Federalna vlada i zakon o policiji

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
etovidis

Federalna vlada i zakon o policiji

Post by etovidis » 24/01/2012 16:48

Moze li federalna vlada pasti zbog neslaganja oko zakona o policiji i sukoba SDA/SDP? Inace, OHR trazi da se zakon povuce.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/7 ... iciji.html

Walter76

Re: Federalna vlada i zakon o policiji

Post by Walter76 » 24/01/2012 17:00

Ja samo znam da će i večeras ona "crna mamba" sa FeTVa bljuvati i svršavati na vijest o "konačnome raskrinkavanju mafije i samovolje pojedinaca kroz formiranje jedinstvene i neovisne policije, bla-bla, veliki vođa zaslužan, bla-bla"" :lol:

etovidis

Post by etovidis » 24/01/2012 17:01

Da, bojim se da je FTV postala sramota za novinarstvo. :roll:

Bosnolog

Post by Bosnolog » 24/01/2012 19:20

zagazaga wrote:Tihić: Zakon o unutrašnjim poslovima povratak u komunizam

http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/ ... /120124140

Nadam se da ce ovaj zakon podrzati federalni parlament i da se konacno slomi jedan od glavnih utovljenih krakova i poslijeratni zastitnk SDA mafijske hobotnice,......Zato ovaj izdajnik i grobar BiH ovoliko arlauce,.....

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 19:29

Bosnolog wrote:

Nadam se da ce ovaj zakon podrzati federalni parlament i da se konacno slomi jedan od glavnih utovljenih krakova i poslijeratni zastitnk SDA mafijske hobotnice,......Zato ovaj izdajnik i grobar BiH ovoliko arlauce,.....

:-) jah, jah, dok je neko drugi bio direktor policije nije se ni spominjalo a kamoli insistiralo na promjeni zakona. A losa zakonska rjesenja, pogotovo u ovoj osjetljivoj oblasti su vise nego hrana za opozicju da u zadnjih 8 godina poziciji to nabija na nos..

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 19:38

zagazaga wrote:Da li su zakonska rješenja koja su u primjeni dobra? Treba li ih mjenjati?

u tome i jeste problem, sto se koplja lome oko smjene prvog policajca...za sada ge imenuje i smjenjuje nezavisni odbor, znaci tijelo koje apoliticno,barem na papiru, 100% ...

"Nezavisni odbor se bira na četiri godine i sastoji se od sedam članova koji ne pripadaju nijednoj političkoj stranci i koji ne mogu biti policijski službenici, a biraju se iz reda istaknutih stručnjaka iz oblasti pravnih, društvenih, kriminalističkih nauka, ljudskih prava ili drugih srodnih oblasti"

znaci ovi te imenuju, ovi te smjenjuju. A ministar je POLITICKA funkcija. A politika ne smije imati utjecaja na smjenu ovako osjetljive funkcije.

Bosnolog

Post by Bosnolog » 24/01/2012 19:52

sanaman wrote:
Bosnolog wrote:

:-) jah, jah, dok je neko drugi bio direktor policije nije se ni spominjalo a kamoli insistiralo na promjeni zakona. A losa zakonska rjesenja, pogotovo u ovoj osjetljivoj oblasti su vise nego hrana za opozicju da u zadnjih 8 godina poziciji to nabija na nos..

Kriminalna zlocinacka hobotnica zvana Turkovic je nesto nezabiljezeno u svijetu,...Sarajevo je selo u poredeci sa multimilionskim svjetskim metropolama u kojima bi ovo bilo nezamislivo u poredeci za jednim New York-om,.samo zbog ovog slucaja mnogi su trebali zavrsiti iza resetaka,....SDA je najvece bosnjacko zlo "NAROD ZNA",...jos imate obraza moralisati,....Sprega mafije i vlasti,..Demokratske i pravne drzave imaju mafijase protiv kojih se drzava bori samo mafijasi i zlocinci imaju kod nas svoju drzavu,......

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 19:55

zagazaga wrote:.....znači, ti misliš da je važeći zakon dobar i da ga ne treba mjenjati. Dobro nam je i ne treba ništa mjenjati :zzzz: da se ne bi tihi naljutio (gdje će čovjek sa onolikim kadrovima i stručnjacima?)

nazalost odustajem od crtanja, jer ne razumijes sta znaci kada te neko ko nema veze sa politikom imenuje a onda te POLITIKA smijeni, al eto....struka na jednu stranu POLITIKA na drugu. Al ocigledo da ljudi ne razumiju tezinu problema i koju poziciju i moc ministar/vlada dobijaju kada mogu mimo NO da smijene covjeka kojeg nisu postavili.

politika, politika, politika :-)

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 24/01/2012 19:57

Ako je Federalna TV model po kojem ce se u "Zapadnoj Njemackoj" uredjivati institucije vrlo brzo cemo doci u situaciju da placemo cak i za '10 najtezih godina'.

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 24/01/2012 19:59

Bosnolog wrote:Kriminalna zlocinacka hobotnica zvana Turkovic je nesto nezabiljezeno u svijetu,...Sarajevo je selo u poredeci sa multimilionskim svjetskim metropolama u kojima bi ovo bilo nezamislivo u poredeci za jednim New York-om,.samo zbog ovog slucaja mnogi su trebali zavrsiti iza resetaka,....SDA je najvece bosnjacko zlo "NAROD ZNA",...jos imate obraza moralisati,....Sprega mafije i vlasti,..Demokratske i pravne drzave imaju mafijase protiv kojih se drzava bori samo mafijasi i zlocinci imaju kod nas svoju drzavu,......

Jesam li nesto prespavao, je li Turkovic u zatvoru ili na slobodi?

Bosnolog

Post by Bosnolog » 24/01/2012 20:01

VjecitiStudent wrote:Jesam li nesto prespavao, je li Turkovic u zatvoru ili na slobodi?

Malo li je zla pocinio,????? trebaju biti s njim i oni koji su dozvolili da se desi Turkovic,... ;-)

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 20:02

Sama cinjenica da navodis slucaj Turkovic, koji je slucaj za OK...nit je za kanton, nit je FBIH i na kraju mu se sudi pred drzavnim sudom i tuze ga drzavni tuzioci

Dalje na USk su hapsili komesara...pa nema zahtjeva za izmjenu zakona, o tuzli i komesaru neci ni pisati pa nema zahtjeva za smjenu komesara...sjeca li se nekog priloga i priloga AL SE SDP NE LOMI NI SEKUNDE DA U NAVEDENOMKANTONU IZMIJENI ZAKON :-)

A ja ne znam ko je imenovao predhodnog direktora policije FBiH i kakve su stvari desavale za vrijeme mandata, nisam vodio statistiku, samo je indikativno kako je novi dosao da se ZAKON PROMIJENITI MORA i jos brze bolje da ministar dobije mogucnost da ga skine IAKO GA JE IMENOVALO DRUGO TIJELO, sto je samo po sebi apsurdno.

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 24/01/2012 20:02

zagazaga wrote:
sanaman wrote:
nazalost odustajem od crtanja, jer ne razumijes sta znaci kada te neko ko nema veze sa politikom imenuje a onda te POLITIKA smijeni, al eto....struka na jednu stranu POLITIKA na drugu. Al ocigledo da ljudi ne razumiju tezinu problema i koju poziciju i moc ministar/vlada dobijaju kada mogu mimo NO da smijene covjeka kojeg nisu postavili.

hajde bez politike......Jesu li dosadašnja rješenja bila dobra? (nije ni sdp ni sda vjecan) Ja mislim da nisu i da ih treba mjenjati.

A sta to konkretno u sadasnjem zakonu o policiji nije dobro?

Hemel

Post by Hemel » 24/01/2012 20:08

"Izbor direktora policije koji predviđa ovaj nacrt je po evropskom modelu, a isti princip primjenjuje se i na državnom nivou. Ne vidim u čemu je problem da Nezavisni odbor dostavi ministru tri najbolja kandidata, te da nakon toga Vlada FBiH odabere jednog", pojašnjava Kurteš.

ovdje nesto opasno bazdi.
zasto vlada da vrsi izbor od tri kandidata? ostavljena mogucnost da politicka stranka imenuje svog covjeka na to mjesto.
neka ga imenuje onaj ko je vrsio izbor kandidata i neka ga smjenjuje onaj ko ga izabrao.

kao sto neko rece, politika i nista vise.

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 20:13

zagazaga wrote:
sanaman wrote:

hajde bez politike......Jesu li dosadašnja rješenja bila dobra? (nije ni sdp ni sda vjecan) Ja mislim da nisu i da ih treba mjenjati.

Ali ugradjues problem u zakon, jer kada dodje nova vlast opet moze skinuti komesara, znaci ne smije se dozvoliti da ijedna stranka, nije bitno ko i sta i kada je bio na vlasti ili kada ce biti na vlasti...kaze eh ja sam nezadovoljan radom prvog policajca i ja cu smijeniti. Pa svaki novi ministar bi to uradio za svog mandata.

A da ne pricamo o dodatnom problemu konstitutivnosti, jer zakon kaze da ne mogu biti ministar i direkto iz istog naroda. Znaci li to da bi se nesto moralo mijenjati po novom zakonu?

Bosnolog

Post by Bosnolog » 24/01/2012 20:18

sanaman wrote:Sama cinjenica da navodis slucaj Turkovic, koji je slucaj za OK...nit je za kanton, nit je FBIH i na kraju mu se sudi pred drzavnim sudom i tuze ga drzavni tuzioci

Dalje na USk su hapsili komesara...pa nema zahtjeva za izmjenu zakona, o tuzli i komesaru neci ni pisati pa nema zahtjeva za smjenu komesara...sjeca li se nekog priloga i priloga AL SE SDP NE LOMI NI SEKUNDE DA U NAVEDENOMKANTONU IZMIJENI ZAKON :-)

A ja ne znam ko je imenovao predhodnog direktora policije FBiH i kakve su stvari desavale za vrijeme mandata, nisam vodio statistiku, samo je indikativno kako je novi dosao da se ZAKON PROMIJENITI MORA i jos brze bolje da ministar dobije mogucnost da ga skine IAKO GA JE IMENOVALO DRUGO TIJELO, sto je samo po sebi apsurdno.

Federalno ministarstvo je iznad svih kantonalnih ministarstva Federacije, kao sto je i pravosude a svi nizi nivoi su mogli i trebali spriejciti Turkovicevu zlocinacku hobotnicu,....Ovo mi djeluje po onoj prebacivanje krivice na drugog to jest bacanje prasine u oci,.... :D

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 20:26

Bosnolog wrote:
sanaman wrote:Sama cinjenica da navodis slucaj Turkovic, koji je slucaj za OK...nit je za kanton, nit je FBIH i na kraju mu se sudi pred drzavnim sudom i tuze ga drzavni tuzioci

Federalno ministarstvo je iznad svih kantonalnih ministarstva Federacije, kao sto je i pravosude a svi nizi nivoi su mogli i trebali spriejciti Turkovicevu zlocinacku hobotnicu,....Ovo mi djeluje po onoj prebacivanje krivice na drugog to jest bacanje prasine u oci,.... :D

Jesi li ti mozda procitao misljenje venecijnska komisije? Ako nisi, bar malo preleti.

Po tvojoj logici razmisljana niko nikad nebi bio u mogucnosti ciniti organizovani kriminal ili neka druga teska krivicna djela jer bi to policija vec na lokalnom niovu rijesila :-) ovo nijednoj drzavi nije uspjelo, ali ce nama izmjenom samo jednog covjeka :-)

popajic

Post by popajic » 24/01/2012 20:54

Hajmo malo ukljuciti vijugice - zasto se bas Tihi protivi izmjeni ovog zakona ?

Sasvim_Obican

Post by Sasvim_Obican » 24/01/2012 20:55

Ako treba pasti zbog ovog zakona, neka pada. Izbacite SDA, dovesti SBB i nastaviti gdje se stalo.

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 20:58

popajic wrote:Hajmo malo ukljuciti vijugice - zasto se bas Tihi protivi izmjeni ovog zakona ?

prepisao od OHR-a :D

disney

Post by disney » 24/01/2012 21:12

popajic wrote:Hajmo malo ukljuciti vijugice - zasto se bas Tihi protivi izmjeni ovog zakona ?

Hajmo malo ukljuciti vijugice - zasto se bas SDP bori ZA izmjenu ovog zakona?

popajic

Post by popajic » 24/01/2012 21:19

disney wrote:

Upravo odgovor na gornje pitanje daje odgovor na tvoje 8)
Ili mislis da nema potrebe za izmjenama , da sve vec godinama perfektno funkcionise :?

sanaman

Post by sanaman » 24/01/2012 21:23

nakon priloga na federalnoj ftv, meni dosta. nemam potrebu za bilo kakvim komentarima i diskusijama.

P.S ipak ne mogu odoliti da postavim retoricko pitanje :D ukoliko prodje zakon, sta mislite da li ce se pokrenuti procedura za smjenom sadasnjeg direktora policije? Ko bi mogao biti novi kanditat? Ah svjedeno, rekoh gore...meni dosta....

disney

Post by disney » 24/01/2012 21:27

popajic wrote:
disney wrote:

Upravo odgovor na gornje pitanje daje odgovor na tvoje 8)
Ili mislis da nema potrebe za izmjenama , da sve vec godinama perfektno funkcionise :?

Naravno da ima potrebe za izmjenama. Samo me plase motivi ovih sto se bore za izmjene. Kao i nacini na koji to cine.

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 24/01/2012 21:56

disney wrote:

Prezadovoljni su nacinom na koji su uredili FTV i sada zele da urede i ostale drzavne institucije na isti nacin, zapadnonjemacki nacin.

Post Reply