Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
klaki

Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by klaki » 20/07/2015 15:14

jesu li samo oni uski/dugi racuni validni? Znate da imaju oni siri na masnom papiru

DaffyDuck

Post by DaffyDuck » 20/07/2015 15:19

sunceKOtepsija wrote:
DaffyDuck wrote:
Thorgerson wrote: Pa sta sad? Treba neko dobit batine jer poreska ne radi svoj posao. Hocu im ja raditi i to jos?!

Trebaju napraviti anonimni telefon i anonimne dojave. Ne znam, imaju li to. Ali da se sve biljezi i kontrolise.

Dakle, ako prijavim - moraju otici tamo i provjeriti.

A ne ovo, moras bit haker da skontas kako prijaviti, kome, gdje, kako... :-)
Ne idem tamo, a da idem trazila bih. Recimo cesto parkiram auto u garazu hotel Evropa. Tamo mi NIKAD nisu samovoljno dali fiskalni racun vec onaj njihov obicni. Al nije ni meni mrsko traziti da svaki put radi mene, upali fiskalnu kasu.
budzetlije u akciji traze fiskalne racune :-)
Sreco moja, nisam ti ja budzetlija, vec privatnik koji uredno izdaje fiskalne racune. Zato ne stedim ni druge ;-)

Thorgerson
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by Thorgerson » 20/07/2015 16:19

Joj ovog padobranca...znaci samo budzetlijama je u interesu da se placa porez...

Pa sta ti mislis kako funkcionise drzava?! Kako postoji uopste jedna drzava i od cega se finansira...

Al jok, dje ce razmisljat na 'vakom zvizdanu... :-)

@DaffyDuck, ma sta se pravdas. Vidis da lik zivi u nekoj basni, gdje obrazovanje, zdrasvstvo, putevi, socijalna davanja padaju sa neba...

JThomas
Been thanked: 45 times

Post by JThomas » 20/07/2015 16:24

ali ponajviše plate i dodaci. a sve ostalo na minimumu minimuma, pa i ispod toga.

malamirha

Post by malamirha » 20/07/2015 16:35

damirc_sa wrote:U malo kojem kaficu se izdaju fiskalni računi. U vecim marketima i buticima to je OK ljudi ti uredno izdaju fiskalni račun.
Ono što mene zabrinjava je situacija u Hercegovini, pa oni dole su druga država. Međugorje vec godinama nije prijavilo niti jedno nočenje niti uplatilo marke poreza a država na sve to šuti.
daj izvor.iskreno, ne vjerujem ti. :)

nellismo

Post by nellismo » 20/07/2015 17:07

Thorgerson wrote:
DaffyDuck wrote:
Naslovnica wrote:Otiđi u Cheers, City Lounge i tako ta mjesta, pa traži račun.
Možda ti ga donese Denis Stojnić lično.
8-)
Tvoje je da trazis, a to sto te strah je druga stvar :wink:
Pa sta sad? Treba neko dobit batine jer poreska ne radi svoj posao. Hocu im ja raditi i to jos?!

Trebaju napraviti anonimni telefon i anonimne dojave. Ne znam, imaju li to. Ali da se sve biljezi i kontrolise.

Dakle, ako prijavim - moraju otici tamo i provjeriti.

A ne ovo, moras bit haker da skontas kako prijaviti, kome, gdje, kako... :-)
Pa i kad prijaviš ništa ne bude. Eno hotel na kovačima iza leđa amka. Inspekcija redovna ali da ubere sebi lovu. Niko od radnika nije prijavljen, gosti na crno itd.

vjesticanametli
Has thanked: 72 times
Been thanked: 21 times

Post by vjesticanametli » 20/07/2015 17:53

vryzas wrote:
Naslovnica wrote:Otiđi u Cheers, City Lounge i tako ta mjesta, pa traži račun.
Možda ti ga donese Denis Stojnić lično.
8-)
:lol: :lol: :lol: :lol:
u cheersu trazila i dobila rc....
Pravdala u firmi isti kasnije jer sam imala goste iz grupacijevi izasli tamo.....konobar se samo nasmijao.... :)

almir90

Post by almir90 » 20/07/2015 18:00

Thorgerson wrote:Joj ovog padobranca...znaci samo budzetlijama je u interesu da se placa porez...

Pa sta ti mislis kako funkcionise drzava?! Kako postoji uopste jedna drzava i od cega se finansira...

Pa, eto, ti navedi primjere kojima je država iskoristila veći privil novca da bi poboljšala život svim građanima, a ne samo pojedincima, tj. budžetskim žoharima?

Eto, prošle godine rekord u prikupljanju PDV-a, zdravstvo u babani nikad većoj, tako i školstvo, stoka ne kulturna u koju god javnu ustanovu uđeš. Vi pojedinci kao da na Marsu živite, pa kontate da je sav ostali svijet u državi kriv zato što svi uhljebi samo parazitiraju, i čekaju kad će povišica, ne rade svoj posao.

sunceKOtepsija

Post by sunceKOtepsija » 20/07/2015 18:09

almir90 wrote:
Thorgerson wrote:Joj ovog padobranca...znaci samo budzetlijama je u interesu da se placa porez...

Pa, eto, ti navedi primjere kojima je država iskoristila veći privil novca da bi poboljšala život svim građanima, a ne samo pojedincima, tj. budžetskim žoharima?

Eto, prošle godine rekord u prikupljanju PDV-a, zdravstvo u babani nikad većoj, tako i školstvo, stoka ne kulturna u koju god javnu ustanovu uđeš. Vi pojedinci kao da na Marsu živite, pa kontate da je sav ostali svijet u državi kriv zato što svi uhljebi samo parazitiraju, i čekaju kad će povišica, ne rade svoj posao.
:thumbup: tesko je budzetlijama objasnit

simonese
Has thanked: 4 times

Post by simonese » 20/07/2015 19:03

almir90 wrote:

:thumbup: tako je

sarajevsko_pivo

Post by sarajevsko_pivo » 21/07/2015 10:03

Ali ce doci I taj dan kad ce svi poceti izdavati fiskalni racun kao sto je sada u Grckoj I Makedoniji.

bosna boy

Post by bosna boy » 21/07/2015 11:13

Thorgerson wrote: Ovako sad? Tesko. Ovo malo zaposlenih jos malo i nece moci izdrzati ove namete. Ne mogu ja placati zdravstvo hrpi neradnika, tj. koji se samo vode kao neradnici. Imam komsiju dana on staza nema, ali rinta, radi, ode vani, rinta ovdje uzima lopatom. Ok, uzmi - nije problem. Svaka cast. Ali halo ne mogu TI JA PLACATI lijecenje citav zivot?! Ne mogu ti ja placati djeci obrazovanje? Pa ubaci i ti koji dinar u drzavu jebote.

Sve patriote. :-)
kad počnu palamudit budžetlije, a mora da si jedan od njih
ja NAMJERNO neću da tražim račun, jer NEĆU da pare idu budžetlijama koji rasipaju, kojih se nakotilo toliko da im ni 100 pdv-a i kredita mmf-a nije dovoljno
volim više da ostane privatniku koji zna sa parama, nego budžetskoj stoki koja rasipa pare

usput, zdravstvo se ne plaća iz pdv-a neznalico, nego iz izdvajanja iz plate zaposlenih
a što 550.000 ljudi nema posla ponajmanje su oni krivi

almir90

Post by almir90 » 21/07/2015 11:18

De bolan šta se palite, čim MMF prestane davati kredite ovakve teme uvijek pođu rasti kao gljive poslije kiše. Svi u državi krivi jer budžetlije žive iznad mogućnosti države tj. plate koje primaju se ne mogu zaraditi. :lol:

bosna boy

Post by bosna boy » 21/07/2015 11:32

samo na nivou BH stoka budžetska sve rastrošnija, a možeš mislit još ostali nivoi vlasti
i kome ja ba da plaćam pdv mamu im jebem

Uzeli dodatnih 12 miliona KM za plaće i naknade

U ovogodišnjem budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza najviše novca, 532 miliona i 128 hiljada KM, bit će potrošeno na plaće uposlenih u državnim institucijama, agencijama, direkcijama...
U odnosu na lanjski budžet, izdaci za ove namjene porasli su za čak oko 12 miliona maraka, a za čak 14 miliona maraka veći su nego 2013. godine!

Lažne najave

I dok vlasti javnost obmanjuju donoseći i istovremeno kršeći razne moratorije na zapošljavanje u državnim institucijama te najavljujući ukidanje ili spajanje nekih institucija, uvidom u strukturu radnih mjesta u državnoj službi jasno je da istinske volje za racionalizacijom birokratskog aparata nema.

Pokazuju to činjenice da, primjerice, Vijeće ministara BiH, osim devet ministara i njihovih deset zamjenika (ministar odbrane ima dva zamjenika), ima još ukupno 60 pomoćnika ministara. Oni su raspoređeni u brojnim sektorima u ministarstvima, od kojih neka imaju čak i po devet sektora, koji opet imaju razne službe i podslužbe, koje očigledno služe za uhljebljenje podobnih stranačkih kadrova.

Stalni rast

Kako saznaje „Avaz", osnovna plaća pomoćnika ministara iznosi između 2.000 i 2.400 KM. Na ove iznose oni imaju još naknade po osnovu zaposlenosti, kao i brojne privilegije.

Prema podacima Agencije za državnu službu BiH, u državnim institucijama u prošloj godini bile su 3.432 zaposlene osobe, među kojima nisu ministri, parlamentarci, savjetnici... No, sudeći prema rastu izdataka za zaposlene u ovogodišnjem budžetu, jasno je da broj onih koji žive s državnih jasli svakodnevno raste.
Brojke

516 miliona iznos za plaće i naknade u 2013.
519 miliona KM iznos za plaće i naknade u 2014.
532 miliona KM iznos za plaće i naknade u 2015.

Struktura zaposlenih u državnim institucijama

Sekretar s posebnim zadatkom 50
Sekretar 19
Pomoćnik ministra/direktora 203
Šef unutrašnje organizacione jedinice 675
Stručni savjetnik 892
Viši stručni saradnik 920
Stručni saradnik 673

Ukupan budžet

Budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2015. godinu iznosi 1.563.580.625 KM, od čega ukupni prihodi za finansiranje institucija i primici iznose 950.000.000 KM, a prihodi za servisiranje vanjskog duga 613.580.625.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 21/07/2015 13:07

bosna boy wrote:
Thorgerson wrote: Ovako sad? Tesko. Ovo malo zaposlenih jos malo i nece moci izdrzati ove namete. Ne mogu ja placati zdravstvo hrpi neradnika, tj. koji se samo vode kao neradnici. Imam komsiju dana on staza nema, ali rinta, radi, ode vani, rinta ovdje uzima lopatom. Ok, uzmi - nije problem. Svaka cast. Ali halo ne mogu TI JA PLACATI lijecenje citav zivot?! Ne mogu ti ja placati djeci obrazovanje? Pa ubaci i ti koji dinar u drzavu jebote.

ja NAMJERNO neću da tražim račun, jer NEĆU da pare idu budžetlijama koji rasipaju, kojih se nakotilo toliko da im ni 100 pdv-a i kredita mmf-a nije dovoljno
volim više da ostane privatniku koji zna sa parama, nego budžetskoj stoki koja rasipa pare

usput, zdravstvo se ne plaća iz pdv-a neznalico, nego iz izdvajanja iz plate zaposlenih
E bosnje ko li vama dade drzavu. Razmisljanje ti je ono...u najmanju ruku ko da imas 4 osnovne, a mozda i imas.

Ne, vidi cuda, nisam budzetlija. Gdje sam napisao da se zdravstvo placa iz PDV-a? Ja od svoje plate dam fin dio u zdravstevni fond. Iz tog fonda se svi lijece. Iz tog fonda se lijeci moj komsija koji nikad marke nije uplatio u isti - a moze uplatiti - ali nece. Zasto bi? Bolje da sebi uzme taj novac. I sad ti reci je li to ok? Je li ja njega lijecim u tom slucaju? Pa sta mislis da svi odlucimo se tako ponasati?

Je li ti shvatas da taj gazda kojeg ti guras cini stetu drzavi - koju kobajagi volite, eno neki bi opet ratovali za nju. Dakle, taj gazda uzme tvoju marku. Umjesto da drzavi da pdv, pio, zdravstvo - on tu marku citavu uzme sebi. E sad skontaj da svi tako rade, kako mislis da drzava funkcionise? Kako mislis da ti dijete ide u skolu, na fakultet, kako mislis da imas puteve, da imas javni prijevoz, da imas vodu itd itd. Je li ti mislis da mi imamo ekonomske cijene bilo cega? Pa naravno da nemamo - i ne treba da imamo, to treba da subvencionira drzava i da cuva svoje gradjane.

Ja shvatam, mrzimo budzetlije, pa bolan na istoj smo strani. Ali ne mozemo na ovaj nacin 'njima naskoditi'. Skodis samo sebi. Jer oni ce sebi namaknut pare, ovako il onako. A na nama je da izvrsavamo svoje obaveze, a doci ce i taj dan kad ce budzetlije splasnut. Ulaskom u EU, novi krediti od MMF-a sve ce to traziti kresanje administracije. I to je cinjenica. Za 10 godina ljudi ce bjezati od budzeta u realni sektor.

Ali drzavu ne mozes imati ako ne placas porez. To je cinjenica. Je li ti hoces da imas drzavu? Ne mozes pricati o patriotizmu, o ljubavi prema domovini, a ovamo na sve nacine joj skoditi...pa nije patriotizam samo otic u Zenicu kad igra Bosna... to je populisticki patriotizam.

Nebitno, igrali biste se drzave, a mjesnu zajednicu ne znate vodit'... Pa se cudite sto raja odlazi, sto smo zadnja drzava evrope (UBJEDLJIVO), sto nas svi prestigose i sto kasnimo za Hrvatskom 20 godina, da ne govorim o drugim zemljama....

sunceKOtepsija

Post by sunceKOtepsija » 21/07/2015 13:11

budzetlije na aparatima

almir90

Post by almir90 » 21/07/2015 13:12

Da ponovim pitanje: navedite primjere s kojima vlast iskorištava naplaćene obaveze na raznim osnovama da stvori nešto korisno za građane, da unaprijedi i poboljša život u državi?

Dakle, nije briga na šta će oni pare da potroše, bitno je mi to platimo?! :lol:

Napišite jednostavno, marku koju ja zaradim bolje da potroši Bakir nego ja. :D

bosna boy

Post by bosna boy » 21/07/2015 13:24

Thorgerson wrote:
bosna boy wrote:

E bosnje ko li vama dade drzavu. Razmisljanje ti je ono...u najmanju ruku ko da imas 4 osnovne, a mozda i imas.

Nebitno, igrali biste se drzave, a mjesnu zajednicu ne znate vodit'... Pa se cudite sto raja odlazi, sto smo zadnja drzava evrope (UBJEDLJIVO), sto nas svi prestigose i sto kasnimo za Hrvatskom 20 godina, da ne govorim o drugim zemljama....
ma ja vi srpčad znate vodit mjesnu zajednicu, treba vama dat, eto ti čoban od Laktaša, on pravo vodi državu
najviše se seli upravo srpčad i 'rvati, ako te ko bude pito

nepismeni puno plamudiš a malo kažeš
privatnik-poduzetnik bolje zna da upravlja markom koju krvavo zaradi, on će je pametno uložit, u neki novi biznis i zaposlit neke nove ljude, i NA TAJ NAČIN donijeti više koristi, nego tvoje budžetlije, ali ti to ne kontaš, sasvim očekivano od ograničenih ljudi
dok će tvoje budžetlije eno sjebat na plate, regrese, komisije, savjetnike, pičke materne
i zato volim više da ne platim pdv, da ostane para privatniku, nego tebi budžetliji
Last edited by bosna boy on 21/07/2015 13:26, edited 1 time in total.

Drinski

Post by Drinski » 21/07/2015 13:26

joj kakvog svijeta ima ovdje, Boze dragi.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 21/07/2015 13:33

almir90 wrote:Da ponovim pitanje: navedite primjere s kojima vlast iskorištava naplaćene obaveze na raznim osnovama da stvori nešto korisno za građane, da unaprijedi i poboljša život u državi?

Bitno je platiti. A jos bitnije je pratiti gdje se potrosi. Pa sta mislis npr od cega se placaju subvencije razne, otplacuju dugovi kredita i uostalom bilo sta u rashodovnoj strani bilansa.

Da, tu jesu place budzetlija i to se mora skresati. Ali to se mora uraditi. A ne neplacati poreze kako vi zagovarate. :shock: :?

Dakle, rjesenje je u efikasnijoj administraciji i otklanjanju viska radne snage.

Imas jednu stranku koja je na vlasti od 1992. godine. Tu i tamo padnu, ali se dignu uvijek. Nema toliko budzetlija da samo njihovi glasovi prevagnu. Sta ostali rade? Ok, nije problem pogrijesiti na glasanju i da te prevare...ali da te prevare 20 i kusur godina svake izbore - to samo znaci jedno - nas narod je jednostavno neobrazovan, neupucen i ruzno je reci - glup.

Porezi se placati moraju. Naravno, ako zelimo da imamo drzavu. Ili cemo ovdje napravit divlji zapad, pa kako se ko snadje. Mada trenutno nismo daleko od toga.

bosna boy

Post by bosna boy » 21/07/2015 13:39

javi kad napraviš efikasnu, rentabilnu i malobrojnu adminiSRACIJU
nije samo SDA kriva, i komunjare su uzjahale 4 prethodne godine i bili ISTA govna, koja je zaposlila partijske jarane i familiju po budžetima i javnim kućama/preduzećima
dakle, ISTA govna usrana
zato najefikasnije NEPLAĆANJE harača=PDV bagri, pa nek si jebu mater

Naslovnica
Has thanked: 38 times
Been thanked: 24 times

Post by Naslovnica » 21/07/2015 13:40

almir90 wrote:Da ponovim pitanje: navedite primjere s kojima vlast iskorištava naplaćene obaveze na raznim osnovama da stvori nešto korisno za građane, da unaprijedi i poboljša život u državi?

Meni je itekako bitno tih 17% PDV-a koje prodavac UKRADE od mene kao KUPCA ako mi ne da račun, povrh svoje marže.
Dakle, okano, ako mi nećeš dati račun, bar mi umanji konačnu cifru koju treba da ti platim za 17%.
Je li pošteno?
Ali jok, oni uzimaju svoju maržu (koje svojevoljno ostavljamo njima, tu nema problema), i onda, hladno ti uzme još 17%.
Država jeste najveći lopov i kurva, ali i ovi što ne daju račune su tu negdje.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 21/07/2015 13:45

Naslovnica wrote:

Meni je itekako bitno tih 17% PDV-a koje prodavac UKRADE od mene kao KUPCA ako mi ne da račun, povrh svoje marže.
Dakle, okano, ako mi nećeš dati račun, bar mi umanji konačnu cifru koju treba da ti platim za 17%.
Je li pošteno?
Ali jok, oni uzimaju svoju maržu (koje svojevoljno ostavljamo njima, tu nema problema), i onda, hladno ti uzme još 17%.
S tim da ce drzava od tih 17% barem nesta dati nazad gradjanima - da jeste sica, ali bolje ista nego nista.

Taj gazda ce od 17% kupit novog BMW-a.

bosna boy

Post by bosna boy » 21/07/2015 13:51

Thorgerson wrote:
Naslovnica wrote:

Je li pošteno?
S tim da ce drzava od tih 17% barem nesta dati nazad gradjanima - da jeste sica, ali bolje ista nego nista.

Taj gazda ce od 17% kupit novog BMW-a.
e tu je tvoj zajeb
država će kupiti novi AUDI za degenerike (pročitaj dodatni tekst dole)
kao i degenerisani dojučerašnji piljar, ali na sreću sve je manje takvih "bizMismena"
većina će dalje ulagat u nove objekte, poslove, uglavnom investirat i zapošljavat nove ljude, koji će TEK ONDA da ti uplaćuju zdravstveno o kojem si kukao
Pogledajte vozni park naših političara vrijedan 25 miliona KM!
Nekoliko dana nakon papine lekcije domaćim političarima o luksuzu i službenim automobilima fotograf Žurnala obišao je parkinge sa službenim autima u Sarajevu. Tamo nije pronašao skromne ford focuse, poput onog papinog, niti bilo šta slično. Parkinge na kojima svoje ljubimce parkiraju članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, državni i federalni ministri i poslanici i dalje krase mnogo skupocjenija auta.

Član Predsjedništva BiH Dragan Čović na dan papine posjete je rekao kako je papina vožnja u skromnom automobilu “jedna posebna poruka, šta god to značilo, nama je velika poruka”?!

Član Predsjedništva je nastavio ponavljati kako je to poruka ali se i dalje pitao šta ona znači.

“Ja idem sa audijem osam sa aerodroma, a papa ide u nekom tamo autu. Šta reći na to sve? To je poruka svima nama uistinu”, izjavio je Ćović u programu RTL televiziji.

Dok Čović ne nadođe na odgovor i zamijeni audija osam za ford focus parkinge ispred institucija će i dalje zauzimati auta čija vrijednost dostiže i do 100.000 maraka.

Nedavno smo u Žurnalu pisali koliko ozbiljno političari “štede” na službenim vozilima. Tako je Vlada Kantona Sarajevo odlučila da uskrati svojim uposlenicima korištenje službenih vozila prvi radni dan u mjesecu!

Kanton Sarajevo ima 45 službenih vozila. Tako političari i funkcioneri imaju dvostruko više vozila na raspolaganju od svih stanovnika grada koji koriste trolejbuse. Više je službenih vozila u Kantonu Sarajevo nego minibusa.

Trolejbusi su u prosjeku stari 23 godine, minibusevi 12 i autobusi 13 godina.

Revizori u našoj zemlji godinama upozoravaju na rasipništvo kod kupovine i korištenja službenih automobila. Bivši predsjednik Federacije Živko Budimir je 2007. godine samo na održavanje svog službenog audija A6 potrošio 19.000 maraka, otprilike koliko košta novo auto u kome se u Sarajevu vozio papa, isti onaj papa koga je Budimir posjetio 2014. godine.

Posljednje dostupne informacije od prije nekoliko godina pokazuju da institucije imaju 3.549 službenih vozila čija je vrijednost 25 miliona maraka! Samo u 2011. godini godini potrošeno je 18,5 miliona maraka na nabavke novih vozila, registraciju i osiguranje, gorivo, održavanje, pranje i parkiranje.
http://exyugoslavija.com/zanimljivosti/ ... iliona-km/
Last edited by bosna boy on 21/07/2015 13:52, edited 1 time in total.

Naslovnica
Has thanked: 38 times
Been thanked: 24 times

Post by Naslovnica » 21/07/2015 13:52

Uglavnom, kradu i jedni i drugi.
OD NAS.

Post Reply