Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Ci-Nick
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by Ci-Nick » 27/07/2015 10:53

Naslovnica wrote:I sada će ti se javiti koji će opravdavati takvo bezakonje i kriminal, ili ti u najmanju ruku reći "pa zašto nisi tražio račun?".
Prodavac je dužan da izda račun, a kupac da sačuva, a ne da moli i da se svađa za račun.
Meni nije jasno kako ovdje bilo šta funkcioniše, kako rade semafori, gradska rasvjeta, kako se ikako sakupe pare za penzije, kako se pokosi trava, odveze smeće...!?
Pored tolikog privrednog kriminala (državna hobotnica je skroz druga priča) dobro ikako išta funkcioniše.
Po mojoj skromnoj procjeni, 75% uslužnih djelatnosti se zasniva na trgovini bez računa. I to što otkucaju, otkucaju možda 10% realnog prometa.
Da nije žalosno, bilo bi smiješno.
Upravo tako,
Kakav mi smisao ima izlet ako ću se nervirato oko računa i ubiranja poreza.
Nek inspektori poignu guzicu nedjeljom i zarade svoju platu. Mogli su jučer namlatiti par miliona u koristi budžeta.

bosna boy

Post by bosna boy » 27/07/2015 10:55

Ci-Nick wrote: Čini mi se da je jučer ostvareni promet u ugostiteljskim objektima od Vatre do Vijećnice minimalno pola miliona KM i prijavljeni maksimalno 50.000 KM.
Ne daj se Bosno ! :lol: :lol: :lol:
svaka im čast, alal vjera...pametni
šta su trebali...uplatiti 150.000 da šalteruše mogu isplatit regrese ili 13tu platu
da Špirić može kupit novog Audija Q7 od 200.000 KM, da mogu zaposlit još jeno 20 učiteljica, nastavnika, kuraca palaca, a ni ovi do sada nemaju posla jer je upisano u školsku godinu samo 20oro djece (nema nataliteta iz godine u godinu), pa ih rasporedili na 5 odjeljenja samo da bi onaj višak nastavnog osoblja imao ko biva nekog posla
nek dižu tranše mmf-a od mene neće vidjet ni banke :izet:

šta ...da finansiraju ovu nakamaranu budžetsku stoku

od 2008 do 2012.g. nakamaralo se stoke budžetske

u javnoj upravi za čitavih 3.000 (od 45 na 48.000)
u obrzaovanju za 4.000 više !!! (sa 35.500 na 39.500) a djece u škole se svemanje upisuje

Image

Image
Last edited by bosna boy on 27/07/2015 11:00, edited 2 times in total.

Naslovnica
Has thanked: 15 times
Been thanked: 9 times

Post by Naslovnica » 27/07/2015 10:59

Inspektori su najkorumpiraniji segment društva.
Kupiš ih, što bi rekao Balaš, za špricer i kavurmu.
Plus što su mnoga od tih atraktivnih mjesta za izlazak pod patronatom, u najmanju ruku, krimogenih likova, sa vezama u vrhovima vlasti.
Jednostavno sve je uvezano, od vrha prema dnu, i ništa se ne može desiti bez aminovanja odozgo.
Isto kao i trgovina drogom i aktuelna bezbjedonosna situacija u kantonu, ogromne su pare u igri, neko odozgo povlači konce, plaćaju se reketi i uzimaju procenti. I svi su u toj igri, a kada se neko osili i ne igra onako kako pravila nalažu, e tek onda padne tura droge, uhapsi se dilerčić, i sl.
Dok donose profit onima gore, niko ih ne dira.

Naslovnica

Post by Naslovnica » 27/07/2015 11:02

bosna boy wrote:
Ci-Nick wrote: Čini mi se da je jučer ostvareni promet u ugostiteljskim objektima od Vatre do Vijećnice minimalno pola miliona KM i prijavljeni maksimalno 50.000 KM.
Ne daj se Bosno ! :lol: :lol: :lol:
svaka im čast, alal vjera...pametni
šta su trebali...uplatiti 150.000 da šalteruše mogu isplatit regrese ili 13tu platu
da Špirić može kupit novog Audija Q7 od 200.000 KM, da mogu zaposlit još jeno 20 učiteljica, nastavnika, kuraca palaca, a ni ovi do sada nemaju posla jer je upisano u školsku godinu samo 20oro djece (nema nataliteta iz godine u godinu), pa ih rasporedili na 5 odjeljenja samo da bi onaj višak nastavnog osoblja imao ko biva nekog posla
nek dižu tranše mmf-a od mene neće vidjet ni banke :izet:
Eto, vidiš, već se jedan javio kome je ovo stanje bezakonja i divljeg zapada, u svakom aspektu, OK.
A to što se penzioneri, školstvo, zdravstvo, policija, vatrogasne službe...namiruju isto preko tog računa, to nije bitno.

Naslovnica

Post by Naslovnica » 27/07/2015 11:06

@bosna boy,
Slažem se sa tobom u većini, i dijelim ogorčenost, ali neizdavanje računa i zakidanje na PDV-u jednostavno nije rješenje.
Ako će to dovesti do promjene, do revolucije, do zaokreta, ja sam prvi ZA. Ali neće.
Ništa se ne dešava, budžetlije se namiruju preko tranši MMF-a i zadužuju djecu naše djece, gazde Vatre, Bodyguarda, Metropolisa, City Pub-a i ostalih popularnih mjesta gomilaju extra profit, a u suštini ga narod dudla i guta.
Do kada, ne znam.

bosna boy

Post by bosna boy » 27/07/2015 11:07

Naslovnica wrote: Eto, vidiš, već se jedan javio kome je ovo stanje bezakonja i divljeg zapada, u svakom aspektu, OK.
A to što se penzioneri, školstvo, zdravstvo, policija, vatrogasne službe...namiruju isto preko tog računa, to nije bitno.
kao prvo veze blage nemaš
PENZIONERI i ZDRAVSTVO se NE namiruju iz budžeta
za ovu ostalu PREKOBROJNU budžetsku stoku...da...boli me kurac

mora da si jedan od njih pa se našao uvredjen i iznenadjen..i prozvan :lol: :lol:
Last edited by bosna boy on 27/07/2015 11:15, edited 1 time in total.

Naslovnica

Post by Naslovnica » 27/07/2015 11:13

bosna boy wrote:kao prvo veze blage nemaš
PENZIONERI se NE namiruju iz budžeta
za ovu ostalu pobrojanu PREKOBROJNU budžetsku stoku...da...boli me kurac

mora da si jedan od njih pa se našao uvredjen i iznenadjen..i prozvan :lol: :lol:
Novac se preliva iz budžeta u fondove, krpe se rupe, para nema.
Sve se na kraju svodi na punjenje budžeta, na ovaj ili onaj način.

bosna boy

Post by bosna boy » 27/07/2015 11:15

ponavljam, veze blage nemaš
pogledaj koliki je deficit penzionog fonda....jel se to pokrilo iz budžeta ??

Naslovnica

Post by Naslovnica » 27/07/2015 11:18

bosna boy wrote:ponavljam, veze blage nemaš
Sve OK arsla, nema problema, jebo penzionere, policiju, zdravstvo, školstvo, vatrogasce...
Jebo to ba...

Naslovnica

Post by Naslovnica » 27/07/2015 11:19

bosna boy wrote:
Naslovnica wrote: Eto, vidiš, već se jedan javio kome je ovo stanje bezakonja i divljeg zapada, u svakom aspektu, OK.
kao prvo veze blage nemaš
PENZIONERI i ZDRAVSTVO se NE namiruju iz budžeta
za ovu ostalu PREKOBROJNU budžetsku stoku...da...boli me kurac

Nisam jedan od njih. :lol: :lol: :lol:
Jedini ko se ovdje osjeća uvrijeđenim i prozvanim si izgleda upravo ti.
Grohotom se smijem

int21

Post by int21 » 27/07/2015 11:20

almir90 wrote:Da ponovim pitanje: navedite primjere s kojima vlast iskorištava naplaćene obaveze na raznim osnovama da stvori nešto korisno za građane, da unaprijedi i poboljša život u državi?

Dakle, nije briga na šta će oni pare da potroše, bitno je mi to platimo?! :lol:

Napišite jednostavno, marku koju ja zaradim bolje da potroši Bakir nego ja. :D
Kad odes doktoru, kad ti djete ide besplatno u skolu, kad imas besplatan fakultet, kad imas milion drugih stvari koje ti daje drzava.

Ako ne zelis placati poreze i PDV i ostale namete drzave, onda nemoj ni ici doktoru, nemoj ici u skolu, nemoj zvati policiju.....zivi sa svojim parama koje zaradis, pa ce mo vidjeti koliko dugo ces da izdrzis.

bosna boy

Post by bosna boy » 27/07/2015 11:20

Naslovnica wrote:
bosna boy wrote:ponavljam, veze blage nemaš
Sve OK arsla, nema problema, jebo penzionere, policiju, zdravstvo, školstvo, vatrogasce...
Jebo to ba...
haloo, presaberi se
ne penzioneri, ne zdravstvo, koje se ne finansira iz bužeta
ostala budžetska stoka koja se namiruje iz harača zvanog pdv...da ...ko im jebe mater prekobrojnu

Naslovnica

Post by Naslovnica » 27/07/2015 11:24

Znači, zakidanje na PDV-u nema nikakve posljedice po zdravstvo i penzioni fond?!
Ma dajte, molim vas, ne budite djeca.
Svi finansijski tokovi su povezani, uzročno-posljedično, Vlada (ili Vlade) na kraju raspolažu svim tim sredstvima i imaju alate (legalne ili nelegalne) da kontrolišu usmjeravanje prihoda i rashoda.
Krađa PDV-a nije dobra ni po koji segment društva (za uhljebe ponajviše).

Drinski

Post by Drinski » 27/07/2015 11:27

int21 wrote:
almir90 wrote:Da ponovim pitanje: navedite primjere s kojima vlast iskorištava naplaćene obaveze na raznim osnovama da stvori nešto korisno za građane, da unaprijedi i poboljša život u državi?

Kad odes doktoru, kad ti djete ide besplatno u skolu, kad imas besplatan fakultet, kad imas milion drugih stvari koje ti daje drzava.

Ako ne zelis placati poreze i PDV i ostale namete drzave, onda nemoj ni ici doktoru, nemoj ici u skolu, nemoj zvati policiju.....zivi sa svojim parama koje zaradis, pa ce mo vidjeti koliko dugo ces da izdrzis.
ma ne moze zivjeti.
vidi, neka njegova potrosacka korpa mjeseca kosta 2000 KM, tu ima 340 KM PDV, pa neka je i 400 KM. To je beznačajan iznos za napr. trošak skolovanje njegova djece ili neku sličnu uslugu.

nije problem uvijek niti u inpekcijama, jer ja uvijek kada trazim racun dobijem ga, tu mi ne treba inspektor.

Drinski

Post by Drinski » 27/07/2015 11:31

naravno, sto se tice situacaija kada se ne izdaju racuni, treba ostaviti u zakonu i koristiti maximalno opciju zatvaranja objekta. to je ono sto poslodavca koji krsi zakon unistava. zbog toga poslodavci i traze da se to izbaci iz zakona.

bosna boy

Post by bosna boy » 27/07/2015 11:31

int21 wrote:

uopšte nisi skonto poentu
plaćanje PDVa normalnoj državi, kao na primjer Njemačkoj...lično bi ganjao i opalio šamar ko ne uzme račun, pogino za TAKVU državu...jer ona svaki jebeni fening vrati za dobro svojih građana !!!
za ove govnare u OVOJ državi koji samo gledaju kako da što više pozapošljavaju degenerika na budžetsku sisu...ma ko im jebe mater...nek si dižu kredite mmf-a pa ćemo vidjet dokle će tako :lol: :lol:

int21

Post by int21 » 27/07/2015 11:38

Izgradicemo mi ovu drzavu al u banani.

lutko

Post by lutko » 27/07/2015 11:41

Kada se u npr kaficu naplacuje bez racuna tada se otvara prostor i za utaju na stetu PIo/mio i zdravstenog fonda jer tada gazda ima prostor da konobara isplati vise nego sto pise na obracunu plate (koja je obicno minimalac) i za taj vise iznos ne plaća nikakve doprinose, a istovremeno i sebi generese neoporezivi keš. Fazon je u tome da kafane ukalkulisu u svoju cijene pdv i sl. ali to zavrsi u gazdinom džepu kao ekstraprofit a ne u budzetu.

int21

Post by int21 » 27/07/2015 11:47

Neplacanje bilo kakvog poreza ide na stetu drzave. to sto imamo veliku administraciju ne znaci da ne moras placati porez.

Ima i drugih nacina za borbu protiv nesposobnih ljudi. Samo treba imati strpljenja. Ne ide to preko noci ko u sapunicama koje nas narod cesto gleda. Cuda se ne desavaju.

bosna boy

Post by bosna boy » 27/07/2015 11:48

lutko wrote:Kada se u npr kaficu naplacuje bez racuna tada se otvara prostor i za utaju na stetu PIo/mio i zdravstenog fonda jer tada gazda ima prostor da konobara isplati vise nego sto pise na obracunu plate (koja je obicno minimalac) i za taj vise iznos ne plaća nikakve doprinose, a istovremeno i sebi generese neoporezivi keš. Fazon je u tome da kafane ukalkulisu u svoju cijene pdv i sl. ali to zavrsi u gazdinom džepu kao ekstraprofit a ne u budzetu.
neka... i treba, jer privatnik je domaćin, on će znat kako investirat dalje pare, pa će otvorit drugi, treći, četvrti kafić i zaposlit nove konobare koji će bar i od minimalca uplaćivat penzioni i zdrvastveni fond
dok će budžetska bagra te pare raskrčmit ili u regrese šalteruše ili u neko novo auto iz "bogatog" voznog parka ili za novi iphone od 1600 Km kao degenerik iz DFa
Za nova vozila spiskat će više od 140.000 maraka!

U vremenu krize te neizvjesnosti zbog izostanka međunarodnih kredita vlast u BiH nastavlja s kupovinom skupocjenih vozila. Najsvježiji primjeri su obavještenja o nabavkama automobila za potrebe Ministarstva pravde i Ministarstva sigurnosti BiH objavljena u “Službenom glasniku BiH” od 29. juna.

Troškovi održavanja

U obavještenju stoji da Ministarstvo pravde nabavlja nekoliko vozila u ukupnom iznosu od 98.290 KM, dok Ministarstvo sigurnosti BiH ima namjeru kupiti jedan automobil za koji iz budžeta namjerava izdvojiti 43.000 KM.

Tražili smo objašnjenje za navedene nabavke od obje ove institucije, međutim, pismeni odgovor smo dobili samo od Ministarstva pravde BiH. Kako su naveli iz ovog ministarstva, konkurs su raspisali za nabavku ukupno tri vozila.
- Razlozi nabavke vozila su potrebe Ministarstva pravde BiH sukladno odobrenom planu kapitalnih nabavki za 2015. godinu. Podsjećanja radi, Ministarstvo je radi racionalizacije u protekloj godini prodalo određeni broj vozila te su troškovi održavanja znatno smanjeni - rekli su nam u ovoj državnoj instituciji.

Treba, međutim, podsjetiti da posljednja zvanično utvrđena vrijednost voznog parka državnih institucija, koju su konstatirali revizori, iznosi astronomskih 25 miliona KM. Međutim, postoje određeni nagovještaji da bi u novom revizorskom izvještaju ovaj brojka mogla biti znatno veća.

Javni istupi

Državni revizori u svojim javnim istupima uveliko upozoravaju da je malo toga napravljeno u vezi s racionalizacijom enormne potrošnje. Inače, posljednji dostupni podatak govori o tome da u institucijama BiH ima više do 3.500 službenih vozila, koja vrijede više od 25 miliona maraka.
Najtraženiji Volvo, BMW, Audi...

Mediji su nedavno objavili da od 80 posto ukupnog broja službenih vozila u institucijama BiH čini vozni park desetak institucija, a među istaknutim markama automobila koje preferiraju bh. vlasti su Volvo XC60, BMW 5, Audi A6...

3.500 vozila ima vozni park državnih institucija
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/185677/za-nov ... BCB3n.dpuf

almir90

Post by almir90 » 27/07/2015 12:04

int21 wrote:

Kad odem doktoru ne platim jer mi je gazda uplatio zdravstveno, koje btw. ne podliježe svemu, ipak na kraju imam troškova. Ako sam na birou, isto tako, imam besplatan pregled, naravno prvo moram kupiti onu markicu, a lijekove koje mi god su propisali morao sam platiti. Šta je tu besplatno?

Gdje je to besplatan fakultet? :lol:

Koji su to milioni besplatnih stvari? Ja sve plaćam, nikad čaba nisam ništa dobio, a nisam ni tražio.

probook

Post by probook » 27/07/2015 12:49

Naslovnica wrote:I sada će ti se javiti koji će opravdavati takvo bezakonje i kriminal, ili ti u najmanju ruku reći "pa zašto nisi tražio račun?".
Prodavac je dužan da izda račun, a kupac da sačuva, a ne da moli i da se svađa za račun.
Meni nije jasno kako ovdje bilo šta funkcioniše, kako rade semafori, gradska rasvjeta, kako se ikako sakupe pare za penzije, kako se pokosi trava, odveze smeće...!?
Pored tolikog privrednog kriminala (državna hobotnica je skroz druga priča) dobro ikako išta funkcioniše.
Po mojoj skromnoj procjeni, 75% uslužnih djelatnosti se zasniva na trgovini bez računa. I to što otkucaju, otkucaju možda 10% realnog prometa.
... u restoranima pojedes 100-200 KM i konobar ti donese "kao fiskalni racun", a ono u stvari pise narudzba ili predracun. Narod se treba ovako ponasati: dobar dan dajte mi to i to, prodavac ti da bez racuna, ti uzmes robu i ne platis - pa da vidim da li bi onda izdavali racune odmah :mrgreen:

int21

Post by int21 » 27/07/2015 12:52

almir90 wrote:
int21 wrote:

Kad odem doktoru ne platim jer mi je gazda uplatio zdravstveno, koje btw. ne podliježe svemu, ipak na kraju imam troškova. Ako sam na birou, isto tako, imam besplatan pregled, naravno prvo moram kupiti onu markicu, a lijekove koje mi god su propisali morao sam platiti. Šta je tu besplatno?

Gdje je to besplatan fakultet? :lol:

Koji su to milioni besplatnih stvari? Ja sve plaćam, nikad čaba nisam ništa dobio, a nisam ni tražio.
Ako si na minimalcu, minimalno placaz zdravstveno. Ja nisam, i deru me. Znaci ja placam zdravsveno i za one sto ne rade, i za one sto placaju minimalno, i za one sto rade na crno.

Fakultet placas? 15000KM godinu? Aha jeste, jeste.Ako si odabrao privatni. Ali to te niko nije tjerao.

Hoces policiju, hoces vatrogasce, subvencije za vrtice, besplatnu osnovnu skolu, besplatnu srednju skolu. Hoces hitnu da te odveze, besplatno. Hoces autoputeve besplatno.....

Ako izuzmemo MMF kredite, buzdet se puni iz poreza i dadzbina. Ako neces sve ove stvari koje sam gore nabrojao, odjavis drzavljanstvo i mirna Bosna.

Naslovnica

Post by Naslovnica » 27/07/2015 12:54

probook wrote:
... u restoranima pojedes 100-200 KM i konobar ti donese "kao fiskalni racun", a ono u stvari pise narudzba ili predracun. Narod se treba ovako ponasati: dobar dan dajte mi to i to, prodavac ti da bez racuna, ti uzmes robu i ne platis - pa da vidim da li bi onda izdavali racune odmah :mrgreen:
AHA.
Probaj tako.
Mogao bi umjesto računa, dobiti degeneka, gratis.
Nažalost.

almir90

Post by almir90 » 27/07/2015 13:19

int21 wrote: Ako si na minimalcu, minimalno placaz zdravstveno. Ja nisam, i deru me. Znaci ja placam zdravsveno i za one sto ne rade, i za one sto placaju minimalno, i za one sto rade na crno.

Fakultet placas? 15000KM godinu? Aha jeste, jeste.Ako si odabrao privatni. Ali to te niko nije tjerao.

Hoces policiju, hoces vatrogasce, subvencije za vrtice, besplatnu osnovnu skolu, besplatnu srednju skolu. Hoces hitnu da te odveze, besplatno. Hoces autoputeve besplatno.....

Ako izuzmemo MMF kredite, buzdet se puni iz poreza i dadzbina. Ako neces sve ove stvari koje sam gore nabrojao, odjavis drzavljanstvo i mirna Bosna.
Haj' ti meni objasni kako to ti plaćaš za druge?

Šta će mi policija? Kad zaustavi ratnog profitera i kriminalca kako vozi 100 km/h kroz grad i zaustavi ga policajac i kaže mu "joj izvini nisam vidio da si ti, možeš ići". Jel' mi treba policajac kad me neko napadne na putu i podnesem prijavu, on meni kaže "pa znaš, nemaš svjedoka, ne možemo mi tu ništa" i tako ni zapisnik ne napravi? Jel' mi treba policajac kad mi se desi udes da čekam sat vremena da dođu i izvrše uviđaj? Ovo sve lično vidio i doživio.

Već sam pisao gore, ništa nije besplatno, sve se to kroz razne načine plaća. A, koliko nam je kvalitetno obrazovanje, žalim i onu marku koju uplatim kroz koje-kakve naknade.

Na budžetu je poznato što se manje radi, to su sve veća primanja. Nek se smanje plate svima koji primaju preko 3000 KM, nek' se ukinu sve i jedna naknada koje ubiru pored plate po raznim odborima, sindikatima, vijećima itd. Nek' prestanu dozvoljavati da neka kancelarija sa 10 kvadrata izvlači milione maraka godišnje iz budžeta za razne gluposti.

Poredite neradnike sa radnicima. Dakle, čitava ova tema se svodi, da onaj koji radi i muči se za marku nema pravo da potroši tu marku, već na to pravo imaju samo budžetlije. Bolje da budžetlija voza novo auto od 30-40 000+ KM, privatnik je lopov, šta će njemu, bolje da budžetlija za četiri godine otplati novu kuću ili stan, šta će onaj kokuz u privredi, bijeda treba da bude.

Možemo mi ovako nastaviti do vijeka, nema argumenata koji bi odbranio ovakav sistem funkcionisanja državnog aparata, i svako njegovo financiranje samo produžava dubiozu u kojoj se nalazimo i baca nas sve dublje. Tako da jedini lijek proziv parazita koji ne rade, a primaju platu je samo uskraćivanje onoga što im omogućava da što duže ovako rade, tj. nema para.

Post Reply