Folije za prozore

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
ljeto 2008
Posts: 3
Joined: 01/07/2008 08:48

#1 Folije za prozore

Post by ljeto 2008 »

Zna li neko gdje se mogu u Sarajevu staviti folije na prozore?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2 Re: Folije za prozore

Post by Bakir1 »

lummar tacnije momak koji se zove issa 061/106-564 nije jefino ali nije ni skupo jer dobijes extra kvalitet i garanciju na obavljene usluge.
meni radio do sada 3 auta i na svakom je ispalo samo tako.
Gorcilovic
Posts: 8
Joined: 26/03/2008 09:44

#3 Re: Folije za prozore

Post by Gorcilovic »

Bakir1 wrote:lummar tacnije momak koji se zove issa 061/106-564 nije jefino ali nije ni skupo jer dobijes extra kvalitet i garanciju na obavljene usluge.
meni radio do sada 3 auta i na svakom je ispalo samo tako.
A kakva je situacija sa policijom? Postoji li neki atest,upisuje li je u saobracajnu ili tako nesto? I prave li probleme na granici?
maxell_sarajevo
Posts: 2303
Joined: 08/02/2008 19:19

#4 Re: Folije za prozore

Post by maxell_sarajevo »

samo ti nakon nekoliko godina izgube boje i dodzu nesto kao ljubicasti prozori, ludost ziva.Nemoj u te gluposti pare bacati, jer ti je najbolje kupiti orginial tonirana stakla ako ti je auto novije naravno.
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#5 Re: Folije za prozore

Post by potpuni stranac »

ali treba znati da ako te folije nisu upisane u saobracajnu placa se kazna, kolko se sjecxam 50-ak km. a da bi ih upisao u saobracajnu moras ih atestirati, pa sa atestom platiti taksu za upis. jebga, valja i budžet napuniti.

zna li iko upisuju li se stakla u saob kad dodju fabricki na autu.?
maxell_sarajevo
Posts: 2303
Joined: 08/02/2008 19:19

#6 Re: Folije za prozore

Post by maxell_sarajevo »

potpuni stranac wrote:ali treba znati da ako te folije nisu upisane u saobracajnu placa se kazna, kolko se sjecxam 50-ak km. a da bi ih upisao u saobracajnu moras ih atestirati, pa sa atestom platiti taksu za upis. jebga, valja i budžet napuniti.

zna li iko upisuju li se stakla u saob kad dodju fabricki na autu.?

neupisuju jer sa fabrickih nemas sta skinuti, mislim nema folije nego su fabricki tonirana i nemoguce je da ti naplate kaznu
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#7 Re: Folije za prozore

Post by Bakir1 »

samo ti nakon nekoliko godina izgube boje i dodzu nesto kao ljubicasti prozori, ludost ziva.Nemoj u te gluposti pare bacati, jer ti je najbolje kupiti orginial tonirana stakla ako ti je auto novije naravno.
koja folija ona pijacna mozda na njoj izblijedi na lummarovoj gdje je 5 godina garancije nista ne izblijedi,u njihovom slucaju 5 godina je garancija,necu da stavljam slike svojih auta jer necu da ispadne da ja nekome nesto pokazujem kod mene su na autima 4,3 i 1 godinu nista nije izblijedilo,a to mogu potvrditi ljudi koji imaju lummar folije na autu duze od mene ako takvih ima na forumu.
da cijena recimo 300 maraka a koliko li je samo originalna tonirana sofersajba zadnja za isti taj auto? (klasa golf 5) :-)
A kakva je situacija sa policijom? Postoji li neki atest,upisuje li je u saobracajnu ili tako nesto? I prave li probleme na granici?
ja igrom slucaja imam ateste upisane u saobracajne dozvole i ovjerene kod nadleznog MUP-a,ali to je bilo prije lova na vjestice sada ne moze nikako to u saobracajnu ali ako samo zatamnis zadnja stakla miran si niko ti nista ne moze tako da nemas brige,ja barem vozim stalno i niko me ne pegla ni na granici ni u saobracaju nigdje me niko ne pegla,a imam zatamljenje od 80 % nazad i 45 % naprijed.
dobijes TUV certifikat koji je mjerodavan bilo gdje u EU samo to u Bosni nekada nije slucaj jer bivsi pastiri stada znaju bolje od pola EU :lol:
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#8 Re: Folije za prozore

Post by potpuni stranac »

maxell_sarajevo wrote:
potpuni stranac wrote:ali treba znati da ako te folije nisu upisane u saobracajnu placa se kazna, kolko se sjecxam 50-ak km. a da bi ih upisao u saobracajnu moras ih atestirati, pa sa atestom platiti taksu za upis. jebga, valja i budžet napuniti.

zna li iko upisuju li se stakla u saob kad dodju fabricki na autu.?

neupisuju jer sa fabrickih nemas sta skinuti, mislim nema folije nego su fabricki tonirana i nemoguce je da ti naplate kaznu
nije kvaka u skidanju, ne vidim razliku u foliji i toniranom staklu, ne vidim zasto se jedno mora atestirati a drugo ne, i zasto se folije upisuju a stakla ne, dok je efekat isti. gdje je tu logika osim u pljački.
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#9 Re: Folije za prozore

Post by potpuni stranac »

Bakir1 wrote:
samo ti nakon nekoliko godina izgube boje i dodzu nesto kao ljubicasti prozori, ludost ziva.Nemoj u te gluposti pare bacati, jer ti je najbolje kupiti orginial tonirana stakla ako ti je auto novije naravno.
koja folija ona pijacna mozda na njoj izblijedi na lummarovoj gdje je 5 godina garancije nista ne izblijedi,u njihovom slucaju 5 godina je garancija,necu da stavljam slike svojih auta jer necu da ispadne da ja nekome nesto pokazujem kod mene su na autima 4,3 i 1 godinu nista nije izblijedilo,a to mogu potvrditi ljudi koji imaju lummar folije na autu duze od mene ako takvih ima na forumu.
da cijena recimo 300 maraka a koliko li je samo originalna tonirana sofersajba zadnja za isti taj auto? (klasa golf 5) :-)
A kakva je situacija sa policijom? Postoji li neki atest,upisuje li je u saobracajnu ili tako nesto? I prave li probleme na granici?
ja igrom slucaja imam ateste upisane u saobracajne dozvole i ovjerene kod nadleznog MUP-a,ali to je bilo prije lova na vjestice sada ne moze nikako to u saobracajnu ali ako samo zatamnis zadnja stakla miran si niko ti nista ne moze tako da nemas brige,ja barem vozim stalno i niko me ne pegla ni na granici ni u saobracaju nigdje me niko ne pegla,a imam zatamljenje od 80 % nazad i 45 % naprijed.
dobijes TUV certifikat koji je mjerodavan bilo gdje u EU samo to u Bosni nekada nije slucaj jer bivsi pastiri stada znaju bolje od pola EU :lol:
koliko si platio te ateste.
maxell_sarajevo
Posts: 2303
Joined: 08/02/2008 19:19

#10 Re: Folije za prozore

Post by maxell_sarajevo »

idi na parking i pogledaj neko novije auto koje ima zatamnjeno staklo i pitaj da ti malo otvori pa ces vidjeti sta je fabricko toniranje, a sta ljepljenje folije.Razlika se vidi na kilometar
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#11 Re: Folije za prozore

Post by potpuni stranac »

maxell_sarajevo wrote:idi na parking i pogledaj neko novije auto koje ima zatamnjeno staklo i pitaj da ti malo otvori pa ces vidjeti sta je fabricko toniranje, a sta ljepljenje folije.Razlika se vidi na kilometar
nisam na to mislio nego na zakonsku razliku, tj. zasto su folije diskriminirane, i zasto pljackaju vlasnike istih, dok vlasnike toniranih stakala ne.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#12 Re: Folije za prozore

Post by Bakir1 »

atest dobijes prilikom obavljenog posla besplatno u CAC foliji kod gospodina Harisa.
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#13 Re: Folije za prozore

Post by potpuni stranac »

Bakir1 wrote:atest dobijes prilikom obavljenog posla besplatno u CAC foliji kod gospodina Harisa.
a koliko dotični gospodin naplačuje isti.
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#14 Re: Folije za prozore

Post by potpuni stranac »

sencho wrote:
potpuni stranac wrote:
Bakir1 wrote:atest dobijes prilikom obavljenog posla besplatno u CAC foliji kod gospodina Harisa.
a koliko dotični gospodin naplačuje isti.
aj tito dragi - besplatno!!
nebesa, mislio sam na posao, osim ako i on nije besplatan.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#15 Re: Folije za prozore

Post by Bakir1 »

potpuni stranac wrote:
nebesa, mislio sam na posao, osim ako i on nije besplatan.
:-) :-) :-) pa bolan nazoves broj koji sam ti dao i pitas ovako dobar dan ja imam bla bla auto zanima me koliko kosta da se stave folije sa bla bla procentom zatamljenja na moj bla bla auto.mogu li poslije toga preuzeti kod vas ili kod harisa TUV certifikat?i kraj price nije to bolan prikolica da se treba atest na masinskom fakultetu vaditi ima cage komad papira na kojem na tecnom njemackom i engleskom pise da ta folija udovoljava sve propisane zakonske standarde i norme kako sigurnosne tako i tehnicke.
ljeto 2008
Posts: 3
Joined: 01/07/2008 08:48

#16 Re: Folije za prozore

Post by ljeto 2008 »

imam ja fabricki zatamnjena stakla i ne treba ti unos u papire.ja sam htio sada da ih jos dodatno sa folijama zatamnim i stoji takodje na pakovanju da unos u saobracajnu nije potreban,tako kaze TÜV Rheinland(Njemacka).
ljeto 2008
Posts: 3
Joined: 01/07/2008 08:48

#17 Re: Folije za prozore

Post by ljeto 2008 »

Bakire, hvala ti puno na informacijama!
land
Posts: 143
Joined: 09/04/2008 11:45

#18 Re: Folije za prozore

Post by land »

Meni je takodze ovaj momak Isa sa Otesa stavljao folije na dva auta i nema mu se sta reci stvarno su momci super a i kvalitet usluga je super meni na prvom autu je bila folija oko cetiri godine i nije izblijedila niti je bilo onih mjehurica a nedavno sam stavio i na drugo auto super je
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#19 Re: Folije za prozore

Post by Bakir1 »

ljeto 2008 wrote:Bakire, hvala ti puno na informacijama!
nema na cemu i drugi put ;-)
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#20 Re: Folije za prozore

Post by HaHaHa2 »

Jes' da dizem staru teme ali imam pitanje pa ako ko zna bujrum.Kakva je stvar sa zadnjom sajbom sto se tice zakonske regulative.Da li se smije zatamniti posto planiram staviti ove Llumar folije i koji bi optimum bio u % na prednja i zadnja stakla.
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#21 Re: Folije za prozore

Post by mayab »

HaHaHa2 wrote:Jes' da dizem staru teme ali imam pitanje pa ako ko zna bujrum.Kakva je stvar sa zadnjom sajbom sto se tice zakonske regulative.Da li se smije zatamniti posto planiram staviti ove Llumar folije i koji bi optimum bio u % na prednja i zadnja stakla.
Ima li neko da doslovno citira članak u zakonu koji zabranjuje-dozvoljava -regulise tu problematiku :?: :?: :?: :?:
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#22 Re: Folije za prozore

Post by citroen »

mayab wrote:
HaHaHa2 wrote:Jes' da dizem staru teme ali imam pitanje pa ako ko zna bujrum.Kakva je stvar sa zadnjom sajbom sto se tice zakonske regulative.Da li se smije zatamniti posto planiram staviti ove Llumar folije i koji bi optimum bio u % na prednja i zadnja stakla.
Ima li neko da doslovno citira članak u zakonu koji zabranjuje-dozvoljava -regulise tu problematiku :?: :?: :?: :?:
Ja ga ne nadjoh,nigdje da nadjem neki clan koji se bavi tim pitanjem :?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#23 Re: Folije za prozore

Post by Cholina_Lokica »

^lan 46.
(1) Pod vjetrobranom, u smislu ovog Pravilnika, podrazumijeva
se staklo na ~elnoj strani motornog vozila.
(2) Vjetrobran i sva stakla na motornom ili priklju~nom vozilu,
osim prednjeg vjetrobrana na motociklu i biciklu s
motorom, lahkom triciklu i ~etverociklu bez kabine voza~a,
trickilu i ~etverociklu koji nemaju kabinu voza~a, trebaju:
a) omogu}iti potpunu prozirnost i preglednost bez bilo
kakvih uo~ljivih krivljenja objekata koji se vide kroz
vjetrobransko staklo, koja ne}e unositi zabunu u
bojama koja se koriste za rad semafora (svjetle}ih
znakova) i ostalih znakova u saobra}aju i koja }e u
slu~aju eventualnog loma omogu}iti vidljivost ceste i
pru`iti mogu}nost sigurnog zaustavljanja.
b) smanjiti mogu}e povrede voza~a i putnika na {to je
mogu}e manju mjeru, te biti otporne na sve
atmosferske i temperaturne uvjete, hemijska
djelovanja, sagorijevanje i abraziju.
(3) Stakla na vozilu ne smiju se na nikakav na~in dodatno
zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim bojenjem
stakla), izuzev zadnjeg stakla i bo~nih stakala autobusa za
postavljanje odobrene reklamne folije.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#24 Re: Folije za prozore

Post by whow »

Dile wrote:^lan 46.
(1) Pod vjetrobranom, u smislu ovog Pravilnika, podrazumijeva
se staklo na ~elnoj strani motornog vozila.
(2) Vjetrobran i sva stakla na motornom ili priklju~nom vozilu,
osim prednjeg vjetrobrana na motociklu i biciklu s
motorom, lahkom triciklu i ~etverociklu bez kabine voza~a,
trickilu i ~etverociklu koji nemaju kabinu voza~a, trebaju:
a) omogu}iti potpunu prozirnost i preglednost bez bilo
kakvih uo~ljivih krivljenja objekata koji se vide kroz
vjetrobransko staklo, koja ne}e unositi zabunu u
bojama koja se koriste za rad semafora (svjetle}ih
znakova) i ostalih znakova u saobra}aju i koja }e u
slu~aju eventualnog loma omogu}iti vidljivost ceste i
pru`iti mogu}nost sigurnog zaustavljanja.
b) smanjiti mogu}e povrede voza~a i putnika na {to je
mogu}e manju mjeru, te biti otporne na sve
atmosferske i temperaturne uvjete, hemijska
djelovanja, sagorijevanje i abraziju.
(3) Stakla na vozilu ne smiju se na nikakav na~in dodatno
zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim bojenjem
stakla), izuzev zadnjeg stakla i bo~nih stakala autobusa za
postavljanje odobrene reklamne folije.

Boze sacuvaj !!!! U BiH ce uskoro izaci zakon koji precizno normira kojom rukom moras drzati TUKI dok uriniras i na koji nacin moras istu da otreses poslje upotrebe. Koja policiska drzava , strava. Pa jos malo i drot ce te moci zaustaviti na cesti i naplatiti kaznu jer nosis sunacane naocale.
Glede folije licno mislim da ona uopste ne doprinosi izgledu vozila , dapace kvari ga jer se svaka folija vremenom , osteti , izgrebe , izbljedi stoga je fabricki tint najbolje rjesenje.
Post Reply