seli ali tesko je naci stan, moze trajat godinama dok nesto ne dodje. A ne zeli s njima(roditeljima) bit u konfliktu a zeli da primi Islam sada. Meni ga je fakat zao, ali ne znam sta bi mogao tu radit?

Nista. Preporucujem strpljenje i tebi i njemu.

pozz

Latina

Post by Latina » 11/09/2006 00:46

mr__bosnjak wrote:I da, nemoj tako jako na Haqqanija, siguran sam da je htio samo da pomogne. :)

Boga mi, ja ne znam sta je htio, ali znam sta je rekao.

Zar nije Muhammed SAWS rekao : "Raj je pod majcinim nogama."

Drugi hadis parafrazirano glasi : "Jedan od znakova Sudnjeg dana ce biti kad se djeca budu bez postovanja odnosila prema roditeljima."

Nije u redu to sto je rekao.

Haqqani

Post by Haqqani » 11/09/2006 00:57

Latinica wrote:
mr__bosnjak wrote:I da, nemoj tako jako na Haqqanija, siguran sam da je htio samo da pomogne. :)

Boga mi, ja ne znam sta je htio, ali znam sta je rekao.

Zar nije Muhammed SAWS rekao : "Raj je pod majcinim nogama."

Drugi hadis parafrazirano glasi : "Jedan od znakova Sudnjeg dana ce biti kad se djeca budu bez postovanja odnosila prema roditeljima."

Nije u redu to sto je rekao.

029:008. Mi smo svakog čovjeka zadužili da bude dobar prema roditeljima svojim. Ali, ako te oni budu nagovarali da Meni nekoga ravnim smatraš, o kome ti ništa ne znaš, onda ih ne slušaj. Meni ćete se vratiti, pa ću vas Ja o onome što ste radili obavijestiti.

Latina

Post by Latina » 11/09/2006 01:20

Jesam li ja mozda rekla da on ne treba preci na Islam ?

Nemam rijeci.

Padaju i meni na pamet pojedini ajeti, ali cu se ipak suzdrzati.

Neka te Samilosni uputi

Haqqani

Post by Haqqani » 11/09/2006 01:22

Latinica wrote:Jesam li ja mozda rekla da on ne treba preci na Islam ?

Nemam rijeci.

Neka te Samilosni uputi

Amin.

Haqqani

Post by Haqqani » 11/09/2006 10:35

Majka Sa'd ibn Ebi Vekkasa nije se mogla pomiriti s cinjenicom da joj je sin primio islam, pa mu je postavila uvjet: Ili da se povratis iz islama, ili cu ja ostaviti hranu do smrti, pa ces ponijeti sramotu svih Arapa, kada budu govorili: On je ubio svoju majku!? Sa'd joj odgovori: Znaj, tako mi Allaha, kada bi imala stotinu dusa, pa ti izlazila jedna po jedna, ja se ne bih povratio iz islama. Majka je izdrzala jedan dan, pa dva dana, a treci dan glad ju je savladala, pa je uzela hranu.

Latina

Post by Latina » 11/09/2006 10:41

Haqqani wrote:

Nemam rijeci.

Neka te Samilosni uputi

Amin.

Haqqani,

Moram te nesto pitati:

1 ) Jesi li ti mijenjao vjeru ?

2 ) Kako se zove tvoja vjera ?

3 ) Koje si nacije ?

Ovo nije provokacija, kada su u pitanju ozbiljne teme volim znati s kim razgovaram ( barem donekle ). Unaprijed hvala.

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 11/09/2006 10:43

imam ultimativni argument kojim ćeš pridobiti njegovu mamu :D

reci joj neka pogleda koju epizodu ˝Oz-a˝ pa će vidjet koji su momci najbolji :D

vatana

Post by vatana » 11/09/2006 10:46

Reci mu da se bavi pametnijim stvarima. Sportom, skolom, humanitarnim poslom, deminiranjem...

Haqqani

Post by Haqqani » 11/09/2006 10:46

Latinica wrote:
Haqqani wrote:

Nemam rijeci.

Neka te Samilosni uputi

Amin.

Haqqani,

Moram te nesto pitati:

1 ) Jesi li ti mijenjao vjeru ?

2 ) Kako se zove tvoja vjera ?

3 ) Koje si nacije ?

Ovo nije provokacija, kada su u pitanju ozbiljne teme volim znati s kim razgovaram ( barem donekle ). Unaprijed hvala.

1) Nisam mjenjao vjeru , jer sam bio nevjernik( ateista ).

2) Moja vjera se zove Islam

3) Rodjen sam u Sarajevu , u BiH , znaci , Bosnjak.
Last edited by Haqqani on 11/09/2006 10:50, edited 1 time in total.

deset_u_pola

Post by deset_u_pola » 11/09/2006 10:46

cartman wrote:Ja bi mu pokusao objasnit da ostane to sto jest, jer na kraju sve je isto, svi vjerujemo u jednog Boga , a ti neki transferi , to mi je totalna nebuloza. taj tvoj haver je malo skreno s puta, jer nece bit nista bolji co`ek ako predje na islam. Nego ti njemu fino objasni da je vazno samo vjerovat u Boga, a kako ga netko nazivao, to je apsolutno i totalno nebitno

Koja nebuloza! I još je totalno pogrešna

Latina

Post by Latina » 11/09/2006 10:51

vatana wrote:Sportom, skolom, humanitarnim poslom, deminiranjem...

Znaci moras biti kriscanin / ateista da bi se bavio gorenavedenim ? Slatko. :D

Latina

Post by Latina » 11/09/2006 10:57

Haqqani wrote:1) Nisam mjenjao vjeru , jer sam bio nevjernik( ateista ).

Ok, hvala na odgovoru. Samo jos jedno pitanje, smatras li sebe Vehabijom ?

ibrik

Post by ibrik » 11/09/2006 11:07

Nemojte covjeku govoriti da se upetljao tamo gdje mu nije mjesto...istina je da u vjeru nema prisile, ali ako je covjek vec na putu prihvatanja Istine duznost nam je pomoci mu...mr_bosnjak samo naprijed i neka te dragi Allah nagradi za sav trud kojeg cunis za svog jarana...nadam se da ce akoBogda postati pravi vjernik...

Haqqani

Post by Haqqani » 11/09/2006 11:09

Latinica wrote:
Haqqani wrote:1) Nisam mjenjao vjeru , jer sam bio nevjernik( ateista ).

Ok, hvala na odgovoru. Samo jos jedno pitanje, smatras li sebe Vehabijom ?

Ako do sada nisi skontala da sam sufija , pripadnik Naksibendi - Haqqani tarikata, onda stvarno ...

Pearl

Post by Pearl » 11/09/2006 11:11

mr__bosnjak wrote:Znam da nisam, al´ sad je kasno. Imam jak osjecaj za jaranstvo, znas ono hajde pomogni a ne mislis o posljedicama :roll: Moram se popravit :D Nego problem je sto on i dalje zivi kod roditelja i onda je malo tesko proucavat Islam tamo(jos malo pa ramazan...) ako mu mati strogo se suprostavlja. Eh mogao bih mu rec da se seli ali tesko je naci stan, moze trajat godinama dok nesto ne dodje. A ne zeli s njima(roditeljima) bit u konfliktu a zeli da primi Islam sada. Meni ga je fakat zao, ali ne znam sta bi mogao tu radit?

drug te pravo uvalio... ne zna sta bi, pa hajd, mogao bi sad biti Musliman, al preko tvojih ledja..

vjera je u srcu, a ne za pokazivanje.. ako je to ono sto on zeli svim svojim srcem, u razgovoru sa roditeljima i laganim "pripremanjem situacije" ce moci to da rijesi... ako oni vide da je on u Islamu sretan, mislim da nece biti prepreke... ne mozes tako veliku odluku donijeti za 5 dana i reci: meni moja mama to ne da..

a za predstojeci Ramazan - koliko ja znam kaze se da ostavljanje hrane i pica nije dovoljno ako se ne ostavljas i grijeha, takvi postasi bogu nisu mili. prema tome, ako on zaposti u takvoj kucnoj situaciji, to nije bogu milo djelo jer on sam nije ni pokusao da razgovara sa roditeljima, nego je tebi dao taj zadatak..Haqqani, to za majku vazi ako je njegovo srce cisto i otvoreno i bogu i vjeri, a srce ovog mladica to nije, cim se za svoju vjeru ne bori sam nego uvaljuje nekog drugog..

a ti ces mr_bosnjak, zapamti, uvijek ostati onaj koji je njihovo dijete pokusao da skrene sa pravog puta... pa razmisli kakav ti je to prijatelj

Post Reply