Folije za prozore
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
ljeto 2008
- Posts: 3
- Joined: 01/07/2008 08:48
#1 Folije za prozore
Zna li neko gdje se mogu u Sarajevu staviti folije na prozore?
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#2 Re: Folije za prozore
lummar tacnije momak koji se zove issa 061/106-564 nije jefino ali nije ni skupo jer dobijes extra kvalitet i garanciju na obavljene usluge.
meni radio do sada 3 auta i na svakom je ispalo samo tako.
meni radio do sada 3 auta i na svakom je ispalo samo tako.
-
Gorcilovic
- Posts: 8
- Joined: 26/03/2008 09:44
#3 Re: Folije za prozore
A kakva je situacija sa policijom? Postoji li neki atest,upisuje li je u saobracajnu ili tako nesto? I prave li probleme na granici?Bakir1 wrote:lummar tacnije momak koji se zove issa 061/106-564 nije jefino ali nije ni skupo jer dobijes extra kvalitet i garanciju na obavljene usluge.
meni radio do sada 3 auta i na svakom je ispalo samo tako.
-
maxell_sarajevo
- Posts: 2303
- Joined: 08/02/2008 19:19
#4 Re: Folije za prozore
samo ti nakon nekoliko godina izgube boje i dodzu nesto kao ljubicasti prozori, ludost ziva.Nemoj u te gluposti pare bacati, jer ti je najbolje kupiti orginial tonirana stakla ako ti je auto novije naravno.
- potpuni stranac
- Posts: 807
- Joined: 13/03/2008 09:54
- Location: Lost at space and time
#5 Re: Folije za prozore
ali treba znati da ako te folije nisu upisane u saobracajnu placa se kazna, kolko se sjecxam 50-ak km. a da bi ih upisao u saobracajnu moras ih atestirati, pa sa atestom platiti taksu za upis. jebga, valja i budžet napuniti.
zna li iko upisuju li se stakla u saob kad dodju fabricki na autu.?
zna li iko upisuju li se stakla u saob kad dodju fabricki na autu.?
-
maxell_sarajevo
- Posts: 2303
- Joined: 08/02/2008 19:19
#6 Re: Folije za prozore
potpuni stranac wrote:ali treba znati da ako te folije nisu upisane u saobracajnu placa se kazna, kolko se sjecxam 50-ak km. a da bi ih upisao u saobracajnu moras ih atestirati, pa sa atestom platiti taksu za upis. jebga, valja i budžet napuniti.
zna li iko upisuju li se stakla u saob kad dodju fabricki na autu.?
neupisuju jer sa fabrickih nemas sta skinuti, mislim nema folije nego su fabricki tonirana i nemoguce je da ti naplate kaznu
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#7 Re: Folije za prozore
koja folija ona pijacna mozda na njoj izblijedi na lummarovoj gdje je 5 godina garancije nista ne izblijedi,u njihovom slucaju 5 godina je garancija,necu da stavljam slike svojih auta jer necu da ispadne da ja nekome nesto pokazujem kod mene su na autima 4,3 i 1 godinu nista nije izblijedilo,a to mogu potvrditi ljudi koji imaju lummar folije na autu duze od mene ako takvih ima na forumu.samo ti nakon nekoliko godina izgube boje i dodzu nesto kao ljubicasti prozori, ludost ziva.Nemoj u te gluposti pare bacati, jer ti je najbolje kupiti orginial tonirana stakla ako ti je auto novije naravno.
da cijena recimo 300 maraka a koliko li je samo originalna tonirana sofersajba zadnja za isti taj auto? (klasa golf 5)
ja igrom slucaja imam ateste upisane u saobracajne dozvole i ovjerene kod nadleznog MUP-a,ali to je bilo prije lova na vjestice sada ne moze nikako to u saobracajnu ali ako samo zatamnis zadnja stakla miran si niko ti nista ne moze tako da nemas brige,ja barem vozim stalno i niko me ne pegla ni na granici ni u saobracaju nigdje me niko ne pegla,a imam zatamljenje od 80 % nazad i 45 % naprijed.A kakva je situacija sa policijom? Postoji li neki atest,upisuje li je u saobracajnu ili tako nesto? I prave li probleme na granici?
dobijes TUV certifikat koji je mjerodavan bilo gdje u EU samo to u Bosni nekada nije slucaj jer bivsi pastiri stada znaju bolje od pola EU
- potpuni stranac
- Posts: 807
- Joined: 13/03/2008 09:54
- Location: Lost at space and time
#8 Re: Folije za prozore
nije kvaka u skidanju, ne vidim razliku u foliji i toniranom staklu, ne vidim zasto se jedno mora atestirati a drugo ne, i zasto se folije upisuju a stakla ne, dok je efekat isti. gdje je tu logika osim u pljački.maxell_sarajevo wrote:potpuni stranac wrote:ali treba znati da ako te folije nisu upisane u saobracajnu placa se kazna, kolko se sjecxam 50-ak km. a da bi ih upisao u saobracajnu moras ih atestirati, pa sa atestom platiti taksu za upis. jebga, valja i budžet napuniti.
zna li iko upisuju li se stakla u saob kad dodju fabricki na autu.?
neupisuju jer sa fabrickih nemas sta skinuti, mislim nema folije nego su fabricki tonirana i nemoguce je da ti naplate kaznu
- potpuni stranac
- Posts: 807
- Joined: 13/03/2008 09:54
- Location: Lost at space and time
#9 Re: Folije za prozore
koliko si platio te ateste.Bakir1 wrote:koja folija ona pijacna mozda na njoj izblijedi na lummarovoj gdje je 5 godina garancije nista ne izblijedi,u njihovom slucaju 5 godina je garancija,necu da stavljam slike svojih auta jer necu da ispadne da ja nekome nesto pokazujem kod mene su na autima 4,3 i 1 godinu nista nije izblijedilo,a to mogu potvrditi ljudi koji imaju lummar folije na autu duze od mene ako takvih ima na forumu.samo ti nakon nekoliko godina izgube boje i dodzu nesto kao ljubicasti prozori, ludost ziva.Nemoj u te gluposti pare bacati, jer ti je najbolje kupiti orginial tonirana stakla ako ti je auto novije naravno.
da cijena recimo 300 maraka a koliko li je samo originalna tonirana sofersajba zadnja za isti taj auto? (klasa golf 5)![]()
ja igrom slucaja imam ateste upisane u saobracajne dozvole i ovjerene kod nadleznog MUP-a,ali to je bilo prije lova na vjestice sada ne moze nikako to u saobracajnu ali ako samo zatamnis zadnja stakla miran si niko ti nista ne moze tako da nemas brige,ja barem vozim stalno i niko me ne pegla ni na granici ni u saobracaju nigdje me niko ne pegla,a imam zatamljenje od 80 % nazad i 45 % naprijed.A kakva je situacija sa policijom? Postoji li neki atest,upisuje li je u saobracajnu ili tako nesto? I prave li probleme na granici?
dobijes TUV certifikat koji je mjerodavan bilo gdje u EU samo to u Bosni nekada nije slucaj jer bivsi pastiri stada znaju bolje od pola EU
-
maxell_sarajevo
- Posts: 2303
- Joined: 08/02/2008 19:19
#10 Re: Folije za prozore
idi na parking i pogledaj neko novije auto koje ima zatamnjeno staklo i pitaj da ti malo otvori pa ces vidjeti sta je fabricko toniranje, a sta ljepljenje folije.Razlika se vidi na kilometar
- potpuni stranac
- Posts: 807
- Joined: 13/03/2008 09:54
- Location: Lost at space and time
#11 Re: Folije za prozore
nisam na to mislio nego na zakonsku razliku, tj. zasto su folije diskriminirane, i zasto pljackaju vlasnike istih, dok vlasnike toniranih stakala ne.maxell_sarajevo wrote:idi na parking i pogledaj neko novije auto koje ima zatamnjeno staklo i pitaj da ti malo otvori pa ces vidjeti sta je fabricko toniranje, a sta ljepljenje folije.Razlika se vidi na kilometar
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#12 Re: Folije za prozore
atest dobijes prilikom obavljenog posla besplatno u CAC foliji kod gospodina Harisa.
- potpuni stranac
- Posts: 807
- Joined: 13/03/2008 09:54
- Location: Lost at space and time
#13 Re: Folije za prozore
a koliko dotični gospodin naplačuje isti.Bakir1 wrote:atest dobijes prilikom obavljenog posla besplatno u CAC foliji kod gospodina Harisa.
- potpuni stranac
- Posts: 807
- Joined: 13/03/2008 09:54
- Location: Lost at space and time
#14 Re: Folije za prozore
nebesa, mislio sam na posao, osim ako i on nije besplatan.sencho wrote:aj tito dragi - besplatno!!potpuni stranac wrote:a koliko dotični gospodin naplačuje isti.Bakir1 wrote:atest dobijes prilikom obavljenog posla besplatno u CAC foliji kod gospodina Harisa.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#15 Re: Folije za prozore
potpuni stranac wrote:
nebesa, mislio sam na posao, osim ako i on nije besplatan.
-
ljeto 2008
- Posts: 3
- Joined: 01/07/2008 08:48
#16 Re: Folije za prozore
imam ja fabricki zatamnjena stakla i ne treba ti unos u papire.ja sam htio sada da ih jos dodatno sa folijama zatamnim i stoji takodje na pakovanju da unos u saobracajnu nije potreban,tako kaze TÜV Rheinland(Njemacka).
-
ljeto 2008
- Posts: 3
- Joined: 01/07/2008 08:48
#17 Re: Folije za prozore
Bakire, hvala ti puno na informacijama!
-
land
- Posts: 143
- Joined: 09/04/2008 11:45
#18 Re: Folije za prozore
Meni je takodze ovaj momak Isa sa Otesa stavljao folije na dva auta i nema mu se sta reci stvarno su momci super a i kvalitet usluga je super meni na prvom autu je bila folija oko cetiri godine i nije izblijedila niti je bilo onih mjehurica a nedavno sam stavio i na drugo auto super je
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#19 Re: Folije za prozore
nema na cemu i drugi putljeto 2008 wrote:Bakire, hvala ti puno na informacijama!
- HaHaHa2
- Posts: 933
- Joined: 03/04/2008 00:21
- Location: Sarajevo
#20 Re: Folije za prozore
Jes' da dizem staru teme ali imam pitanje pa ako ko zna bujrum.Kakva je stvar sa zadnjom sajbom sto se tice zakonske regulative.Da li se smije zatamniti posto planiram staviti ove Llumar folije i koji bi optimum bio u % na prednja i zadnja stakla.
- mayab
- Posts: 30835
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#21 Re: Folije za prozore
Ima li neko da doslovno citira članak u zakonu koji zabranjuje-dozvoljava -regulise tu problematikuHaHaHa2 wrote:Jes' da dizem staru teme ali imam pitanje pa ako ko zna bujrum.Kakva je stvar sa zadnjom sajbom sto se tice zakonske regulative.Da li se smije zatamniti posto planiram staviti ove Llumar folije i koji bi optimum bio u % na prednja i zadnja stakla.
- citroen
- Posts: 5863
- Joined: 19/05/2009 18:08
- Location: Sarajevo,memli strana
#22 Re: Folije za prozore
Ja ga ne nadjoh,nigdje da nadjem neki clan koji se bavi tim pitanjemmayab wrote:Ima li neko da doslovno citira članak u zakonu koji zabranjuje-dozvoljava -regulise tu problematikuHaHaHa2 wrote:Jes' da dizem staru teme ali imam pitanje pa ako ko zna bujrum.Kakva je stvar sa zadnjom sajbom sto se tice zakonske regulative.Da li se smije zatamniti posto planiram staviti ove Llumar folije i koji bi optimum bio u % na prednja i zadnja stakla.![]()
![]()
![]()
- Cholina_Lokica
- Posts: 11119
- Joined: 20/10/2008 23:16
- Location: ...
#23 Re: Folije za prozore
^lan 46.
(1) Pod vjetrobranom, u smislu ovog Pravilnika, podrazumijeva
se staklo na ~elnoj strani motornog vozila.
(2) Vjetrobran i sva stakla na motornom ili priklju~nom vozilu,
osim prednjeg vjetrobrana na motociklu i biciklu s
motorom, lahkom triciklu i ~etverociklu bez kabine voza~a,
trickilu i ~etverociklu koji nemaju kabinu voza~a, trebaju:
a) omogu}iti potpunu prozirnost i preglednost bez bilo
kakvih uo~ljivih krivljenja objekata koji se vide kroz
vjetrobransko staklo, koja ne}e unositi zabunu u
bojama koja se koriste za rad semafora (svjetle}ih
znakova) i ostalih znakova u saobra}aju i koja }e u
slu~aju eventualnog loma omogu}iti vidljivost ceste i
pru`iti mogu}nost sigurnog zaustavljanja.
b) smanjiti mogu}e povrede voza~a i putnika na {to je
mogu}e manju mjeru, te biti otporne na sve
atmosferske i temperaturne uvjete, hemijska
djelovanja, sagorijevanje i abraziju.
(3) Stakla na vozilu ne smiju se na nikakav na~in dodatno
zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim bojenjem
stakla), izuzev zadnjeg stakla i bo~nih stakala autobusa za
postavljanje odobrene reklamne folije.
(1) Pod vjetrobranom, u smislu ovog Pravilnika, podrazumijeva
se staklo na ~elnoj strani motornog vozila.
(2) Vjetrobran i sva stakla na motornom ili priklju~nom vozilu,
osim prednjeg vjetrobrana na motociklu i biciklu s
motorom, lahkom triciklu i ~etverociklu bez kabine voza~a,
trickilu i ~etverociklu koji nemaju kabinu voza~a, trebaju:
a) omogu}iti potpunu prozirnost i preglednost bez bilo
kakvih uo~ljivih krivljenja objekata koji se vide kroz
vjetrobransko staklo, koja ne}e unositi zabunu u
bojama koja se koriste za rad semafora (svjetle}ih
znakova) i ostalih znakova u saobra}aju i koja }e u
slu~aju eventualnog loma omogu}iti vidljivost ceste i
pru`iti mogu}nost sigurnog zaustavljanja.
b) smanjiti mogu}e povrede voza~a i putnika na {to je
mogu}e manju mjeru, te biti otporne na sve
atmosferske i temperaturne uvjete, hemijska
djelovanja, sagorijevanje i abraziju.
(3) Stakla na vozilu ne smiju se na nikakav na~in dodatno
zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim bojenjem
stakla), izuzev zadnjeg stakla i bo~nih stakala autobusa za
postavljanje odobrene reklamne folije.
-
whow
- Posts: 2217
- Joined: 11/11/2004 07:17
- Location: Edmonton
- Contact:
#24 Re: Folije za prozore
Dile wrote:^lan 46.
(1) Pod vjetrobranom, u smislu ovog Pravilnika, podrazumijeva
se staklo na ~elnoj strani motornog vozila.
(2) Vjetrobran i sva stakla na motornom ili priklju~nom vozilu,
osim prednjeg vjetrobrana na motociklu i biciklu s
motorom, lahkom triciklu i ~etverociklu bez kabine voza~a,
trickilu i ~etverociklu koji nemaju kabinu voza~a, trebaju:
a) omogu}iti potpunu prozirnost i preglednost bez bilo
kakvih uo~ljivih krivljenja objekata koji se vide kroz
vjetrobransko staklo, koja ne}e unositi zabunu u
bojama koja se koriste za rad semafora (svjetle}ih
znakova) i ostalih znakova u saobra}aju i koja }e u
slu~aju eventualnog loma omogu}iti vidljivost ceste i
pru`iti mogu}nost sigurnog zaustavljanja.
b) smanjiti mogu}e povrede voza~a i putnika na {to je
mogu}e manju mjeru, te biti otporne na sve
atmosferske i temperaturne uvjete, hemijska
djelovanja, sagorijevanje i abraziju.
(3) Stakla na vozilu ne smiju se na nikakav na~in dodatno
zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim bojenjem
stakla), izuzev zadnjeg stakla i bo~nih stakala autobusa za
postavljanje odobrene reklamne folije.
Boze sacuvaj !!!! U BiH ce uskoro izaci zakon koji precizno normira kojom rukom moras drzati TUKI dok uriniras i na koji nacin moras istu da otreses poslje upotrebe. Koja policiska drzava , strava. Pa jos malo i drot ce te moci zaustaviti na cesti i naplatiti kaznu jer nosis sunacane naocale.
Glede folije licno mislim da ona uopste ne doprinosi izgledu vozila , dapace kvari ga jer se svaka folija vremenom , osteti , izgrebe , izbljedi stoga je fabricki tint najbolje rjesenje.
