Film Pasija - Muka Isusova

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#1 Film Pasija - Muka Isusova

Post by Jonatan »

O filmu Pasija - Muka Isusova - koji je djelo Mela Gibsona, mislim da je već skoro sve napisano i prije njegovog prikazivanja.

Taj film je kod Židova izazvao dosta negativnih reakcija, ali možemo slobono reći i kod Muslimana, samo što se oni nisu javno oglasli.

Zašto kod Muslimana, možda zato što oni negiraju Isusovo raspeće. Ponavljam nitko se nije javno oglasio, ali ne vjerujem da je Muslimanima bilo takvo nešto drago, jer oni imaju svoj uvid u Isusov život.

No dok je film osporavan na sve moguće načine prije svog prikazivanja, film je sve to pobjedio svojom gledanošću i odazivom publike. Čak je i veliko remek djelo Gospodar prstenova koji se smatra vrhuncem današnje filma ostao u sjeni tog filma.

Dakle nasuprot ljudskim željama i nastojanjima ispriječilo se nešto drugo i film izdiglo iznad svega.
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#2

Post by weasel »

Nisam gledao film,pa ne mogu nista ni reci?

A sta se to "isprijecilo" i izdiglo film iznad svega?

1. Film je dobar?

2. Bog ?

3. :?
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#3

Post by weasel »

Da nije Satan? :x
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#4

Post by weasel »

Jonatan,

ocekujem odgovor...


:zzzz:
ake
Posts: 947
Joined: 23/05/2003 00:00

#5

Post by ake »

Čak je i veliko remek djelo Gospodar prstenova...
to remek djelo, tj ovaj treci dio, je zasau, patnja za gledanje :sad:
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#6

Post by Qwert »

Zašto kod Muslimana, možda zato što oni negiraju Isusovo raspeće.
:-) :-) :-)
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#7

Post by Jonatan »

weasel wrote:Jonatan,

ocekujem odgovor...


:zzzz:
Daću ti ja odgovor, ali kakve ti koristi od mog odgovora, ako ti već imaš svoj.
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#8

Post by weasel »

Jonatan wrote:
weasel wrote:Jonatan,

ocekujem odgovor...


:zzzz:
Daću ti ja odgovor, ali kakve ti koristi od mog odgovora, ako ti već imaš svoj.
Ja nemam odgovora pa ako bi gospodin bio ljubazan...

Unaprijed hvala!
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#9

Post by The_Fluid »

Jonatan,
istu temu imash i pod film otvorenu, neshto ranije.

Evo link: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=219
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#10

Post by DonDavudes »

pa ipak rijec je samo o filnu.
ne radi se o historijskom djelu.
zato mene, bajdvej kao muslimana, ne zanima kako je predstavljen isus u gibsonovom filmu s historijskog aspekta, nego da li je film dosadan

a to sto i mi Kur"ansku verziju (istinu) zivota Isaa a.s. (Isusa) nikome nebi trebalo smetati
muslimani bar priznaju Isaa kao Bozijeg poslanika, dok kršćani o Muhammedu a.s. govore kao o lazovu

PS. uopšte minije jasno otkud ovolika frka oko jednog FILMA, reditelj pravi umjetnicko djelo a ne APSOLUTNU ISTINU
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#11

Post by DonDavudes »

pps. Jonatane, "muslimani" se pise malim pocetnim slovom
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#12

Post by -DA- »

Problem je sto su u filmu prikazali licemjerstvo i zlobu ondasnjih zidova prema Isa' a.s. da je u filmu sve prikazano kao "nesretni slucaj" sve bi bilo ok ovako prikazivati zidove u losem svjetlu je neoprostiv grijeh zbog koga su vodeci bosovi Holivuda vec javno obznanili da ce se boriti da "uniste" Gibsona. Gibson na sve to odgovara da je samo slijedio Biblijske fakte mada je i to po nekima dovedeno u pitanje zbog navodnih "gresaka". U svakom slucaju, "popularnosti" filma treba ponajprije zahvaliti maltene spontanoj akciji krscanskih vjernika koji su organizovano kupovali i isli da gledaju film. Cak su i djecu organizovali i vodili da gledaju film koji je tokom cijelog filma ispunjen vrlo brutalnim scenama nasilja. Svakako da kod krscana "patnja" Isusova izaziva poseban vjerski dozivljaj pa se Gibson zato i posebno koncentrisao na taj dio filma. Inace karte su npr u malom gradicu gdje ja zivim nekoliko sedmica unaprijed rasprodate a kako je kontraverza oko filma izazvala brojne rekcije i ljudi koji inace nisu posebno u vjeri otisli su da vide film. Dakle, sva ta kontraverza se i te kako isplatila Gibsonu.

Muslimani nisu reagovali Jonatane i vjeruj mi poprilicno su hladni jer kao sto znas, ne vjeruju da je Isa' a.s. razapet i jos niz drugih stvari koje vi krscani vjerujete medjutim slazemo se da su zidovi spletkarili protiv Isa a.s, mrzili ga i radovali se njegovom "ubistvu". Dakle film nam nista novo i "sokantno" nije donio sto odvec nismo znali.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#13

Post by Jonatan »

DonDavudes wrote:
PS. uopšte minije jasno otkud ovolika frka oko jednog FILMA,
Možda je frka oko njega zato što smeta ljudskim putovima.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#14

Post by Jonatan »

DonDavudes wrote:pps. Jonatane, "muslimani" se pise malim pocetnim slovom
Ravnopravnost čovječe, vidiš da i ja napredujem.
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#15 Re: Film Pasija - Muka Isusova

Post by mrmot »

Jonatan wrote:Čak je i veliko remek djelo Gospodar prstenova koji se smatra vrhuncem današnje filma ostao u sjeni tog filma.

Dakle nasuprot ljudskim željama i nastojanjima ispriječilo se nešto drugo i film izdiglo iznad svega.


Sta se bolan smatra i cime? Kakav vrhunac? Ides li ti ikad u "danasnje kino"?
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#16

Post by Jonatan »

-DA- wrote:Problem je sto su u filmu prikazali licemjerstvo i zlobu ondasnjih zidova prema Isa' a.s. da je u filmu sve prikazano kao "nesretni slucaj" sve bi bilo ok
Da razjasnimo neke stvari. Isusova smrt nije nesretni slučaj, a Židovi jesu licemjerni, ali opet zar nismo svi, pa nisu ni oni iznimka.
ovako prikazivati zidove u losem svjetlu je neoprostiv grijeh zbog koga su vodeci bosovi Holivuda vec javno obznanili da ce se boriti da "uniste" Gibsona.
Gibson i Crkva (da i Crkva, jer je film sniman prema Evanđeljima) prikazuju Židove u lošem svjetlu.

De mi reci kako Muslimani prikazuju Židove na Sudnjem danu prema Kur'anu.

Uništiti će Gibsona, samo naprijed, kao što su uništili i film.
U svakom slucaju, "popularnosti" filma treba ponajprije zahvaliti maltene spontanoj akciji krscanskih vjernika koji su organizovano kupovali i isli da gledaju film. Cak su i djecu organizovali i vodili da gledaju film koji je tokom cijelog filma ispunjen vrlo brutalnim scenama nasilja.
Mislim da su najveću propagandu nesvjesno napravili sami Židovi, govoreći da je film antisemitski. Ostalo je sve samo protureakcija.
Muslimani nisu reagovali Jonatane i vjeruj mi poprilicno su hladni jer kao sto znas, ne vjeruju da je Isa' a.s. razapet i jos niz drugih stvari koje vi krscani vjerujete medjutim slazemo se da su zidovi spletkarili protiv Isa a.s, mrzili ga i radovali se njegovom "ubistvu". Dakle film nam nista novo i "sokantno" nije donio sto odvec nismo znali.
Kao što sam i ja rekao nisu javno reagovali, ali recimo ovakvo tvoje javljanje potvrđuje moje mišljenje da je vama ipak taj film trn u oku.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#17 Re: Film Pasija - Muka Isusova

Post by Jonatan »

mrmot wrote:
Jonatan wrote:Čak je i veliko remek djelo Gospodar prstenova koji se smatra vrhuncem današnje filma ostao u sjeni tog filma.

Dakle nasuprot ljudskim željama i nastojanjima ispriječilo se nešto drugo i film izdiglo iznad svega.


Sta se bolan smatra i cime? Kakav vrhunac? Ides li ti ikad u "danasnje kino"?
Idem u kino recimo kada se prikazuje ovakav film, a za ove ostale sumnjam da ću vidjeti išta pametno.
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#18

Post by mrmot »

Pa eto, to mu ga je to. Posto ovdje ima dosta dobrocudnog svijeta, mozda ti posalju nekakvu kracu listu filmova, da i ti nesto pogledas.

Mogao si komotno raspravljati o religijskim temama, i bez spominjanja kinematografije kao takve.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#19

Post by Jonatan »

Ja sam uzeo Gospodar prstenova, jer je taj film pobrao skoro sve na dodjeli Oskara, ali je ipak Muka Isusova gledanija.

U te rasprave koji je film veće djelo neću ulaziti niti sam stručan za to. Ja sam samo uzeo primjer što su ljudi više gledali, a za što stručnjaci dijelili nagrade.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14794
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#20

Post by DaysleepeR »

Jonatan wrote:
Kao što sam i ja rekao nisu javno reagovali, ali recimo ovakvo tvoje javljanje potvrđuje moje mišljenje da je vama ipak taj film trn u oku.
Niko nije rekao da je muslimanima Pasija trnu oku. Film ne donosi nista novo sto muslimani vec ne znaju.
I da postoji jedan zvanicni i javni stav o filmu.
Jasser Arafat ga je gledao i pohvalio. Mozda bi trebao malo da iskoristis mogucnosti interneta pa da procitas par stvari o odnosu Palestine i samo Arafata prema krscanima Palestine.
Ocean
Posts: 87
Joined: 17/11/2002 00:00
Location: Cairo, Egypt

#21

Post by Ocean »

Jonatane,da je muslimanima ovaj film, kao sto ti kazes 'trn u oku' :-? , prikazivanje tog filma bilo bi zabranjeno u kinima, u islamskim zemljama... A nije!
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#22

Post by -DA- »

Citat:
-DA- wrote:Problem je sto su u filmu prikazali licemjerstvo i zlobu ondasnjih zidova prema Isa' a.s. da je u filmu sve prikazano kao "nesretni slucaj" sve bi bilo ok

Da razjasnimo neke stvari. Isusova smrt nije nesretni slučaj, a Židovi jesu licemjerni, ali opet zar nismo svi, pa nisu ni oni iznimka.
O licemjerstvu mozes govoriti u svoje ime ali ne i u moje. Sto se "nesretnog slucaja" tice refereirao sam prije svega stilu koji je koristen pri opisu spletki zidova protiv Isa. a.s. Zbog toga sto nije uvijao jezik, prikrio njihovo licemjerstvo i zlobu ili nalazio neke izgovore za zidove ovi su ga okarakterisali antisemitisickim filmom.
-DA- wrote:Citat:
ovako prikazivati zidove u losem svjetlu je neoprostiv grijeh zbog koga su vodeci bosovi Holivuda vec javno obznanili da ce se boriti da "uniste" Gibsona.

Gibson i Crkva (da i Crkva, jer je film sniman prema Evanđeljima) prikazuju Židove u lošem svjetlu.

De mi reci kako Muslimani prikazuju Židove na Sudnjem danu prema Kur'anu.

Uništiti će Gibsona, samo naprijed, kao što su uništili i film.
Imam osjecaj kao da se nesto ljutis. Ja sam samo prenio agencijske vijesti koje sam procitao o datom dogadjaju.
Inace, da li znas da je on sljedbenik neke ultra(nesto) krscanske sekte ili pravca? A njegov otac, koji je sljedbenik istog pravca, je u jednom intervjuu pravo napao zidove pa su ga ovi optuzili za sirenje antisemitizma.
-DA- wrote:Citat:
U svakom slucaju, "popularnosti" filma treba ponajprije zahvaliti maltene spontanoj akciji krscanskih vjernika koji su organizovano kupovali i isli da gledaju film. Cak su i djecu organizovali i vodili da gledaju film koji je tokom cijelog filma ispunjen vrlo brutalnim scenama nasilja.

Mislim da su najveću propagandu nesvjesno napravili sami Židovi, govoreći da je film antisemitski. Ostalo je sve samo protureakcija.

Slozio bih se da je kontraverza oko filma ponukala neke da idu pogledati taj film ali vjeruj mi upravo krscanski vjernici su ti koji su masovno, u velikom broju i organizovano isli da gledaju film. Kao sto rekoh ovdje su karte za film nekoliko sedmica unaprijed bile rasprodate i vodila se polemika koliko je normalno voditi djecu da gledaju taj film koji je ispunjen vrlo slikovitim nasiljem.
-DA- wrote:Citat:
Muslimani nisu reagovali Jonatane i vjeruj mi poprilicno su hladni jer kao sto znas, ne vjeruju da je Isa' a.s. razapet i jos niz drugih stvari koje vi krscani vjerujete medjutim slazemo se da su zidovi spletkarili protiv Isa a.s, mrzili ga i radovali se njegovom "ubistvu". Dakle film nam nista novo i "sokantno" nije donio sto odvec nismo znali.

Kao što sam i ja rekao nisu javno reagovali, ali recimo ovakvo tvoje javljanje potvrđuje moje mišljenje da je vama ipak taj film trn u oku.
"trn u oku" postoji samo u tvojoj fantaziji Jonatane. Bas si me razocarao. Zasto bi nam bio "trn u oku"? Jel' ti to krivo sto film nema (vjerskog?) utjecaja na muslimane?
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#23

Post by Jonatan »

Dobro možda vam nije trn u oku, ali nikako ne ide ruku pod ruku sa vašom vjerom.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#24

Post by Jonatan »

-DA- wrote: Jel' ti to krivo sto film nema (vjerskog?) utjecaja na muslimane?
Krivo? Hoćeš pošteno. Jeste.
-DA-
Posts: 68
Joined: 16/03/2004 19:21
Contact:

#25

Post by -DA- »

Jonatan wrote:Dobro možda vam nije trn u oku, ali nikako ne ide ruku pod ruku sa vašom vjerom.
:) Pa Jonatane zato se ta vjera zove Islam a ne Krscanstvo. :)
Jonatan wrote:
-DA- (citat):

Jel' ti to krivo sto film nema (vjerskog?) utjecaja na muslimane?

Krivo? Hoćeš pošteno. Jeste.
Pa dobro, ja ti tu ne mogu pomoci. To je tvoja stvar. Mi Isa' a.s. volimo, postujemo i drzimo za jednog od najboljih i najvecih ljudi koji su hodali po zemlji. Ne volimo sto su mu spletkarili iza ledja, vrijedjali njega i njegovu majku itd. Vjerujemo da je od odabranih ljudi na oba svijeta....mir neka je na njega.
Post Reply