Florence Hartmann i Carl Bildt

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Tarik_Dreca

Florence Hartmann i Carl Bildt

Post by Tarik_Dreca » 07/04/2012 11:28

Raja, kako vam se sviđa ono jučer, kako Florence Hartmann nalijepi Carla Bildta? Svaka čast - kad žensko "ima muda" :-))) (što od naših političara niko nema, da mu oni kažu "ne trebaš nam ovdje, đubre")

manki
Been thanked: 1 time

Re: Florence Hartmann i Carl Bildt

Post by manki » 07/04/2012 11:33

Kraljica! Svaka joj cast! :dance: :bih: :thumbup:

Halcyon

Post by Halcyon » 07/04/2012 11:50

Tarik_Dreca wrote:što od naših političara niko nema, da mu oni kažu "ne trebaš nam ovdje, đubre"
:lol:

Naši Dodiku i ostalim velikoSrbima ne smiju zucnut, kamoli međunarodnim predstavnicima. :lol:

Edin H.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Post by Edin H. » 07/04/2012 15:44

Halcyon wrote:što od naših političara niko nema, da mu oni kažu "ne trebaš nam ovdje, đubre":
Kako ce mu reci kad su ga oni pozvali i bice platili troskove boravka :roll:

simpozijum delirijum

Post by simpozijum delirijum » 07/04/2012 15:55

Florence je kraljica , zena bez dlake na jeziku , zamalo je nisu bacili na robiju kada je napisala knjigu o mahinacijama
sa medjunarodnim sudom pravde u Den Hagu
dala je otkaz tim supcima tamo i postala nezavisan borac
veliki nam je prijatelj
hvala Florence !
i zasluzuje sve pocasti i zahvalnost svih nas Bosanaca i Hercegovaca :thumbup:

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 07/04/2012 16:00

simpozijum delirijum wrote:Florence je kraljica , zena bez dlake na jeziku , zamalo je nisu bacili na robiju kada je napisala knjigu o mahinacijama
sa medjunarodnim sudom pravde u Den Hagu
dala je otkaz tim supcima tamo i postala nezavisan borac
veliki nam je prijatelj
hvala Florence !
i zasluzuje sve pocasti i zahvalnost svih nas Bosanaca i Hercegovaca
:thumbup:
Slazem se u potpunosti :thumbup:

kiky

Post by kiky » 07/04/2012 16:38

:bih:

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 07/04/2012 18:58

Artmanova napala Bilta: Ne zaslužujete da budete u Sarajevu

BETA - 06.04.2012 20:10
SARAJEVO - Bivša portparolka Haškog tužilaštva Florens Artman danas je javno, pred građanima Sarajeva, švedskom ministru spoljnh poslova Karlu Biltu rekla da ne zaslužuje da danas, na 20. godišnjicu početka opsade, bude u prijestonici BiH. "Zašto ste danas došli? Kada ste mogli nešto da učinite, tada ste govorili da je Milošević dobar momak. To piše i u transkriptima. Zašto ste uopšte došli na obilježavanje početka opsade Sarajeva? Vi ste mogli spriječiti da u Sarajevu i BiH ne bude ovoliko žrtava", rekla ja Artmanova švedskom ministru koji je okrenuo leđa i ignorisao je.

Njenom pitanju Biltu pridružio se i britanski novinar Ed Vulijami.
"On svojom politikom, kao predstavnik svoje države i Evropske unije, nije uradio ništa da se skrate muke i Sarajeva i cijele BiH. Ja sam slobodna građanka Evrope, ja imam pravo da mu to kažem i on ima pravo da nastavi da bude tu", dodala je bivša portparolka Haškoga tužilaštva. Novinar Vulijami je kazao da "svi znaju da je trogodišnje krvoproliće tolerisala diplomatska zajednica" i dodao da Biltu nije mjesto ovdje "osim ako se nije došao izviniti iz dubine srca ljudima u Bosni i duhovima žrtava".

Karl Bilt je bio učesnik pregovora o okončanju rata u BIH, u svojstvu specijalnog izaslanika Evropske unije za bivšu Jugoslaviju. Na suđenju u Hagu je govorio u korist bivše predsjednice Republike Srpske Biljane Plavšić, koja je osuđena za ratne zločine.

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Ar ... 35945.html

sinuhe

Post by sinuhe » 07/04/2012 19:02

Nebitni likovi. Jedno od nasih prokletstava je i to sto dozvoljavamo da se stranci bave nama.

spreca
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Post by spreca » 07/04/2012 19:09

Tarik_Dreca wrote:Raja, kako vam se sviđa ono jučer, kako Florence Hartmann nalijepi Carla Bildta? Svaka čast - kad žensko "ima muda" :-))) (što od naših političara niko nema, da mu oni kažu "ne trebaš nam ovdje, đubre")
:thumbup: Hartmann

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

Post by sabina1 » 07/04/2012 21:14

sinuhe wrote:Nebitni likovi. Jedno od nasih prokletstava je i to sto dozvoljavamo da se stranci bave nama.
Mogu li da se udam za tebe :) ?

BHCluster
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Post by BHCluster » 07/04/2012 21:36

someone_

Post by someone_ » 07/04/2012 21:38

Hartmann was indicted by the Tribunal for disclosing, in a book and article, confidential information pertaining to two decisions of the Tribunal approving black-outs and exclusions from critical historical war documents provided by Belgrade for the trial of the former Serbian President Slobodan Milosevic and showing Serbia's involvement in the Srebrenica massacrein the Srebrenica massacre. ... The Tribunal decision to grant confidentiality for the key portions of Belgrade war documents acknowledged that disclosure would harm Serbia's "vital national interests" by failing to protect Serbia from having to pay damages to Bosnia in Bosnia's suit then-pending at the ICJ
http://en.wikipedia.org/wiki/Florence_Hartmann

Vi ste nebitni.

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 09/04/2012 00:04

Biltova savjest

Image
Autor Vlastimir MIJOVIĆ 2012-04-08 06:00:00

Gnjevne riječi na račun švedskoga diplomate stigle su od stranaca koji se pred Sarajevom i Bosnom nemaju čega stidjeti
Svjetska javnost bolno je prije dvije decenije doživljavala patnje građana Sarajeva. Političari baš i nisu. Slično je bilo i u petak, kada je grad mučenik tužno obilježavao pomor svojih stanovnika tokom četverogodišnje zločinačke opsade.

Masa stranih novinara opet se našla na licu mjesta. Političari, pak, nisu željeli kvariti svoj vikend. Došao je samo jedan, i to onaj kojeg nismo očekivali, pa ni priželjkivali. Svojim političkim djelovanjem Karl Bilt (Carl Bildt) nikad nije nalazio put do naših srca.

Obuzete svojim bolom, Sarajlije se nisu ni osvrtale na švedskoga diplomatu. Učinila je to, međutim, Florens Hartman (Florence Hartmann), žena koja je godinama službovala za Haški tribunal. Sasula je Biltu u oči prijekorne riječi, od kojih se ovaj sklonio okretanjem leđa. Pa nije imao priliku čuti i Eda Vulijamija (Vulliamy), novinara koji je u svijet prvi poslao informacije o agresorskim konc-logorima. I on je negativno ocijenio dolazak čovjeka koji je za namučeni grad i iskasapljenu zemlju svojedobno mogao mnogo učiniti. A nije. Štaviše, mnogi smatraju da nam je u važnim trenucima jako odmagao.

Javnosti nije baš jasno šta je Bilta potaklo da nas pohodi u ovako bolnom času. Možda nemirna savjest? Ako i nije, opet mu hvala na tom činu. Ono drugo, uostalom, dovoljno gnjevno rekli su mu Hartman i Vulijami, Evropljani koji se pred Sarajevom i Bosnom nemaju čega stidjeti.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/koment ... vjest.html

Image

Image

Image

Image

Image

Image

http://www.google.com/search?hl=sv&q=sa ... 4QS19M3_Dg
Last edited by Nacionalniid_BOSANCI on 09/04/2012 00:24, edited 1 time in total.

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 09/04/2012 00:07

Sarajevska Crvena Linija / Sarajevo Red Line

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 11/04/2012 13:59

Hartmann: Međunarodno pravo ne uspijeva zaštititi ljudske živote

Greška je što Haški sud koristi anglosaksonsko pravo, kazala je Hartmann

Autor Anadolija | Objavljeno 11.04.2012. u 12:52

Image
Florence Hartmann
Florence Hartmann, bivša dopisnica za Balkan francuskog lista Le Monde i glasnogovornica Haškog tužilaštva, izjavila je kako postoji „velika rupa“ u međunarodnom humanitarnom pravu „da se država koja priprema ili obučava za rat jedinice unutar druge zemlje ne smatra krivom ukoliko te jedinice počine zločin protiv čovječnosti“.

Ona je, govoreći o presudi Međunarodnog suda pravde u slučaju Bosna i Hercegovina protiv Srbije, kazala da „međunarodno humaniratno pravo, kao što je bio slučaj u Bosni i Hercegovini, ne uspijeva zaštititi ljudske živote“.

Hartmann je ponovila svoj poznati stav o značaju Haškog tribunala za istraživanje i sakupljanje dokaza o počinjenim zločinima na prostoru bivše Jugoslavije, ali je također naglasila da „Haški tribunal nije postigao najbolje što je mogao“.

"Iskreno, greška je što Haški sud koristi anglosaksonsko pravo zbog čega suđenja traju duže. U slučaju Milošević to je bio jedan od faktora njegove smrti prije završetka procesa. Ne smatram ni da je skraćivanje optužnica rješenje, pogotovo u suđenjima za genocid, jer takve presude ne bi služile ni žrtvama niti pomirenju među narodima. Duge optužnice i procedure su veoma bitne za transparentnost suđenja i vjerodostojnost presuda“, navela je Hartmann.

Komentirajući posjetu ministra vanjskih poslova Švedske Carla Bildta Bosni i Hercegovini, ona je upozorila da evropski političari „ne dozvoljavaju da ih njihova javnost kritizira, a pogotovo da ih kritikuju oni koji nisu dio EU-a“.

„Odnos Evrope prema Balkanu je kreirao ljude koji se ne osjećaju slobodno da izraze ono što misle. Drugo, da su to rekli, Bildt ili bilo koji drugi zvaničnik bi odgovorio: ko ste vi da mi to kažete", dodala je Hartmann. Ona je naglasila kako smatra da Bildt nije dovoljno učinio da spriječi rat u Bosni i Hercegovini.

„Zamislite, on nama, evropskim građanima, nije dozvoljavao da mu to kažemo i onda se svetio riječima da bi ja trebala ići u zatvor. To je jako nedemokratski. Imamo pravo da mu kažemo da ima moralnu odgovornost i da nije dobro uradio svoj posao“, kazala je Hartmann.

Image

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... ivote.html

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 12/04/2012 14:04

Objavljeno 12.04.2012. u 10:52 | Komentari: 41

NOVINAR CNN-A U SARAJEVU

David Rust: McDonald's u "aleji snajpera" dokaz je promjena u BiH
U Sarajevu je prošle sedmice obilježena 20. godišnjica opsade, događaj o kojem je izvijestio cijeli svijet. Tim povodom u Sarajevo su odlučili doći međunarodni ratni izvještači koji su četiri ratne godine svijet upoznavali o ratnim strahotama i stradanjima stanovnika Sarajeva.

Image
Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba

Jedan od onih koji su se nakon skoro 20 godina ponovo vratili u Sarajevo bio je CNN-ov novinar David Rust, kojemu je posjeta bh. prijestolnici vratila brojne bolne, ali i lijepe uspomene.

"Iako je rat u Bosni i Hercegovini počeo 6. aprila 1992. godine, ja se u taj sukob nisam uključio do 23. jula iste godine, kada je CNN-ovu fotoreporterku Margaret Moth pogodio snajperski metak zamalo je usmrtivši. Bio sam dio CNN-ovog tima, koji je poslat da zamijeni ranjenu kolegicu, a ratna dešavanja sam pratio naredne dvije godine. Zajedno sa svojim kolegama, ratnim izvještačima, prošle sedmice sam se vratio u Sarajevo na 20. godišnjicu od početka opsade grada", piše Rust.

David Rust se prisjeća trenutka kada je prvi put stigao u Sarajevo avionom UN-a iz Zagreba.

"Kada sam sletio vidio sam još jedan UN-ov avion u blizini. U njemu je bila delegacija iz Beograda, uključujući premijera Milana Panića, koji je dolazio na pregovore. U Panićevoj ekipi su bili novinari ABC-a. Prepoznao sam novinara Sama Donaldsona i producenta Davida Kaplana. Dok sam sakupljao svoju opremu, Donaldson i njegov snimatelj su ušli u UN-ovo oklopno vozilo i krenuli prema gradu. Kaplan nije mogao stati pa mu je druga TV-ekipa ponudila prijevoz do Sarajeva u običnom automobilu na kojem je crnom trakom bilo ispisano TV. Samo što su krenuli s aerodroma, čuo se pucanj. Snajperski metak je pogodio kombi tačno između slova T i V i ubio Kaplana. Ta tragična scena je prva od mnogih ratnih uspomena koje sam prikupio tokom godina", piše Rust.

Prošle godine, nekoliko veterana reportera se okupilo u jednom baru i odlučili su obilježiti 20. godišnjicu opsade skupom u Sarajevu, a pozvan je i Rust.

"Nisam imao pojma šta da očekujem. Nisam bio u Sarajevu još od 1995. godine, kada je potpisan Dejtonski sporazum. Ovog puta sam stigao komercijalnim letom i umjesto oklopnim vozilom, do centra grada sam došao taksijem. Bio sam sretan što se ne moram suočavati sa opasnostima koje su vrebale na aerodromu . Mislio sam na Davida Kaplana i njegovu porodicu. Tokom rata sam uvijek snimao put od aerodroma do grada, u slučaju da poginem. I ovog sam puta snimao putovanje od aerodroma do centra grada kako bih mogao uporediti slike. Pored ceste više nije bilo uništenih vozila. Umjesto toga, sada su tu male prodavnice i firme. Neke od zgrada još uvijek nose 'ožiljke' ratnih dejstava, ali sada pješaci spokojno šetaju. Dok su snajperisti bili na okolnim brdima, morali smo voziti velikom brzinom. Ovog puta je, srećom, saobraćaj bio toliko gust da mi se učinilo da je putovanje trajalo zauvijek i uživao sam u svakom trenutku", piše Rust.

U gradu su, kaže, nikli novi stambeni objekti, tržni centri, obnovljen je tramvajski saobraćaj...

"Šta je najveća promjena koju sam vidio? Šta mislite o drive-thru McDonald's restoranu u nekadašnjoj 'aleji snajpera'! Na putu do Holliday Inna, koji je tokom opsade bio glavno okupljalište inozemnih novinara, vidio sam veliki broj mladih ljudi i porodica kako uživaju u sunčanom danu. Međutim, podsjetnici rata su na svakom koraku. Nekadašnji dom za penzionere me podsjetio na Margaret. Ranjena je u blizini. Drago mi je bilo vidjeti da je Holliday Inn poprimio svoj stari sjaj. U ratu je bio žarišna tačka za snajpersku paljbu. Prozori su sada netaknuti, došla je struja, kao i voda. Kada sam ušao u hotel, primijetio sam jednu stvar koja se nije promijenila. Gdje god sam pogledao vidio sam isto osoblje s kojim smo se družili tokom rata. Svi su bili stariji, naravno, ali su izgledali zdravije i bili su sretni što su se ponovno sastali sa ratnim izvještačima. Imao sam osjećaj kao da nikada nisam otišao". piše Rust.

Kada je čuo da će se godišnjica opsade obilježiti postavljanjem 11.541 stolice duž glavne ulice, to ga nije impresioniralo, međutim, kada je vidio crvene stolice koje se poput krvi slijevaju ulicama grada, emocije su ga preplavile.

"Čak su i prekaljeni ratni novinari priznali da kapljice na njihovom licu nisu od kiše. Puno je lakše obnoviti zgrade nego prevazići etničke podjele, ali nadam se da Sarajevo i Bosna i Hercegovina idu u pravom smjeru", zaključuje Rust.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/david-ru ... /120412011

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 12/04/2012 15:27

Pašović: Sarajevo nije nasjelo na pokušaj sabotaže "Crvene linije" i sve ostale podvale

Većina Sarajlija nije nasjela na podvalu da smo puni mržnje prema Srbiji, kaže redatelj

Autor Onasa | Objavljeno 12.04.2012. u 02:43

Sarajevo nije nasjelo na pokušaj sabotaže Sarajevske crvene linije - Sjećanja na 11.541 ubijenog građanina i građanku Sarajeva tokom opsade od 1992. do 1996. godine, saopštio je danas autor pomenutog projekta i režiser Haris Pašović.

Image
Podsjećajući da se najprije pojavila tvrdnja da koncept navodno nije originalan, Pašović je u današnjem saopštenju naveo da je takva tvrdnja bila "obična podvala", osim što je bila apsurdna. "Svako ko išta zna o tome kako se jedan veliki projekat razvija, zna da su potrebne godine da osjećanja i ideje dobiju pravi oblik i izraz.

U slučaju Sarajevske crvene linije bilo je to od 1998. godine kada sam prvi put, na koncertu Dine Merlina u Titovoj, shvatio koja je to ogromna količina života sadržana u hiljadama ljudi. Gledajući hiljade mladih ljudi kako plešu i pjevaju, pomislio sam da je neprijatelj bio namjenio svima njima da budu ubijeni. Da naši branitelji nisu istrajali, da Sarajlije nisu istrajale, svi mi bi bili pobijeni ili protjerani. Godine su prolazile i ja sam sve jače osjaćao kako gradu nedostaje hiljade njegovih ubijenih građana.

U proljeće prošle godine, mi u 'East Westu' smo počeli sa konkretnim razgovorima o koncertu za naše ubijene sugrađane. Ja godinama radim u teatru, meni je prazno gledalište u sali, tokom proba, svakodnevna stvar. Ali mi znamo da će u to prazno gledalište na premijeri i kasnije na reprizama, doći gledaoci. Ovoga puta neće niko od onih za koje se koncert pravi, moći da dođe na izvedbu, zato što su svi ti gledaoci ubijeni", istaknuo je Pašović.

On smatra da su tvrdnju da je ideja za Sarajevsku crvenu liniju neautentična lanisirali oni koji su "shvatili da je sjećanje na ubijene Sarajlije ujedno i dramatična optužba za ubistvo 11.541 nevinog čovjeka". "Nekoliko nepromišljenih novinara se upecalo na ovu propagandnu laž o navodnoj 'neautentičnosti'. Borka Rudić i Upravni odbor Udruženja novinara je dao krila ovoj podvali time što su je, bez ikave provjere, ponovili u svome saopćenju. Uz to, u postupku bez presedana u poslijeratnom novinarstvu u Federaciji BiH, oduzeli su mi pravo na slobodu govora i pokušali da mi onemoguće da odgovorim na lažne optužbe", dodaje režiser u današnjem saopštenju.

Ponovio je da "za slabo poznatu instalaciju u New Yorku koja je upotrebljavala stolice" nije znao, ali i da jeste to ne bi ništa promijenilo. "Sarajevska crvena linija - koncert za ubijene Sarajlije, i ta njujorška instalacija nemaju nikave konceptualne veze. To je isto kao da neko optuži pisca da je neuatentičan zato što u svojoj knjizi upotrebljava slova. Radim 30 godina i imam besprijekornu umjetničku biografiju. Nikada niko nije rekao za neki od mojih mnogobrojnih radova da je preuzet od nekog drugog. Nije ni mogao reći, jer ja svoj posao radim pošteno. Moj jedini problem je što imam previše svojih ideja i što nemam vremena da ih sve realiziram", naglasio je Pašović.

Kako kaže, kada je bilo jasno da podvala o "neautentičnosti" ne prolazi, krenula je nova sabotaža - navodno "otkriće" da su stolice nabavljene u Srbiji. "To nije bilo nikakvo otkriće iz prostog razloga što sam ja prvi rekao odakle su stolice. Rekao sam to i prije nego što su stolice naručene. Jasno je da smo prvo provjerili sve mogućnosti u BiH. Kad smo utvrdili da u BiH nema fabrike koja može proizvesti obične baštenske stolice, tražili smo u regionu. Crvena boja za baštenske stolice je netipična i bila je potrebna posebna proizvodna operacija da se proizvedu stolice u traženoj nijasni crvene. Privatna fabrika iz Vojvodine je bila jedina koja je mogla odgovoriti zahtjevu pod prihvatljivim uslovima. Druge ponude preko domaćih nabavljača iz Turske i Kine bile su nesigurne i skupe, u suštini nemoguće. Naravno, mogli smo tražiti da domaći dobavljač uveze stolice iz Srbije, kao što to većina dobavljača radi. Ali to bi bilo licemjerno i bijedno - platili bismo skuplje, a mi bismo bili 'čisti'", pojasnio je Pašović.

"Ogromna većina Sarajlija nije nasjela na pokušaj da nam se podvali da smo puni mržnje prema Srbiji, da smo protjerivali Srbe iz Sarajeva i da se s nama ne može živjeti. To je bio cilj 'senzacije' o stolicama iz Srbije. Čedo Jovanović je heroj u Sarajevu, kao što su sarajevski heroji i Mirjana Karanović, Nataša Kandić, Sonja Biserko, Đorđe Balašević, Miki Manojlović… Zbog čega ne bi, jednako kao oni, bio častan i tridesetogodišnji proizvođač plastike iz malog vojvođanskog grada i njegovi mladi radnici i radnice? Oni su jedva zapamtili rat, jer su tada bili djeca. Sada vrijedno rade i svoje proizvode prodaju u BiH, Hrvatskoj, na Kosovu…", dodao je, između ostalog, Pašović.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... inije.html

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 15/04/2012 22:54

Tek nakon sto je Florens Bildta poslala gdje treba, mnogobrojni domaci heroji javne rijeci su pokuljali sa svih strana

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/iz-min ... grata.html
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/9 ... -park.html

Gospodo, zakasnili ste!!!!

Post Reply