Firma za lobiranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Hendrix
Been thanked: 4 times

#1 Firma za lobiranje

Post by Hendrix » 02/05/2007 00:14

Otvaram firmu za lobiranje '' Štelex d.o.o.'' , radimo sve vrste lobiranja od diploma do mjesta u vladi :D
A sad ozbiljno , čitam i gledam u medijima stalno se ponavlja ista stvar , neko plaća nekim firmama lobističkim da oni lobiraju za njihovu stvar.E mene sad interesuje kako ovo funkcionira uopšte?Jel to firma poklone daje ili pare , ili pričom munta nekog? Ima li kod nas ovakvih firmi ?Kako uopšte početi ovo raditi pošto mislim da bi kod nas itekako unosno bilo :-D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 00:16

ne daje ni pare ni poklone...jer je to krivicno djelo.

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 02/05/2007 00:24

pa lobiranjem se bave razne organizacije, tipa green peace, a lobiranjem se bave i sindikati. jednostavno sve interesne grupe pokusavaju da da proguraju svoje agende.
a profesionalne firme za lobiranje imaju podrucja na kojima rade, recimo duhan, okolis, sexindustrija, sta volis. tu rade ljudi koji su pr-magovi i koji su u stanju prodati price, u jacim firmama su zaposleni ljudi koji imaju jake veze, tipa bivsi politicari, novinari diplomati. koliko je meni poznato razne lobi grupe u americi pokusavaju pridobiti politicare za svoje stavove, u zauzvrat nude glavose, recimo, farmera koji uzgajaju duhan. eto, malo sam umoran, ako sam sta pogrijesio ili slagao, neka me neko ispravi.

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 02/05/2007 00:25

Dezze

#5 Re: Firma za lobiranje

Post by Dezze » 07/05/2007 13:18

Hendrix wrote:Otvaram firmu za lobiranje '' Štelex d.o.o.'' , radimo sve vrste lobiranja od diploma do mjesta u vladi :D
A sad ozbiljno , čitam i gledam u medijima stalno se ponavlja ista stvar , neko plaća nekim firmama lobističkim da oni lobiraju za njihovu stvar.E mene sad interesuje kako ovo funkcionira uopšte?Jel to firma poklone daje ili pare , ili pričom munta nekog? Ima li kod nas ovakvih firmi ?Kako uopšte početi ovo raditi pošto mislim da bi kod nas itekako unosno bilo :-D
Ja, recimo, angazujem tvoj Stelex doo da mi izlobiras usvajanje odredjenog prijedloga zakona u drzavnom parlamentu koji ce recimo mojoj kompaniji jako pogodovati. Ti dobijes odredjenu cifru ako to proguras. Pod "proguravanjem" mislim na uvjeravanje parlamentaraca da glasaju za taj zakon. Poklone i pare ne smijes da im dajes, jer to vec postaje mito, sto je zakonom kaznjivo (kao sto znamo). Mejdutim, nije zabranjeo nekog uvjeriti pricom ili dati odredjena obecanja - da ce recimo ista ta moja kompanija dati odredjeni iznos donacije stranci tog politicara za vrijeme izbora. Naravno, bolje za Stelex (materijalno) ce biti ako mi izglasavanje zakona izlobiras bez dodatnih materijalnih obecanja politicarima. Kao sto mozes vidjeti, lobiranje je na samoj granici zakona i tu treba biti vrlo pazljiv i poznavati materiju - sta se smije a sta ne.

U svijetu je to sasvim normalno. SAD ima zakon koji regulise ovu oblast, a stari/iskusni penzionisani politicari u SAD-u imaju svoje lobisticke kancelarije . To je regularan biznis. Kao sto neko koristi svoju zemlju, tako i politicari koriste svoje kontakte. Kontakti su u tom poslu resurs.

Post Reply