Ex-Yu fudbalska rivalstva

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Eborg

Ex-Yu fudbalska rivalstva

Post by Eborg » 08/07/2011 17:04

Kakva su rivalstva postojala i postoje na teritoriji bivše Jugoslavije između fudbalskih klubova? Neka su možda splasnula, ne znamo njihovu pozadinu i sl. Neka su samo između navijača a većina obuhvata i klubove.

Obuhvatamo period od 1918. pa do danas, dakle bez obzira o kojoj se državi ili takmičenju radilo na području bivše Jugoslavije.

Molio bih da se držimo teme i ne provociramo jer će se onda samo pretvoriti u prepucavanje, dakle da vidimo zašto je krenulo od nekih rivalstava.

Crvena Zvezda - Partizan, Dinamo - Hajduk te Željezničar - Sarajevo su već klasici tako da mislim da nema potrebe da se o njima raspravlja.

1) Željezničar - Sarajevo - Čelik - trougao rivalstva širi od derbija Željezničar - Sarajevo, proteže se i na rivalstvo gradova Sarajeva i Zenice, koliko mi je poznato nije postojalo prije rata, zar ne?

2) Sarajevo - Široki Brijeg - Vedran Puljić!

3) Velež - Zrinjski - gradski derbi, "napet" mahom zbog političko-nacionalne situacije u gradu te "Bijelog brijega".

4) Dinamo - Crvena Zvezda - navodno jedno od većih rivalstava na ovim prostorima, možda će neko znati da li je nastao tokom fudbalske "borbe" ili '80-ih i '90-ih zbog politike.

Da li je derbi Željezničar-Slavija prije 1941. god. ikada imao neku težinu ili se tada nije poklanjalo previše pažnje takvim stvarima?

Isto tako, moram primijetiti da je Željezničar-Sarajevo jedan od "pitomijih" derbija u Evropi što ne mora nužno značiti lošu stvar, veće frke zna biti sa utakmicama protiv Čelika ili u Mostaru.

Ima li još nekih, jesu li se naši klubovi dobro slagali sa ostalim timovima iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i sl.?

Romanista 101%

Re: Ex-Yu fudbalska rivalstva

Post by Romanista 101% » 08/07/2011 17:42

Rijeka-Hajduk, uvijek frka, uvijek tuca

michio

Post by michio » 08/07/2011 18:06

Zeljeznicar je prije Drugog svjetskog rata valjda bio amatersko udruzenje dok su Slavija i SASK bili prvoligasi.

Osim toga u istorijatu Zeljeznicara se stalno potkrada jedna greska. Zeljeznicar se spominje kao radnicki klub, ali u to vrijeme pridjev radnicki se vezao za ljevicarske, komunisticke klubove i oni nisu bili clanovi sluzbenih liga. Zeljeznicar je samo mogao biti "drzavni radnicki klub".
Last edited by michio on 08/07/2011 18:39, edited 1 time in total.

dječak sa šibicama
Been thanked: 6 times

Post by dječak sa šibicama » 08/07/2011 18:37

Vinkovci vs Srbija :D

Ko zna o cemu govorim, razumjet ce. Ko ne razumije, nema dovoljno godina.

Jack Be Nimble
Been thanked: 2 times

Post by Jack Be Nimble » 08/07/2011 19:25

dječak sa šibicama wrote:Vinkovci vs Srbija :D

Jel to ono cuveno kada voz stane u Vinkovcima, domacin te istuce bez pitanja za koga navijas?

vinnie_jones

Post by vinnie_jones » 08/07/2011 19:43

Jack Be Nimble wrote:

Jel to ono cuveno kada voz stane u Vinkovcima, domacin te istuce bez pitanja za koga navijas?

kako rece onaj novinar - pametnjakovic u onom dokumentarcu: "Vinkovci, navijacki Staljingrad" :D

@Eborg zaboravio si spomenuti највећи навијачки дерби у космосу а и шире, sad kad navale izrevoltirani тифози sa слиџама :run:

Eborg

Post by Eborg » 08/07/2011 20:47

Ne znam na koga aludiraš mada sam i ranije čuo za to. :D

nellington

Post by nellington » 08/07/2011 20:50

vinnie_jones wrote:@Eborg zaboravio si spomenuti највећи навијачки дерби у космосу а и шире, sad kad navale izrevoltirani тифози sa слиџама :run:

Koji je to? Izuzev utakmica Radničkog i Građanskog iz Gradine :D

Eborg

Post by Eborg » 08/07/2011 20:54

@nellington: Nadao sam se da ćeš izvući neki rivalitet iz naftalina, tipa FK Priština dok je bila u Prvoj saveznoj ligi. :lol:

nellington

Post by nellington » 08/07/2011 20:57

Eborg wrote:@nellington: Nadao sam se da ćeš izvući neki rivalitet iz naftalina, tipa FK Priština dok je bila u Prvoj saveznoj ligi. :lol:

Pokušao sam se prisjetiti bilo čega kvalitetnog, Priština mi je bila prva na pameti - ali oni su brat bratu služili samo za štimanje utakmica :D

Usput - sad ukucah u google "Rivalitet jugoslovenski fudbal" i dočeka me blagi šok - google prevodi jugoslovenski po potrebi sa 'srpski' :D

Eborg

Post by Eborg » 08/07/2011 21:03

Ne znam kako mi je promakao derbi Vrbanjuša-Vratnik. Iako Vrbanjuša ima veće uspjehe i bolje navijače nego Real Madrid, Barcelona i Juventus, Vratnik je trenutno u višem rangu takmičenja. :lol:

Realno, je li to fakat bilo neko međumahalsko rivalstvo ili samo Bracina šuplja priča? Što je najžalosnije, Braco je stalno izražavao ogromnu netrepeljivost prema Vratniku iako je navodno i igrao u istom, meni znalo biti žao onog Ferageta. :lol:

star(i)mo

Post by star(i)mo » 08/07/2011 21:19

Hajduk vs Velez narocito nakon sezone 1973/74 :x

http://www.jutarnji.hr/gdje-je-klub-kojeg-se-hajduk-bojao/722099/

Obuca9

Post by Obuca9 » 08/07/2011 23:01

Eborg wrote:Ne znam kako mi je promakao derbi Vrbanjuša-Vratnik. Iako Vrbanjuša ima veće uspjehe i bolje navijače nego Real Madrid, Barcelona i Juventus, Vratnik je trenutno u višem rangu takmičenja. :lol:

Realno, je li to fakat bilo neko međumahalsko rivalstvo ili samo Bracina šuplja priča? Što je najžalosnije, Braco je stalno izražavao ogromnu netrepeljivost prema Vratniku iako je navodno i igrao u istom, meni znalo biti žao onog Ferageta. :lol:

Rivalstvo koje je nastalo tek iza rata, budući da je prije rata Vratnik bio dosta ugledniji klub od Vrbanjuše. Uvijek su bili bar jedan nivo iznad njih (mislim na ligaški nivo takmičenja), a znali su se par puta kvalifikovati čak i u zaršnicu Kupa Maršala Tita krajem osamdesetih.

Prvih godina iza rata je bilo obratno. Vrbanjuša je bila iznad Vratnika, jednom su čak i igrali Premijer ligu (98/99, zbog tog Braco krv popi Vratničanima :D), a Vratnik je iduće godine bio na pragu ulaska u istu (bili su jesenji prvaci Prve lige, ali su pali pred kraj). Od tada, pa sve do prošle sezone, igrali su na istom nivou, najčešće Druga liga (prije Jug, danas Centar), gdje su uz sarajevsku Bosnu bili često jedini klubovi striktno iz Sarajeva (dok su ostali predstavnici Kantona, najčešće bili iz opština koje ne pripadaju samom gradu, Orlić i UNIS iz Vogošće, Famos iz Hrasnice, Radnik iz Hadžića...), pa su na taj način razvili to neko, mahalsko rivalstvo :D

Inače, interesantna tema (kao i svaka prethodna od forumaša @Eborg :thumbup: ), ima se tu dosta raspravljati, ali sad me kafana čeka, pa ću nastaviti preko vikenda :D

Doda37
Has thanked: 1 time

Post by Doda37 » 09/07/2011 00:44

haha, tuce milicija i narod, nema razlike

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 09/07/2011 01:00

NK Krajina (Cazin) - NK Krajišnik (Velika Kladuša) :run:

Ja rahatluka kad nisu u istom rangu takmičenja... Ovi derbiji uvijek imaju treće poluvrijeme u ugostiteljskim objektima i sl. Nakon rata rivalstvo je još preraslo u neprijateljstvo, bilo je tu i krvi. Doduše, to je Krajina, kod nas ni susreti pčelara ne prođu bez krvi... :roll:

vinnie_jones

Post by vinnie_jones » 09/07/2011 01:15

nellington wrote:
vinnie_jones wrote:@Eborg zaboravio si spomenuti највећи навијачки дерби у космосу а и шире, sad kad navale izrevoltirani тифози sa слиџама :run:

Koji je to? Izuzev utakmica Radničkog i Građanskog iz Gradine :D

Sloboda (Svrakino) - Saobracajac :lol:

simonese

Post by simonese » 09/07/2011 15:25

Polet(Bos.Brod) - Hajduk(Sijekovac)

Eborg

Post by Eborg » 09/07/2011 15:44

Ridjobrki wrote:NK Krajina (Cazin) - NK Krajišnik (Velika Kladuša) :run:

Ja rahatluka kad nisu u istom rangu takmičenja... Ovi derbiji uvijek imaju treće poluvrijeme u ugostiteljskim objektima i sl. Nakon rata rivalstvo je još preraslo u neprijateljstvo, bilo je tu i krvi. Doduše, to je Krajina, kod nas ni susreti pčelara ne prođu bez krvi... :roll:

Je li ovo Alijini vs. Babini? :lol:

gost iz ZG

Post by gost iz ZG » 09/07/2011 15:45

Eborg wrote:Crvena Zvezda - Partizan, Dinamo - Hajduk te Željezničar - Sarajevo su već klasici tako da mislim da nema potrebe da se o njima raspravlja.
...
4) Dinamo - Crvena Zvezda - navodno jedno od većih rivalstava na ovim prostorima, možda će neko znati da li je nastao tokom fudbalske "borbe" ili '80-ih i '90-ih zbog politike.

i jedno i drugo je točno.Image

Dinamo je "izgubio" dva ili tri ex.YU nogometna prvenstva/titule prvaka ... zbog najblaže/najpristojnije rečeno, čudnih/dvojbenih sudačkih odluka i naštimavanja rezultata u korist C.Zvezde
Naravno, neki će reći da "ja nisam objektivan" - ali ta priča je potvrđena nekoliko puta i u samoj Srbiji čak i u Zvezdi

druga tvrdnja je također točna;
Naime, i Partizan je srpski Beogradski klub, ali na utakmicama sa C Zvezdom je politika i nacionalizam (obostrani) imao daleko veći naboj.
Ovdje u Zg a i Hrvatskoj općenito, smatramo "neslužbeni" početak rata 13.05.90. makljaža na Maksimiru; i sa milicijom i s delijama

I da ne zaboravim neš zanimljivo ... opće poznato, za vrijeme bivše Yuge, Dinamo se smatrao proHrvatskim (čak pomalo ustaškim) a Hajduk više proYugoslavenskim/partizanskim/komunističkim klubom
Danas je situacija 180° drukčija; totalno.

Max Bunker

Post by Max Bunker » 09/07/2011 16:27

hz__semir wrote:
Eborg wrote:Ne znam kako mi je promakao derbi Vrbanjuša-Vratnik. Iako Vrbanjuša ima veće uspjehe i bolje navijače nego Real Madrid, Barcelona i Juventus, Vratnik je trenutno u višem rangu takmičenja. :lol:

Rivalstvo koje je nastalo tek iza rata, budući da je prije rata Vratnik bio dosta ugledniji klub od Vrbanjuše. Uvijek su bili bar jedan nivo iznad njih (mislim na ligaški nivo takmičenja), a znali su se par puta kvalifikovati čak i u zaršnicu Kupa Maršala Tita krajem osamdesetih.

Prvih godina iza rata je bilo obratno. Vrbanjuša je bila iznad Vratnika, jednom su čak i igrali Premijer ligu (98/99, zbog tog Braco krv popi Vratničanima :D), a Vratnik je iduće godine bio na pragu ulaska u istu (bili su jesenji prvaci Prve lige, ali su pali pred kraj). Od tada, pa sve do prošle sezone, igrali su na istom nivou, najčešće Druga liga (prije Jug, danas Centar), gdje su uz sarajevsku Bosnu bili često jedini klubovi striktno iz Sarajeva (dok su ostali predstavnici Kantona, najčešće bili iz opština koje ne pripadaju samom gradu, Orlić i UNIS iz Vogošće, Famos iz Hrasnice, Radnik iz Hadžića...), pa su na taj način razvili to neko, mahalsko rivalstvo :D

Inače, interesantna tema (kao i svaka prethodna od forumaša @Eborg :thumbup: ), ima se tu dosta raspravljati, ali sad me kafana čeka, pa ću nastaviti preko vikenda :D

Bilo je to Sema moj dobri i prije rata. Imao sam profesora u osnovnoj, koji je igrao za Vrbanjusu pa nam je pricao o tome. Jeste Vratnik bio ugledniji ( a i mahala uglednija ) pa je tu bilo svega i svacega. Isto kao sto nam je pricao, da kada odu na Glasinac da igraju, ubiju ih drotovi

Obuca9

Post by Obuca9 » 09/07/2011 17:35

E ne znam, može biti. Moj stari je s Vrbanjuše (a stara s Vratnika, da bude zanimljvije :D), pa je par godina igrao za Vrbanjušu i znam da mi je rekao da je tada Vrbanjuša bila daleko od nivoa Vratnika, pa tog rivalstva nije ni bilo.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 09/07/2011 18:17

Ma ko god zna koji je rivalitet i stalna borba za prestiz sarajevskih mahala,taj rivalitet Vratnik vs. Vrbanjusa uopste nije neocekivano nesto.
Samo mogu zamisliti da recimo Bistrik ( jesu oni ikada imali f.k?)ima klub,i da su se igrale i da se igraju tekme sa Vratnikom.... :D
E tek bi to derbi bio grada ,skoro k'o ovaj trenutni :D . Jer svi znamo koji je rivalitet bistricana i vratnicana :dance:

Max Bunker

Post by Max Bunker » 10/07/2011 12:52

-LIBERO- wrote:Ma ko god zna koji je rivalitet i stalna borba za prestiz sarajevskih mahala,taj rivalitet Vratnik vs. Vrbanjusa uopste nije neocekivano nesto.
Samo mogu zamisliti da recimo Bistrik ( jesu oni ikada imali f.k?)ima klub,i da su se igrale i da se igraju tekme sa Vratnikom.... :D
E tek bi to derbi bio grada ,skoro k'o ovaj trenutni :D . Jer svi znamo koji je rivalitet bistricana i vratnicana :dance:

Jebo Millwall-West Ham na sta bi to licilo :D

dino84

Post by dino84 » 10/07/2011 14:15

Rijetko pisem jer nemam bas vremena zadnjih par mjeseci ali evo da napisem koju,pogotovo kada mi nesto povuce zivac...

Samo spominjanje imena Sirokog Brijega u kontekstu nekog rivalstva je gadljivo,otuzno,jadno,da ne kazem sta gore...Nas sugradjanin je ubijen prije skoro dvije godine i za to ubistvo jos niko nije odgovarao.Ne mislim pricu prebacivati na politiku,niti generalizovati stvari mada bi se o malom mjestascu sa 5000 stanovnika koje ima spomenike i kipove Franji Tudjmane i Gojka Suska te fudbalski tim ciji se navijaci zovu po pecinama u kojima su se pripadnici ustaskog pokreta skrivali po zavrsetku Drugog svjetskog rata imalo poprilicno sta kazati.Na stranu to sto ce prije pasti snijeg na Kubi nego u ovom klubu zaigrati neko ko nije katolik,Hrvat,sta vec...
Sirokom Brijegu rival moze biti samo citlucko Brotnjo ili neki slican kolektiv,ako uopste mogu imati rivala u navijackom kontekstu,jer po tradiciji ne pripadaju nigdje,pa niti nekom vjestackom navodnom animozitetu sa Ultrasima koji takdojer imaju jedva dvocifrenu istoriju djelovanja kluba.
Dakle,spominjanje uopste samog imena SB u kontekstu bilo akkavog rivalstva sa bilo kim na drzavnom nivou je smijesno,a pogotovo u istoj recenici sa Sarajevom.Ostaje zal sto ce u buducnosti uvijek biti jedna od prvih asocijacija kada budu dueli ovih timova Vedranovo ubistvo,nadam se da to nece vjecno biti tako,bio bih najsretniji kada bi taj klub bio totalno ignorisan osim tih 90 min na terenu.

Dalje...Pokretac teme je navijac Celika koliko znam.Celik je klub sa dugom tradicijom,bivsi stabilan prvoligas u bivsoj Jugoslaviji,klub koji ima ogroman broj navijaca,infrastrukturu,ima i trofeje,evropske utakmice...Sve super,sve za pet.Medjutim,opet neka prica o rivalstvu ili nekoj tradiciji rivalstva sa sarajevskim klubovima mi je smijesna.Ja kao Zeljin bolesnik nikada ali bas nikada nisam na mec protiv Celika gledao kao bilo sta drugo osim mec za tri boda.Ne mogu nikakvi navijacki sukobi na to uticati niti to promijeniti.A sada,zasto je doslo do animoziteta medju gradovima poslije rata to ne znam...Neki Zenicani misle da u Sarajevo "idu sve pare",da se nas grad gradi i na njihovoj muci i radu,da na racun nase ratne tragedije imamo mozda nesto sto oni nemaju itd. Na uvrede iz Zenice dodju kontrauvrede iz Sarajeva da im u ratu nije palo 5 granata,da rata nisu osjetili,da su kompleksasi i to je to.Medjutim to su vec neke druge stvari.Kada bi Zenica dozivjela ekonomski bum,kada bi bila Svica u malom,grad se razvio do besvijesti,nezaposlenost pala na nulu itd. mislim da bi to sve automatski nestalo jer bi se ljudi jednostvano okrenuli sami sebi.Dakle,da zakljucim,mec sa Celiko mi uvijek moze biti samo derbi kola po eventualnoj poziciji na tabeli,a inace mi ne moze biti derbi bilo koje vrste.

Zeljo - Sarajevo...Ne znam sta reci...Imali smo derbi koji je bio jedinstven u svijetu,sada ga vise nemamo.Jos prije 10 godina navijaci i jedne i druge ekipe su isli zajedno na utakmice,njegovali smo i cuvali tu tradiciju zajebancije i ispijanja krvi na slamku kada ti protivnik izgubi,sada to vise nemamo.Za to su krivi balavci od po dvadesetak godina koji su se okrenuli nasilju i slicnim furkama nakon par odgledanih navijackih filmova tipa Green Street itd. a dobar dio okoline to prihvatio.Neka mi niko ne govorio da je u pitanju tezak socijalni aspekt bal bla.pa prije 10 godina i poslije rata je bilo 50 puta teze i gore pa su stadioni bili puni bez najmanjeg incidenta.Lako bi se to moglo iskorijeniti da imamo d od drzave,ali nemamo.Kazem opet,imali smo nesto sa cime smo mogli biti biti ponosni,sada svi poslije derbija stavljamo dukseve i salove u ruksake po izlasku sa stadiona da ne bi fasovali noz u vrat u tramvaju,na ulici itd.Kraj price.

Dinamo Zagreb...Najjaci su mi ovi zg gostujuci nickovi koji nalete pa pocnu o dvojbenim sudackim odlukama u bivsoj Jugoslaviji i hrvatstvu pojedinih klubova.
Dinamo Zagreb je klub koji je unistio bukvalno citav hrvatski fudbal na celu sa bracom Mamic koji su od kluba napravili privatnu prciju za svoje bogacenje preko prodaje najboljih igraca uz pomoc i zastitu hercegovackog lobija koji vlada u Zagrebu.Ljudi koji kupuju sve zivo i nezivo samo da ne bi neko drugi kupio (evo komsijama se vraca Pandza,a da je on jedini bilo bi dobro,Pandzi je milion),ljudi koji su kupovinom i stimanjem prvenstava ucinili da na proslavi sto i jedne uzastopne titule na stadionu bude 1000 ljudi kojima jos moraju dati majicu,sal i kapu.Piju i slikaju se sa sudijama koji sude derbije,kada su izbori u Savezu veceraju i poklanjanju automobile skupstinarima koji trebaju glasati za njihove favorite,svako par godina preimenuju klub radi pravnih zackoljica tako da ispadne da im najbolji strijelac i istoriji klub Igor Cvitanovic nikada nije niti igrao za njih pa mu ne duguju ni feninga,jednostavno pred ocima citave javnosti rade kriminalne stvari i niko im nista ne moze.
Prije njih je vladao takodjer desetogodisnji mrak pod vladavinom Tudjmana kojem je klub bio omiljena igracka.Ima nas druze zagrebacki koji znamo kako je zavrsilo prvenstvo 99g.Do tada ne znam da li je bilo animoziteta na relaciji Rijeka-Zg,ali znam sta je bilo od tada...I kome Dinamo Zagreb moze biti rival,mozda cijeloj Hrvatskoj jedino.Spominjanje Hajduka u kontekstu eventualno rezimskog kluba?Presmijesno.

Trenutno na HRT-u ide Velo misto,a ove godine nakon stogodisnjice Hajduka je bio serijal dokumentaraca,o ljudima se sve zna,studenti donijeli loptu iz Praga,prije stotinu godina formirali klub koji nikada nije mijenjao ime niti ikada ispao iz prve lige u svim drzavama koje su se mijenjale na ovim prostorima.Iskreno receno,to je klub koji najvise postujem u citavom regionu,jer tim ljudima dole Hajduk nije sve,ali je bukvalno barometar raspolozenja,kada je Hajduku lose,lose je i njima,i obrnuto.A ono sto su uradili zimus kada su slavili sto godina je bespredmetno komentarisati uopste,miljama su ispred svih navijaca na ovim prostorima htio to neko priznati ili ne.

LSD

Post by LSD » 10/07/2011 14:28

Nemoj tako Dino...Široki je bio stabilan petoligaš (opštinska liga u ex-Yu) samo su se tad zvali Mladost iz Lištice.
Na stranu zayebancija, ne znam kako nekom normalnom insanu može biti rival klub iz gradića od 5.000 stanovnika koji je bio "bunkerisan" i izolovan u Titovom vaktu zbog svima poznatih razloga.
Taj klub kao i sredina iz koje dolazi je za mene olicenje fašizma, a njihovi navijaci, celnici i politika kluba su samo refleksija svega toga....nikad necu zaboraviti njihovu opštu euforiju i primitivizam kad su zapalili državnu zastavu u onoj utakmici sa Željom.

Samo je žalosno da je široki u vrhu i u fudbalu i u košarci...a to je velika bruka Sarajeva kao grada i njegovih klubova.

Post Reply