Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
int21

Re: Fiskalni racun u BiH? ne postoji!

Post by int21 » 27/07/2015 13:30

Najlakse je kukati i kriviti sistem, kriviti "budzetlije", kriviti obrazovanje, kriviti tete u vrticu. Vi sto kukate da li ikad podjete od sebe ili se podrazumjeva da ste savrseni? Sve znate a niste nista usavrsili?

Ne moze me niko ubjediti jer znam iz iskustva da se moze uspjeti u BH postenim radom. Ali radom. I ne podrazumjevati pod uspjehom milione maraka nego pristojan zivot. Ali da treba raditi, placati poreze, uciti, zrtvovati se. Ne ide to nikako kuknjavom koliko god vi zeljeli.

I da, na kraju, kad vec nemas nista od skole, zdravstva vatrogasaca i policije, zasto ih onda koristis?
Zasto ne odes u prodavnicu i kaze ovaj vam kruh ne valja, pa cu ga uzeti ali ga necu platiti. Aha....malo morgen. Najpametniji bosnjo bi da rastura drzavno, cije, nicije.....opleti.

Mene sto se tice, ja bi svima ko ne plati poreze i namete, ukinuo drzavljanstvo pa idi tamo gdje ti je bolje.

Drinski

Post by Drinski » 27/07/2015 13:36

ma o ovome je stupidno raspravljati, to bi isto bilo ko kada bi mene ucenik treceg razreda osnovne škole ubjeđivao da se ne može napisati 6 minus 9. međutim, ako on nije učio negativne brojeve, to ne znaci da je nesto nepravilno.
da je drzava oporezovala ove na Cevljanovicima, inkasirala bi za par dana milion dva maraka.

probook

Post by probook » 27/07/2015 13:53

...a drzava gusi privatni sektor, umjesto da smanjuje poreze kako bi sto vise bilo firmi i firmica do 10 zaposlenih. Ova situacija je katastrofa, na 1 KM za radnika, drzavi treba dati skoro 0,70 KM, poreza i gluposti da ne spominjem (tipa registrujes firmu i dodje ti taxa za isticanje reklame firme??? a niti si pravio reklamu niti nista 600, 800 ili 1200 KM zavisno od profila firme.), dalje kupis auto za 200 000 Km i platis pdv 17%, ja za djete kupio sve sto mi je trebalo - potrosio skoro 2 000 KM i drzava mi uzela 17% i svaki put mi uzima 17% za hranu, pelene, opremu itd. Znaci nema manjeg poreza za lijekove, bebi opremu itd. nego jok udri i 'ebi sve redom dok ne crknemo.
Ovde treba sve iz korjena mjenjati, ukinuti sve kantone - ko ce finansirati ovolike ministre, zamjenike, qrčeve itd. itd. itd. da ne nabrajam u nedogled.

int21

Post by int21 » 27/07/2015 13:58

Dzaba, mozes ukinuti svu administraciju i sta onda? Podijeliti pare ovim sto kukaju? Sta bi sa njima? Napravio fabriku da zaposlis sve pravnike i ekonomiste koji su pozavrsavali fakultete?

Ljudima su administracija i budzetlije izgovor za vlastiti neuspjeh pa bi onda rezali sve.

A sto malo ne bi ulozili svog vremena u obrazovanje pa da vidis kako se moze raditi privatno i bez toga da te drzava "oguli"? Sto malo ne investiramo svog novca pa napravimo nesto. A ne.......lakse je drzavnim novcem palamuditi i govoriti kako neko treba ovo, neko treba ono....a sta uradimo sami za sebe? Da, izbjegavamo poreze, ko ih jebe, pljujemo policiju, ko ih jebe.....doktori ne valjaju ko ih jebe......

Pravi mentalitet jednog postenog radnog covjeka......

Ci-Nick
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Post by Ci-Nick » 27/07/2015 14:15

Istina je da sistem nije dobar i da je previše parazita ali to ne znači da ne treba plaćati svoje obaveze.
Vlasnici ugostiteljskih objekata koje sam nabrojao nisu se odrekli uzimanja PDV-a od gostiju nego sve uredno naplaćuju sa PDV-om.
Prema tome braniti nekog ko ima neprijavljene radnike, tvrditi da ga država guši i da od naplaćenih 30 KM za 4 kolača i četiri soka nema prostora i za budžet i fondove je brezobrazno pohlepno.
Spominjati Njemačku ! :lol:
Ne bi bili tu gdje jesu da su potkradali državu.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 27/07/2015 15:13

Ci-Nick wrote:Istina je da sistem nije dobar i da je previše parazita ali to ne znači da ne treba plaćati svoje obaveze.
Vlasnici ugostiteljskih objekata koje sam nabrojao nisu se odrekli uzimanja PDV-a od gostiju nego sve uredno naplaćuju sa PDV-om.
Prema tome braniti nekog ko ima neprijavljene radnike, tvrditi da ga država guši i da od naplaćenih 30 KM za 4 kolača i četiri soka nema prostora i za budžet i fondove je brezobrazno pohlepno.
Ma neka, kazu ti evo ovdje, to je taj pobjednicki sistem.

Jer taj PDV sto ti gazda uzme i ne da drzavi, on ga investira u drugu kafanu.
I tako siri kafane i biznis i zaposljava raju i smanjuje nezaposlesnost...

To je taj bosnjin sistem.

Samo mi cudno sto to u razvijenim zemljama nije tako, al ne znaju oni valjda...ta ce oni.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 27/07/2015 15:33

Ci-Nick wrote:Istina je da sistem nije dobar i da je previše parazita ali to ne znači da ne treba plaćati svoje obaveze.
Inspektori kad im fali para ne odu kod Al Šidija da ga pitaju koliko je uzeo od kirije (jel Bakira ili onog manekena Arapina, svejedno), ne odu kod lokalnog tajkuna, nego idu kod sitne buranije , pljačkaju i onda je ljudima, zaista problem plaćati poreze i doprinose, plaće i davati harač državi. Još ako se pojavi lokalni reketaš iz mahale da te "štiti" ne dao ti Bog koliko će ti murija pomoći. Zato ne pričaj ono što ne znaš, očito.

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

Post by sabina1 » 27/07/2015 15:43

KatarinaKosaca wrote:
Inspektori kad im fali para ne odu kod Al Šidija da ga pitaju koliko je uzeo od kirije (jel Bakira ili onog manekena Arapina, svejedno), ne odu kod lokalnog tajkuna, nego idu kod sitne buranije , pljačkaju i onda je ljudima, zaista problem plaćati poreze i doprinose, plaće i davati harač državi. Još ako se pojavi lokalni reketaš iz mahale da te "štiti" ne dao ti Bog koliko će ti murija pomoći. Zato ne pričaj ono što ne znaš, očito.
Ne samo to.
Inspektori mahom provjeravaju ljude koji izmiruju sve i koji rade ama baš po svim propisima.

int21

Post by int21 » 27/07/2015 15:48

Ja se uvjek pitam pored ovolikog broja strucnjaka kako to da nam je propala ekonomija?

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 27/07/2015 15:52

int21 wrote:Ja se uvjek pitam pored ovolikog broja strucnjaka kako to da nam je propala ekonomija?
Zato što su krivi ljudi na pravim mjestima, ulizice i podrepaši, a stručnjacima dostojanstvo ne dozvljava da se laktaju u prve safove...

sabina1

Post by sabina1 » 27/07/2015 15:54

int21 wrote:Ja se uvjek pitam pored ovolikog broja strucnjaka kako to da nam je propala ekonomija?
Ovu državu nikada u ekonomskom smislu nikada nisu vodili ekonomisti.
Čak je i Milošević u vrlo kratkom preiodu dozvolio (opet nakratko) ekonomistima da mu oporave privredu - mi nismo.
Ovu državu su vodile propalice.
Zato još propadamo i slušamo ekonomiste kako se žale na sve gluposti i probleme koje struka ima.
A sve debelo osjetimo na svojoj koži.

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 27/07/2015 15:56

Ministrica finansija u Vladi FBiH ima glavnu referencu da je kuma-kućna prijateljica Dragana Čovića :-)

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 27/07/2015 18:10

KatarinaKosaca wrote:
Pričam ono o čemu znam.
Ovu državu izdržavaju pošteni. Mnogi od njih jedva izmiruju obaveze ali su pošteni i izmiruju ih prije nego što gurnu koju stoju ili hiljadarku u svoj džep,..a žaliti firme čiji vlasnici sa par uposlenih ( naravno neprijavljenih) uspjevaju postati milioneri je glupost jer oni ne samo da zakidaju budžet i fondove nego teret prebacuju na poštene koji jedva opstaju po i odustaju.
Podržavajući kriminal uništavamo i to malo zdravog jezgra.
Naravno stoji i ona da nismo bolje zaslužili nego šti imamo jer mi smo ti koji podmićujemo, varamo, zakidamo,.. na kraju krajeva mi smo ti koji šutimo i trpimo !

JThomas
Been thanked: 22 times

Post by JThomas » 27/07/2015 18:44

otprilike tako. da svi privatnici kradu k'o što budžetlije po ovim temama vole insinuirati i voze džipove na teret radnika i poreznih obaveza - ovo već odavno ne bi ni ovako opstajalo, već bi se obrušilo skroz. ali to je začarani krug, onda oni poštenog jašu i jebavaju za sve stojniće, aljoviće i slične.

zarko.filip

Post by zarko.filip » 27/07/2015 19:00

Simply_Red wrote:Cekaj malo, inspekciju i drzavu briga za racune, a ja da se sikiram oko toga? Ne pada mi na pamet nek radi ko sta hoce
Vidi ovako.Neki proizvod kosta 1000KM i onda na taj proizvod drzava zaracuna 17% PDV pa on kosta 1170KM.Ti ga kupis,das 1170KM ne dobijes fiskalni racun i onda je taj prodavac i tebe i drzavu lupio po usima po 85KM tako da njegov proizvod ne kosta 1000KM nego 1170KM.Sto kada je tako fin ne kaze "ovo kosta 1000KM ako ti ne dam fiskalni racun ili daj da taj PDV koji je 170KM podelimo po pola".

madridist

Post by madridist » 27/07/2015 19:10

zarko.filip wrote:
Simply_Red wrote:Cekaj malo, inspekciju i drzavu briga za racune, a ja da se sikiram oko toga? Ne pada mi na pamet nek radi ko sta hoce
Vidi ovako.Neki proizvod kosta 1000KM i onda na taj proizvod drzava zaracuna 17% PDV pa on kosta 1170KM.Ti ga kupis,das 1170KM ne dobijes fiskalni racun i onda je taj prodavac i tebe i drzavu lupio po usima po 85KM tako da njegov proizvod ne kosta 1000KM nego 1170KM.Sto kada je tako fin ne kaze "ovo kosta 1000KM ako ti ne dam fiskalni racun ili daj da taj PDV koji je 170KM podelimo po pola".
Ovo je natacno jer je na tih 1000km placen ulazni pdv koji se oduzima od izlaznog koji se obracunava na cijenu proizvoda plus marza.
I na kraju dana ,nemojmo se lagati,koliki bolid moras biti pa kupit nesto vrijedno 1000 ili vise maraka a da ne uzimas racun ili pripadajucu garanciju.
Jeftin pokusaj nekog ovisnog o budzetu da ocrni realni sektor :mrgreen:

sabina1

Post by sabina1 » 27/07/2015 19:18

int21 wrote:Dzaba, mozes ukinuti svu administraciju i sta onda? Podijeliti pare ovim sto kukaju? Sta bi sa njima? Napravio fabriku da zaposlis sve pravnike i ekonomiste koji su pozavrsavali fakultete?

Ljudima su administracija i budzetlije izgovor za vlastiti neuspjeh pa bi onda rezali sve.

A sto malo ne bi ulozili svog vremena u obrazovanje pa da vidis kako se moze raditi privatno i bez toga da te drzava "oguli"? Sto malo ne investiramo svog novca pa napravimo nesto. A ne.......lakse je drzavnim novcem palamuditi i govoriti kako neko treba ovo, neko treba ono....a sta uradimo sami za sebe? Da, izbjegavamo poreze, ko ih jebe, pljujemo policiju, ko ih jebe.....doktori ne valjaju ko ih jebe......

Stvari su vrlo , vrlo jasne.
Što više smanjiti javnu upravu , pogotovo neproduktivnu (samo kažite da ne postoje javni uredi od 10 zaposlenih , gdje odlaskom na godišnji odmor recimo šestero njih , četvero preostalih najhladnije završi poslove cijelog ureda i to do 12 !!!) a prije toga osjetno smanjiti poreze i podstaći realan sektor da zaposli sve ove iz javnog.

U realnom sektoru rad i zarada su ZARAĐENI a ne poklonjeni , potrošnja ostaje ista ili neznatno manja ali sredstva koje ima država iako manja njoj su itekako dovoljna....nema zaduženja.....

To što će mnogi biti nezadovoljni novim radnim mjestima i platama....jebi ga niko ni danas ne pita ljude realnog sektora kako im je nego samo gule kožu.....

zarko.filip

Post by zarko.filip » 27/07/2015 19:21

madridist wrote:
zarko.filip wrote:
Ovo je natacno jer je na tih 1000km placen ulazni pdv koji se oduzima od izlaznog koji se obracunava na cijenu proizvoda plus marza.
I na kraju dana ,nemojmo se lagati,koliki bolid moras biti pa kupit nesto vrijedno 1000 ili vise maraka a da ne uzimas racun ili pripadajucu garanciju.
Jeftin pokusaj nekog ovisnog o budzetu da ocrni realni sektor :mrgreen:
Kutija cigareta kosta 4KM sa vec uracunatim PDV-om.Koliko bi kostala bez PDV-a i ko uzima razliku ako se ne izda fiskalni racun?

madridist

Post by madridist » 27/07/2015 19:37

zarko.filip wrote: Kutija cigareta kosta 4KM sa vec uracunatim PDV-om.Koliko bi kostala bez PDV-a i ko uzima razliku ako se ne izda fiskalni racun?
Sverc cigaretama koje nemaju markicu i na koje nije placen pdv je krivicno djelo i od ljudii koji se time bave ne ocekuj fiskalni racun a tu je zarada pretpostavljam ogromna.
Ovamo u sferi legalne prodaje cigareta nema opcije da se cigareta proda a ne propusti kroz fiskalnu kasu.
Razumijem ove pokusaje ali prika to je coravi posao,kad bi i nene koje prodaju vunene pletene carape registrovale obrt te i one izdavale fiskalne racune i izdavanje istih bilo na 100% na nivou cijele drzave opet to ne bi bilo dovoljno za ovoliku neopravdanu budzetsku potrosnju.
Moraju se smanjiti rashodi,nece nas spasiti ako svaki pajdo koji drzi drumsku kafanu ili kafic odjednom dozivi prosvjetljenje i pocne izdavati apsolutno svaki racun za svaku prodanu kafu ili pivu,mora se smanjiti potrosnja bez obzira na disciplinu izdavanja racuna .
Naravno moram dodati da prezirem sve poslodavce koji ne isplacuju plate i obaveze uposlenima zarad svoje licne koristi.

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 27/07/2015 22:04

Kakav ulazni PDV ?
Kg kafe 30 KM, sa el. energijom, šećerom, vodom ni 50 KM troška,..iz kg istjera 170 do 180 kafa i sa cijenom kakva je u navedenim objektima uzme 500 KM zarade.
Treba ih braniti i žaliti. :-)

int21

Post by int21 » 28/07/2015 09:30

tvsabina wrote:
int21 wrote:Dzaba, mozes ukinuti svu administraciju i sta onda? Podijeliti pare ovim sto kukaju? Sta bi sa njima? Napravio fabriku da zaposlis sve pravnike i ekonomiste koji su pozavrsavali fakultete?

Stvari su vrlo , vrlo jasne.
Što više smanjiti javnu upravu , pogotovo neproduktivnu (samo kažite da ne postoje javni uredi od 10 zaposlenih , gdje odlaskom na godišnji odmor recimo šestero njih , četvero preostalih najhladnije završi poslove cijelog ureda i to do 12 !!!) a prije toga osjetno smanjiti poreze i podstaći realan sektor da zaposli sve ove iz javnog.

U realnom sektoru rad i zarada su ZARAĐENI a ne poklonjeni , potrošnja ostaje ista ili neznatno manja ali sredstva koje ima država iako manja njoj su itekako dovoljna....nema zaduženja.....

To što će mnogi biti nezadovoljni novim radnim mjestima i platama....jebi ga niko ni danas ne pita ljude realnog sektora kako im je nego samo gule kožu.....
Ko da su u realnom sektoru gazde bolje od oni shoshona u drzavnim firmama. Cast izuzecima.

Rezanjem administracije bi samo napravio vecu bijedu jer je prosjecan radnik u bih prilicno neobrazovan i polupismen. Vecina nema sta da ponudi da radi ili da proda. U sustini prodaje se i rad. Samo zavisi sta je na prodaju.

Kad na to dodamo i to da ce se uvjek naci neko da radi za manje para nego neki trenutni radnik, dobijemo stanje u kojem gazda moze da kaze: neces raditi za 300KM? Ok, hoce neko za 250.

Ljudi se trebaju obrazovati, trebaju nauciti citati zakone i primjenjivati ih. Trebaju nauciti biti strpljivi i posteni, a ne ocekivati da ces se zaposliti sa 23 godine, i vec vozati mecku sa 26. Ne ide to tako nidgje na svijetu. Trebaju nauciti cijeniti svoj rad prvo pa onda tudji. Jer ako svoj rad ne cijenimo, necemo ni tudji, a nece niko ni ono sto mi radimo.

Mi smo se smijali sto u Njemackoj svabe uzimaju kusur 1Pf nekad davno. Ali to nije smijesno, to dokazuje koliko oni cijene ono sto zarade.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 28/07/2015 10:40

int21 wrote: Ko da su u realnom sektoru gazde bolje od oni shoshona u drzavnim firmama. Cast izuzecima.

Rezanjem administracije bi samo napravio vecu bijedu jer je prosjecan radnik u bih prilicno neobrazovan i polupismen. Vecina nema sta da ponudi da radi ili da proda. U sustini prodaje se i rad. Samo zavisi sta je na prodaju.

Kad na to dodamo i to da ce se uvjek naci neko da radi za manje para nego neki trenutni radnik, dobijemo stanje u kojem gazda moze da kaze: neces raditi za 300KM? Ok, hoce neko za 250.

Ljudi se trebaju obrazovati, trebaju nauciti citati zakone i primjenjivati ih. Trebaju nauciti biti strpljivi i posteni, a ne ocekivati da ces se zaposliti sa 23 godine, i vec vozati mecku sa 26. Ne ide to tako nidgje na svijetu. Trebaju nauciti cijeniti svoj rad prvo pa onda tudji. Jer ako svoj rad ne cijenimo, necemo ni tudji, a nece niko ni ono sto mi radimo.

Mi smo se smijali sto u Njemackoj svabe uzimaju kusur 1Pf nekad davno. Ali to nije smijesno, to dokazuje koliko oni cijene ono sto zarade.
Ne. Rezanjem administracije i 'gadjenjem' tog posla ljudima snizavanjem plata bi napravio suprotno - natjerao bi raju da se obrazuje i uci nove stvari, da izmislja, da kopira biznise sa vana i pokrece privredu. Da se snalazi. Mi smo ovdje poprilicno sposobni ljudi. Snalazili smo se i u najtezim situacijama. Rekao bih da smo puno sposobniji i od svaba, skandinavaca itd. Ali mi nemamo sistem. Oni imaju. Kod nas je sve ho ruk, nista se ne zna, nikakvih zakoni se ne postuju i naravno da cemo bit u gabuli. Kazu nasi ljudi super radnici vani - pa jesu, kad ih ubacis u sistem i adekvatno nagradis.

Pa zamisli kod nas bolan mladu osobu punu snage sa 24-25 godina se uvali na budzet. Pa mos ga jebat onda. Napravio si invalida. Em si mu platio skolovanje, em ga sad placaj do kraja zivota. Dakle, kod nas postoje osobe koje bukvalno marku nisu proizvele za ovu drzavu. Ni marku! Citavu zivot se skolovali besplatno, lijecili se besplatno, i sad rade opet na racun drzave. I ok, neka, mora bit i takvih. Ali ne moraju biti povlasteni u svim mogucim stvarima. Od plata, ugovora itd. I ne mora ih bit viska u svim ustanovama po 30+40%.

Omladina se mora tjerati od tih poslova. A ne privlaciti. Ja imam pet-sest prijatelja, NECE da se zaposle u realnom sektoru, ganjaju javne ustanove godinama. Traze stele, ganjaju konkurse, prijavljuju se i jbg dosta im upali.

Nigdje u razvijenim drzavama nije tako. Jer to nije normalno. Nije normalno da najatraktivniji poslovi budu oni na budzetu.

Al hajd ti to objasni nekom bosnji koji nije mak'o dalje od ivan sedla.

Thorgerson

Post by Thorgerson » 28/07/2015 10:41

Ci-Nick wrote:Kakav ulazni PDV ?
Kg kafe 30 KM, sa el. energijom, šećerom, vodom ni 50 KM troška,..iz kg istjera 170 do 180 kafa i sa cijenom kakva je u navedenim objektima uzme 500 KM zarade.
Treba ih braniti i žaliti. :-)
Ma ovo je nakaradna drzava.

Gazde kafica milioneri, a covjek koji drzi bubam krave, covjek koji privredjuje jedva skupi za plate i da pokrije troskove...

Kladionice, kafice - ja bih to sve oporezovao da im se zamanta. Pa izvoli. I kaznjavat sve redom da im se zanebesa. Al qrac. Ovdje samo nicu baste ko poslije kise...gdje god krenes hop basta kafica. :-)

Drinski

Post by Drinski » 28/07/2015 10:43

pa sam si kazao da je to u njihovom interesu da ne mogu da pokriju troskove...
Last edited by Drinski on 28/07/2015 11:57, edited 1 time in total.

int21

Post by int21 » 28/07/2015 11:50

Thorgerson wrote:
int21 wrote: Ko da su u realnom sektoru gazde bolje od oni shoshona u drzavnim firmama. Cast izuzecima.

Ne. Rezanjem administracije i 'gadjenjem' tog posla ljudima snizavanjem plata bi napravio suprotno - natjerao bi raju da se obrazuje i uci nove stvari, da izmislja, da kopira biznise sa vana i pokrece privredu. Da se snalazi. Mi smo ovdje poprilicno sposobni ljudi. Snalazili smo se i u najtezim situacijama. Rekao bih da smo puno sposobniji i od svaba, skandinavaca itd. Ali mi nemamo sistem. Oni imaju. Kod nas je sve ho ruk, nista se ne zna, nikakvih zakoni se ne postuju i naravno da cemo bit u gabuli. Kazu nasi ljudi super radnici vani - pa jesu, kad ih ubacis u sistem i adekvatno nagradis.

Pa zamisli kod nas bolan mladu osobu punu snage sa 24-25 godina se uvali na budzet. Pa mos ga jebat onda. Napravio si invalida. Em si mu platio skolovanje, em ga sad placaj do kraja zivota. Dakle, kod nas postoje osobe koje bukvalno marku nisu proizvele za ovu drzavu. Ni marku! Citavu zivot se skolovali besplatno, lijecili se besplatno, i sad rade opet na racun drzave. I ok, neka, mora bit i takvih. Ali ne moraju biti povlasteni u svim mogucim stvarima. Od plata, ugovora itd. I ne mora ih bit viska u svim ustanovama po 30+40%.

Omladina se mora tjerati od tih poslova. A ne privlaciti. Ja imam pet-sest prijatelja, NECE da se zaposle u realnom sektoru, ganjaju javne ustanove godinama. Traze stele, ganjaju konkurse, prijavljuju se i jbg dosta im upali.

Nigdje u razvijenim drzavama nije tako. Jer to nije normalno. Nije normalno da najatraktivniji poslovi budu oni na budzetu.

Al hajd ti to objasni nekom bosnji koji nije mak'o dalje od ivan sedla.
Nije lako "ogaditi" posao ljudima kojima je moto "ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi". A to je moto vecine BH populacije.

U privatnom sektoru plate strucnih ljudi dostizu i prestizu ministarske plate i snjima slicnih pozicija. Ali ipak je "drzavni san" sto manje raditi.
Kao sto je bio "americki san".....tako mi imamo nas "domaci san", daj da malo radimo da puno dernecimo.....pa sta bude.

Ponavljam, djeca se uce od malena da zajebu, prevare, prepisu, pa sve do fakulteta. I na faxu ista prica. Sta ocekivati od nekog ko tako prodje pola zivota? Da ce da zasuce rukave i da radi? Ma daj.....

Prica o tome kako treba drzava i zakon da bi pomogli razvoju ekonomije je supljak i izvlakusa. Vecina ljudi je polupismena i neobrazovana, ili sa zavrsenim faksom sa kojim moze guzicu da obrise. I sta sad? Zbog toga treba sniziti poreze, uraditi ovo ili ono......nista ne pomaze....kad nema ko da radi.

Post Reply