Forumasi molim vas za pomoc

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
medoo

Forumasi molim vas za pomoc

Post by medoo » 22/03/2007 13:43

Mozda je vec bila slicna tema pa molim administratore da se neljute zbog ovoga.Naime U Visokom kao i proslih godina tako i ove traje akcija koju organizuje lovacko drustvo a to je uklanjanje pasa lutalica.Iako ti psi predstavljaju problem ja ipak mislim da se to moze rijesiti na neki humaniji nacin a ne ubijanjem jadnih zivotinja i to pred ocima maloljetnika(prosle godine su bili svjedoci djecaci i djevojcice od 8 do 13 godina).Navodno ti isti lovci cine uslugu gradu a dobro poznata je cinjenica da sa svakog repa imaju 4 KM.Molim vas sve da se skrene paznja javnosti na ovaj problem i da se nadje neki humaniji nacin za to.Hvala

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 22/03/2007 13:50

Tema je bila na diskusijama nakon incidenata u Visokom.
Kako konkretno mi mozemo pomoci?
mozes li ti postaviti neki prijedlog, koji bismo mi mogli doraditi i onda svesrdno podrzati?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 22/03/2007 13:58

Treba faraona pod hitno kontaktirati :-) :D

medoo

Post by medoo » 22/03/2007 14:01

ja licno vise nemam ideje kako bi mogli pomoci tim zivotinjama ja mislim da bi jedini nacin pomoci bio da se skrene paznja javnosti na isto jer bi se onda mozda i postidili takvog nacina,i ne bi vise koristili tu praksu,lovcima je to prosle godine bila i prilika za zaradu pa su tako ubijali i pse koji nisu lutalice i koji su bili uredno obiljezeni markicama.na jednom visockom radiju ide i obavjestenje u kojem se kaze upozoravaju se imaoci i vlasnici pasa da se ......,svaki pas koji nije na lancu biti ce smatran lutalicom..........
meni je licno zao tih pasa lutalica i strah me je za moje koji nisu na cesti ali su pusteni u dvoristu.ova tema u visokom je mracna tema na koju visocke vlasti nemaju odgovora jer su oni i organizatori akcije.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 14:21

medoo wrote:ja licno vise nemam ideje kako bi mogli pomoci tim zivotinjama ja mislim da bi jedini nacin pomoci bio da se skrene paznja javnosti na isto jer bi se onda mozda i postidili takvog nacina,i ne bi vise koristili tu praksu,lovcima je to prosle godine bila i prilika za zaradu pa su tako ubijali i pse koji nisu lutalice i koji su bili uredno obiljezeni markicama.na jednom visockom radiju ide i obavjestenje u kojem se kaze upozoravaju se imaoci i vlasnici pasa da se ......,svaki pas koji nije na lancu biti ce smatran lutalicom..........
meni je licno zao tih pasa lutalica i strah me je za moje koji nisu na cesti ali su pusteni u dvoristu.ova tema u visokom je mracna tema na koju visocke vlasti nemaju odgovora jer su oni i organizatori akcije.

Postovani medi,
Zao je i nama tih pasa lutalica, ali od zaljenja nikakve fajde.
Vec je bilo u medijima vise puta, i takve ljude ne mozes postiditi jer oni srama nemaju.

Hajd ovako, napisi ti neko mocno saopstenje za javnost, pa ce ga forumashi doraditi i onda mozemo to poslati svim medijima.

Drugo, kad si vec online, potrazi ZAKONSKE MJERE za zbrinjavanje lutalica, sto na drzavnom nivou, sto na kantonalnom.

Recimo, nadji koji su sve nacini zbrinjavanja pasa, kakva je ta procedura i onda izlozi kako to rade u Visokom.

Ponavljam, od zaljenja nikakve fajde, opet ce ljudima krasti pse iz avlija jer za rep mrtvog psa (ciji lesh ostave najcesce tamo gdje ga ubiju) dobiju 4 KM.

Eto, pomogla sam ti koliko sam mogla u ovom trenutku.

:D

medoo

Post by medoo » 22/03/2007 14:29

hvala na ideji ja cu potraziti zakonsku regulativu po ovom pitanju.jos jednom hvala

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 22/03/2007 14:42

Ljudi, postoji li nesto kao lobby u Bosanskom parlamentu, neko ko bi mogao pogurati da se izglasa neki zakon po kojem se zivotinje mogu humano ukloniti samo ukoliko su sanitarna i zarazna prijetnja javnosti i ukoliko im se nakon odredjenog roka ne moze naci staranje?

Ja ovdje mogu da nadjem ljude koji ce pomoci u jednom-dva-tri incidenta, ali se vecina njih poziva na zakon i ako nema zakona na koji se mogu pozvati, dugorocnog rjesenja ovih problema nema. U redu je spasiti jednog psa ili macku, ali sta je sa onih 10 ubijenih koji dodju na jednog spasenog?

Mozda i talasam, jer nemam pojma kako sve tamo sada funkcionise, ali zato i pitam vas koji ste tamo. Ima li nacina da pocnemo neku akciju, peticiju, bilo sta....da trazimo neko trajnije rjesenje za ove probleme? Jer ovo ce se desavati i narednih 10 godina, a ljudi ce vremenom izgubiti interes jer ce ovo postati (odn. vec je postala) uobicajena praksa....

_BosanaC

Post by _BosanaC » 22/03/2007 14:46

Lucy01 wrote:Ljudi, postoji li nesto kao lobby u Bosanskom parlamentu, neko ko bi mogao pogurati da se izglasa neki zakon po kojem se zivotinje mogu humano ukloniti samo ukoliko su sanitarna i zarazna prijetnja javnosti i ukoliko im se nakon odredjenog roka ne moze naci staranje?

Ja ovdje mogu da nadjem ljude koji ce pomoci u jednom-dva-tri incidenta, ali se vecina njih poziva na zakon i ako nema zakona na koji se mogu pozvati, dugorocnog rjesenja ovih problema nema. U redu je spasiti jednog psa ili macku, ali sta je sa onih 10 ubijenih koji dodju na jednog spasenog?

Mozda i talasam, jer nemam pojma kako sve tamo sada funkcionise, ali zato i pitam vas koji ste tamo. Ima li nacina da pocnemo neku akciju, peticiju, bilo sta....da trazimo neko trajnije rjesenje za ove probleme? Jer ovo ce se desavati i narednih 10 godina, a ljudi ce vremenom izgubiti interes jer ce ovo postati (odn. vec je postala) uobicajena praksa....

U BH parlamentu postoje klubovi zastupnika. Iako imamo najveci broj upravo pasa u parlamentu, na zalost su zaboravili na svoje rodjake pa njihova prava ne stite.

Da su psi pripadnici jednog od konstitutivnih naroda isti bi bili sticeni vitalnim nacionalnim interesima sve dok ujedaju samo "one druge". Medjutim, posto to nisu, a drzava nam je ustrojena tako da su vazni samo profesionalni Srbi, Hrvati i Bosnjaci, a svi koji to nisu nemaju apsolutno nikakva prava, zaista je fantaziranje ocekivati da ce neko od tih, ko je juce od vukova pobjegao, stititi pse.

Helem, halalite mi na politici na ovom podforumu...

Odoh na ljubav i sex :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 14:49

_BosanaC wrote:
Lucy01 wrote:Ljudi, postoji li nesto kao lobby u Bosanskom parlamentu, neko ko bi mogao pogurati da se izglasa neki zakon po kojem se zivotinje mogu humano ukloniti samo ukoliko su sanitarna i zarazna prijetnja javnosti i ukoliko im se nakon odredjenog roka ne moze naci staranje?

U BH parlamentu postoje klubovi zastupnika. Iako imamo najveci broj upravo pasa u parlamentu, na zalost su zaboravili na svoje rodjake pa njihova prava ne stite.

Da su psi pripadnici jednog od konstitutivnih naroda isti bi bili sticeni vitalnim nacionalnim interesima sve dok ujedaju samo "one druge". Medjutim, posto to nisu, a drzava nam je ustrojena tako da su vazni samo profesionalni Srbi, Hrvati i Bosnjaci, a svi koji to nisu nemaju apsolutno nikakva prava, zaista je fantaziranje ocekivati da ce neko od tih, ko je juce od vukova pobjegao, stititi pse.

Halala nema, ovo ti je upozorenje :D

Lucy, kakva crna peticija kakvi bakraci, ovo treba odmah podici na nivo UDARAC SAKOM U OKO.

Legislativa mislim da postoji, treba provjeriti zakone gdje se pominje DOBROBIT ZIVOTINJA, i ako nema zakon donesen u BiH, onda se koristi zakon bivse Jugoslavije.

potrazicu dok stignem :D

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 22/03/2007 15:11

mIRCerka wrote:
_BosanaC wrote:

Halala nema, ovo ti je upozorenje :D

Lucy, kakva crna peticija kakvi bakraci, ovo treba odmah podici na nivo UDARAC SAKOM U OKO.

Legislativa mislim da postoji, treba provjeriti zakone gdje se pominje DOBROBIT ZIVOTINJA, i ako nema zakon donesen u BiH, onda se koristi zakon bivse Jugoslavije.

potrazicu dok stignem :D

mIrCi, slazem se...ali kako to izvesti?
Vidim ja, citajuci po forumu, da vi morate da se borite ne samo sa idiotima koji donesu zakone, idiotima koji te zakone ne postuju i ne sprovode, nego i sa idiotima koji su puni predrasuda, okruzenjem koje jos uvijek zivi u 19. vijeku i Bosanskim "ters" mentalitetom...i zato vam svaka cast. Meni je dovoljno ovdje da nazovem telefonom ako samo sumnjam da postoji animal abuse, za 10 minuta policija dodje i pokupi te...

Svaki put kada sam kontaktirala bilo koga ko bi mogao nesto da ucini po pitanju okrutnosti prema zivotinjama, taj neko odmah pita kakvi su zakoni u BiH. Jer svako bi radije isao i borio se na sudu, nego u Parlamentu, a pogotovo ako je u pitanju zemlja kao BiH, gdje jos uvijek yebe lud zbunjenog...
Zato mislim da bi pritiskom na Parlament gdje se donose zakoni, medijska paznja i halabuka, pomoc nas koji smo vani i buka koju bismo mi mogli napraviti u stranim medijima bila bolje rjesenje, jer bi bila dugorocna...
Ali ako je UDARAC SAKOM U OKO, kako si ti to elokventno postavila :lol: bila brza, bolja i za zivotinje kvalitetnija i dugorocnija borba, aferim i ZA sam, samo kako cete to izvesti? De nam malo detalja, mozda i ja mogu sta odavde :D makar prstom u oko :lol:

P.S. Bosanas_C, tako si ovo lijepo i rjecito opisao, da ti halalim i unaprijed 2-3 politicke diskusije :lol:

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 15:49

Parlament ne donosi zakone kako svi misle. Ove zakone donosi Vijece Ministara, i to po sistemu PASS ili ne. Njima treba resorna institucija donijeti prijedlog zakona, onda Oni to provjeri preko svog pravnog tima, i onda vijecaju o zakonu.

Resorna institucija ima svju pravnu sluzbu, koja se navikla na rad "jel ovo sto raidmo po zakonu ili ne", tako da cesto neki NVOi finansiraju RADNE GRUPE, u kojima imas (u ovom slucaju bi bilo) veterinara, pravnika i ostalih strucnjaka po potrebi.
Oni naprave nacrt zakona, konacni nacrt proslijede resornoj instituciji, a oni, nakon sto provjere da li je Nacrt u skladu sa EU direktivama i legislativom, proslijede Vijecu Ministara. Vijece ministara onda to iscita, kaze MORE ili NE MORE i tu je the nd of the story.

Nikoga ne boli pedu sto zakon postoji i njegovim donosenjem i stupanjem na snagu ne dobijamo nista, jer niti jedan od zakona koji su u skorije vrijeme doneseni nisu imali pratece mehanizme za provedbu istog.

Sta pokusavam reci?

Meni je fakat, uz svo duzno postovanje, puna kapa suplje price i naglabanja NEKO TREBA NESTO URADITI.

Zakon postoji, provjeriti sta zakon kaze, onda provjeriti mehanizme provodjenja zakona, i onda udariti i na obraz!
Cisto, pravno ispravno i direktno.

E to je SAKA U OKO!!!!

Znaci, da prevedem, necemo ici mahalski JADNE CUKE SMRC vec mozemo a i moramo ici sa ZAKON KAZE TO I TO, TI I TI LJUDI NE POSTUJU ZAKON i onda talasati...

Uh sto se napricah...

medoo

Post by medoo » 22/03/2007 15:56

ja nisam imao ideje kako pomoci tim psima i zivotinjama pa sam zato i postavio temu na forum,zelio bih im pomoci ali nemam pojma kako.
ps koliko sam ja mogao traziti zakonske problematike kada su u pitanju psi lutalice i briga oko njih na drzavnom nivou nema barem ne novije datuma sto je dostupno.

Maksim

Post by Maksim » 22/03/2007 15:57

Problem je jasan i jednostavan za rijesit :oops:

Angazirajte lovce i platite im 4 KM po lovcu :oops:

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 16:09

medoo wrote:ja nisam imao ideje kako pomoci tim psima i zivotinjama pa sam zato i postavio temu na forum,zelio bih im pomoci ali nemam pojma kako.
ps koliko sam ja mogao traziti zakonske problematike kada su u pitanju psi lutalice i briga oko njih na drzavnom nivou nema barem ne novije datuma sto je dostupno.

http://www.vet.gov.ba/legislativa/u-pripremi/Default.aspx?cid=336,2,1

IX. ZAŠTITA NAPUŠTENIH I IZGUBLJENIH ŽIVOTINJA

Član 31.

Napuštene i izgubljene životinje

Napuštenim i izgubljenim životinjama potrebno je obezbjediti adekvatan smještaj i osigurati im veterinarsko-zdravstvenu pomoć.

Lice koja nađe napuštenu ili izgubljenu životinju dužna je o tome obavijestiti najbližu veterinarsku stanicu ili sklonište za životinje.

Ako je životinja bolesna ili povrijeđena, te se ne može izliječiti, potrebno je takvu životinju na što bezbolniji način usmrtiti (

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 16:09

Član 33.

Higijenski servis

Napuštene i izgubljene životinje skupljaju zaposlenici higijenskog servisa tako da životinji nanose najmanje boli i patnji i predaju ih u skloništa za životinje.

Ako je pronađena divlja životinja, higijenski servis, obavezno je najbližem lovačkom društvu podnijeti zahtjev za njezino vraćanje u prirodu ako je to moguće, ili u suprotnom životinja se predaje najbližem zoološkom vrtu koji je opremljen za njezino primanje. Ukoliko ni zoološki vrt nije u mogućnosti primiti životinju, ona se usmrćuje.

Ako je pronađena posebno zaštićena divlja životinja, obavještava se tijelo državne uprave nadležno za poslove zaštite prirode i životna sredine, koje donosi odluku o daljnjem postupku.

Posebne uslove za osnivanje i rad higijenskih servisa propisuje Kancelarija.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 16:10

Član 34.

Finansiranje skloništa i higijenskih servisa

Skloništa i higijenski servisi finansiraju se iz:

1) budžeta entiteta, kantona, gradova i opština;

2) budžeta nadležnih institucija Bosne i Hercegovine;

3) drugih vidova finansiranja ( donacije, pokloni itd.).

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 16:11

XIII. NADZOR

Član 43.

Nadzor nad sprovodjenjem Zakona

Nadzor nad sprovođenjem ovoga Zakonu i propisa donijetih na osnovu njega provodi Kancelarija za veterinarstvo BiH, nadležni organi entiteta i Brčko distrikta, preko veterinarskih inspektora.

Član 44.

Prava i dužnosti službenih veterinara

U obavljanju inspekcijskog nadzora, u skladu sa pravima i obvezama određenim ovim Zakonom i podzakonskim aktima donesenim na osnovu njega, veterinarski inspektor ima pravo:

1) slobodno pristupiti u sve prostorije gdje borave ili se iskorištavaju životinje, u slučaju postojanja sumnje da se sa životinjama postupa na način koji nije u skladu sa odredbama ovog Zakona;

2) obavljati redovne preglede svih prostorija gdje borave ili se iskorištavaju životinje, zatim sajmove, priredbe, trgovine sa životinjama, prevoznike itd.;

3) imaocu privremeno ili trajno oduzeti životinju u slučaju postojanja sumnje da se krše odredbe ovoga Zakona;

4) narediti usmrćivanje ili klanje životinje ako za to postoje opravdani veterinarsko-zdravstveni razlozi;

5) narediti istovar i odmor životinja u slučaju utovara prekobrojnih životinja ili dužeg vremenskog transporta;

6) zabraniti klanje životinja ako prije nisu omamljene;

7) zabraniti izvođenje operativnih ili drugih zahvata na životinji ako nije provedena analgezija ili anestezija;

8) zabraniti rad skloništa za životinje ako ne ispunjavaju odredbe ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu njega.

Član 45.

Pomoć policije i carinske službe

Ako policija i organi carinske službe u obavljanju svojih zadataka utvrde da postoji kršenje odredbi ovoga Zakona ili propisa donesenih na osnovu njega, dužni su o tome obavijestiti najbližeg veterinarskog inspektora.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 16:16

Na stranici ureda za veterinarstvo stoji da je to legislativa u pripremi, ali nisu azurirali odavno.
Molicu nekoga ko ima puni pristup Sluzbenim novinama i listu da provjeri da li je ovaj zakon stupio na snagu ili ne.

Cober

Post by Cober » 22/03/2007 16:19

Lucy, već ranije si imala odgovor u vezi postojeće podrške i borbe za izmjenu zakona i koga kontaktirati ako želiš.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... t=#1164930

Citat:
" Lycy, ako želiš pomoći kontaktiraj Udruženje građana za sprečavanje okrutnosti nad životinjama SOS. Ovo udruženje je godinama veoma aktivno, radi u veoma teškim uslovima i godinama se bori za izmjenu zakonske regulative, izgradnju azila, obrazovanje djece u predškolskim i školskim ustanovama uz saglasnosti Ministarstva obrazovanja itd. UG SOS je dosada je spasilo i udomilo stotine napuštenih pasa, preko 200 je iz Sarajeva organizovano transportovano i udomljeno u njemačkoj. Je li potrebni napomenuti da i pored izuzetno teških uslova u kojim udruženje radi postoji provjera budućih zainteresovanih za udomljavanje, tako da se psi rađe zadržavaju u skromnim uslovim azila nego udomljavaju ukoliko se procijeni da će biti nepodobno držani (lanci i dvorišta). Poseban segment je svaki vid borbe protiv zločinaca iz šinteraja i svih drugih vidova okrutnosti,od veterinara, preko lokalnih i državnih organa vlasti. Jeste li znali da je Općina Centar u sprezi sa tadašnjim gradonačelnikom Hamamđićem poništila urbanističku saglasnost i Regulacioni plan za izgradnju prihvatilišta za napuštene pse na Betaniji. Jeste li znali da je gradska vlada grada Sarajeva odbila ponuđeni program za njegu i sterilizaciju uličnih pasa od strane RSPCA, a da u isto to vrijeme Kanton Sarajevo od poslije rata godišnje izdvaja iznos od oko 600.000 KM koji se prebacuje na račun KJKP RAD - kafilerije, za ubijanje uhvačenih lutalica. Okrutno ubijanje. Ulazio sam na veterinarski fakultet dok je još RAD tamo držao kafileriju i ubijao pse. SOS je tada plaćao kafileriju za svakog preuzetog psa, ne sjećam se čini mi se oko 60 KM. Život bi vam se zgadio da vidite odraslog psa kako se trese od straha i pokušava da se sakrije u prostor od par cantimetara između zida i drvene palete na podu. I taj je tada spašen . O surovosti ubijanja priručnim alatkama, žicama, motkama i dr. ne treba ni govoriti. RAD je tada od RSPCA tada dobio opremu za "humano" postupanje sa uhvaćenim psima, hvatalice i drugi pribor za "humano" uspavljivanje koji nisu baš rado koristili, pa je par lokalnih TV emisija i pritisak javnosti donio rezultate. Nedovoljne. SOS se napio krvi šintorima. Neki volonteri koji se smjenjuju uglavnom brzo odustaju, svojevremeno su neki čak i na forumu komentarisali kako je sve neuslovno i prljavo i slabo neorganizovano, a kao žao im i htjeli bi da pomognu, ali kako je "fuj" čistiti pseća govna u boksovima (parafraziram po sjećanju). SOS nema mogućnosti ni za 5% onoga što čini krajnjim naporima i zato im hvala.

Lucy i svi koji imate želju da nešto promijenite i pomognete evo linka i mal adrese. SOS trenutno nema ni dovoljno hrane za sve pse trenutno smještene u azilu. Donošenjem ostataka hrane iz kuće ili nekog restorana pomažete, kupovinom vreće hrane za pse pomažete jioš više. Adresa SOS-a je Sarajevo, Ul. Ferde hauptmana - mali tržni centar od cigle, a privremeni azil, bolje reći trenutno prihvatilište u dvorištu privatne kuće nalazi se iza Doma zdravlja Omer Maslić, u blatnjavoj uličici na kraju do Miljacke. Hvala. "

http://www.animalsosa.ba/
[email protected]

Cober

Post by Cober » 22/03/2007 16:31

Lucy samo mislim da vjerovatno možeš pomoći vezama u lobiranju, zato se javi u SOS.
mIRCerka :thumbup:

bonsai

Post by bonsai » 22/03/2007 16:44

Mirci ,mislim da nebi bilo lose obavjestiti Semira o tome ,ako iko moze nesto uraditi u Visokom to je on.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 16:48

bonsai wrote:Mirci ,mislim da nebi bilo lose obavjestiti Semira o tome ,ako iko moze nesto uraditi u Visokom to je on.

:shock: Kakve veze Semir ima sa nehumanim ubijanjem pasa i kradjom pasa iz avlija zbog 4KM po repu?

Ovakva stvar se ne rjesava na mahalskom nivou, vec na kantonalnom.
Nazalost.

A Semir moze biti iskoristen samo kao promotor takve aktivnosti, kad se aktivnost i plan naprave.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 22/03/2007 16:52

Cober wrote:

Lucy, već ranije si imala odgovor u vezi postojeće podrške i borbe za izmjenu zakona i koga kontaktirati ako želiš.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... t=#1164930

Citat:
" Lycy, ako želiš pomoći kontaktiraj Udruženje građana za sprečavanje okrutnosti nad životinjama SOS. Ovo udruženje je godinama veoma aktivno, radi u veoma teškim uslovima i godinama se bori za izmjenu zakonske regulative, izgradnju azila, obrazovanje djece u predškolskim i školskim ustanovama uz saglasnosti Ministarstva obrazovanja itd. UG SOS je dosada je spasilo i udomilo stotine napuštenih pasa, preko 200 je iz Sarajeva organizovano transportovano i udomljeno u njemačkoj. Je li potrebni napomenuti da i pored izuzetno teških uslova u kojim udruženje radi postoji provjera budućih zainteresovanih za udomljavanje, tako da se psi rađe zadržavaju u skromnim uslovim azila nego udomljavaju ukoliko se procijeni da će biti nepodobno držani (lanci i dvorišta). Poseban segment je svaki vid borbe protiv zločinaca iz šinteraja i svih drugih vidova okrutnosti,od veterinara, preko lokalnih i državnih organa vlasti. Jeste li znali da je Općina Centar u sprezi sa tadašnjim gradonačelnikom Hamamđićem poništila urbanističku saglasnost i Regulacioni plan za izgradnju prihvatilišta za napuštene pse na Betaniji. Jeste li znali da je gradska vlada grada Sarajeva odbila ponuđeni program za njegu i sterilizaciju uličnih pasa od strane RSPCA, a da u isto to vrijeme Kanton Sarajevo od poslije rata godišnje izdvaja iznos od oko 600.000 KM koji se prebacuje na račun KJKP RAD - kafilerije, za ubijanje uhvačenih lutalica. Okrutno ubijanje. Ulazio sam na veterinarski fakultet dok je još RAD tamo držao kafileriju i ubijao pse. SOS je tada plaćao kafileriju za svakog preuzetog psa, ne sjećam se čini mi se oko 60 KM. Život bi vam se zgadio da vidite odraslog psa kako se trese od straha i pokušava da se sakrije u prostor od par cantimetara između zida i drvene palete na podu. I taj je tada spašen . O surovosti ubijanja priručnim alatkama, žicama, motkama i dr. ne treba ni govoriti. RAD je tada od RSPCA tada dobio opremu za "humano" postupanje sa uhvaćenim psima, hvatalice i drugi pribor za "humano" uspavljivanje koji nisu baš rado koristili, pa je par lokalnih TV emisija i pritisak javnosti donio rezultate. Nedovoljne. SOS se napio krvi šintorima. Neki volonteri koji se smjenjuju uglavnom brzo odustaju, svojevremeno su neki čak i na forumu komentarisali kako je sve neuslovno i prljavo i slabo neorganizovano, a kao žao im i htjeli bi da pomognu, ali kako je "fuj" čistiti pseća govna u boksovima (parafraziram po sjećanju). SOS nema mogućnosti ni za 5% onoga što čini krajnjim naporima i zato im hvala.

Lucy i svi koji imate želju da nešto promijenite i pomognete evo linka i mal adrese. SOS trenutno nema ni dovoljno hrane za sve pse trenutno smještene u azilu. Donošenjem ostataka hrane iz kuće ili nekog restorana pomažete, kupovinom vreće hrane za pse pomažete jioš više. Adresa SOS-a je Sarajevo, Ul. Ferde hauptmana - mali tržni centar od cigle, a privremeni azil, bolje reći trenutno prihvatilište u dvorištu privatne kuće nalazi se iza Doma zdravlja Omer Maslić, u blatnjavoj uličici na kraju do Miljacke. Hvala. "

http://www.animalsosa.ba/
[email protected]

Cober, hvala na informaciji, ali jedino sto ja odavde iz USA mogu je da posaljem donaciju i da pisem mojim prijateljima i obavjestavim ih o situaciji tamo, pa da i oni posalju donaciju. Mozemo da pritisnemo nekog od proizvodjaca hrane da sponzorira neku od humanitarnih organizacija.
Uradit cu ja to, ali sta onda? Kupite par kesa hrane, nahranite par pasa, i...??? Kako dalje?
Zato je moje pitanje bilo upuceno vise ka tome da se nadje trajno rjesenje (sto ne znaci da treba stati sa pomoci u donacijama).
Ja takodje ne dajem cekove na slijepo. Mozes li mi reci nesto vise o ljudima koji vode organizaciju, sta su dosada ucinili i kakvi su im dugorocni planovi, jer im je stranica u konstrukciji i nasla sam vrlo malo informacija.

U svakom slucaju hvala.

bonsai

Post by bonsai » 22/03/2007 16:57

Sta se deres! rekoh, obavjestiti Semira ,mozda moze reci pravu rijec na pravom mjestu.Ako iko ima uticaja on ga ima.U svakom slucaju vrijedi pokusati.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 22/03/2007 17:02

bonsai wrote:Sta se deres! rekoh, obavjestiti Semira ,mozda moze reci pravu rijec na pravom mjestu.Ako iko ima uticaja on ga ima.U svakom slucaju vrijedi pokusati.

OVO JE GALAMA, a ja ti fino objasnih kako se Semir moze iskoristiti jer nece lovci prestati ubijati pse po ulicama jer im je to Semir rekao.

Ovdje dok ne pukne covjeka po dzepu, pomaka nema..
Last edited by mIRCerka on 22/03/2007 17:04, edited 1 time in total.

Locked