Fethullah Gulen i njegov pokret Hizmet

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Dexx1

Fethullah Gulen i njegov pokret Hizmet

Post by Dexx1 » 24/07/2016 22:05

Vjerska učenja koje propagira Gulen i njegov pokret Hizmet. Koliko se razlikuje od mainstream islama, je li i, ukoliko jeste, koliko je ”sektaški”?

Kakvi su im stavovi po razovrsnim akidetskim i fikhskim pitanjima i savremenim temama?

Vjerujem da su ti stavovi većini, kao i meni, nepoznati.

Na Politici postoji već jedna tema koja govori o Gulenovoj ulozi u neuspjelom puču u Turskoj prije više od nedjelju dana.

Ovdje govorimo o ”hodžaefendiji” i njegovom pokretu samo kroz prizmu religije.

GAU8

Re: Fethullah Gulen i njegov pokret Hizmet

Post by GAU8 » 24/07/2016 22:13

Besmislen kao i svaki drugi "pokret"

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 24/07/2016 23:31

Dexx1 wrote:Vjerska učenja koje propagira Gulen i njegov pokret Hizmet. Koliko se razlikuje od mainstream islama, je li i, ukoliko jeste, koliko je ”sektaški”?

Kakvi su im stavovi po razovrsnim akidetskim i fikhskim pitanjima i savremenim temama?

Vjerujem da su ti stavovi većini, kao i meni, nepoznati.

Na Politici postoji već jedna tema koja govori o Gulenovoj ulozi u neuspjelom puču u Turskoj prije više od nedjelju dana.

Gulen je kombinirao sunitski islam i sufizam; u skolama se uce Kur'an,radovi i knjige pisane od strane Gulena,i radovi/tafsiri napisani od strane Saida Nursi.

edindinn

Post by edindinn » 25/07/2016 07:57

Dexx1 wrote:............

...... svaki pokret u Islamu je politika,

a gdje politika udje u Islam, i preko Islama se predstavlja bilo koja politika..... to je belaj, i to dobar.......

gdje su god muslimani..... belaj je donio politicki islam, a toga u Islamu nema,

jer Islam ne podlijeze nikakvoj politici i nikakvim pokretima......

trenutnoj politici bilo koje politike.......

su ciljevi trenutna odredjena drustvena desavanja za nekakve trenutne odredjene ciljeve trenutnih doticnih politicara........

dok je Islam za stalnost u Islamu sa svima....... :)

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 25/07/2016 14:49

edindinn wrote:gdje su god muslimani..... belaj je donio politicki islam, a toga u Islamu nema,

jer Islam ne podlijeze nikakvoj politici i nikakvim pokretima......

Tacno,svi pokreti Turskoj, tj.niz pokreta nakon raspada Nasri pokreta, su formirali politicki islam.

edindinn

Post by edindinn » 26/07/2016 10:47

Connaisseur Karlin wrote:
Tacno,svi pokreti Turskoj, tj.niz pokreta nakon raspada Nasri pokreta, su formirali politicki islam.

svaki pokret u Islamu je politika.......

Islam stim nema veze......

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/07/2016 15:19

edindinn wrote:

svaki pokret u Islamu je politika.......

Religija nema direktne veze,ali se religija koristi kao sredstvo za postizanje cilja!

Dexx1

Post by Dexx1 » 26/07/2016 15:34

edindinn wrote:svaki pokret u Islamu je politika.......

Religija nema direktne veze,ali se religija koristi kao sredstvo za postizanje cilja!

Na stranu sad odnos izmedju vjere i politike.. Ono što je meni, a vjerujem i većini drugih nepoznato su religijski pogledi Gulenovog pokreta.

Jesu li oni sektaši, zagovaraju li terorizam ili šta već?

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/07/2016 15:47

Dexx1 wrote:
edindinn wrote:svaki pokret u Islamu je politika.......

Na stranu sad odnos izmedju vjere i politike.. Ono što je meni, a vjerujem i većini drugih nepoznato su religijski pogledi Gulenovog pokreta.

Jesu li oni sektaši, zagovaraju li terorizam ili šta već?

Pa nsapisala sma ti odgovor,par postova iznad!

Jesu sekta,jer su instalirali svoja intenra pravila i ograniceno i usmjereno studiranje islamske literature.

Ne mozes odvojiti politiku od religije kod Gulenovog Pokreta.

Dexx1

Post by Dexx1 » 26/07/2016 23:27

Jesu sekta,jer su instalirali svoja intenra pravila i ograniceno i usmjereno studiranje islamske literature.

A šta sa tvrdnjama o podržavanju terorizma, o nasilnom svrgavanju režima?
Na yt klipovima koje kače gulenisti se takvo nešto ne da vidjeti

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 26/07/2016 23:36

Dexx1 wrote:

A šta sa tvrdnjama o podržavanju terorizma, o nasilnom svrgavanju režima?
Na yt klipovima koje kače gulenisti se takvo nešto ne da vidjeti

to ces morati pitati Redzepa,ja odogor ne znam

Dexx1

Post by Dexx1 » 27/07/2016 00:16

to ces morati pitati Redzepa,ja odogor ne znam

Kod njega je sve crno u vezi Fethullaha, bez imalo bijelog. Nije mi objektivan :-D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 01/08/2016 23:41

Pokret napakovan muslimanima.

Tvrde da mogu vidjeti Poslanika a.s. na javi, do sada su jedini koji to tvrde...
Evo pricica za lahku noc, ja ovakve bisere skupljam i mislim da ih objavim kao knjigu, ja imam jedno 3-4 ovakve:

Znate šta pričaju jedno jutro: Došao abi jedan što je glavni za dio Izmira i ispričao kako je bio jedan momak upisao arhitekturu i radio je za Hizmet da nikada nije mogao otići na fakultet. Sedam godina nikada nije otišao na fakultet, samo radio za Hizmet, borio se, i onda je on sedme godine otišao da uzme papire da se prepiše na neki lakši fakultet. U studentskoj službi mu priča, on, vele pa zašto ovo radiš evo ti imaš sve desetke, samo ti je ostalo diplomski da položiš. To je Allah njemu dao zato što je on toliko vjerno služio Hizmetu. A, onda kada je otišao taj abi, onda su domaći abiji iz tog stana, rekli ostalima – vidite li ovog abija – on je imao dva auta i jedan je trebao dati za Hizmet. Nije htio da da. I onda je došao njemu melek Džibril u ljudskom liku izvadio mu je srce, opro ga je u vodi specijalnoj, vratio mu srce i on je poslije toga dao oba auta za Hizmet. Onda ga je krenuo berićet u životu i u biznisu i sada je jedan od najbogatijih ljudi u Izmiru”, prepričava Kaplan.
Izvor: Salmir Kaplan za AA (fokus .ba

harač

Post by harač » 02/08/2016 00:34

Bosanac sa dna kace wrote:Pokret napakovan muslimanima.

Tvrde da mogu vidjeti Poslanika a.s. na javi, do sada su jedini koji to tvrde...
Evo pricica za lahku noc, ja ovakve bisere skupljam i mislim da ih objavim kao knjigu, ja imam jedno 3-4 ovakve:

Znate šta pričaju jedno jutro: Došao abi jedan što je glavni za dio Izmira i ispričao kako je bio jedan momak upisao arhitekturu i radio je za Hizmet da nikada nije mogao otići na fakultet. Sedam godina nikada nije otišao na fakultet, samo radio za Hizmet, borio se, i onda je on sedme godine otišao da uzme papire da se prepiše na neki lakši fakultet. U studentskoj službi mu priča, on, vele pa zašto ovo radiš evo ti imaš sve desetke, samo ti je ostalo diplomski da položiš. To je Allah njemu dao zato što je on toliko vjerno služio Hizmetu. A, onda kada je otišao taj abi, onda su domaći abiji iz tog stana, rekli ostalima – vidite li ovog abija – on je imao dva auta i jedan je trebao dati za Hizmet. Nije htio da da. I onda je došao njemu melek Džibril u ljudskom liku izvadio mu je srce, opro ga je u vodi specijalnoj, vratio mu srce i on je poslije toga dao oba auta za Hizmet. Onda ga je krenuo berićet u životu i u biznisu i sada je jedan od najbogatijih ljudi u Izmiru”, prepričava Kaplan.

ovi su zajebali mormone :D

Dope_Man

Post by Dope_Man » 02/08/2016 19:15

Bosanac sa dna kace wrote:Pokret napakovan muslimanima.

I onda Escobara i sliche hapse i ubijaju.. neka traze preko Kaplana njegovog dilera ako vjeruje u te price, a onda i dilere od tih koji su njemu prenijeli i tako unazad do izvora, jer nego gadnu stvar valja.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 02/08/2016 19:26

Dope_Man wrote:I onda Escobara i sliche hapse i ubijaju.. neka traze preko Kaplana njegovog dilera ako vjeruje u te price, a onda i dilere od tih koji su njemu prenijeli i tako unazad do izvora, jer nego gadnu stvar valja.

Pa Salmir ne vjeruje u te priče Salmir sav se počne pjenit' kad ovo prepričava.
Problem je što se u Hizmetu očekuje da sljedbenici bez pogovora vjeruju u ovakve budaleštine.

insomnia78

Post by insomnia78 » 02/08/2016 20:24

Istini za volju, ni price ostalih sekti i religija ne djeluju vjerodostojnije

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 02/08/2016 21:40

insomnia78 wrote:Nista jace dugo nisam cuo

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Strpi se veceras-sutra napisacu par jakih bisera :-D Made in Hizmet

arzuhal

mod-comment

Post by arzuhal » 03/08/2016 11:30

Tema je vrlo jasna, stoji u uvodnom postu: vjersko učenje, mezheb, pravac, škola, temelji, principi (...) koje zastupa F. Gulen.

Politika, terorizam, vicevi i sl. je iznad gore.

Post Reply