FBiH, ambasador Moon i mi

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Skijaš

FBiH, ambasador Moon i mi

Post by Skijaš » 27/03/2012 21:47

Moon i Imamović su se, između ostalog, dotakli i osjetljivog pitanja kakvo je ono o boljem funkcionisanju Federacije BiH.

Građani bi morali više razgovarati o političkim temama, iznositi svoja mišljenja i ideje. Nadam se da će i načelnik s građanima podijeliti svoje ideje o ovim pitanjima”, kazao je ambasador Moon.

Načelnik Imamović smatra kako sistem u FBiH mora biti jednostavniji i efikasniji, a kao takav manje bi koštao građane.
http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/m ... /120327158

Pa da počnem sa svojim prijedlogom boljeg uređenja FBiH.

Image

Kiseljak, Kreševu i Goražde Sarajevu,
čitav ZHK i Tomislavgrad Mostaru,
Glamoč, Kupres i Livno Travniku
Bos. Grahovo i Drvar Bihaću
ZDK i PK Tuzli

detroit-mercy

Re: FBiH, ambasador Moon i mi

Post by detroit-mercy » 27/03/2012 21:51

Skijaš wrote:
Moon i Imamović su se, između ostalog, dotakli i osjetljivog pitanja kakvo je ono o boljem funkcionisanju Federacije BiH.

Građani bi morali više razgovarati o političkim temama, iznositi svoja mišljenja i ideje. Nadam se da će i načelnik s građanima podijeliti svoje ideje o ovim pitanjima”, kazao je ambasador Moon.

Načelnik Imamović smatra kako sistem u FBiH mora biti jednostavniji i efikasniji, a kao takav manje bi koštao građane.

Image
Je si li poslao svoj prijedlog Moon-u i Imamovicu, sta oni na to kazu?

ZDK i PK Tuzli

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 21:56

detroit-mercy wrote:Je si li poslao svoj prijedlog Moon-u i Imamovicu, sta oni na to kazu?
Moon is nodding in agreement, Imamović is getting giddy, Tuzla Superkanton

jefferson

Post by jefferson » 27/03/2012 22:06

Skijaš wrote:
detroit-mercy wrote:Je si li poslao svoj prijedlog Moon-u i Imamovicu, sta oni na to kazu?
To veze s vezom nema.
Zenica i Tuzla nikad nisu gravitirali jedni drugom.
Ako vec se igras crtanja onda malo razmisli.
Busovaca, Vitez, travnik, Bugojno su uvijek gravitirali zenici zbog industrije. Bolje je te gradove prikljuciti zenici.
Nigdje veze.
Ili pazi ovo, imas kantonalni sud u Tuzli i neko iz grada iste velicine treba da vozi 140km da ode na kantonalni sud.
Ja budalastine tito mili!

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:11

jefferson wrote:
Skijaš wrote:
To veze s vezom nema.
Zenica i Tuzla nikad nisu gravitirali jedni drugom.
Ako vec se igras crtanja onda malo razmisli.
Busovaca, Vitez, travnik, Bugojno su uvijek gravitirali zenici zbog industrije. Bolje je te gradove prikljuciti zenici.
Nigdje veze.
Ili pazi ovo, imas kantonalni sud u Tuzli i neko iz grada iste velicine treba da vozi 140km da ode na kantonalni sud.
Ja budalastine tito mili!
Ako sarajevski Pravni fakultet može imati ispostavu u Srebrenici, dakle u drugom entitetu, zašto u Zenici ne može biti ispostava kantonalnog suda ? Think outside the box.

jasko_ba

Post by jasko_ba » 27/03/2012 22:13

srednja bosna +ze-do kanton spojiti nekako

jefferson

Post by jefferson » 27/03/2012 22:13

To sam samo naveo kao primjer. Po kojem osnovu bi Tuzla trebala biti kantonalno sjediste samo mi to objasni? Po kom osnovu Zenica gravitira tuzli?
Ako vec spominjes think outside of teh box, reci mi sta zenica i tuzla imaju zajednicko da bi bili u istom kantonu?

jefferson

Post by jefferson » 27/03/2012 22:15

jasko_ba wrote:srednja bosna +ze-do kanton spojiti nekako
Pazi ideje, Vitez i neke hercegovacke zabiti zajedno.
Ja ne znam jel uce vise u skoli siri i uzi zavicaj, ali ako uce onda trebaju poraditi na tome!

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:15

A Livno s Mostarom ?

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:16

jefferson wrote:
Ja ne znam jel uce vise u skoli siri i uzi zavicaj, ali ako uce onda trebaju poraditi na tome!
Ne znam uče li, ali znam da tebe nisu učili. Koje hercegovačke zabiti ?

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:20

je li to isusa ti tek sad odlučio da proguglaš i da se edukuješ o tom šta je Bosna a šta Hercegovina ?

atko

Post by atko » 27/03/2012 22:20

vidi prijedoga vidi prijedoga ... dva hrvatska kantona ili ti jedna entitetic :D
dva bosnjacka ili ti trokut sa-ze-tz ... i babina zapadna kantonalna pokrajina :D

jefferson

Post by jefferson » 27/03/2012 22:23

Skijaš wrote:
jefferson wrote:
Pa pogledaj kartu kakvu si napravio covjece? Po cemu neko selo u hercegovini gravitira Travniku?
Ako vec se igras bojica i tempera, de malo konstruktivno razmisli.
SBK i ZDK su uvijek bili jedno ekonomsko podrucje. Tuzla, Brcko i Bjeljina su gravitirali jedni drugima, ali zbog politicke situacije tu se ne moze nista mjenjati, znaci TK moze ostati kakav jeste. Sve ostalo u ZDK je uvijek gravitiralo Zenici, Maglaj, Tesanj, Zavidovici itd. Olovo treba izbaciti iz ZDK i ubaciti zajedno sa sarajevom.
Znaci spojiti sljedece:
IV+IV-Sjediste Zenica
IX+V+Olovo-Sjediste Sarajevo
III-Sjediste Tuzla
VII+VIII+X-Sjediste Mostar
I-Sjediste Bihac
Last edited by jefferson on 27/03/2012 22:24, edited 1 time in total.

belfy
Been thanked: 1 time

Post by belfy » 27/03/2012 22:24

@Skijas
do glamoca se dolazi jedva nekako preko livna. skoro do mostara moras doci da bi isao u glamoc, osim ako neces makadamom. eto ti jedno sljepo crijevo. nadalje, ni meni ne bi bilo logicno putovati do tuzle radi mnogih stvari koje barem jednom mjesecno odradjujem u kantonu, bio to sud ili neko ministarstvo, a ako imas ispostavu za sve to i u drugom gradu sta si ustedio?
u tuzli sam proveo studentske dane i jako mi je draga, ali u ovom slucaju bi dobio novi slucaj "Visoko", koji spada u ZDK, a za sve im je blize Sarajevo. zatim si grupisao dva veca grada, dok na drugoj strani imas mnogo manje. jednostavno nema puno logike u tome, jer bi taj "superkanton" mogao sebe gurati bez problema dok bi drugi bili u minusima kao sada neki kantoni, a onda bi nastalo negodovanje zbog preljevanja novca.
tesko da u ovim prijedlozima ima ista geostratesko ili ekonomsko po mom misljenju...

P.S. jos neki odgovori uletise ispred, ali to je to...

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:24

atko wrote:vidi prijedoga vidi prijedoga ... dva hrvatska kantona ili ti jedna entitetic :D
Kiseljak i Kreševo na ovoj mapi nisu bez razloga prikačeni Sarajevu. A ti uzmi digitron pa sabiraj paša.

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:27

jefferson wrote:
Skijaš wrote:
jefferson wrote: Pazi ideje, Vitez i neke hercegovacke zabiti zajedno.
Pa pogledaj kartu kakvu si napravio covjece?
Prvo, nemoj se sekirati. Otvori paint i pusti mašti na volju. Samo požuri prije nego što izaberu moj prijedlog. Jao biću glavni u raji.
Po cemu neko selo u hercegovini gravitira Travniku?
I drugo, kakvo selo u Hercegovini ?

jedan_dobar_dan

Post by jedan_dobar_dan » 27/03/2012 22:31

Skijaš wrote:

Image

ZDK i PK Tuzli

ne sporim da je federacija nakaradna,
ali sansa da smanje administraciju je ravna nuli, gdje god su to pokusali nisu uspijeli, cak naprotiv,
odsjeces jedan krak, a jave se jos tri.
gdje ce sa tim ljudima, poslati ih u penziju,
pa da i oni za koju godinu leze pred nekom zgradom u sarajevu?
ili mozda da im samo daju drugi naziv radnog mjesta, da ih presele da rade u susjedom gradu,
sta bi se tim postiglo?
rjesenje nije u prekrajanju nicega u nista.
treba pokrenuti privredu. praviti ceste, neke javne radove,
pa bi se vremenom smanjio i pritisak na budzet, jer ovako nema radnih mjesta, i nece ih ni
biti tako sto ce sjediste nekog buduceg kantona prebaciti 50-100 km, lijevo ili desno, na istok ili jug.

da ne govorimo o tome sto ce ''oni'' svaku promjenu strpati u nacionalni okvir, pa ce
brojati ljude, a ne geografiju, ekonomiju, udaljenosti i slicno.

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:35

belfy wrote:@Skijas
do glamoca se dolazi jedva nekako preko livna. skoro do mostara moras doci da bi isao u glamoc, osim ako neces makadamom. eto ti jedno sljepo crijevo. nadalje, ni meni ne bi bilo logicno putovati do tuzle radi mnogih stvari koje barem jednom mjesecno odradjujem u kantonu, bio to sud ili neko ministarstvo, a ako imas ispostavu za sve to i u drugom gradu sta si ustedio?
u tuzli sam proveo studentske dane i jako mi je draga, ali u ovom slucaju bi dobio novi slucaj "Visoko", koji spada u ZDK, a za sve im je blize Sarajevo. zatim si grupisao dva veca grada, dok na drugoj strani imas mnogo manje. jednostavno nema puno logike u tome, jer bi taj "superkanton" mogao sebe gurati bez problema dok bi drugi bili u minusima kao sada neki kantoni, a onda bi nastalo negodovanje zbog preljevanja novca.
tesko da u ovim prijedlozima ima ista geostratesko ili ekonomsko po mom misljenju...

P.S. jos neki odgovori uletise ispred, ali to je to...
Ja sam od tri daske i pet iskrivljenih eksera napravio nešto što bi funkcionisalo bolje nego ova sadašnja skalamerija. Ko misli da na raspolaganju imamo više od te tri daske i pet iskrivljenih eksera, neka crta. Da smo u Sibiru i da možemo crtati kocke, pa OK. Ali ovdje je sve zapetljano da idealnog rješenja ne može biti. Ja sam ponudio bolje od postojećeg, ukinuli bi nekih šezdeset ministarstava a sa tim parama možemo asfaltirati cestu do Glamoča s tri trake

neki

Post by neki » 27/03/2012 22:37

jos jedna glupa tema al haj kad se vec igramo da dodam svoj doprinos...Ne mogu da vjerujem da u svim varijantama niko ne spaja zenicu i sarajevo, dva grada koja su i u bivsoj drzavi bila primjer odlicne povezanosti, konurbacije u urbanom, geografskom, saobracajnom, ekonomskom i politickom pogledu. Dakle neophodno je staviti Sarajevo i Zenicu u jednu regiju, a ja bi im dodao jos i srednju bosnu od bugojna do kiseljaka koji ekonomski takodje gravitiraju ka ova dva grada i gorazde.
Takodje slazem se tuzla i zenica u istoj regiji nidje veze, pogotovo sto je saobracajna povezanost ova dva grada nikakva

zavrzlama

Post by zavrzlama » 27/03/2012 22:38

moj prijedlog....

Sarajevo Distrikt
Banja Luka Distrikt
Mostar Distrikt
Brcko Distrikt

sve javno jedinstveno i jednobrazno kao danas u Brckom....ovim distriktima pripojiti uze gradske oblasti...

ostale dijelove BIH organizovati na nivou opstina,s tim da mjesta u tim opstinama mogu se referendumom izjasniti kojem bi entitetu pripadali,jer bi neka mjesta iz ekonomskih razloga vjerovatno iz jednog entiteta se presaltala u drugi entitet ili iz politickih razloga....

razlog ovog prijedloga je u cinjenici da u ova tri grada sa uzom okolinom zivi skoro 70% BIH stanovnistva..

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 22:45

neki wrote:...Ne mogu da vjerujem da u svim varijantama niko ne spaja zenicu i sarajevo
Još samo da žvačemo hranu za tebe. Imamović i Moon sjeli, rekli kako bi bilo dobro da narod prozbori koju, ja evo odvojio pola sata da skontam kako bi i šta moglo, a ti k'o kobac, glupa tema, kako niko ovo, kako niko ono. Crtaj legendo, reforma je pred nama, hajde da vidimo to tvoje genijalno rješenje a da ne vodi stvaranju Trećeg.

belfy
Been thanked: 1 time

Post by belfy » 27/03/2012 23:03

skijas, nije samo glamoc problem u tvom prijedlogu. to je samo jedan primjer. a ovo za ministarstva sam sebe pobijas. pri prvom pitanju si vec rekao ispostave u drugom gradu, sto je fakticki opet isto. tu ustede nema, a autom iz Zenice do Tuzle treba preko 2,5h normalne voznje, autobusom preko 3h. znaci ustreba ti nesto i ti trebas potrositi samo 6h na put ako to zelis u danu obaviti, a svi koji radimo rijetko imamo priliku dobiti dva dana slobodna da bi dobio ili predao negdje papir.
ako ovako kuckas sa ekserima i daskama ostavi se stolarstva. ja isto tako slabo sa daskama i ekserima, ali kad vidim da kroz napravljena vrata bi prosao tesko ili nikako onda to majstoru moram reci.

zavrzlama, ti bi tuzlu usmjerio na brcko zbog? i referendum o odlucivanju svake opstine ne bi bio moguc, osim ako "distrikte" ne bi imao teritorijalno diskontinuirane, ali onda bi ih dosta, zbog standarda, vjerovatno glasalo da budu u Sarajevskom, a da nisu ni blizu i sta onda?

EDIT: posto mi je vec kasno i za manje od 6 sati moram ustati moram ostaviti ovu raspravu, ali mozda do sutra nesto iznikne...

Canton

Post by Canton » 27/03/2012 23:09

Ne volim likovno na politickim temama, ali evo i moj prijedlog.

Image

jefferson

Post by jefferson » 27/03/2012 23:13

Canton wrote:Ne volim likovno na politickim temama, ali evo i moj prijedlog.

Image
:thumbup:

Skijaš

Post by Skijaš » 27/03/2012 23:14

belfy wrote:skijas, nije samo glamoc problem u tvom prijedlogu. to je samo jedan primjer. a ovo za ministarstva sam sebe pobijas. pri prvom pitanju si vec rekao ispostave u drugom gradu, sto je fakticki opet isto. tu ustede nema, a autom iz Zenice do Tuzle treba preko 2,5h normalne voznje, autobusom preko 3h. znaci ustreba ti nesto i ti trebas potrositi samo 6h na put ako to zelis u danu obaviti, a svi koji radimo rijetko imamo priliku dobiti dva dana slobodna da bi dobio ili predao negdje papir.
ako ovako kuckas sa ekserima i daskama ostavi se stolarstva.
Ja i na ovom forumu ponekad znam prihvatiti kritiku i priznati grešku. Ali u tim me se situacijama argumentima uvjeri da griješim. Ne uzimam ozbiljno kritiku onih koji nisu otvorili paint i sami pokušali smanjiti broj kantona a da u procesu ne stvore Treći entitet. Namjerno vežem bosanski grad Livno sa bosanskim Travnikom, a hercegovački Konjic sa hercegovačkim Grudama. To je najbolja brana transformaciji tog hercegovačkog velekantona u Treći. Znači, imamo sadašnje stanje koje se sigurno mijenja i imamo šta u budućnosti ? Hoće li ti otpasti glava ako pokažeš to bolje rješenje ?

Post Reply