Federacija - dokle ovako?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Rjesenje za federaciju?

Nista ne diraj, super je!
6
19%
Smanji broj kantona
7
23%
Ostavi samo opstine
18
58%

Total votes: 31

onakoBezveze

Federacija - dokle ovako?

Post by onakoBezveze » 28/01/2007 13:28

Ovako vise ne moze.
4 mjeseca poslije izbora, jedino su se uspjeli dogovoriti da sebi povecaju pausale.
10 kantona - glupost. A smanjivanje broja kantona samo po sebi vodi de-facto uvodjenju tzv. 3. entiteta.
Ja licno mislim da bi najbolje bilo ukinuti sve kantone i ostaviti samo opstine.

MystiC

Post by MystiC » 28/01/2007 13:39

ukinuti federaciju i distrikt i od toga nekako napraviti jedan dio Bosne (koji ce se nazalost ipak morat smatrati entitetom, jer da ne bude tako, ispalo bi da je RS izdvojena, sto naravno niko od nas ne zeli ;) )...
bilo bi sve puno lakse a opet bismo mogli dokazati svijetu koji je dio BiH ustvari bolji. No eto, to je valjda cilj one tzv. "2. faze ustavnih promjena" ;) Sta ce bit od toga vidjecemo.
Al cinjenica je da vise glava pametnije radi - bosnjaci i hrvati da se zbilja opet bratski ponasaju i zajedno rjesavaju probleme bilo bi zbilja puno bolje. ostaje nam samo jos nadat se nekom boljitku

digger

Post by digger » 28/01/2007 13:47

Prodati nekom kompletnu BiH i kupiti novu zemlju... pa lijepo iz pocetka... :D

prleitihi

Post by prleitihi » 28/01/2007 13:58

Riješit će to Hare i Božo! (i Mirnes :oops: )

onakoBezveze

Post by onakoBezveze » 28/01/2007 14:05

Riješit će to Hare i Božo! (i Mirnes Embarassed )

Do duse Mirnes je sad fax zavrsio. Tek smo sad nahebali
:D

Da se vratimo ozbiljnoj raspravi. Ovo je stvarno jad i bijeda. Ja mislim da nije vise ni do politicara (oni su po definiciji oportunisti koje samo interesuje fotelja), nego je do samog sistema.
Kad imas dobar sistem (eto ne mora biti ni dobar, nek bude funkcionalan) onda se makar one najosnovnije prijeko potrebne stvari mogu rijesiti, cak i bez politicke volje, posto je inercija samog sistema dovoljna.
Ali trenutno, ako ovi uspostave razne parlamente i minstrarstva do sledecih izbora, bice dobro ...

kicky

Re: Federacija - dokle ovako?

Post by kicky » 28/01/2007 15:18

onakoBezveze wrote:Ovako vise ne moze.
4 mjeseca poslije izbora, jedino su se uspjeli dogovoriti da sebi povecaju pausale.
10 kantona - glupost. A smanjivanje broja kantona samo po sebi vodi de-facto uvodjenju tzv. 3. entiteta.
Ja licno mislim da bi najbolje bilo ukinuti sve kantone i ostaviti samo opstine.

Kad bi poništili kantone, Federacija bi postala previše centralizirana, a to nam ne treba. Mislim da se mogu iskemijat neke multietničke regije, tako da se ne stvara nekakav umjetni entitet. Super je to što su ljudi shvatili da moramo djelovat lokalno, da se mora Federacija rekonstruirat, a ne da svaka rasprava vodi nekakvom ukidanju RS ili šta ja znam. Federacija hitno treba novi model, ovo je nezadrživo i neizdrživo, kantoni imaju prevelike ovlasti, praktički ko savezne države u njemačkoj, a mi nismo sazreli do tog nivoa decentralizacije.

kicky

Re: Federacija - dokle ovako?

Post by kicky » 28/01/2007 15:49

Marco-x wrote:
kicky wrote:
Kad bi poništili kantone, Federacija bi postala previše centralizirana, a to nam ne treba. Mislim da se mogu iskemijat neke multietničke regije, tako da se ne stvara nekakav umjetni entitet. Super je to što su ljudi shvatili da moramo djelovat lokalno, da se mora Federacija rekonstruirat, a ne da svaka rasprava vodi nekakvom ukidanju RS ili šta ja znam. Federacija hitno treba novi model, ovo je nezadrživo i neizdrživo, kantoni imaju prevelike ovlasti, praktički ko savezne države u njemačkoj, a mi nismo sazreli do tog nivoa decentralizacije.

U kojem smislu prevelike? Ekonomske ili političke?

socijalne!!!

senada

Post by senada » 28/01/2007 15:53

treba blokirati ohr sa zahtjevom da idu ili da potpuno preuzmu sve ovlasti.
zahtijevati ukidanje kantona i distrikta i zahtijevati prenos svih ovlasti na drzavnu, federalnu i opstinsku vlast.
ma salim se naravno sta ce nama nesto vise i ljepse i naprednije od vostanih garnitura uhljebljenih po 200 ministarstava, cuvara nasih bosnjackih, srpskih i hrvatskih interesa.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 28/01/2007 15:55

Ukinuti federaciju, za sada, dok se ne rijesi pitanje regionalizacije cijele BiH, ostaviti kantone da bi hrvatski narod imao koliko-toliko samouprave u 3-4 kantona.

kicky

Post by kicky » 28/01/2007 15:57

senada wrote:treba blokirati ohr sa zahtjevom da idu ili da potpuno preuzmu sve ovlasti.
zahtijevati ukidanje kantona i distrikta i zahtijevati prenos svih ovlasti na drzavnu, federalnu i opstinsku vlast.
ma salim se naravno sta ce nama nesto vise i ljepse i naprednije od vostanih garnitura uhljebljenih po 200 ministarstava, cuvara nasih bosnjackih, srpskih i hrvatskih interesa.

:-D :-D :-D The Guardians :kravata: :kravata: :kravata:

senada

Post by senada » 28/01/2007 15:58

karanana wrote:Ukinuti federaciju, za sada, dok se ne rijesi pitanje regionalizacije cijele BiH, ostaviti kantone da bi hrvatski narod imao koliko-toliko samouprave u 3-4 kantona.

u cjelosti se slazem sa tobom... svakako jel' da prvo moramo zabraviti prvo nacionalne interese - svakoga od sva tri naroda.

kicky

Post by kicky » 28/01/2007 15:58

karanana wrote:Ukinuti federaciju, za sada, dok se ne rijesi pitanje regionalizacije cijele BiH, ostaviti kantone da bi hrvatski narod imao koliko-toliko samouprave u 3-4 kantona.

Na šta bi to ločilo. Dabog sačuvaj! :roll:

senada

Post by senada » 28/01/2007 16:10

kicky wrote:

naravno na pravu pravcijatu drzavu... mosh mislit otvore se granice svih 10 kantona, pa distrikta..... pa narodi bi se jelte dezorijentirali i pogubili u novome vremenu i prostoru...... neka nas ovako cvrsto ogranicenih, s 13 ustava zbrinutih, s 200 ministarstava , neka nas ovako svih pod samo svojim vladarima i svi u svom i na svom...... mjestu.

kicky

Post by kicky » 28/01/2007 16:15

senada wrote:
kicky wrote:

naravno na pravu pravcijatu drzavu... mosh mislit otvore se granice svih 10 kantona, pa distrikta..... pa narodi bi se jelte dezorijentirali i pogubili u novome vremenu i prostoru...... neka nas ovako cvrsto ogranicenih, s 13 ustava zbrinutih, s 200 ministarstava , neka nas ovako svih pod samo svojim vladarima i svi u svom i na svom...... mjestu.

Ma ne. I ja sam za ukidanje kantona, možda ne potpuno, ali barem za nekavu normalniju decentralizaciju. Ali ovo ukinut Federaciju, pa eto ostavit Hrvatima nekakva tri kantona, to mi je malo nakaradno, groteskno. Ako ćemo ukinuti sve kantone, onda ukinimo. A ne stvarati nekakvu novu samoupravu. Imam osjećaj da u zadnje vrijeme ta ''hr. samouprava'' ljudima postaje sve prihvatljivija. Meni se to ne sviđa. Sve što nam treba je još jedan jenonacionalni entitet ko kad ih je malo!!!

senada

Post by senada » 28/01/2007 16:19

dok je nama nasih triju nacionalnih kljuca-ra nema zime za nas i za nasih 25,5 posto... za to smo se borili... kako rotirajuce3tate u prijedsjednistvu i u vijecu staraca reknu ne?

senada

Post by senada » 28/01/2007 16:45

e

d
i
t
Last edited by senada on 28/01/2007 16:48, edited 1 time in total.

senada

Post by senada » 28/01/2007 16:46

kicky wrote:
senada wrote:
kicky wrote:

Ma ne. I ja sam za ukidanje kantona, možda ne potpuno, ali barem za nekavu normalniju decentralizaciju. Ali ovo ukinut Federaciju, pa eto ostavit Hrvatima nekakva tri kantona, to mi je malo nakaradno, groteskno. Ako ćemo ukinuti sve kantone, onda ukinimo. A ne stvarati nekakvu novu samoupravu. Imam osjećaj da u zadnje vrijeme ta ''hr. samouprava'' ljudima postaje sve prihvatljivija. Meni se to ne sviđa. Sve što nam treba je još jedan jenonacionalni entitet ko kad ih je malo!!!

Nema nama naprijed sve dok su "nasi" interesi fokusirani na nacionalne torove, cije su zrtve upravo podijeljeni narodi koji cine torove.
Sasvim ozbiljno mislim da medjunarodna zajednica pod hitno treba ili otici ili potpuno preuzeti odgovornost ne dijeleci tal sa nasim "politicarima".

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 28/01/2007 17:51

Nema nama naprijed sve dok su "nasi" interesi fokusirani na nacionalne torove, cije su zrtve upravo podijeljeni narodi koji cine torove.

Oni to zele Senada. Kada se uvjeri Srbe u Banjaluci a Hrvate u Grudama da im ne trebaju administrativne jedinice u kojim su vecina, sva prica o kantonima i entitetima prestaje biti relevantna. Ali s obzirom da se zbog tih pitanja vodilo rat, tesko je da ces ih u to uvjeriti u dogledno vrijeme.

forUMASH

Post by forUMASH » 28/01/2007 17:56

....s obzirom na kolicinu pederluka na domacoj politickoj sceni, mislim da se za podlogu zastave namece samo jedno rjesenje....
Image
....sad se vi pokoljite oko grba..... :D :D :D

onakoBezveze

Post by onakoBezveze » 28/01/2007 18:21

Ne vidjeh ovdje nijednu dobro razrađenu alternativu postojećem stanju. Od @Jastreba također.

Sta ces jarane, kod nas je uobicajeno da se ozbiljna pitanja svode na sprdnji i zajebanciju...

Evo da ja nastavim:
1. Postojeca situacija - nema sumnje da se mora mijenjati!
2. Opstinska organizacija - back to the future - ne valja, proban sistem, previse centralizovan, ne bi radilo ...
3. Neka druga regionalizacija - uz ukidanje federacije?
Opasnost je da bi se u jednu ruku time dala prilika stvaranju novih kvazi-entiteta, a u drugu ruku bi ojacalo drzavu BiH (tim sto bi se ovlasti i odgovornosti federacije prebacile na drzavni nivo). Regionalni centri bi mogli zadrzati sadasnji kantonalno-zupanijski karakter ...
Normalno, ova treca opcija bi samo radila u slucaju da se te regije ustroje po ekonomsko/geografskim nacelima, a ni posto po nacionalnom kljucu. Nema sanse da ce Bosnjaci ovo ikada prihvatiti. E sad da li su BH Hrvati dovoljno politicki spremni i zreli da prihvate neki normalni regionalni model, ne znam. Vrijeme ce pokazati.

U svakom slucaju, meni se cini da ce OHR ovde jos dugo biti
:(

atmel

Post by atmel » 28/01/2007 18:25

senada wrote:dok je nama nasih triju nacionalnih kljuca-ra nema zime za nas i za nasih 25,5 posto... za to smo se borili... kako rotirajuce3tate u prijedsjednistvu i u vijecu staraca reknu ne?

Nije 25,5% nego više od 31%.
:lol: :lol:

masko33

Post by masko33 » 28/01/2007 18:28

Marco-x wrote:
Jastreb35 wrote:

Oni to zele Senada. Kada se uvjeri Srbe u Banjaluci a Hrvate u Grudama da im ne trebaju administrativne jedinice u kojim su vecina, sva prica o kantonima i entitetima prestaje biti relevantna. Ali s obzirom da se zbog tih pitanja vodilo rat, tesko je da ces ih u to uvjeriti u dogledno vrijeme.

Hajde uvjeri. Dođi u Grude pa uvjeri. Dok uvjeravanje ne prođe, proći će još dvadeset godina (i opet ne znam, hoće li se uvjeravanje biti uspješno). Jesmo li spremni toliko čekati?

Ne vidjeh ovdje nijednu dobro razrađenu alternativu postojećem stanju. Od @Jastreba također.[/quot
Ako misle uvjeravati kao mnogi na ovome sajtu , mrznjom , psovanjem , frustracijom , ekskluzivitetom, iskrivljavanjem istine !! zapravo to nije uvjeravanje nego pokusavanje bezkompromisnog nametanja svog stava
drugim dvaju naroda .Naravno da od takvog "uvjeravanja " nema nista .
Nego nas u BIH moze spasiti samo dogovor kolko god ponekad bolan bio za sve tri strane , ali bez dogovora nema nista. Ovi sta masu velikim rijecima i zveckanjima oruzja preko ovog Bosnjackog sajta , porucujem da
je realnost u BIH potpuno drugcija u odnosu na ono sta oni zagovaraju , a
i da se probude iz sna zvanog jednostrani Bosnjacki pogled na drzavu BIH
sastavljenu od tri konstitutivna naroda.Sa takvim stavom tesko svima nama u BIH.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 28/01/2007 19:01

Ne vidjeh ovdje nijednu dobro razrađenu alternativu postojećem stanju.

Spajanje Unskosanskog kantona sa Zapadnobosanskim. Spajanje Hercegovackoneretvanskog sa Zapadnohercegovackim, spajanje Sarajevskog sa Bosanskopodrinjskim, spajanje Srednjebosanskog kantona sa Zenickodobojskim, a Tuzlanskog sa Posavskim.

Nije idealno rjesenje, ali je bez reforme entitetskog uredjenja korak naprijed.

kicky

Post by kicky » 28/01/2007 20:52

Marco-x wrote:
Jastreb35 wrote:

Hajde uvjeri. Dođi u Grude pa uvjeri. Dok uvjeravanje ne prođe, proći će još dvadeset godina (i opet ne znam, hoće li se uvjeravanje biti uspješno). Jesmo li spremni toliko čekati?

Ne vidjeh ovdje nijednu dobro razrađenu alternativu postojećem stanju. Od @Jastreba također.

S ovim ne mogu da se ne složim. Istina je što veliš. Svi zaboravljaju taj narod kojeg je bar zasad ''nemoguće'' uvjeriti.

@jastreb - nije to tako jednostavno! Volio bi da jest, al jebga NIJE.

kicky

Post by kicky » 28/01/2007 21:18

Marco-x wrote:
Jastreb35 wrote:
Spajanje Unskosanskog kantona sa Zapadnobosanskim. Spajanje Hercegovackoneretvanskog sa Zapadnohercegovackim, spajanje Sarajevskog sa Bosanskopodrinjskim, spajanje Srednjebosanskog kantona sa Zenickodobojskim, a Tuzlanskog sa Posavskim.

Nije idealno rjesenje, ali je bez reforme entitetskog uredjenja korak naprijed.

Činjenica je da se Hrvati iseljavaju iz mješovitih županija. Jednostavno je to dosadašnji model pokazao. Ostaju u Zapadnohercegovačkoj i hercegbosanskoj i hercegovačko neretvanskoj (i to samo zbog Mostara kao većeg regionalnog, kulturnog i gospodarskog središta).
Kako ćemo ovdje izbjeći majorizaciju bošnjačkog naroda, te izbjeći i iseljavanje jednog starosjedilačkog naroda u BiH u svim tvojim nabrojanim novim županijama osim u Mostarskoj?

To je pitanje koje treba(š) postaviti gospodi iz HDZ-a (bilo kojeg, meni su oni isti) jer su oni jedini odgovorni za to što se desilo i dešava, i nažalost oni su ti koji se nalaze u poziciji da isti problem riješe!!!

Post Reply