Ford Mondeo 2.0 TDCI 85 kw - PITANJE !

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Earl_TZ

Ford Mondeo 2.0 TDCI 85 kw - PITANJE !

Post by Earl_TZ » 17/10/2016 22:54

Imam jedno pitanje za Ford Mondeo 2.0 TDCI 85 kw 2002 godina.. Naime ispao mi je povoljan automobil koji je u odlicnom stanju (servisna knjizica vodjena od 2012 do danasnjeg dana , na auto nema nikakvog ulaganja samo sjedi i vozi). Samo imam jednu dilemu , mijenjac mu je automatik (tiptronik). Kakvi su ti mijenjaci ko poznaje Fordove , dal se kvare dal imaju problema i slicno .. Kod ovog je obicni lanac na motoru i nema plivacujeg zamajca sto je velika prednost.. Koliko sam mogao osjetiti mijenjac je odlican , salta na vrijeme , ne kasni i ne brka brzine , uredno prebacivanje sa A na M uglavnom sve kako treba , samo taj moj strah ili predrasuda o automatiku posto sam do sada vozio samo manuelce ( s kojim sam takodjer ima problema , druk lezaj , lamela itd..)

Cim dobijem odgovore brišem temu , hvala svima unaprijed LP

problemnatravunu

Re: Ford Mondeo 2.0 TDCI 85 kw - PITANJE !

Post by problemnatravunu » 18/10/2016 06:24

Koje je godiste taj Mondeo, koliko je presao, i da li je uvezen iz recimo Njemačke ?

Hendrix

Post by Hendrix » 18/10/2016 07:12

To su nase stare predrasude koje datiraju iz vremena starih automatika, danasnji automatski mjenjaci su totalno druga prica. Ja vozim automatik skoro 3 godine i vjeruj da mi je patnja kad uzmem neko auto sa rucnim mjenjacem, uvijek kontam koji klinac se zajebavamo sa kvacilom i saltanjem pogotovo u gradskoj guzvi, besmisleno u 21 vijeku.

Ako pozelis da saltas, uvijek ima sportski ili poluatomatski mod pa prebacuj koliko ti je volja, ali iskreno...uvijek se brzo vratim na automatski mod, jednostavno vise me ne interesuju ni obrtaji, ni u kojoj sam brzini, brdo je ili nije...vise se koncentrisem na voznju i desavanja oko mene na cesti.

Optimist

Post by Optimist » 18/10/2016 07:57

Desna ruka uvijek slobodna za tipkanje po mobitelu, milovanje saputnice, neprocjenjivo. Automat :thumbup:

Earl_TZ

Post by Earl_TZ » 18/10/2016 12:37

problemnatravunu wrote:Koje je godiste taj Mondeo, koliko je presao, i da li je uvezen iz recimo Njemačke ?

2002 godište , 150 k km (posjeduje dokaz da je orginalna km i posjeduje servisnu) , uvezen je prije 2 god i momak je prvi vlasnik u BiH.

Hendrix wrote:To su nase stare predrasude koje datiraju iz vremena starih automatika, danasnji automatski mjenjaci su totalno druga prica. Ja vozim automatik skoro 3 godine i vjeruj da mi je patnja kad uzmem neko auto sa rucnim mjenjacem, uvijek kontam koji klinac se zajebavamo sa kvacilom i saltanjem pogotovo u gradskoj guzvi, besmisleno u 21 vijeku.

Ako pozelis da saltas, uvijek ima sportski ili poluatomatski mod pa prebacuj koliko ti je volja, ali iskreno...uvijek se brzo vratim na automatski mod, jednostavno vise me ne interesuju ni obrtaji, ni u kojoj sam brzini, brdo je ili nije...vise se koncentrisem na voznju i desavanja oko mene na cesti.

Sve ja to razumijem i naravno da je mnogo bolji , samo me brine odrzavanje mijenjaca i kvarovi .. ne znam dal je ovaj u fordu pouzdan tiptronic a inace veoma lijepo salta , u brdu krece odlicno ni milimenar se ne vraca nazad ..

hairlija_sa

Post by hairlija_sa » 18/10/2016 12:45

Ja sam imao Mondea sa tiptronic mjenjacem. Doduse bio je 2005 godina i 96 kw, i mogu ti reci da je mjenjac odlican bio. Ja sam mjenjao ulje svakih 60000 km i nikada nisam imao problema. Najbolje bi ti bilo da povedes majstora i da pregleda detaljno auto i mjenjac.

Earl_TZ

Post by Earl_TZ » 18/10/2016 15:03

hairlija_sa wrote:Ja sam imao Mondea sa tiptronic mjenjacem. Doduse bio je 2005 godina i 96 kw, i mogu ti reci da je mjenjac odlican bio. Ja sam mjenjao ulje svakih 60000 km i nikada nisam imao problema. Najbolje bi ti bilo da povedes majstora i da pregleda detaljno auto i mjenjac.
ovome je mijenjano prije 30 000 ulje , momak govori za 20-25 bi bilo preporuceno da ga promjeniš zbog sebe .. Koliko košta ta promjena ulja ?

commendatore

Post by commendatore » 18/10/2016 15:32

ulje u automatskim mjenjacima ako hoces da uzmes dobro je jako skupo pa sve zavisi kakvo stavis.... u biti ulje u automatskom mjenjacu ako hoces da pozivi dugo moras da mjenjas cesto.... 40-50kkm.... meni je za mjenjac izmjena bila 200KM....

uvijek trazi nekog ko ce ti isisat izvakumirat karter mjenjaca - jer spena ostane na dnu.... to ti je moj savjet za jos dulji vijek automatika....

eto...

i moje licno misljenje je da se ne vodis balkanskim stereotipima jer ako odes sa manuelcem u minhen dobices isijas s obe strane noge od bruke voznje stani-kreni....

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 18/10/2016 16:14

Taj Ford bi mogao valjati; Motor I Transmisija su radeni sa Mazdom; takvi automatici mogu trajati koliko hoces ako su ocuvani I redovno servisirani; automatske transmisije su odlicne za digitalnu doba u kome zivimo; povuces u D i posveti se drugim stvarima...

Transmisije prvo imaju problema radi ulja koje nije redovno mijenjano, il je nepravilnog typa, nedovoljna kolicina il prepunjeno; provjeri uzastranu kako se ponasa, rikverc i dok je hladna; prvi problemi se javljaju u tim okolnostima (opterecenjima); a ako je sve ok neka je sa srecom, I da te posluzi ako si se namjerio na isti :thumbup:

Earl_TZ

Post by Earl_TZ » 18/10/2016 16:24

corolla02 wrote:Taj Ford bi mogao valjati; Motor I Transmisija su radeni sa Mazdom; takvi automatici mogu trajati koliko hoces ako su ocuvani I redovno servisirani; automatske transmisije su odlicne za digitalnu doba u kome zivimo; povuces uD I posveti se drugim stvarima...

Transmisije prvo imaju problema radi ulja koje nije redovno mijenjano, il je nepravilnog typa, nedovoljna kolicina il prepunjeno; provjeri uzastranu kako se ponasa, rikverc i dok je hladna; prvi problemi se javljaju u tim okolnostima (opterecenjima); a ako je ave ok neka je sa srecom, I da te posluzi ako si se namjerio na isti :thumbup:

Sutra ga vučem u servis na detaljni pregled pa ako bude sve okej uzimam ..

P.S primjetio sam prilikom testne vožnje da mijenjač izuzetno dobro radi , bukvalno u roku sekunde prima komande , šalta , prebacuje , ne kasni , ne oklijeva u toku vožnje , rikvec odmah prebaci bez ikakog zvuka , buke , ili treske , također u manuelnom modu radi perfektno , manje od sekunde prima naredbu.. u brdu čim pustim kočnicu krene , ni milimetar ne ide nazad .. to su moji neki utisci .. 25.000 je prešao sa uljem , znači imam još nekih 30tak hiljada "lufta".

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 18/10/2016 16:41

Earl_TZ wrote:
corolla02 wrote:Taj Ford bi mogao valjati; Motor I Transmisija su radeni sa Mazdom; takvi automatici mogu trajati koliko hoces ako su ocuvani I redovno servisirani; automatske transmisije su odlicne za digitalnu doba u kome zivimo; povuces uD I posveti se drugim stvarima...

Transmisije prvo imaju problema radi ulja koje nije redovno mijenjano, il je nepravilnog typa, nedovoljna kolicina il prepunjeno; provjeri uzastranu kako se ponasa, rikverc i dok je hladna; prvi problemi se javljaju u tim okolnostima (opterecenjima); a ako je ave ok neka je sa srecom, I da te posluzi ako si se namjerio na isti :thumbup:

Sutra ga vučem u servis na detaljni pregled pa ako bude sve okej uzimam ..

P.S primjetio sam prilikom testne vožnje da mijenjač izuzetno dobro radi , bukvalno u roku sekunde prima komande , šalta , prebacuje , ne kasni , ne oklijeva u toku vožnje , rikvec odmah prebaci bez ikakog zvuka , buke , ili treske , također u manuelnom modu radi perfektno , manje od sekunde prima naredbu.. u brdu čim pustim kočnicu krene , ni milimetar ne ide nazad .. to su moji neki utisci .. 25.000 je prešao sa uljem , znači imam još nekih 30tak hiljada "lufta".
licno bih promjenio ulje odmah u transmisiji bez obzira kolko bio siguran da je mijenjano, pogledaj i filter da se zamjeni ako je ono "easy" zamjena;
inace sto se tice mijenjanja ulja u transmisiji, neces pogrijesiti I da ga cesce mijenjas, to je najjeftinije osiguranje za dugovjecnu transmisiju...

commendatore

Post by commendatore » 18/10/2016 19:40

ne mora mijenjat ulje odmah - nek samo odvede mehanicaru da mu pogleda uzorak da vidi je l prljavo - ako je prljavo nek mijenja....

evo ono o cemu sam prico - dobio bi 3 isijasa dok dodjes do kuce - minhen veceras

Image

mayab

Post by mayab » 18/10/2016 21:44

Earl_TZ wrote:
problemnatravunu wrote:Koje je godiste taj Mondeo, koliko je presao, i da li je uvezen iz recimo Njemačke ?

2002 godište , 150 k km (posjeduje dokaz da je orginalna km i posjeduje servisnu) , uvezen je prije 2 god i momak je prvi vlasnik u BiH.

Hendrix wrote:To su nase stare predrasude koje datiraju iz vremena starih automatika, danasnji automatski mjenjaci su totalno druga prica. Ja vozim automatik skoro 3 godine i vjeruj da mi je patnja kad uzmem neko auto sa rucnim mjenjacem, uvijek kontam koji klinac se zajebavamo sa kvacilom i saltanjem pogotovo u gradskoj guzvi, besmisleno u 21 vijeku.

Sve ja to razumijem i naravno da je mnogo bolji , samo me brine odrzavanje mijenjaca i kvarovi .. ne znam dal je ovaj u fordu pouzdan tiptronic a inace veoma lijepo salta , u brdu krece odlicno ni milimenar se ne vraca nazad ..
Dakle, Ford Mondeo, dizelas sa automatikom star 14 godina koji je prelazio jedva preko 10000 km godisnje :lol: :lol: :lol: :lol:
Izvini, ali moram se nasmijati!
To je jedan tipicni njemački auto za terenskog komercijalistu za bilo što, koji se bukvalno ne gasi, dizel, automatik, autoban.....
SumLJiv da jebe rak raka :D

Earl_TZ

Post by Earl_TZ » 18/10/2016 22:47

mayab wrote:
Earl_TZ wrote:

Dakle, Ford Mondeo, dizelas sa automatikom star 14 godina koji je prelazio jedva preko 10000 km godisnje :lol: :lol: :lol: :lol:
Izvini, ali moram se nasmijati!
To je jedan tipicni njemački auto za terenskog komercijalistu za bilo što, koji se bukvalno ne gasi, dizel, automatik, autoban.....
SumLJiv da jebe rak raka :D
Čovjek posjeduje dokaze i ne boji se provjere u servisu (zakazani sutra) .. Uostalom ja sam prenio na forum ono što je meni rečeno + svoje utiske .. sutra ćemo detaljnije znat , uglavnom sve u svemu samo me zanima pouzdanost tiptronic mijenjaca kod ove generacije fordova

nedo_a

Post by nedo_a » 06/01/2017 09:14

Pozdrav,
da ne otvaram novu temu. Interesuje me sta mislite o Ford Mondeo 2.2 tdci 2006 GP? izletio mi je pravo jeftin pa me zanima najvise oko odrzavanja motora i da li su pouzdani

Qler

Post by Qler » 06/01/2017 15:46

jebi ga, ja kad sam trazio mondea, nije bilo benzinaca nikako, pa sam trazio tog 2.2, nije ni njega bilo, i onda sam uzeo 2.0 sa 96kW (onaj sa 85kW nije bio opcija)... ja sam cuo da je taj motor strasan. Znam da na papiru dere C klasu 270CDI isto godiste. Iskreno, ja bi ga uzeo :)

l33t

Post by l33t » 06/01/2017 15:55

cuj stavi u D i posveti se drugim stvarima?
mobitel, saputnica ili bilo kakvo "drkanje" sa desnom rukom Bravo

muka mi je od takvih vozaca, vi ste problem na cestama, sta mislite sta je najveci uzrok nesreca u SAD?

hopi

Post by hopi » 06/01/2017 17:49

Qler wrote:jebi ga, ja kad sam trazio mondea, nije bilo benzinaca nikako, pa sam trazio tog 2.2, nije ni njega bilo, i onda sam uzeo 2.0 sa 96kW (onaj sa 85kW nije bio opcija)... ja sam cuo da je taj motor strasan. Znam da na papiru dere C klasu 270CDI isto godiste. Iskreno, ja bi ga uzeo :)
ako smijm pitati zašto 85kw nije bio opcija

Qler

Post by Qler » 06/01/2017 18:09

slabo... bar meni...

amar1994

Post by amar1994 » 06/01/2017 18:41

Kod mondea dizela , najbitnije pogledati dizne i pumpu visokog pritiska , tako sam barem citao po engleskim forumima , a oni vole fordove [emoji6]

Sent from my C6603 using Tapatalk

hopi

Post by hopi » 06/01/2017 18:59

Qler wrote:slabo... bar meni...
aha mislio da nije nešto drugo, ok onda

nego jesi mjenjao remenice, španere, rolere i tako te zajebancije
uglavnom nedavno to mjenjao, poskupa ta igranka izašla

Qler

Post by Qler » 06/01/2017 19:04

Nisam još ništa to mijenjao a cca 50k sam prešao... Oko 750KM je Jel tako?

Sent from my LG G3 D855

hopi

Post by hopi » 06/01/2017 19:14

meni je bilo 520 mislim, mislim da sam sve te zajebancije odradio (i ležajeve na alternatoru, sva ta čuda više ih nisam popamtio)
meni je majstor umjesto zamjene nekog španera uzeo set za reparaciju i to je bilo 100KM uštede otprilike
inače ljepše radi na leru, recimo ugodniji je zvuk sada

Qler

Post by Qler » 06/01/2017 19:18

meni kad upalim klimu radi bucno...

citroen xm

Post by citroen xm » 06/01/2017 21:48

To je u stvari 2.2 HDI motor. Koja je verzija, stara sa 136 KS ili novija sa 175 KS? Noviji je puno bolji iako ni stari nije loš.

Post Reply