Financijska kriza i banke u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
zeko071

Financijska kriza i banke u BiH

Post by zeko071 » 07/10/2008 23:19

Zanima me vase misljenje forumasa da li vaditi novac sa stednje iz BiH banaka, ili mislite da ce nas kriza zaobici.

akcija007

Re: Financijska kriza i banke u BiH

Post by akcija007 » 07/10/2008 23:58

nema potrebe za vaditi stednju iz banaka jer je nasa stednja osigurana. do 7500 KM je osigurano;
da li nas zaobici kriza ne znam,

glavutan

Post by glavutan » 08/10/2008 00:25

zeko071 wrote:Zanima me vase misljenje forumasa da li vaditi novac sa stednje iz BiH banaka, ili mislite da ce nas kriza zaobici.

Kriza nece zaobici BiH vec ce se osjetiti jos i vise.
Bankarski sistem je preko 78% u stranim rukama, istim onim koji su napravili belaj. U BiH je na snazi currency board sto prakticno znaci da CB BiH ne sluzi nicemu jer zarada od emisije novca ne zavrsava u kasama BiH vec u kasama centralne evropske bagre.
UNICREDIT npr. je u totalnim govnima. Maticna banka grca u belaju sto ce automatski da osjete sve njene kceri.

Drzava garantuje do 7500 KM iznose?
Drzava je u kurcu jer ima enorman javni dug i katastofalan trgovinski deficit tako da garancije koja ona daje su pouzdane kao i lanjski snijeg.
Italija npr. koja ima mnogo jacu ekonomiju od bosanskohercegovacke na papiru garantuje uloge do 103.000 € mada svi znaju da je maltene bankrotirala jer javni dug raste i zakon o budzetu je svake godine suplja prica jer novca jednostavno NEMA! Prica o garanciji uloga je samo foluska politicara da Titanic sto sporije potone.

Sta ako u banci imas 100.000 KM i banka propadne? Trebao bi dobiti 7500 KM. U teoriji.

No ovo je samo pocetak.
Belaj jos treba da se desi sa kreditnim karticma, sa MKO i slicnim institucijama jer za razliku od banaka nemaju direktan pristup ili potporu Centralne Banke.
Belaj ce da se desi jer ce i firme ce poceti da zatvaraju, nezaposlenost ce vrtoglavo da raste, gladi ce tek da bude.

bmx

Post by bmx » 08/10/2008 11:02

dakle, da vadim pare dok je jos vakat?

hrizantema

Post by hrizantema » 08/10/2008 12:11

pitanje za one koji se bave ekonomijom:
Obzirom na ovo trenutno ekonomsko zbivanje u svijetu, da li je , ako postoji mogucnost, pametno podici neku manju sumu novca , a na koju trenutno imas pravo ? Pricam o tzv.otvorenom kreditu ili doorlopende kreditu (hoandija) ,a za one koji ne znaju, to je vrsta kredita gdje dobijas odobrenje od banke za odredjenu sumu novca i do tebe je da li ces tu sumu novca odmah podici ili je dizati u dijelovima, a samom otplatom rata opet stices pravo na dizanje neke sume novce.Tzv.vrtnja u krug.
Moze li se desiti da to pravo izgubis zbog ove ekonomske krize i da banka jednostavno kaze, sto si podigo podigo si!

ajdinq

Post by ajdinq » 08/10/2008 12:24

Evo citam na Yahoo! da je Island prva zemlja koja ce proglasiti bankrot...

Jos jedno pitanje za one koji se razumiju u ekonomiju...
Da li to konkretno znaci da ce plate stagnirati ili se smanjivati a cijene svega i svacega rasti???
Where does that leave us????

brinetta

Post by brinetta » 08/10/2008 12:27

Da, bas tako! Ovo je jos super, kakvo li nas vrijeme ceka

brinetta

Post by brinetta » 08/10/2008 12:29

hrizantema wrote:pitanje za one koji se bave ekonomijom:
Obzirom na ovo trenutno ekonomsko zbivanje u svijetu, da li je , ako postoji mogucnost, pametno podici neku manju sumu novca , a na koju trenutno imas pravo ? Pricam o tzv.otvorenom kreditu ili doorlopende kreditu (hoandija) ,a za one koji ne znaju, to je vrsta kredita gdje dobijas odobrenje od banke za odredjenu sumu novca i do tebe je da li ces tu sumu novca odmah podici ili je dizati u dijelovima, a samom otplatom rata opet stices pravo na dizanje neke sume novce.Tzv.vrtnja u krug.
Moze li se desiti da to pravo izgubis zbog ove ekonomske krize i da banka jednostavno kaze, sto si podigo podigo si!

Ne moze se naravno desiti da to "pravo" izgubis, banke i zaradjuju na tim kreditima, samo sto ce ti kamate biti ogromne, ne zaboravi da varijabilni krediti zavise od euribora

hrizantema

Post by hrizantema » 08/10/2008 12:38

AKo sam dobro razumio, kamata na kredit ce biti povecana i to zavisno od stepena ekonomske krize????
Sta ako ta banka proglasi bankrot ?
Ili ako je , recimo , kamata na kredit sad 9 posto , koliko okvirno moze da raste ?

brinetta

Post by brinetta » 08/10/2008 12:44

hrizantema wrote:AKo sam dobro razumio, kamata na kredit ce biti povecana i to zavisno od stepena ekonomske krize????
Ili ako je , recimo , kamata na kredit sad 9 posto , koliko okvirno moze da raste ?

Ovako, ne ovisno od stepena ekonoske krize vec od svicarskog euribora (nadji na netu i procitaj sta je euribor) prema kome se racunaju svi varijablni krediti. Koliko kamata moze da raste......
Bolje ti je ne uzmati te kredite ako bas ne moras, nadji drugu soluciju. A ako banka bankrotira.... e onda valjda odgovor znas.

slavkoimamodilera

Post by slavkoimamodilera » 08/10/2008 13:00

Super, zavalim se jedno 200 milja u banci koja je najslabija, banka bankrotira, meni ostane 200 milja... ha ja... :mrgreen:

Duhovni Vođa

Post by Duhovni Vođa » 08/10/2008 13:00

brinetta wrote:
hrizantema wrote:AKo sam dobro razumio, kamata na kredit ce biti povecana i to zavisno od stepena ekonomske krize????

Ovako, ne ovisno od stepena ekonoske krize vec od svicarskog euribora (nadji na netu i procitaj sta je euribor) prema kome se racunaju svi varijablni krediti. Koliko kamata moze da raste......
Bolje ti je ne uzmati te kredite ako bas ne moras, nadji drugu soluciju. A ako banka bankrotira.... e onda valjda odgovor znas.

a s čim ima veze euribor nego sa svjetskom ekonomskom krizom? eto euribor se formira na osnovu konstalacije zvijezda :roll:

zelenashica

Post by zelenashica » 08/10/2008 14:23

i šta da se radi....imal neko ko je upoznat više sa ovom krizom,stvarno ne znam šta da radim.....uzeti lovu s banke,prekinuti oročenja ili..... :? .......i u krajenjem slučaju i kad podignem lovu znači trebam strahovati da svaku novu uplatu na račun dižem čim prije,ili možda griješim.....jednostavno nisam baš upoznata sa ovom finansijskom krizom tako da svaki savjet osobe koja je u ovim vodama je dobro došao :)
Last edited by zelenashica on 08/10/2008 14:25, edited 1 time in total.

zelenashica

Post by zelenashica » 08/10/2008 14:24

brinetta wrote:

i šta bude ako bankrotira....daj pojasni malo :) znači nestaju i dugovi za kredite.....a šta sa oročenom štednjom :?: :?

bmx

Post by bmx » 08/10/2008 14:27

hajd vi meni dajte jasan i precizan odgovor: da li je doslo vrijeme da dizem novac iz banke? ne radi se o nekim desetinama hiljada, nego o nekoj normalnoj svoti novca, ali svejedno ne bih da je izgubim ako ne moram...konkretno pitam za novac koji mi je u raiffeisen banci (u bih)?

Druga stvar koja me zanima jeste sta mislite da li ce KM oslabiti uskoro, tj. da li da mijenjam KM u eure dok je jos kurs ovakav kakav je?

Treca stvar, koliko se brzo ova kriza moze prosiriti (u smislu da pocnemo osjecati bas ono pravo posljedice: otpustanja, velika poskupljenja itd)?

zelenashica

Post by zelenashica » 08/10/2008 14:31

bmx wrote:hajd vi meni dajte jasan i precizan odgovor: da li je doslo vrijeme da dizem novac iz banke? ne radi se o nekim desetinama hiljada, nego o nekoj normalnoj svoti novca, ali svejedno ne bih da je izgubim ako ne moram...konkretno pitam za novac koji mi je u raiffeisen banci (u bih)?

Druga stvar koja me zanima jeste sta mislite da li ce KM oslabiti uskoro, tj. da li da mijenjam KM u eure dok je jos kurs ovakav kakav je?

Treca stvar, koliko se brzo ova kriza moze prosiriti (u smislu da pocnemo osjecati bas ono pravo posljedice: otpustanja, velika poskupljenja itd)?

:thumbup: i ja da na ova pitanja koja ti postavi dobijem prcizne odgovore.......

Duhovni Vođa

Post by Duhovni Vođa » 08/10/2008 14:32

bmx wrote:hajd vi meni dajte jasan i precizan odgovor: da li je doslo vrijeme da dizem novac iz banke? ne radi se o nekim desetinama hiljada, nego o nekoj normalnoj svoti novca, ali svejedno ne bih da je izgubim ako ne moram...konkretno pitam za novac koji mi je u raiffeisen banci (u bih)?

vec je receno- svi iznosi do 7.500 KM su osigurani, a planira se povećanje osiguranog iznosa na 10.000 KM.

ovo je smiješno ako poredimo sa npr. njemačkom gdje su osigurani depoziti do 250.000 EUR.

ako imas do 10.000 KM ne brini. ako imas preko 10.000 ja bih rekao- opet ne brini.

ako pak imaš preko 100.000 KM, onda brini :D razmotri položaj svoje banke, informiši se o stanju, budi pripravan, ali ne povlači nepromišljene poteze- ipak imaš finu kamatu na tih 100.000 KM, zar ne?

Altsa
Has thanked: 1 time

Post by Altsa » 08/10/2008 14:40

zeko071 wrote:Zanima me vase misljenje forumasa da li vaditi novac sa stednje iz BiH banaka, ili mislite da ce nas kriza zaobici.

zaboli me. nemam u banci ni cvonjka. :D

Black swan

Post by Black swan » 08/10/2008 14:45

ajdinq wrote:Evo citam na Yahoo! da je Island prva zemlja koja ce proglasiti bankrot...

Jos jedno pitanje za one koji se razumiju u ekonomiju...
Da li to konkretno znaci da ce plate stagnirati ili se smanjivati a cijene svega i svacega rasti???
Where does that leave us????

kakav bolan bankrot što širite dezinformacije
nacionalizirane su 2 od 3 najveće banke

shuriken

Post by shuriken » 08/10/2008 14:49

obzriom da nismo jos u tim evropskim unijama
mogu li nase vlasti donijeti propis kojim zabranjuju da se novac iz banaka kceri prebacuje u osnivacice u Evropi
barem privremeno

ili da se nekom izvanrednom taksom to destimulira

Black swan

Post by Black swan » 08/10/2008 14:54

ljudi čitava bih je ko 1 milano

dakle ako će padat nek sve ide k vragu
neće naše pare nikoga spasiti niti obogatiti ako krene nizbrdo

ubrizgano je 8 milijardi u unikredit preventive radi

AO83

Post by AO83 » 08/10/2008 14:58

Nema potrebe da dizem novac iz bilo koje banke, ali ako imas preko osiguranog ogranicenja onda bi dobra ideja bila da otvoris racun u nekoj drugoj banci i preneses sumu novca dok bi ostvario tu osiguranu svotu. Sto se specificno tice Raiffesisen banke - bez obzira sto je regionalna banka, ipak je bila izlozena hipotekarnim kreditima, mislim i Lehman Brothers securitizacijskih portfolia - u sustini je sigurna banka ali smatram da ce joj biti potrebna kapitalizacija da poboljsa svoju likvidnost.

KM nece oslabiti prema Euru jer je KM fiksna na euro. Znaci ostace isti kurs, medjutim KM ce oslabiti prema americkom dolaru zbog generalnog ekonomskog senitmenta. Zapravo dolar se je vec oporavio od pocetka augusta - mislim da mozes naci negdje temu gdje sam u augustu preporucio investiciju u americke dolare.

Hmm Za prosirenje je tesko reci posto niko jos konkretno nemoze da kaze kako ce utjecati vladini planovi da povecaju kapitalizaciju banaka. Pretpostavljam da BiH firme nece biti ostecene zbog toga sto su vecina nasih firmi ionako slabo aktivne na zapadno Evropskom trzistu. Bosnalijek, Energoinvest itd itd su aktivne na bliskom istoku koji trenutno ne osjeca ovu krizu zbog povecanja cijena nafte.

Inflacija (poskupljenje) ce se vjerovatno stisati na nekih 2 do 3 %, mada nebih bio iznenadjen da se desi snizenje cijena. Tokom ekonomskih kriza onda postoji i manja potraznja a manja potraznja efektivno dodnosi i nize cijene. Za nekih 6-9 mjeseci u Sarajevu ce biti metar kvadratnog stana nekih 1700 KM dok je sada oko 2000 KM/m2.

**U vezi banki koje bankrotiraju - bez obzira i ako bankrotiraju nazalost moracete da nastavite da placate svoje kredite. Zapravo ako uzmemo u obzir americke banke koje su bankrotirale - sve su preuzete od ostalih banki i naravno te banke nastavljaju sa rukovodstvom bankovnih aktiva. One koje nisu preuzete od banki su preuzete od regulatorskih tijela (vlade) i naravno nastavlja se normalna operacija aktivnosti. To bi bilo odlicno kad bi se tako desilo - ja bih se prvi sada odmah zavalio u milion kredita :).

Neznam da li ce dozvoliti administratori foruma ali ako vas zanima vise o bankarstvu u finansijskim sistemima:
http://www.citadel-finance.com/blog/ind ... blog/index

Pozdrav.

pici
Has thanked: 40 times
Been thanked: 63 times

Post by pici » 08/10/2008 15:08

AO83 wrote:

Nema potrebe da dizem novac iz bilo koje banke, ali ako imas preko osiguranog ogranicenja onda bi dobra ideja bila da otvoris racun u nekoj drugoj banci i preneses sumu novca dok bi ostvario tu osiguranu svotu. Sto se specificno tice Raiffesisen banke - bez obzira sto je regionalna banka, ipak je bila izlozena hipotekarnim kreditima, mislim i Lehman Brothers securitizacijskih portfolia - u sustini je sigurna banka ali smatram da ce joj biti potrebna kapitalizacija da poboljsa svoju likvidnost.

KM nece oslabiti prema Euru jer je KM fiksna na euro. Znaci ostace isti kurs, medjutim KM ce oslabiti prema americkom dolaru zbog generalnog ekonomskog senitmenta. Zapravo dolar se je vec oporavio od pocetka augusta - mislim da mozes naci negdje temu gdje sam u augustu preporucio investiciju u americke dolare.

Hmm Za prosirenje je tesko reci posto niko jos konkretno nemoze da kaze kako ce utjecati vladini planovi da povecaju kapitalizaciju banaka. Pretpostavljam da BiH firme nece biti ostecene zbog toga sto su vecina nasih firmi ionako slabo aktivne na zapadno Evropskom trzistu. Bosnalijek, Energoinvest itd itd su aktivne na bliskom istoku koji trenutno ne osjeca ovu krizu zbog povecanja cijena nafte.

Inflacija (poskupljenje) ce se vjerovatno stisati na nekih 2 do 3 %, mada nebih bio iznenadjen da se desi snizenje cijena. Tokom ekonomskih kriza onda postoji i manja potraznja a manja potraznja efektivno dodnosi i nize cijene. Za nekih 6-9 mjeseci u Sarajevu ce biti metar kvadratnog stana nekih 1700 KM dok je sada oko 2000 KM/m2.

**U vezi banki koje bankrotiraju - bez obzira i ako bankrotiraju nazalost moracete da nastavite da placate svoje kredite. Zapravo ako uzmemo u obzir americke banke koje su bankrotirale - sve su preuzete od ostalih banki i naravno te banke nastavljaju sa rukovodstvom bankovnih aktiva. One koje nisu preuzete od banki su preuzete od regulatorskih tijela (vlade) i naravno nastavlja se normalna operacija aktivnosti. To bi bilo odlicno kad bi se tako desilo - ja bih se prvi sada odmah zavalio u milion kredita :).

Neznam da li ce dozvoliti administratori foruma ali ako vas zanima vise o bankarstvu u finansijskim sistemima:
http://www.citadel-finance.com/blog/ind ... blog/index

Pozdrav.

Da ,ovo sam i ja uradio u toku ove sedmice i bilo bi to cisto preventive radi,nikakvo dizanje novaca pa u jorgan.

Irelevantan

Post by Irelevantan » 08/10/2008 15:51

Altsa wrote:

zaboli me. nemam u banci ni cvonjka. :D

hahahahahaa

Prijatelju nisi jedini ako ti nešto znači :-D

NKVD

Post by NKVD » 08/10/2008 15:57

Ne sviđa mise što vodeće banke u BiH šute po ovim pitanjima!

Realno, to nije dobro. Ako nema bojazni, fino izađeš i to kažeš te pojasniš. I ja miran.

Oavko su mene natjerali da u što bržem roku podignem što mogu više para i prebacim ih u Austriju. Garancija od sedam i po milja je uvreda za mnoge porodične štednje i oročena sredstva. Jebiga jarane, znam da im se to neće svidjeti, ali ja sam svoje pare krvavo zaradio i ne mislim s njima ni malo rizikovati. Sve mi je na slobodnoj štednji a kamate su mi u EU iste kao i ovdje. U našoj banci će ostati dovoljno za pokrivanje kredita, normalan život i tekuće troškove. Znam da ovo nije pametno i da oslabljuje ekonomiju ali do NJIH JE DA ME UVJERE da ovo ne radim. Jednom smo porodično pukli u yugo bankama, ne pada mi na pamet ponavljati to iskustvo.

Post Reply